Forum για τη Formula 1
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#772393 Με τις εγκαταστάσεις του Paragon θα έπρεπε να χτυπάνε την Μερσέντες ενίοτε. Αυτό δε γίνεται και κάτι δείχνει.
Άβαταρ μέλους
By Mclaren-Queen
#772441 Όσο κι αν δεν τον χωνεύετε, Mclaren = Ron Dennis ουσιαστικά. Χωρίς Αυτόν δεν πάμε πουθενά.
Για οδηγούς Newey παρότι από τους πιο αγαπημένους μου ever, μεγαλώνοντας θεωρώ ότι και ο Χάκινεν αναδείχθηκε σε πολύ μεγάλο βαθμό από τον Newey.
Άβαταρ μέλους
By ripper
#772472 Δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα.
Όταν έφυγε, με τον τρόπο που έφυγε, ο Ron Dennis και άλλαξε άρδην ο τρόπος λειτουργίας όλου του οργανισμού, γεγονός που συνέπεσε και με την καταστροφική συνεργασία με την Honda, η McLaren χτύπησε πάτο. Και είχε και πολύ σοβαρά οικονομικά προβλήματα.
Ο Zak Brown παρότι δεν τον πίστευα, έχει κάνει τελικά εξαιρετική δουλειά. Και έχει ανατρέψει τελείως την οικονομική κατάσταση εν μέσω της κρίσης με την πανδημία και επανέφερε την ομάδα σε ανταγωνιστικό επίπεδο μαζί με τον Seidl. ΟΚ δεν βγήκε το φετινό μονοθέσιο με τους καινούργιους κανονισμούς, αλλά εξέλιξη σαφώς και υπάρχει.
Επίσης η McLaren δεν έχει καλές εγκαταστάσεις πλέον και έχουν πει πολλές φορές ότι για να χτυπήσουν κορυφή χρειάζονται άλλα δύο χρόνια μέχρι να κατασκευαστεί και η καινούργια αεροδυναμική σήραγγα. Είναι υπό γενική αναδιοργάνωση η οποία θέλει χρόνο και δεν έχει ολοκληρωθεί.
Επίσης θετικό είναι και το άνοιγμα στις υπόλοιπες μορφές αγώνων.

Για τον Ricciardo τώρα, η άθλια επίδοση του συνεχίζει να μου προκαλεί μεγάλη απορία αλλά it is what it is. Συνεχίζει να μου είναι ιδιαίτερα συμπαθής και μάλλον θα μείνει και του χρόνου. Από εκεί και πέρα υπάρχουν πολλοί νεαροί μέσω του IndyCar που θα καλύψουν την θέση του. Pato, Herta και πλέον και Pallou.
Διαφωνώ επίσης με αυτό:
sparticle έγραψε:Παντως με δεδομενο πως ουτε στη Renault εδειξε κατι φοβερο ο Ric (παρολο που τον αντιμετωπιζαν ξεκαθαρα ως Νο1), κατ’ εμε ειναι αλλο ενα παραδειγμα οδηγου που εβγαζε ματια για οσο οδηγουσε αυτοκινητο σχεδιασμενο και στημενο απο τον Newey.


Στην Renault έδειξε ότι είχε δείξει και στην Red Bull. Ήταν ξεκάθαρα ανώτερος και του Hulkenberg και του Ocon.
Στην McLaren είναι χειρότερα από κακός χωρίς να ξέρω το γιατί.
Άβαταρ μέλους
By Mclaren-Queen
#772475
ripper έγραψε:Δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα.
Όταν έφυγε, με τον τρόπο που έφυγε, ο Ron Dennis και άλλαξε άρδην ο τρόπος λειτουργίας όλου του οργανισμού, γεγονός που συνέπεσε και με την καταστροφική συνεργασία με την Honda, η McLaren χτύπησε πάτο. Και είχε και πολύ σοβαρά οικονομικά προβλήματα.
Ο Zak Brown παρότι δεν τον πίστευα, έχει κάνει τελικά εξαιρετική δουλειά. Και έχει ανατρέψει τελείως την οικονομική κατάσταση εν μέσω της κρίσης με την πανδημία και επανέφερε την ομάδα σε ανταγωνιστικό επίπεδο μαζί με τον Seidl. ΟΚ δεν βγήκε το φετινό μονοθέσιο με τους καινούργιους κανονισμούς, αλλά εξέλιξη σαφώς και υπάρχει.
Επίσης η McLaren δεν έχει καλές εγκαταστάσεις πλέον και έχουν πει πολλές φορές ότι για να χτυπήσουν κορυφή χρειάζονται άλλα δύο χρόνια μέχρι να κατασκευαστεί και η καινούργια αεροδυναμική σήραγγα. Είναι υπό γενική αναδιοργάνωση η οποία θέλει χρόνο και δεν έχει ολοκληρωθεί.
Επίσης θετικό είναι και το άνοιγμα στις υπόλοιπες μορφές αγώνων.


Όλα όσα λες ισχύουν. Και ο Zak Brown πολύ καλός. Άνετα θα μπορούσαμε να καταντήσουμε Williams αν συνεχιζόταν η κατρακύλα. Θεωρώ όμως ότι έχουμε καθιερωθεί ως μία middle field ομάδα που δε μπορεί και δε στοχεύει για παραπάνω. Ακόμα και η συνεργασία με την Honda υποσχόταν τουλάχιστον ότι θα έχουμε ουσιαστικά δικό μας κινητήρα (όπως παλαιότερο η Red Bull με Renault και τώρα με Honda). Παρόλο που ήμασταν για κλάματα υπήρχε η φιλοσοφία μεγάλης ομάδας-πρωταθλητισμού με τον Honda.
Ο Ρον έδινε αυτήν την πνοή μεγάλης ομάδας ακόμα και όταν δε βλεπόμασταν. Αυτό νιώθω ότι χάθηκε. Μακάρι να διαψευστώ στο μέλλον, έστω στο όχι και τόσο άμεσο.
Μου αρέσει κι εμένα το άνοιγμα σε άλλες μορφές αγώνων αλλά και η πρόοδος στα αυτοκίνητα δρόμου.
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#772483 Μια αποκλειστική συνεργασία μακριά είναι από το να γίνει contender πχ Audi που όλο διαβάζουμε.
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#780480
Ξινομυζηθρα λιγο η φατσα ε
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#780483 Συγχαρητήρια στην McLaren, τα κατάφερε με τον παρά της. Ελπίζω να μην του βγει ξινό του Όσκαρ.
Άβαταρ μέλους
By ripper
#780488 Όσκαρ καλώς ήρθες στην ομάδα της καρδιάς σου! :yahoo: :metalo:

Ντουγανια οι Αλπιναιοι. Τους πήρε και το πορτοφόλι ο Ζακ ο καφές :s_laughat

Αν και δεν απέδωσε καθόλου στεναχωρηθηκα με την φυγή του Danny.
Πήραμε ότι καλύτερο κυκλοφορούσε πάντως.
Δυνατό και ελπιδοφόρο το δίδυμο, ας ελπίσουμε να ανέβει και το τουτούνι.
Άβαταρ μέλους
By rafi
#780501 Να το χαίρεστε το κακομαθημένο σας, του εύχομαι να βλέπει μπροστά του σε όλη του την καριέρα τον κωλο με το ρομβο

.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#780502 Ετσι που ηρθαν τα πραγματα, ο Πιαστρι εχει προσθεσει καναν τονο επιπλεον προσδοκιες / απαιτησεις απο τον Τσαρλυ Μπραουν.

Το καλο που του θελω ειναι να εχει την στοφα Λουη, Ναντο, αλλιως θα τον παρει στον βυθο ο Κορτο :shifty: .
Άβαταρ μέλους
By ripper
#780521 Ο Piastri γιατί είναι κακομαθημένο;
Αποδείχθηκε ότι οι άλλοι δεν είχαν συμβόλαιο, άρα είναι απλά λακαμάδες.
Αυτός διάλεξε ομάδα και υπέγραψε.
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#780528 Αυτό ακριβώς. Και ποια ηθική δέσμευση; Που τον είχαν στο περίμενε και όλη τη χρονιά παρακαλάνε τον Καπίτο να σχολάσει τον Λαστίφι;
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#780533 O Πιαστρι δεν ευθυνεται ουτε με βαση το νομο ουτε με βαση την ηθικη. Εφοσον δεν ειχε συμβολαιο που να τον δεσμευει, υπεγραψε οπου ηθελε.

Το θεμα ειναι αν πηρε τη σωστη αποφαση ομως. Εγω σα νουμπας παντως θα προτιμουσα απεναντι μου τον Οκον, παρα το Νορρις!
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#780535
George_Prix έγραψε:O Πιαστρι δεν ευθυνεται ουτε με βαση το νομο ουτε με βαση την ηθικη. Εφοσον δεν ειχε συμβολαιο που να τον δεσμευει, υπεγραψε οπου ηθελε.

Το θεμα ειναι αν πηρε τη σωστη αποφαση ομως. Εγω σα νουμπας παντως θα προτιμουσα απεναντι μου τον Οκον, παρα το Νορρις!
Δεν έχει τόση σημασία η απόφαση. Ήταν μονόδρομος από την στιγμή που η Αλπιν πήρε να προκαταλάβει τις εξελίξεις.
Κανείς δεν θα πήγαινε σε ομάδα που θα τον ανακοίνωνε πριν συνεννοηθεί μαζί του.

.
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#780544
George_Prix έγραψε:O Πιαστρι δεν ευθυνεται ουτε με βαση το νομο ουτε με βαση την ηθικη. Εφοσον δεν ειχε συμβολαιο που να τον δεσμευει, υπεγραψε οπου ηθελε.

Το θεμα ειναι αν πηρε τη σωστη αποφαση ομως. Εγω σα νουμπας παντως θα προτιμουσα απεναντι μου τον Οκον, παρα το Νορρις!

Ο Πιάστρι έχει αυτοπεποίθηση αρκετή να μην τον νοιάζει ο Νόρις. Αυτοί πιστεύουν ότι έχουν τον Μαξ και τον Χάμιλτον δεν τους τρομάζει ο κάθε Νόρις, ασχέτως αν έχουν δίκιο ή όχι.