Forum για τη Formula 1
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#626922 Έχουνε ξανασυζητηθεί αυτά Πολάκης :innocent:

Όταν ένα κωλοπαίδι κάνει την κωλοπαιδιά είναι τσίφτης, μάγκας, (αναμενόμενο) και παιχταράς. Και μας αρέσει.
Όταν την κάνει ένας καθηγητής / φλώρος είναι εγκληματική ενέργεια. Και είναι ποστιά

Επίσης στην περίπτωση της suzukas, ο αλήτης μπαλεστρικός είχε πει του Εκλεκτού του Θεού οτι "αν πας να επιχειρήσεις ταρζανιά (οδηγική μετάφραση παράτολμη προσπάθεια να κερδίσεις θέση) δε θα σου χαριστώ να "ανοίξω πόρτα" όπως πολλές φορές έχω κάνει". Όντως το έκανε.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#626924
A-Viper7 έγραψε:
George_Prix έγραψε:
Same_old_story έγραψε:Ποσο βαριέμαι να μιλαω με φορμουλικα ανιστόρητους :s_coffee


- Ο Σεννα το ξεκινησε οταν στριμωξε αλλη μια φορα εγκληματικα τον ομοσταυλο του στον τοιχο στην Πορτογαλια, το εβαλε νομιζω ο Clark σε βιντεο καποιες σελιδες πισω νομιζω, αλλα που... :s_whiteflag


Εγω απο την αλλη βαριεμαι να μιλαω με ατομα που εχουν περιορισμενη αντιληψη.

Που δεν ειναι ικανοι να καταλαβουν οτι αλλο πραγμα μια σκληρη μαχη ροδα-ροδα και αλλο πραγμα τρακαρω ΣΚΟΠΙΜΑ τον αντιπαλο μου για να κερδισω. Στην πρωτη περιπτωση μιλαμε για ενα πολυ μαχητικο οδηγο και στη δευτερη μιλαμε για εναν αλητη. Και επειδη τα πιανεις δυσκολα, να στα κανω ταληρακια. Στη δευτερη περιπτωση μιλαμε για τον αλητη τον Προστ.


Για στακα λιγο γιατι δεν μας τα λες καλα.

Πρωτη περιπτωση:
Μόλις στην προηγουμενη σελιδα λεγαμε (-τε) για "τον αλητη τον σουμαχερ που στριμωξε τον μπαρικελο στο πιτ γουολ" αλλα οταν ο σεννα εκανε ακριβως το ιδιο ηταν "σκληρη μαχη ροδα με ροδα";

Δευτερη περιπτωση:
Ο προστ ηταν "αλητης που τρακαρε σκοπιμα τον σεννα στη σουζουκα για να κερδισει" αλλα ο σεννα ηταν μαΝγκας οταν εκανε ακριβως το ιδιο 1 χρονο μετα;

Εχετε παει το "δυο μετρα και δυο σταθμα" σε αλλο λεβελ αλλα εδω παραεγινε.


Αρχικα να σου πω οτι ξερω τι λεγαΤΕ αλλα εγω δεν αναφερθηκα καν στη φαση Schumacher Barrichello. Αλλα αφου εσυ και μερικοι αλλοι θεσατε το θεμα, ας δουμε ολοι παρεουλα τις 2 φασεις:





Που λες μαστορα, δεν εχει σημασια τι λες εσυ, τι λεω εγω ή τι λεει ο καθε κολλημενος (γιατι ολοι εχουμε τα κολληματα μας). Σημασια εχει τι λεει ο κανονισμος. Ο κανονισμος λοιπον οριζει οτι πρεπει να αφησεις 1 μονοθεσιο πλατος στον αντιπαλο και ο Σεννα αφησε 1.5 μονοθεσιο.

Απο την αλλη μερια λοιπον βλεπουμε το Μιχαλακη που εχει στειλει το Βαρριτσελλο ΕΚΤΟΣ ΠΙΣΤΑΣ και ακομα χειροτερα οχι προς το γρασιδι, αλλα προς τον τοιχο.

Με βαση τον κανονισμο λοιπον, καποιος/καποιοι εχουν θεμα με τα ματακια τους . 'Η βλεπουν πολυ καλα, αλλα εχουν θεμα με την κριση τους. Σε καθε μια απο αυτες τις περιπτωσεις, με αυτους τους "καποιους" η συνεννοηση ειναι προβληματικη. Δε μιλαμε για φαση που μπορει ο ενας ή ο αλλος να μεταφρασει διαφορετικα. Δεν ειναι μια οριακη φαση σαν αυτη με τους Μαξ/Λεκλερκ στην Αυστρια που φαγαμε 2 μηνες και δεν καταληξαμε πουθενα. Μιλαμε για σκηνικο που μπορει να καταλαβει ο καθε λογικος ανθρωπος, χωρις καν να ειναι γνωστης της F1.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#626925
JimClark έγραψε:Έχουνε ξανασυζητηθεί αυτά Πολάκης :innocent:

Όταν ένα κωλοπαίδι κάνει την κωλοπαιδιά είναι τσίφτης, μάγκας, (αναμενόμενο) και παιχταράς. Και μας αρέσει.
Όταν την κάνει ένας καθηγητής / φλώρος είναι εγκληματική ενέργεια. Και είναι ποστιά

Επίσης στην περίπτωση της suzukas, ο αλήτης μπαλεστρικός είχε πει του Εκλεκτού του Θεού οτι "αν πας να επιχειρήσεις ταρζανιά (οδηγική μετάφραση παράτολμη προσπάθεια να κερδίσεις θέση) δε θα σου χαριστώ να "ανοίξω πόρτα" όπως πολλές φορές έχω κάνει". Όντως το έκανε.


Ναι τα εχουμε πει πολλες φορες. Αλλα καποιοι σαν εσενα δε λενε να τα καταλαβουν. Παρεθεσες ενα αστειο βιντεακι που οι Senna-Haters κανανε σημαια στον πολεμο εναντια στον εχθρο.

Βρες κανενα βιντεακι με πραγματικη παραβαση του κανονισμου να το συζητησουμε. Μεχρι να παραθεσεις τετοιο βιντεακι του "αλητη" Σεννα, οτι και να πεις ειναι μια ακομα τρολλια.
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#626927 Δεν είμαι κανένας hater, (απλά μου την έσπαζε αυτή η θρησκολαγνεία του). Δεν ενδιαφέρει το πόσο ενόχλησε / πέρασε τα όρια / ήταν αποδεκτό από τον george prix το πορτογαλλικό προσπέρασμα, ούτε τον jim clark, αλλά τι ενόχλησε τον Prost εκείνη τη σεζόν. Βάσει αυτού όρισε αλλαγή πορείας ο Γάλλος στα αγωνιστικά του σε σχέση με τον Βραζιλιάνο και τις περαιτέρω του ενέργειες στην πίστα.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#626928
JimClark έγραψε:Επίσης στην περίπτωση της suzukas, ο αλήτης μπαλεστρικός είχε πει του Εκλεκτού του Θεού οτι "αν πας να επιχειρήσεις ταρζανιά (οδηγική μετάφραση παράτολμη προσπάθεια να κερδίσεις θέση) δε θα σου χαριστώ να "ανοίξω πόρτα" όπως πολλές φορές έχω κάνει". Όντως το έκανε.


Το Μπαλεστρ, απαγορευεται να τον λες αλητη. Μονο ΑΛΗΤΗ επιτρεπεται να τον χαρακτηριζεις :s_yes

Και επειδη εχεις διαβασει καποια πραγματα δεξια-αριστερα αλλα δεν τα ξερεις ολα, κατσε να σου πω το σκηνικο...
Σοβαρά τώρα; Τι ύφος είναι αυτό; Σταμάτα να υποτιμάς έτσι τους συνομιλητές σου. Μαγκιές, ψευτομαγκιες κομμένες [Mod]

Ολα τα χρονια στη Σουζουκα, γινοτανε ενα τρελο πραγμα. Αυτος που ειχε την pole ξεκινουσε απο τη λαθος μερια, τη δεξια. Λαθος γιατι ηταν στη λαθος γραμμη και επισης λαθος γιατι ηταν η βρωμικη μερια της πιστας.
Το 1989 λοιπον ο Σεννα περνει μια ακομα pole και εγινε απιστευτο σουσουρο για το βλακωδες σημειο εκκινησης που ηταν στην ουσια μειονεκτημα για τον poleman. Ο ΑΛΗΤΗΣ ο Μπαλεστρ με τον ΑΛΗΤΗ τον Προστ (συμπατριωτες και φιλαρακια) αποφασισαν οτι προς κοινο τους συμφερον πρεπει να σφαξουνε τον ταχυτερο Σεννα και να του κλεψουν την εκκινηση. Ετσι εγινε και σε ολο τον αγωνα ο Σεννα προσπαθουσε να παρει πισω αυτο που του κλεψανε. Και δεν εφτανε η αρχικη αλητεια, αλλα ο Προστ τρακαρε και σκοπιμα το Βραζιλιανο για να κερδισει. Μια τελικη βοηθεια/αλητεια του ΑΛΗΤΗ του Μπαλεστρ, ηταν οτι εκοψε τη νικη του Σεννα (και τις ελπιδες για τον τιτλο) στα χαρτια. Σε μια εποχη που αυτο το σπρωξιμο απο τους κριτες γινοταν σε πολλους αγωνες και ηταν μερος της διαδικασιας.

Την επομενη χρονια ο Σεννα παιρνει ΠΑΛΙ την pole και ξεκιναει η ιδια συζητηση στην οποια ηταν συμφωνοι ΟΛΟΙ εκτος απο τους ΑΛΗΤΕΣ τους Γαλλους. Να ξεκιναει ο ταχυτερος απο την αριστερη καθαρη μερια, που ειναι μαλιστα και στην ιδανικη γραμμη της πιστας, ΟΠΩΣ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΙΣΤΕΣ. Τα Γαλλακια αποφασισαν οτι αυτο δεν τους συμφερει και δεν αλλαξε αυτη η ανοησια. Ο Σεννα τους το ειπε. "Αν δεν ξεκιναει ο 1ος απο τη σωστη μερια, θα τον τρακαρω και θα βγουμε και οι 2 εκτος πιστας".

Και γιατι δεν τιμωρησαν το Σεννα? Γιατι τετοια γαργαρα? Αφου ηταν δεδομενο οτι το εκανε επιτηδες. Μηπως γιατι ειχαν χεσμενη τη φωλια τους? Λεω μηπως!!!

Ναι αλητης και ο Σεννα. Και αυτος που μπηκε ενας κλεφτης σπιτι του και τον σκοτωσε, παλι "αλητης" ειναι για πολλους. Αλλα προσωπικα προτιμω αυτους τους αλητες, παρα τον κλεφτη. Παρα τον τυπο που εριξε μια σφαλιαρα σε καποιον που δεν τον ειχε πειραξει ποτε. Γιατι οι μεν δικοι μου αλητες αντεδρασαν ατσαλα οταν τους πειραξαν, οταν τους επνιγε το δικιο, ενω οι αλλοι το εκαναν λογω ελαττωματικου DNA. Επειδη ειναι ΑΛΗΤΕΣ.

Οποιος δε μπορει να καταλαβει τη διαφορα, απλα λυπαμαι.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#626930
JimClark έγραψε:Δεν είμαι κανένας hater, (απλά μου την έσπαζε αυτή η θρησκολαγνεία του).


Επειδη ειμαι αθεος, δε μπορεις να φανταστεις ποσο με ξενερωνε η συγκεκριμενη πτυχη του χαρακτηρα του :lol:

JimClark έγραψε: Δεν ενδιαφέρει το πόσο ενόχλησε / πέρασε τα όρια / ήταν αποδεκτό από τον george prix το πορτογαλλικό προσπέρασμα, ούτε τον jim clark, αλλά τι ενόχλησε τον Prost εκείνη τη σεζόν. Βάσει αυτού όρισε αλλαγή πορείας ο Γάλλος στα αγωνιστικά του σε σχέση με τον Βραζιλιάνο και τις περαιτέρω του ενέργειες στην πίστα.


Φιλε αυτο που λες δεν το ξερω, αλλα να διαβασω "εκεινη η φαση εξοργισε τον Προστ" ειναι πιο λογικο. Μπορω απλα να απαντησω "Τι μαλακιες μας λες κυριε καθηγητη? Δεν εκανε τιποτα παρανομο ο Σεννα, αυτο το ελαφρυ κλεισιμο το κανουν ΟΛΟΙ".

Αλλα δυστυχως βλεπω πολλους εδω μεσα που την ειδαν το Senna-Prost/Portugal σαν αντιστοιχης αλητειας με τη φαση Schumacher-Barrichello/Hungary και ειλικρινα λυπαμαι για το ποσο χαμηλα ριχνουν τη συζητηση προσπαθωντας να την πουνε στους "εχθρους". :thumbsdown:
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#626931
George_Prix έγραψε:

Που λες μαστορα, δεν εχει σημασια τι λες εσυ, τι λεω εγω ή τι λεει ο καθε κολλημενος (γιατι ολοι εχουμε τα κολληματα μας). Σημασια εχει τι λεει ο κανονισμος. Ο κανονισμος λοιπον οριζει οτι πρεπει να αφησεις 1 μονοθεσιο πλατος στον αντιπαλο και ο Σεννα αφησε 1.5 μονοθεσιο.


Για ανθρωπο που βλεπει τοσο φανατικα F1 δεν περιμενα τετοιο λαθος. Αυτος ο κανονισμος περι ενος μονοθεσιου πλατος στον αντιπαλο ειναι πολυ πιο προσφατο, νομιζω το 2016-17 δημιουργηθηκε.

Μπορει εσυ λογω συμπαθειας να μην το παραδεχεσαι αλλα ο Σεννα ηταν ο βασιλιας του "chop", ασχετα αν ο Σουμι εκανε αντιστοιχα.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#626933
Νίκος Παππάς έγραψε:
George_Prix έγραψε:

Που λες μαστορα, δεν εχει σημασια τι λες εσυ, τι λεω εγω ή τι λεει ο καθε κολλημενος (γιατι ολοι εχουμε τα κολληματα μας). Σημασια εχει τι λεει ο κανονισμος. Ο κανονισμος λοιπον οριζει οτι πρεπει να αφησεις 1 μονοθεσιο πλατος στον αντιπαλο και ο Σεννα αφησε 1.5 μονοθεσιο.


Για ανθρωπο που βλεπει τοσο φανατικα F1 δεν περιμενα τετοιο λαθος. Αυτος ο κανονισμος περι ενος μονοθεσιου πλατος στον αντιπαλο ειναι πολυ πιο προσφατο, νομιζω το 2016-17 δημιουργηθηκε.

Μπορει εσυ λογω συμπαθειας να μην το παραδεχεσαι αλλα ο Σεννα ηταν ο βασιλιας του "chop", ασχετα αν ο Σουμι εκανε αντιστοιχα.


Αυτο που ειπα εγω, ειναι πραγματι η αυστηρη εκδοχη του σημερινου κανονισμου, που θεσπιστηκε αργοτερα. Παλιοτερα δεν υπηρχε καν κανονισμος και βλεπαμε ΤΑ ΑΙΣΧΗ μεσα στις πιστες. Εκεινη την εποχη (που φανταζομαι δεν εβλεπες F1) αυτη η τιμονια του Σεννα την οποια ΔΕΝ ΠΑΡΑΚΑΝΕ ΩΣΤΕ ΝΑ ΚΑΤΑΝΤΗΣΕΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΗ μονο στο petrolheads εχω διαβασει εδω και 30 χρονια οτι ειναι κατακριτεα :lol:

Οποτε παρτο αλλιως και θα δεις οτι το λαθος για μια ακομα φορα ειναι δικο σου :s_tongue
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#626935
Anonymous Founder έγραψε:Αλίμονο, τα λάθη είναι πάντα των άλλων...


Μπορεις να κρινεις και μονος σου τα επιχειρηματα του καθενος και να βγαλεις τα συμπερασματα σου. Γιατι οχι να τα πεις κιολας τα συμπερασματα σου.

Για παραδειγμα να δεις τα 2 βιντεακια και να μας πεις αν ησουν ο Προστ στο ενα και ο Μπαρριτσελλο στο αλλο, ποτε θα φοβοσουνα οτι κινδυνευεις να πεθανεις?

Οχι πως περιμενω απαντηση φυσικα... Ετσι για να σε στριμωξω λιγο εκανα την ερωτηση!
Άβαταρ μέλους
By A-Viper7
#626936
George_Prix έγραψε:Που λες μαστορα, δεν εχει σημασια τι λες εσυ, τι λεω εγω ή τι λεει ο καθε κολλημενος (γιατι ολοι εχουμε τα κολληματα μας). Σημασια εχει τι λεει ο κανονισμος. Ο κανονισμος λοιπον οριζει οτι πρεπει να αφησεις 1 μονοθεσιο πλατος στον αντιπαλο και ο Σεννα αφησε 1.5 μονοθεσιο.


Εχουμε λινκ γι αυτο;
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#626937
A-Viper7 έγραψε:
George_Prix έγραψε:Που λες μαστορα, δεν εχει σημασια τι λες εσυ, τι λεω εγω ή τι λεει ο καθε κολλημενος (γιατι ολοι εχουμε τα κολληματα μας). Σημασια εχει τι λεει ο κανονισμος. Ο κανονισμος λοιπον οριζει οτι πρεπει να αφησεις 1 μονοθεσιο πλατος στον αντιπαλο και ο Σεννα αφησε 1.5 μονοθεσιο.


Εχουμε λινκ γι αυτο;


Ηδη εξηγησα στο Νικο τον Παππα. Απ' οσο θυμαμαι, τοτε δεν υπηρχε καν κανονισμος. Μετα σφιξανε τα πραγματα και βγαλανε κανονισμους για τα παντα. Αλλα ακομα και με τον αυστηρο σημερινο κανονισμο, παλι δεν ηταν παρανομη η κινηση του Βραζιλιανου. Ειδικα την εποχη που εγινε, ειναι ντροπη για το petrolheads και μονο που γραφτηκε σα δολοφονικη κινηση!

btw μπορεις κι εσυ να απαντησεις στην ερωτηση που εκανα στον HF. Σε ποια απο τις 2 φασεις θα φοβοσουν για τη ζωη σου? Ελα μπορεις. Λιγη ειλικρινεια θελει :s_wink
Άβαταρ μέλους
By A-Viper7
#626938
George_Prix έγραψε:
A-Viper7 έγραψε:
George_Prix έγραψε:Που λες μαστορα, δεν εχει σημασια τι λες εσυ, τι λεω εγω ή τι λεει ο καθε κολλημενος (γιατι ολοι εχουμε τα κολληματα μας). Σημασια εχει τι λεει ο κανονισμος. Ο κανονισμος λοιπον οριζει οτι πρεπει να αφησεις 1 μονοθεσιο πλατος στον αντιπαλο και ο Σεννα αφησε 1.5 μονοθεσιο.


Εχουμε λινκ γι αυτο;


Ηδη εξηγησα στο Νικο τον Παππα. Απ' οσο θυμαμαι, τοτε δεν υπηρχε καν κανονισμος. Μετα σφιξανε τα πραγματα και βγαλανε κανονισμους για τα παντα. Αλλα ακομα και με τον αυστηρο σημερινο κανονισμο, παλι δεν ηταν παρανομη η κινηση του Βραζιλιανου. Ειδικα την εποχη που εγινε, ειναι ντροπη για το petrolheads και μονο που γραφτηκε σα δολοφονικη κινηση!

btw μπορεις κι εσυ να απαντησεις στην ερωτηση που εκανα στον HF. Σε ποια απο τις 2 φασεις θα φοβοσουν για τη ζωη σου? Ελα μπορεις. Λιγη ειλικρινεια θελει :s_wink


Κατσε ρε αρχηγε μου, δηλαδη μας γραφεις κατεβατα περι κανονισμων που δεν εχεις δει ποτε σου;

Οκ κατανοητο, προχωραμε.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#626939
Νίκος Παππάς έγραψε:Μπορει εσυ λογω συμπαθειας να μην το παραδεχεσαι αλλα ο Σεννα ηταν ο βασιλιας του "chop", ασχετα αν ο Σουμι εκανε αντιστοιχα.


Παραλιγο να το ξεχασω.

Αλλο το "θα περασει πανω απο το πτωμα μου" που βλεπαμε στο Σεννα, στο Σουμαχερ, στο Λουη, στον Αλονσο ακομα και στο Βεττελ που εχει απιστευτο παθος. Αυτους τους οδηγους τους γουσταριζα πολυ για το παθος τους.

Και αλλο το να τρακαρεις σκοπιμα το συναθλητη σου οπως εκανε ο Μιχαλακης περισσοτερες φορες απο καθε αλλο οδηγο. Α ξεχασα. Το εκανε και ο Σεννα. Πριν το πεις αυτο ομως, διαβασε το σεντονι που εγραψα για τις 2 Ιαπωνιες και θα καταλαβεις οτι ακομα και στην αλητεια υπαρχουν διαφορετικες κλιμακες :s_wink