Forum για τη Formula 1
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#622965
George_Prix έγραψε:
Μια 2η θεση, μια 4η και καμποσες φορες στην 8αδα, με αφηνουν ΑΠΟΛΥΤΑ ικανοποιημενο απο πλευρας ταχυτητας, ΕΙΔΙΚΑ για κατι τοσο διαφορετικο απο οτι εχει οδηγησει πριν.!


η 2η θεση εγινε οταν οι πρωτοποροι ειχαν θεματα πλοηγησης(ειχαν χαθει και οι 3) και την τελευταια μερα δεν ειχε να κυνηγησει κανεις κατι σε τοσο μικρη ειδικη(160 χλμ) εκτος απο τον Νασσερ τον Πετερανσελ,οπου τον εφτασε και μετα πηγαιναν μαζι.
Αλλο το εκανα χρονακλα,και αλλο εκανα τον 2ο χρονο οταν οι 3 πρωτοποροι χαθηκαν.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#622966
Corto Maltese έγραψε:Το έχουμε πει 1000 φορές. Δεν μπορείς να περιμένεις από οδηγούς που όλη τους τη ζωή κάνουν άπειρες επαναλήψεις την ίδια πίστα και την εκτελούν στο χιλιοστό να προσαρμοστούν στο να τους λέει ένας άλλος πως να πάνε και να κάνουν 400 διαφορετικά χιλιόμετρα. Είναι χάος η διαφορά.


ετσι ακριβως ειναι,ειναι ταχυτατοι σε συγκεκριμενα χλμ,χιλιοτεσταρισμενα,με πληρη γνωση του δρομου.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#622974
dimviii έγραψε:
George_Prix έγραψε:
Μια 2η θεση, μια 4η και καμποσες φορες στην 8αδα, με αφηνουν ΑΠΟΛΥΤΑ ικανοποιημενο απο πλευρας ταχυτητας, ΕΙΔΙΚΑ για κατι τοσο διαφορετικο απο οτι εχει οδηγησει πριν.!


η 2η θεση εγινε οταν οι πρωτοποροι ειχαν θεματα πλοηγησης(ειχαν χαθει και οι 3) και την τελευταια μερα δεν ειχε να κυνηγησει κανεις κατι σε τοσο μικρη ειδικη(160 χλμ) εκτος απο τον Νασσερ τον Πετερανσελ,οπου τον εφτασε και μετα πηγαιναν μαζι.
Αλλο το εκανα χρονακλα,και αλλο εκανα τον 2ο χρονο οταν οι 3 πρωτοποροι χαθηκαν.


Τους 3 πρωτους τους ειχα ξεχασμενους. Σε αλλη κλαση. Δε μπορουσε να τους παιξει ο Ισπανος ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ. Το "best of the rest" και το "καπου εκει κοντα"τις περισσοτερες μερες ηταν για μενα το ταβανι. Αν εσυ θεωρεις οτι δεν πηγε καλα, σεβαστο.

Να θυμισω οτι οι Νασσερ/Πετερανσελ δεν πηγαιναν για τη νικη και σφαζοντουσαν για τη δευτερη θεση. Υπονοεις οτι την τελευταια μερα αποφασισαν οτι δεν αξιζει να παλεψουν για τη 2η θεση και κανανε βολτα χερι-χερι μεχρι το τελος χωρις να προσπαθει ο ενας να περασει τον αλλον? Ειλικρινα δεν καταλαβα τι εννοεις. Ακομα και να συναντηθηκαν σε καποια φαση στην τελευταια ειδικη, παλι ολα δεν τα εδιναν ωστε να περασει ο ενας τον αλλον? Ειλικρινα δεν καταλαβαινω τι εννοεις.

btw ειμαι πολυ περιεργος αν υπαρχουν αλλοι οδηγοι πιστας που δοκιμασαν σε χωμα και πως τα πηγαν την πρωτη τους φορα αναμεσα σε κορυφαιους χωματινους οδηγους. Αυτο θα εβαζε στην ακρη σε μεγαλο βαθμο τη γνωμη σου και τη γνωμη μου και θα αποτελουσε καποιο ρεαλιστικο μετρο συγκρισης για τις επιδοσεις του Ισπανου...
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#622978
mirage έγραψε:Όλοι είναι εδώ
https://amp.reddit.com/r/formula1/comme ... kar_rally/


ΟΛΟΣΩΣΤΟΣ!!!!

Οταν εχω χρονο θα μελετησω την πορεια των πανω ονοματων της λιστας που εχουν καλυτερα αποτελεσματα απο τον Alonso και θα επανελθω με την αποψη μου.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#622980
George_Prix έγραψε:
Να θυμισω οτι οι Νασσερ/Πετερανσελ δεν πηγαιναν για τη νικη και σφαζοντουσαν για τη δευτερη θεση. Υπονοεις οτι την τελευταια μερα αποφασισαν οτι δεν αξιζει να παλεψουν για τη 2η θεση και κανανε βολτα χερι-χερι μεχρι το τελος χωρις να προσπαθει ο ενας να περασει τον αλλον? Ειλικρινα δεν καταλαβα τι εννοεις. Ακομα και να συναντηθηκαν σε καποια φαση στην τελευταια ειδικη, παλι ολα δεν τα εδιναν ωστε να περασει ο ενας τον αλλον? Ειλικρινα δεν καταλαβαινω τι εννοεις.


oi οδηγοι φευγουν ανα 3 λεπτα απο το σημειο εκκινησης.
Φευγει πρωτα ο Πετερανσελ,και σε 3 λεπτα ο Νασσερ.
Φτανει ο Νασσερ τον Πετερανσελ και πανε μαζι.
Για να τον φτασει,παει να πει οτι ειναι 3 λεπτα γρηγοροτερος μεχρι εκει.
Απο εκει και περα δεν εχει λογο να πιεσει παραπανω ο Νασσερ,αφου βαση της πρωινης διαφορας που ξεκινησαν,ειναι πανω απο 3 λεπτα εμπρος.Αρα δεν πιεζει παραπανω.Ο Πετερανσελ τι να πιεσει αφου βλεπωντας τον Νασσερ να τον εχει φθασει,δεν εχει ελπιδα.
Ολα αυτα σε μικρη ειδικη των 160 και κατι χλμ,οταν τον εφτασε αν θυμαμαι καλα στο 60κατι χλμ
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#622982
George_Prix έγραψε:
mirage έγραψε:Όλοι είναι εδώ
https://amp.reddit.com/r/formula1/comme ... kar_rally/


ΟΛΟΣΩΣΤΟΣ!!!!

Οταν εχω χρονο θα μελετησω την πορεια των πανω ονοματων της λιστας που εχουν καλυτερα αποτελεσματα απο τον Alonso και θα επανελθω με την αποψη μου.


τι να ''μελετησεις''? τον Ιξ πριν 30 χρονια και τον τοτε ανταγωνισμο,με τον Αλονσο σημερα?
μην χανεις τον χρονο σου αδικα,δεν εχει κανενα νοημα.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#622984
dimviii έγραψε:
George_Prix έγραψε:
mirage έγραψε:Όλοι είναι εδώ
https://amp.reddit.com/r/formula1/comme ... kar_rally/


ΟΛΟΣΩΣΤΟΣ!!!!

Οταν εχω χρονο θα μελετησω την πορεια των πανω ονοματων της λιστας που εχουν καλυτερα αποτελεσματα απο τον Alonso και θα επανελθω με την αποψη μου.


τι να ''μελετησεις''? τον Ιξ πριν 30 χρονια και τον τοτε ανταγωνισμο,με τον Αλονσο σημερα?
μην χανεις τον χρονο σου αδικα,δεν εχει κανενα νοημα.


Φιλε ετοιμος ημουν να ποσταρω το ιδιο πραγμα. Αρχισα με τον Jacky Ickx που ειδα πανω στη λιστα και με το που ειδα τους ανταγωνιστες του εβαλα τα γελια. Ολο κατι Αφρικανοι τρεχανε τοτε. Τοπικος ηταν ο αγωνας και πηγαιναν τα Γαλλακια καθε χρονο και τους εκαναν πλακα!

Για παραδειγμα την πρωτη χρονια που ετρεξε (DNF), αυτη ηταν η τελικη καταταξη:
https://en.wikipedia.org/wiki/1981_Pari ... akar_Rally

Δε θελω να μειωσω τις επιδοσεις του Ickx, αλλα απλα δε βγαινει ακρη οπως σωστα ειπες. Οποτε ευχαριστω τον mirage για το link αλλα δε θα συνεχισω το ψαξιμο. Απλα ελπιζω την επομενη φορα (αν υπαρξει) να εχει ο Alonso επιδοσεις που δε θα μας αφησουν ερωτηματικα και αποριες :s_smile
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#622987
dimviii έγραψε:oi οδηγοι φευγουν ανα 3 λεπτα απο το σημειο εκκινησης.
Φευγει πρωτα ο Πετερανσελ,και σε 3 λεπτα ο Νασσερ.
Φτανει ο Νασσερ τον Πετερανσελ και πανε μαζι.
Για να τον φτασει,παει να πει οτι ειναι 3 λεπτα γρηγοροτερος μεχρι εκει.
Απο εκει και περα δεν εχει λογο να πιεσει παραπανω ο Νασσερ,αφου βαση της πρωινης διαφορας που ξεκινησαν,ειναι πανω απο 3 λεπτα εμπρος.Αρα δεν πιεζει παραπανω.Ο Πετερανσελ τι να πιεσει αφου βλεπωντας τον Νασσερ να τον εχει φθασει,δεν εχει ελπιδα.
Ολα αυτα σε μικρη ειδικη των 160 και κατι χλμ,οταν τον εφτασε αν θυμαμαι καλα στο 60κατι χλμ


Ετσι οπως τα λες. Οποτε τη συγκεκριμενη μερα ο Πετερανσελ ξεκινησε δινοντας τα ΟΛΑ για τη 2η θεση αλλα πηγαινε σχετικα αργα ωστε να του μαζεψει ο Νασσερ 3 λεπτα σε 60km. Για αυτο αλλωστε και ο Alonso εκανε λιγα δευτερολεπτα καλυτερο χρονο απο τον Πετερανσελ και τερματισε μια μερα μπροστα, γιατι ο Γαλλος δεν ηταν στη μερα του (φυσικα οπως λες ειναι πιθανο να εκοψε οταν τον ειδε πισω του ή μπορει να τα εδωσε και ολα μπας και τον ωθησει σε καποιο λαθος). Φυσικα δεν υπονοω οτι ο Αλονσο ειναι καλυτερος του. Ακομα και να μην τερματιζε λιγα δευτερολεπτα μπροστα μπροστα ο Ισπανος και να τερματιζε 1 λεπτο πισω θα ειχε πραγματι καμια διαφορα? Μιλαμε για εναν ρουκυ απεναντι στον καλυτερο, που εχει κανει μαλιστα 35 φορες αυτον τον αγωνα. Εμενα αυτο το "τοσο κοντα" μου ειναι αρκετο παντως για πρωτη φορα...
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#622999
George_Prix έγραψε:
Ετσι οπως τα λες. Οποτε τη συγκεκριμενη μερα ο Πετερανσελ ξεκινησε δινοντας τα ΟΛΑ για τη 2η θεση αλλα πηγαινε σχετικα αργα ωστε να του μαζεψει ο Νασσερ 3 λεπτα σε 60km. Για αυτο αλλωστε και ο Alonso εκανε λιγα δευτερολεπτα καλυτερο χρονο απο τον Πετερανσελ και τερματισε μια μερα μπροστα, γιατι ο Γαλλος δεν ηταν στη μερα του (φυσικα οπως λες ειναι πιθανο να εκοψε οταν τον ειδε πισω του ή μπορει να τα εδωσε και ολα μπας και τον ωθησει σε καποιο λαθος). Φυσικα δεν υπονοω οτι ο Αλονσο ειναι καλυτερος του. Ακομα και να μην τερματιζε λιγα δευτερολεπτα μπροστα μπροστα ο Ισπανος και να τερματιζε 1 λεπτο πισω θα ειχε πραγματι καμια διαφορα? Μιλαμε για εναν ρουκυ απεναντι στον καλυτερο, που εχει κανει μαλιστα 35 φορες αυτον τον αγωνα. Εμενα αυτο το "τοσο κοντα" μου ειναι αρκετο παντως για πρωτη φορα...


Mαλλον ο Πετερανσελ δεν πιεσε καν,θελωντας να διασφαλισει το 1-3 της ομαδας.
Ρε μην σε πιανει τρελα να αποδειξεις οτι ειναι γρηγορος στο χωμα,ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ.
βασικα κανεις απο πιστα δεν εβγαλε ματια σε τετοιους αγωνες,ειτε ραλλυ ρειντ,ειτε wrc.
Και ο Ραικονεν ακολουθησε πρωταθλημα wrc,τιποτα δεν εκανε.Κουμπιτσα μια απο τα ιδια,αν και ηταν ο ταχυτερος απο αυτους που περασαν απο ραλλυ.
Εβλεπες βιντεακι απο δοκιμες,3-4 χλμ ολη την ημερα πανω-κατω εκανε 200 χλμ σε αυτη την αποσταση,και σου ΕΠΕΦΤΑΝ τα αρχιδια κατω απο τα περασματα.Λες Παναγια μου θα σκοτωθει ο μαλακας,θα ανοιξει τουνελ στο βουνο ετσι και φυγει.
Πηγαινε στον αγωνα,2-3 καλους χρονους(oχι παντα και παντου,συνηθως ασφαλτο) και εξω απο το δρομο.
Δες εδω τσοντα απο τον Κουμπιτσα.



το οτι εχουν 4 ροδες,δεν τα κανει παρομοια,ειναι τελειως διαφορετικα σπορ.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#623002 Οι ομαδες δεν αφηνουν τους ομοσταβλους να παλεψουν για μια θεση. Οταν παιζεται η θεση με αντιπαλο, δε λενε στον πισω οδηγο της ομαδας "γαμα τη μωρε τη 2η θεση και ας σε περασει ο αλλος, και με το 1-3 καλα ειμαστε αφου κερδισε ο ομοσταβλος". Απο τα πολυ παλια τα χρονια ισχυει αυτο :s_tongue

Και δε με πιανει καμια τρελα να αποδειξω τιποτα σε κανεναν. Την αποψη μου λεω και μαλιστα ΠΟΛΥ ΣΥΓΚΡΑΤΗΜΕΝΑ για τα δεδομενα μου, επειδη ακριβως ειναι πολυ δυσκολο να βγουνε ασφαλη συμπερασματα και επισης επειδη δεν κατεχω τον αγωνα.

Παντως απο το να πιστεψω το δικο σου απολυτο ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ γρηγορος στο χωμα, προτιμω να πιστεψω αλλους χρηστες του petrolheads που παρακολουθουν χρονια τον αγωνα και ειπαν "μια χαρα παει ο Ναντο". Και αν βαλεις στη συναρτηση την αντιπαθεια που εχουν για τον Ισπανο, αποκτανε μεγαλυτερη βαρυτητα τα λογια τους.

Και χρησιμοποιησα τη λεξη "πιστεψω" γιατι πραγματικα καθε τι που διαβαζω για τον αγωνα, μαθαινω κατι νεο. Δεν εχω παρακολουθησει αλλους οδηγους που ερχονται απο πιστα πως τα πανε στο Ντακαρ ή αλλους χωματινους αγωνες ωστε να μπορω να συγκρινω. Ουτε καν το πως εξελισσεται ο αγωνας και τους κανονισμους δεν ηξερα μεχρι πριν λιγες μερες. Διαβαζα μια φορα το χρονο τους νικητες και παμε παρακατω. Αρκετα απο μενα, ας πει και κανενας αλλος την αποψη του...
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#623004 Βγαλαμε συμπερασμα απο εναν αγωνα ντακαρ οτι ο Αλονσο δεν ειναι ταχυς στο χωμα. Μπηκε στην εξισωση και ο ΚΙΜΙ και δεσαμε :roll:
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#623008
George_Prix έγραψε:Οι ομαδες δεν αφηνουν τους ομοσταβλους να παλεψουν για μια θεση. Οταν παιζεται η θεση με αντιπαλο, δε λενε στον πισω οδηγο της ομαδας "γαμα τη μωρε τη 2η θεση και ας σε περασει ο αλλος, και με το 1-3 καλα ειμαστε αφου κερδισε ο ομοσταβλος". Απο τα πολυ παλια τα χρονια ισχυει αυτο :s_tongue


o peteransel κερδισε 4 ειδικες φετος,ο Νασσερ 1 την τελευταια. Και στην τελευταια ο Νασερ του μαζεψε 3 λεπτα σε 69 χλμ.
Ναι πιεζε πολυ ο Πετερανσελ....

George_Prix έγραψε:Και δε με πιανει καμια τρελα να αποδειξω τιποτα σε κανεναν. Την αποψη μου λεω και μαλιστα ΠΟΛΥ ΣΥΓΚΡΑΤΗΜΕΝΑ για τα δεδομενα μου, επειδη ακριβως ειναι πολυ δυσκολο να βγουνε ασφαλη συμπερασματα και επισης επειδη δεν κατεχω τον αγωνα.


και βεβαια σε πιανει τρελα,να αποδειξεις οτι ενας οδηγος που εκανε κατα τυχη ενα 2ο χρονο οταν χαθηκαν οι 3 πρωτοι,οτι ειναι γρηγορος σε αυτον τον αγωνα.Ο Αλονσο εκανε αρκετες ειδικες χωρις να χαθει,παντα ειχε ιχνη εμπρος του,και σε καμια δεν εβγαλε ματια απο ταχυτητα.

George_Prix έγραψε:Παντως απο το να πιστεψω το δικο σου απολυτο ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ γρηγορος στο χωμα, προτιμω να πιστεψω αλλους χρηστες του petrolheads που παρακολουθουν χρονια τον αγωνα και ειπαν "μια χαρα παει ο Ναντο". Και αν βαλεις στη συναρτηση την αντιπαθεια που εχουν για τον Ισπανο, αποκτανε μεγαλυτερη βαρυτητα τα λογια τους.

και βεβαια θα πιστεψεις αυτο που σου αρεσει.
Οι αριθμοι ομως λενε την ΜΟΝΗ απολυτη αληθεια.

George_Prix έγραψε:Και χρησιμοποιησα τη λεξη "πιστεψω" γιατι πραγματικα καθε τι που διαβαζω για τον αγωνα, μαθαινω κατι νεο. Δεν εχω παρακολουθησει αλλους οδηγους που ερχονται απο πιστα πως τα πανε στο Ντακαρ ή αλλους χωματινους αγωνες ωστε να μπορω να συγκρινω...


κερδιζαν ειδικες και οδηγουσαν τον αγωνα απο την πρωτη τους συμμετοχη εκει.Εχωναν στον Πετερανσελ με τα 800 ντακαρ,στον Νασσερ,και στον Σαινθ,λεπτα πολλα σε καθε τσεκ ποιντ,καθε τσεκ ποιντ και μεγαλυτερη διαφορα.
Δλδ ΞΕΚΑΘΑΡΑ ταχυτερα απο ολους τους ειδικους στο Ντακαρ.Χανοντουσαν,τρακαρανε,αλλα μολις οδηγουσαν δεν υπηρχε επαφη σε ταχυτητα.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#623009
Geo f1 έγραψε:Βγαλαμε συμπερασμα απο εναν αγωνα ντακαρ οτι ο Αλονσο δεν ειναι ταχυς στο χωμα. Μπηκε στην εξισωση και ο ΚΙΜΙ και δεσαμε :roll:


και βεβαια δεν ειναι ταχυς,παρτυ τον εκαναν απο 57χρονοι μεχρι Γιαχαμπιμπιδες πετρελαιαδες που η καλυτερη τους θεση σε ραλλυ ειναι η 7η
Τι να κανουμε τωρα δλδ?
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#623010 Εσυ με εναν αγωνα βγαζεις συμπερασμα δλδ?
Και το ντακαρ ειναι δλδ για σενα ενα κανονικο χωματινο ραλλυ σαν το ακροπολις πχ?

Δεν ειναι ενας <ειδικος> αγωνας?