Forum για τη Formula 1
Άβαταρ μέλους
By Andreasdik
#447622 Ωραίος τύπος ο Prost!!
Ο Hulkenberg τα βρήκε λίγο σκούρα με τα παλιά μονοθέσια :) :)

https://youtu.be/G1VqBWKtLm4
Άβαταρ μέλους
By vengas
#467374


καπου στο 7ο λεπτο o Paul Tracy λεει οτι πήγε να εφαρμόσει ο,τι εκανε και εδω (Λιγοτερο φρενο και "human traction control μετά" !)
Άβαταρ μέλους
By Govus
#513540
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#528729 https://www.youtube.com/watch?v=OAsahbKfJ4s



on board , οι καλύτερες στιγμές του αγώνα στο Αζερμπαϊτζαν.

και Γερμανίας

Άβαταρ μέλους
By vengas
#545955 τι γινοταν 30 χρονια πριν με τα ντουμπλαρισματα και ποσες ποινες θα ετρωγε η Williams σημερα!!

Άβαταρ μέλους
By vengas
#552776
Άβαταρ μέλους
By vengas
#642806

:metalo: :metalo:
Άβαταρ μέλους
By nido
#650319 Το στυλ στριψίματος του Αλόνζο με την Renault R25 & R26 το 2005 & 2006:

(o Φιζικέλα που ήταν ο τότε team-mate του δε θυμάμαι να έστριβε με τον ίδιο τρόπο)
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#650321 Οι τιμονιες ηταν το χαρακτηριστικο του μεγαλου Αλονσο. Ξεζουμισμα!!!
Τον βοηθουσαν και τα Μισελεν!

Για αυτο ολοι (!) λεμε ποσο μεγαλος αθλος ηταν η μεταβαση του στην Μακλαρεν με τα νεα ελαστικα.
Δειτε ενα onboard απο το 2007 και θα καταλαβετε.

ΜΕΓΑΣ!
Άβαταρ μέλους
By timkoul
#650326 Παρολο που ποτε δεν μου αρεσε αυτο το πραγμα, ειναι γεγονος οτι υπο συνθηκες βοηθαει.
Στη φαση που το οχημα εχει σταθεροποιηθει, βοηθαει να βρεις το οριο που σπαει η προσφυση χωρις να ρισκαρεις με γκαζι ή φρενο, βοηθαει να κρατας ζεστα τα εμπρος λαστιχα που σε κεντρομηχανα δυνατα οχηματα δεν ζεσταινονται τοσο ευκολα οσο τα πισω, και βοηθαει στο να μειωσει και την υποστροφη στην εξελιξη της στροφης.
Αν το δοκιμασετε σε καρτ, ειναι ευκολα αντιληπτο το πως γινεται και τι προσφερει. Σε F1 βεβαια ειναι αλλη ιστορια.... :whistlink:
Άβαταρ μέλους
By nido
#650528 Κι ένα για το στυλ του Σένα:
Άβαταρ μέλους
By vengas
#650733 εγώ έχω απορία και για το πώς φρενάρει ο Χάμιλτον τόσο καλά... πχ στο συγκριτικό βίντεο(Χάμιλτον - Λεκλερκ) για τα δοκιμαστικά της Monza to 2019 εδειχνε να ανακτά σημαντικό μέρος του χρόνου στα φρεναρίσματα για τα σικέιν.

Και εννοείται για το Χακινεν, που στους 2-3 αγώνες που ήταν δίπλα στο Σέννα, ήταν πολύ κοντά στον κορυφαίο χρόνο του...

Πάντως η τεχνική του Σέννα είχε καλύτερο αποτέλεσμα σε αυτοκίνητο ελαφρύ από καύσιμα και δεν πολυδούλευε στα CART
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#650739
vengas έγραψε:εγώ έχω απορία και για το πώς φρενάρει ο Χάμιλτον τόσο καλά... πχ στο συγκριτικό βίντεο(Χάμιλτον - Λεκλερκ) για τα δοκιμαστικά της Monza to 2019 εδειχνε να ανακτά σημαντικό μέρος του χρόνου στα φρεναρίσματα για τα σικέιν.

ο Λεκλέρ έχανε στα φρένα κι από τον Φέτελ . Πιστεύω καθαρά θέμα εμπειρίας .
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#650751
nido έγραψε:Κι ένα για το στυλ του Σένα:


Φαινομενο απλα.
Άβαταρ μέλους
By Same_old_story
#651651 Ο Kimi στον στρατό: