Forum για τη Formula 1

Ποιος θα είναι ο νικητής;

3
23%
1
8%
1
8%
0
N/A
3
23%
0
N/A
0
N/A
2
15%
3
23%
0
N/A
0
N/A
0
N/A
0
N/A
0
N/A
0
N/A
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#757496 Δεν χρειάζεται να το καταργήσουν, μπορούν να το περιορίσουν. Εμένα μια χαρά μου φαίνονται οι αγώνες, δεν καταλαβαίνω γιατί τους χαλάει το DRS. Όπως φάνηκε και στους δύο πρώτους αγώνες, αυξάνει το ενδιαφέρον.
Άβαταρ μέλους
By sparticle
#757500 Συμφωνω με τον G. Anderson. Τα προσπερασματα πρεπει να εχουν και εναν βαθμο δυσκολιας. Εδω φτασαμε στο να ειναι καποιος αργοτερος πισω απο καποιον αλλον, αλλα να μενει κοντα του γιατι τον «τραβαει» το drs. Σε καποιες πιστες ειναι υπερβολικα πολυ μεγαλη η χρηση του.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#757503
EDDIE_147 έγραψε:Εγώ αναφέρομαι στο Σύνδρομο του Γκεάκου (μτφ όταν πας να τρολάρεις κάποιον αλλά τελικά καταλήξεις να γίνεσαι χειρότερος από αυτόν) και τον αέναο κύκλο της |λογοκρισία|: διαστημόπλοιο --> πέτσινο --> στημένο --> χερούκλα --> μοτερούκλα --> πανούκλα κλπ


Ξέχασες το μερσεντοπίστα-ρεντμπουλοπίστα-φεραροπίστα
Άβαταρ μέλους
By g8777
#757504 Εγω θα συμφωνησω με ΗΦ, δεν βλεπω κατι τραγικο, ισα-ισα, απαιτει και οδηγικη ευφυια η χρηση του.
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#757505 Το drs ηρθε το 2011 επειδη τα μονοθεσια δεν μπορουσαν να ακολουθησουν ετσι δεν μπορουσαν να προσπερασουν ευκολα. Ενω ηταν φανερα ταχυτερα

(Αλονσο-Πετροφ :s_sorry )

Οσο και να αλλαξαν οι κανονισμοι αυτο δε λυθηκε οποτε το drs παρεμεινε...
Φετος θα ειναι μια καλη ευκαιρια να δοκιμασουν σε μερικες πιστες (αυτες που ανεφερε ο Αντερσον πραγματικα ειναι καλες για δοκιμη) να το καταργησουν/περιορισουν.
Άβαταρ μέλους
By cmarin
#757506 μα και η αλλαγή των κανονισμών σε θέματα αεροδυναμικής έγινε για να καταργηθεί στο μέλλον το DRS.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#757509 Αν δεν μπορούν να φτιάξουν μονοθέσια που δεν απαιτούν τη χρήση του , να πάνε να φτιάξουν-πετάξουν κάναν χάρτινο χαρταετό.
Σε τι χρησιμεύει εκτός F1 ;
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#757513 +2 περί DRS.

Στον καταπληκτικό λύγκα με τη μάχη Οβιέδου - 8κις που ανήρτησε χθες ο Geo, ήταν τρομερά εγκεφαλικό το κομμάτι του παιχνιδιού για DRS (απίστευτα αντανακλαστικά και απάντηση από τον Οβιέδο, κακώς, κάκιστα δεν έβλεπα τότε :s_howdy ).
Άβαταρ μέλους
By BARHonda
#757525 Για κατάργηση πλήρη δεν νομίζω, δυστυχώς ακόμα το χρειαζόμαστε διότι το slipstreaming από μόνο του δεν είναι τόσο δυνατό. Το μικρό και λογικό βήμα είναι να μειώσεις το μήκος της ευθείας στο οποίο ενεργοποιείται ή στις πίστες που έχεις 3 ζώνες, να βγάλεις την μία. Αυτά είναι κατάλοιπα της προηγούμενης γενιάς κανονισμών
Άβαταρ μέλους
By marmagas
#757539 2 απλα βηματα για DRS σταδιακη καταργηση
1.μειωση τoυ μηκους ζωνων DRS τουλαχιστον 30%
2.περιορισμος του πληθους ενεργοποιησεων που μπορεις να το ανοιξεις.
καταντησε λιγο γελειο
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By ripper
#757548 Εγώ θεωρώ ότι δίνει περισσοτερο θέαμα. Δεν είναι και κακό να δοκιμάσουν και με λιγότερο ή καθόλου αλλά ο συνδυασμός των καινούργιων μονοθεσίων και του DRS έχει δώσει καταπληκτικές μάχες.
Αλλιώς θα έχουμε τον 0κις να πλαταίνει την πίστα κατά δύο χιλιόμετρα για να χωρέσει και ο δίπλα.
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#757550 Ο Γκάρυ το σαλιγκάρι μπορεί να μη λέει κάθε φορά βλακείες. Μπορεί και να μη λέει τίποτα. Μιλάμε για τον ίδιο κόπανο που ήθελε όλες οι ομάδες να υιοθετήσουν τη λύση που θα έλυνε τα προβλήματα της Μερτσέντας.
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#757553 Αντι να το κοψουν, γιατι να μην αφησουν το DRS ελευθερο να το ανοιγοκλεινουν ολοι οποτε θελουν;
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#757562 Τότε τί νόημα θα είχε; :hmmm: Σκοπός είναι να έχει πλεονέκτημα ο πίσω υποθέτω. Πάντως ένα 10-20% μικρότερες ζώνες για αρχή θα ήταν καλό. Δεν είναι λογικό να καταπίνει το DRS διαφορές 8/10. Μέχρι μισό δευτερόλεπτο είναι fair, αλλά 8 δέκατα σημαίνει ότι ο μπροστά είναι sitting duck.
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#757564 η σκεψη μου ειναι η εξης: Ναι μεν διευκολυνει το προσπερασμα αλλα συνηθως δεν δινει μαχη μετα απο αυτο το προσπερασμα, διοτι ο ενας περναει με DRS, ο αλλος δεν εχει και μην τον ειδατε τον Παναη.

Σε σχεση λοιπον του να μην υπαρχει καθολου, ωστε να εχουμε περισσοτερες μαχες διαρκειας, το ελευθερο DRS δεν θα κανει τιποτα αλλο απο το να προσθεσει με την αυξημενη ταχυτητα που δινει, μια επιπλεον παραμετρο που θα πρεπει να ελεγχει εξυπνα και αναλογα με τις ικανοτητες του ο καθε οδηγος και φυσικα το αυτοκινητο, ωστε να παραμεινει στην τροχια του.