Forum για τη Formula 1
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#795108 Σ' ευχαριστώ που με θυμήθηκες με αυτό το τραγούδι :s_thumbsup
Είμαι εκτός, ήλπιζα ότι τα μεθεόρτια του φινάλε θα μας κρατήσουν περισσότερο, πέρυσι ήταν ευκολάκι, χιχιχ.
Επιστρέφω Δευτέρα και ανεβάζω τελικές.
(Όσο μαγείρεμα και να πέσει, δύσκολα θα χάσουν οι νικητές :s_roses )
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#795515 Αντιμετωπίζουμε κατενάτσιο στην ανακοίνωση του θριάμβου της σταινερικής ομάδας βλέπω. :shifty:

Βέβαια εγώ μισθοφόρος ήμανε, δε με πολυκαίει κιόλας. :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#795624 GP ABU DHABI - RESULTS

Q
Εικόνα

FL
Εικόνα

RACE
Εικόνα

ΤΕΛΙΚΕΣ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΕΣ

STANDINGS
Εικόνα
zoom :help:
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#795631 * Όπως ήταν αναμενόμενο στους τελευταίους αγώνες, η Haas κατέκτησε άνετα το πρωτάθλημα Κατασκευαστών.

* Έχουμε άξιο και μόνιμο σχεδόν Πρωταθλητή Βαθμών, για 3η συνεχόμενη (και 4η συνολικά τα τελευταία 5 χρόνια), τον mikeerfol, ο οποίος με μόλις 2 νίκες αλλά εξαιρετικά αποτελέσματα σε όλους τους αγώνες ήλεγξε το πρωτάθλημα σχεδόν από την αρχή. Γίνεται πρωταθλητής με 3η διαφορετική ομάδα και είναι ο πλέον περιζήτητος στη silly season που θα ακολουθήσει.

* Φυσικά ο mikeerfol κατέκτησε για 2η συνεχόμενη χρονιά και το Πρωτάθλημα Οδηγών.

* Διεκδίκησαν μέχρι τέλους μια ελπίδα στο όνειρο ο diplomat (2ος στην παρθενική του πλήρη συμμετοχή στο Πρωτάθλημα), καθώς και οι παλιοί πρωταθλητές sparticle και ripper, οι οποίοι μοιράστηκαν τις θέσεις στο βάθρο των δύο Πρωταθλημάτων.

* Συνεχείς εναλλαγές θέσεων στην 1η δεκάδα, σε ένα αρκετά σφιχτό πρωτάθλημα.

* Πολυνίκεις για το 2022 οι ripper, Corto Maltese, g8777 και JarnoT με 3 νίκες ο καθένας τους. Αξιοσημείωτη η επίδοση της 3ης θέσης του sparticle χωρίς καμία νίκη.

* Πρώτος σε Poles ο diplomat με 4, και πρώτος σε FLs o ομόσταυλός του στη Haas Corto Maltese επίσης με 4.

* Τέλος, μερικά ενδιαφέροντα στατιστικά αναφορικά στις προβλέψεις των χρόνων και των οδηγών. Αποδείχθηκε πιο εύκολη η επιλογή χρόνου Pole και του οδηγού απ' ό,τι του FL (μάλλον αναμενόμενο), ενώ η ευστοχία των οδηγών στην 6άδα (ανεξαρτήτως θέσης) δεν ανταποκρίνεται πάντα στην τελική κατάταξη.

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#795640 Ευχαριστούμε πολύ Jarno για τον κόπο σου
Άβαταρ μέλους
By sparticle
#795651 Jarno ευχαριστουμε και παλι για μια αψογη χρονια! Λατρευουμε φυσικα και τα στατιστικα στο τελος!

Πολλα συγχαρητηρια στους νικητες κυριως, αλλα και σε ολη την παρεα που μας κανει να εχουμε εναν ακομη λογο να περιμενουμε μεχρι τελευταια στιγμη τι θα γινει στους αγωνες!

Οσο για την αφεντια μου... τελικα ουτε δευτερος! Μεχρι και ο Μπινοτος καλυτερα τα καταφερε με τον Leclerc στον τελευταιο αγωνα! Ηλπιζα σε μια εκπληξη μπας και, αλλα τελικα δεν ειδα τον diplomat που ερχοταν με τα χιλια!

Νομιζω συνεργαστηκαμε πολυ καλα με τον cmarin και καναμε ο,τι μπορουσαμε για τη Ferrari!

Νταξει, Haas διαστημοπλοιο :rtfm:

Για τον mikeerfol τι να πει κανεις; Μου φαινεται πρεπει να βρουμε καμια «ειδικη» τεχνικη ντιρεκτιβα μπας και παρουμε και μεις σειρα :iconcool: Κατι του στυλ να ξεκιναει το πρωταθλημα με -30 βαθμους ξερω γω, δικαια πραματα :innocent:
Άβαταρ μέλους
By ripper
#795666 Ευχαριστούμε πολύ και πολλά μπράβο και πάλι στον JarnoT :thumbsup:

Εύγε στον πολυπρωταθλητή και άξιο πνευματικό τέκνο Mikeerfol αλλά και στην Haas που ολοκλήρωσε το δεύτερο μεγαλύτερο σοκ στον αθλητισμό μετά το Euro της Ελλάδας :lol:

Μπράβο και σε όλους τους συμμετέχοντες που έχουμε ακόμα την όρεξη για τον διαγωνισμό-παράδοση του forum. Καλούμε και τα υπόλοιπα ενεργά μέλη να συμμετέχουν για να γίνεται μεγαλύτερος τζερτζελες. :metalo:

sparticle έγραψε:Για τον mikeerfol τι να πει κανεις; Μου φαινεται πρεπει να βρουμε καμια «ειδικη» τεχνικη ντιρεκτιβα μπας και παρουμε και μεις σειρα :iconcool: Κατι του στυλ να ξεκιναει το πρωταθλημα με -30 βαθμους ξερω γω, δικαια πραματα :innocent:


Έχουμε έτοιμη την κουτάλ εεε την τεχνική ντιρεκτιβα.
:ninja: Δεν μετράνε οι προβλέψεις που γίνονται ακριβώς. Άκυρες οι μισές του προβλέψεις :ninja:
:adminpower: :lol:
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#795667
sparticle έγραψε:Για τον mikeerfol τι να πει κανεις; Μου φαινεται πρεπει να βρουμε καμια «ειδικη» τεχνικη ντιρεκτιβα μπας και παρουμε και μεις σειρα :iconcool: Κατι του στυλ να ξεκιναει το πρωταθλημα με -30 βαθμους ξερω γω, δικαια πραματα :innocent:

Να του κόψουμε καναδυό ΣΚ το 5g :innocent:
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#795669 Ευχαριστώ κι εγώ θερμά με τη σειρά μου τον Jarno για την εξαιρετική προσπάθειά του. :inlove: :thumbsup:

Μικες απλά διεκπεραιωτικός. :s_howdy
Δίπλωματ από λατιφίσια κουάλι -> μίστερ σάτερτει.
Χάας με το καλύτερο τουτούνι μακράν.
Κόρτο με τους περισσότερους FL.

Πότε ξεκίνησε η σεζόν και πότε τελείωσε... ίματζ κοτ ιν τάιμ που έλεγε ο μακαρίτης. :lipsealed:
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#795698
sparticle έγραψε:
Για τον mikeerfol τι να πει κανεις; Μου φαινεται πρεπει να βρουμε καμια «ειδικη» τεχνικη ντιρεκτιβα μπας και παρουμε και μεις σειρα :iconcool: Κατι του στυλ να ξεκιναει το πρωταθλημα με -30 βαθμους ξερω γω, δικαια πραματα :innocent:


Μπα, αρκεί να βάλετε έναν Μπαλτάκο στην ΕΠΟ, εεε στη FIA ήθελα να πω.

Μεγάλε γαύραρε Ολυμπιακάρα Μικερφόλη :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#795723
ripper έγραψε:Μπράβο και σε όλους τους συμμετέχοντες που έχουμε ακόμα την όρεξη για τον διαγωνισμό-παράδοση του forum.

sparticle έγραψε:Πολλα συγχαρητηρια στους νικητες κυριως, αλλα και σε ολη την παρεα που μας κανει να εχουμε εναν ακομη λογο να περιμενουμε μεχρι τελευταια στιγμη τι θα γινει στους αγωνες!

Αυτό θα ήθελα κι εγώ να υπογραμμίσω, ότι ο κύριος λόγος που συμμετέχω είναι η παρέα που έχει δημιουργηθεί και η μικρή ιστορία που ξεκινάει πίσω στο παλιό forum, στην αρχή με άλλους υπευθύνους, κατόπιν αρκετά χρόνια μαζί με τον St.Devote που είχε και τη βασική ιδέα της τρέχουσας δομής του διαγωνισμού, μετά μαζί με τον ripper και άλλους περιστασιακούς επικουρικούς στο "τρέξιμο".
Επιπλέον, αυτή η ενασχόληση μου δίνει και έξτρα αφορμή να παρακολουθώ τους αγώνες, τους οποίους κάπου βαρέθηκα μετά την απόσυρση του Trulli :inlove: :s_blush :(

Νομίζω πήγε καλά και φέτος. Στην αρχή μου ξέφυγαν μερικά λάθη στην εισαγωγή των προβλέψεων, αλλά με νέα μέθοδο ελέγχου τακτοποιήθηκε κι αυτό. Σε προσωπικό επίπεδο, οι μόλις 4 απουσίες είναι σχεδόν θαύμα, οι 3 νίκες κάτι παραπάνω από θαύμα (αν έβλεπε κανείς πώς κάνω προβλέψεις...), θα ήθελα και την Alpine λίγο ψηλότερα. Δεν πειράζει, του χρόνου.

ripper έγραψε:Καλούμε και τα υπόλοιπα ενεργά μέλη να συμμετέχουν για να γίνεται μεγαλύτερος τζερτζελες. :metalo:

Αυτό είναι ένα ζητούμενο, ώστε να το γλεντάμε περισσότερο.
Κάθε φορά σκέφτομαι ότι κάτι πιο μικρό και ευέλικτο σε προβλέψεις ίσως θα ήταν πιο ελκυστικό σε περισσότερα μέλη, αξίζει ίσως να το κουβεντιάσουμε πριν τη νέα σεζόν.
Επίσης σχολιάστε αν θέλετε πώς σας φάνηκε το εξτραδάκι των προβλέψεων με τα sprint τα τελευταία δύο χρόνια και το entry της φετινής σεζόν με την απαλοιφή της χειρότερης επίδοσης κάθε συμμετέχοντα.
Το πρώτο που θα αλλάξει του χρόνου είναι το μήκος των πινάκων, ώστε να διαβάζονται ρε παιδί μου! :lol:

Σας ευχαριστώ για την παρέα, την παρακίνηση και την ανοχή σας στους ρυθμούς του διαγωνισμού.
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#795727 Η Χρυσή Βίβλος των Πρωταθλητών

ΠΕΤΡΙΝΑ ΧΡΟΝΙΑ (προ excel)
2004 _ George Tabs
2005 _ ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ ΓΙΟΥΡΗΣ
2006 _ TLG
2007 _ Kouk
2008 _ STK & ast (μισή κούπα έκαστος)

ΕΠΟΧΗ ΤΗΣ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ
ΒΑΘΜΩΝ --- ΟΔΗΓΩΝ --- ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΩΝ
2009 _ Bayern7 --- Phaethon --- Ferrari
2010 _ Vasilakis --- Phaethon --- Lotus
2011 _ Bayern7 --- Bayern7 --- McLaren
2012 _ ripper --- ripper --- McLaren
2013 _ the_sigman --- ripper --- Marussia

PETROLHEADS ERA
ΒΑΘΜΩΝ --- ΟΔΗΓΩΝ --- ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΩΝ
2014 _ ripper --- ladaman11 --- McLaren
2015 _ ripper --- ripper --- McLaren
2016 _ STK --- giannis tsaknis --- PFR
2017 _ Andreasdik --- Andreasdik --- Red Bull
2018 _ mikeerfol --- mikeerfol --- McLaren
2019 _ sparticle --- JarnoT --- Renault

THE COVID YEARS
ΒΑΘΜΩΝ --- ΟΔΗΓΩΝ --- ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΩΝ
2020 _ mikeerfol --- STK --- Ferrari
2021 _ mikeerfol --- mikeerfol --- McLaren
2022 _ mikeerfol --- mikeerfol --- Haas
Άβαταρ μέλους
By cmarin
#795730 Ένα μεγάλο μπράβο σε όλους που ασχολούνται για να κάνουμε εμείς την πλάκα μας με τις προβλέψεις!!!

Μέτρια χρονιά για μένα, αλλά που πας ρε Καραμήτρο χωρίς νίκη? Μετά το καλοκαίρι έπεσα πολύ αφού καμία αναβάθμιση δεν δούλεψε. Άλλο ένα μπράβο στο teamate sparticle για την 3η θέση αλλά και την συνεργασία, που φέραμε τη Ferrari στην 3η θέση και θα έχουμε χρόνο στο τούνελ για βελτιώσεις. Η Haas ήταν διαστημόπλοιο που δεν πιανόταν και χωρίς να παραβεί το budget cap :lol:

Για τον πρωταθλητή mikeerfol τι να πω!!! Συγχαρητήρια, πάει να γίνει ο Lewis του φόρουμ :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#795731
JarnoT έγραψε:
Σας ευχαριστώ για την παρέα, την παρακίνηση και την ανοχή σας στους ρυθμούς του διαγωνισμού.

Εμεις ευχαριστουμε για την πολυ δουλεια και τρεξιμο του διαγωνισμου :s_thumbsup

Στα ερωτηματα που θετεις, ναι σε οτιδηποτε θα κανει το παιχνιδι πιο θελκτικο στο να προσελκυσει κι αλλους