Forum για τη Formula 1

Ποιος από τους 2 ομόσταβλους πιστεύετε ότι θα επικρατήσει το 2025

8
57%
6
43%
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#855012 Εφοσον πολλους απο εμας τους τρωει το συγκεκριμενο ερωτημα, ειπα να κανουμε μια δημοσκοπηση ετσι για την πλακα. Εβαλα να κλεισει η ψηφοφορια σε 380 μερες απο τωρα, δηλαδη λιγο πριν ξεκινησει η επομενη χρονια.

Οποιος θελει ποσταρει και τι ψηφισε, για ακομα μεγαλυτερη διαφανεια :s_smile

1 κουκι απο μενα παει στο φιλο μου το Λουη :s_drinks
Τελευταία επεξεργασία από George_Prix και 03 Φεβ 2024, 17:38, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#855013 Προφανως η πρωτη χρονια σαν ομοσταβλοι δεν ειναι ικανη για διεξαγωγη συμπερασματων. Καμποσοι απο εμας μπορουμε να ανασκευασουμε τις αποψεις μας οσο οι 2 οδηγοι συνεχιζουν να συνυπαρχουν σαν ομοσταβλοι. Απλα ειμαι περιεργος για την μεχρι τωρα αισθηση που εχει ο καθενας μας...
Άβαταρ μέλους
By ripper
#855065 Θα επικρατήσει στους βαθμούς ή ποιος θα πάρει την ηθική κούπα;

Γιατί στα υπόλοιπα topic ο Alonso πχ είναι άτυχος ενώ ο Λούης Γκαστονε με λίστα δικαιολογιων από Λουιτσες.
Να διευκρινιστεί πριν ψηφίσουμε παρακαλώ.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#855069
ripper έγραψε:Θα επικρατήσει στους βαθμούς ή ποιος θα πάρει την ηθική κούπα;

Γιατί στα υπόλοιπα topic ο Alonso πχ είναι άτυχος ενώ ο Λούης Γκαστονε με λίστα δικαιολογιων από Λουιτσες.
Να διευκρινιστεί πριν ψηφίσουμε παρακαλώ.


Παρα τις διαφωνιες μας, πιστευω οτι οι περισσοτεροι καταλαβαινομαστε μεταξυ μας... Δηλαδη αν μαζεψουνε 2 οδηγοι τους ιδιους βαθμους και ο ενας απο τους δυο εχει 4 εγκαταλειψεις λογω μοτερ, καταλαβαινουμε ολοι ποιος οδηγησε καλυτερα! Ασε που ενδεχεται να ειναι και πεντακαθαρη η νικη του ενος και να μη χρειαζονται σεντονια με διαφορετικες αποψεις. Οπως ειπαμε ολοι οτι περσι κερδισε πεντακαθαρα ο Λουης τον μικρο και δεν ειχαμε δραματα μεταξυ μας :shifty:

Κατα τα αλλα δεν ειδα να χαρακτηρισε κανενας ατυχο το Ναντο ουτε τυχερο το Λουη πουθενα. Μη βλεπεις εργα! :rtfm:

Εκτος κι αν εχεις για σοβαρη τη λιστα δικαιολογιων που διαβασαμε για την ηττα του Λουη απο το Ρασσελ και ηθελες ντε και καλα να πεταξεις μια σποντα που σου χαλασαμε το αφηγημα :s_tongue
Άβαταρ μέλους
By g8777
#855070 Κερδαει ο Λουης: Τα λεγαμε για τον Λεκλερακο.

Κερδαει ο Λεκλερ: Τα λεγαμε για τον Λουη.


Οριστε. Μολις σας συμπυκνωσα ποιος ειναι ο μονος τροπος για να εμπλακεις σε τετοια δημοψοφισματα.

Να μην συμμετεχεις.
Άβαταρ μέλους
By Yugo_para_siempre
#855071 Το ότι ο Γιώργης μπορεί να βρει ευκαιρία να κερδάει σε κάθε περίπτωση, δε σημαίνει ότι δεν έχει νόημα μια τέτοια συζήτηση.

Πάντα κάτι ωραίο μπορεί να βγει.
Άβαταρ μέλους
By ripper
#855072
George_Prix έγραψε:Κατα τα αλλα δεν ειδα να χαρακτηρισε κανενας ατυχο το Ναντο ουτε τυχερο το Λουη πουθενα. Μη βλεπεις εργα! :rtfm:

Εκτος κι αν εχεις για σοβαρη τη λιστα δικαιολογιων που διαβασαμε για την ηττα του Λουη απο το Ρασσελ και ηθελες ντε και καλα να πεταξεις μια σποντα που σου χαλασαμε το αφηγημα :s_tongue


George_Prix έγραψε:Οσον αφορα την πρωτη χρονια που απλα "κερδισε" ο Ισπανος, μιλαμε για επιστροφη απο σαμπατικαλ και μαλιστα με τραυματισμο και χειρουργεια ακριβως πριν ξεκινησει η σεζον. Την επομενη χρονια δε μιλαμε για ατυχιες που ειχε. Μιλαμε οτι γαμηθηκε ο Διας κανονικα στους μισους αγωνες. 100 ποντους πισω θα τον ειχε τον Οκον χωρις ολες τις ατυχιες. Τουλαχιστον αυτο το νουμερο θυμαμαι οτι ειχε αναφερει ο ιδιος ο Ναντο :shifty:
.....
Το 2023 ηταν λιγο καλυτερος ο Λουης και πολυ χειροτερος (+ πιο ατυχος) ο Ρασσελ και κερδισε ανετα ο παλιος.


George_Prix έγραψε:Και ειχα σκασει που δε μπορω να θυμηθω αλλη μια παπαροδικαιολογια που μασουλουσανε σαν καραμελα το 2022 οι Λουιτσες :hmmm:


Έχω την αίσθηση ότι οι δικαιολογίες για τον Alonso είναι φυσιολογικές και για τον Λούη παπαριες.
Μήπως δεν είσαι τελείως αντικειμενικος; Λέω μήπως.
Άβαταρ μέλους
By Yugo_para_siempre
#855075 Όπως έγραψα και στη Σίλλυ Χρηστίδου.

Κατατακτήριες ο μικρός, όχι τσόντα, αλλά όχι και τσίμα τσίμα.
Έστω 15-9 ο Λεκλέρκ.

Αγώνες, το αντίστροφο.
Έστω 15-9 ο Λούης.

Εννοείται θα προσμετρηθούν γκαντεμιές παντώς τύπου, ειδικά αν αυτός που ήταν άτυχος ήταν το πιο πιθανό να είναι μπροστά στο τέλος του συγκεκριμένου αγώνα.

Ψήφισα Λούη.
Εύχομαι να πέσω έξω.
Είπαμε κορυφαίος ο Λούης αλλά αδυναμία έχω στο μικρό.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#855076 Γιουγκε .

Η σωστη ερωτηση ειναι "Τι εταξε ο Ελκαν στον Λουη?"

Αφηνω στην ακρη το οικονομικο. Ησσονος σημασιας για τον ΓΟΑΤ.

Τί του υποσχεθηκε οσον αφορα το μονοθεσιο.

Wild guess απο μενα.


"Εποχες Χελμουτ Ματσα και κλειδωμενα λαρυγγια τελος κυριοι. Απο το 2026 θα κερδαμε μεσα-εξω απο την πιστα. Για 10 χρονια. Εσενα σου υποσχομαι τον ενα απο τους 10 τιτλους, αυτο που ζηταω ειναι 10 σερι κουπες κατασκευαστων, ξεβλαχεμα του Διακου* και επικοινωνιακη εκτοξευση του μεγαλυτερου μαγαζιου του τσιρκου.Εμεις δεν πουλαμε κατρουλοποτα και πιουρ ρεησι για 45 νοματαιους, εχουμε στοχο να ασχοληθει μαζι μας μεχρι και η χηρα του Κωστα Μπελταού απο το Περδικακι Αιτ/νιας."



* Τι χαμπαρια μαστροΔια; Πολυς ντορος για εναν υπαλληλο, δεν βρισκεις; :s_empathy
Άβαταρ μέλους
By Yugo_para_siempre
#855079 Αν αυτό το μονοθέσιο τυγχάνει να ταιριάζει αξιοπρεπώς και στους δύο.
Είναι ή δεν είναι κορυφαίο.
Γιατί πειράζει να κάνουμε μια προσπάθεια σύγκρισης των δύο;
Επειδή ο Γιώργης μπορεί να νιώθει ότι κερδάει σε κάθε εκδοχή;
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#855080
g8777 έγραψε:Κερδαει ο Λουης: Τα λεγαμε για τον Λεκλερακο.

Κερδαει ο Λεκλερ: Τα λεγαμε για τον Λουη.


Γεγονος ειναι οτι σκεφτηκα πως η συγκεκριμενη χρονια ειναι win-win για μενα.

Αλλα μιλας για 2 διαφορετικες αποψεις, μην τις μπερδευουμε...

Δηλαδη η συγκεκριμενη μου αποψη οτι ο Λουης μπορει σε μια χρονια να μαζεψει περισσοτερους ποντους απο το Λεκλερ (χωρις ατυχιες προφανως) δε γινεται να ειναι και σωστη και λαθος. Απλα να τονισω (παλι) οτι η μονο μια χρονια δεν ειναι ποτε αρκετη για διεξαγωγη συμπερασματων...

Απο την αλλη μερια αν ο Λεκλερ τσακισει το Λουη, προφανως επεσα εξω στην εκτιμηση μου. Δε γινεται να ειμαι κερδισμενος με λαθος προβλεψη!

Το κερδος ομως (και το win-win) που λεγαμε, θα ειναι γιατι θα σου κανω ασυλληπτη καζουρα μετα :metalo:
Άβαταρ μέλους
By g8777
#855081
Yugo_para_siempre έγραψε:Αν αυτό το μονοθέσιο τυγχάνει να ταιριάζει αξιοπρεπώς και στους δύο.
Είναι ή δεν είναι κορυφαίο.
Γιατί πειράζει να κάνουμε μια προσπάθεια σύγκρισης των δύο;
Επειδή ο Γιώργης μπορεί να νιώθει ότι κερδάει σε κάθε εκδοχή;


Γιουγκε μπορεις να βαλεις συγκρινεις τα παντα ολα, κανενα προβλημα με αυτο. Τα συμπερασματα που θα εκβιασεις ειναι το προβλημα.


Observe:


Εικόνα

Παικτακος, τα λεγανε τα μυστόνια των κορτ απο το 1976. :s_roses
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#855082
ripper έγραψε:Έχω την αίσθηση ότι οι δικαιολογίες για τον Alonso είναι φυσιολογικές και για τον Λούη παπαριες.
Μήπως δεν είσαι τελείως αντικειμενικος; Λέω μήπως.


Θα μου συγκρινεις το σαμπατικαλ του Ναντο, την επιστροφη σε νεα ομαδα και την ελλιπη προετοιμασια μετα απο σοβαρο ατυχημα στα 40 του, με τα...
- Δεν ξερει να οδηγει χρεπι ο Λουης.
- Πονουσε η μεση του.
- Εκανε το πειραματοζωο και εστηνε το μονοθεσιο για τον #2 οδηγο της ομαδας.
- Ηταν ξενερωμενος με την κλοπη της περσινης κουπας.

Ασε που δεν εχασε κιολας ο Ναντο ωστε να χρειαζεται δικαιολογιες. Απλα δεν ηταν στο 100% του και αυτο φανηκε στην επομενη χρονια με τον Οκον και τη μεθεπομενη με το Στρολλ που πετουσε ο Ισπανος.

Οποτε ασε στην ακρη την αντικειμενικοτητα και τα τοξικα ποστακια. Αν θελεις να ψηφησεις καντο κι ακομα καλυτερα πες και την αποψη σου για τη συγκεκριμενη κοντριτσα!
Άβαταρ μέλους
By Same_old_story
#855088
Yugo_para_siempre έγραψε:
Ψήφισα Λούη.
Εύχομαι να πέσω έξω.
Είπαμε κορυφαίος ο Λούης αλλά αδυναμία έχω στο μικρό.


Ψήφισα Λεκλέρ.
Εύχομαι να πέσω έξω.
Είπαμε κορυφαίος (στη Ferrari) ο Λεκλέρ αλλά έχω αδυναμία στον Σερ.
Άβαταρ μέλους
By ripper
#855091
George_Prix έγραψε:Θα μου συγκρινεις το σαμπατικαλ του Νάντο...


Δεν συγκρίνω τίποτα, απλά καταδεικνύω περιπτώσεις που δικαιολογίες γίνονται δεκτές και όχι ανάλογα με τις συμπάθειες.
Πχ εγώ λέω ότι ο μόνος λόγος που έχασε μια χρονιά ο Λούης από τον Rosberg είναι γιατί ο κωλος του Ροζ έγινε αερόστατο, εσύ λες ότι είμαι Λουίτσα.
Βγαίνει συμπέρασμα για το ποιος κέρδισε; Μπορούμε να γράψουμε 30 σελίδες για την κάθε δικαιολογία.
Συμπέρασμα χωρίς διαφωνίες βγαίνει μόνο με τους βαθμούς.

Οπότε προβλέπω περισσότερους βαθμούς για Λούη και head to head qualy υπέρ Leclerc.
Ηθικά όμως νικητής θα είναι ο Max. :rtfm: