Forum για τη Formula 1
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#671473 Επίσης αν για λόγους τηλεθέασης αυξηθούν οι αγώνες μέσα στη χρονιά και προκύψει νέος συνδυασμός Λούη-Μερκεντέ (aka Σούμη-Φεράρι / Αίρτουν-McLaren κλπ) ετοιμαστείτε να φάτε γίδα βραστή.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#671477 Και στο ποδόσφαιρο κάποτε έπαιζαν 30 αγώνες τη χρονιά και τώρα παίζουν 60.
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#671485 Δεν αναφέρομαι σε κούραση αλλά στον αριθμό των αγώνων που οδηγεί σε περισσότερες νίκες.
Αν όταν έτρεχε ο μακαριστός είχε 21 αγώνες αντί για 16 θα είχε πάρει περισσότερες pole, νίκες κλπ.

Ομοίως και ο Σούμης.

Κάποια στιγμή τα fanboys έκαναν κατσικοαναλύσεις με τους βαθμούς αλλά αυτό το χιούμορ κόπηκε νωρίς για ευνόητους λόγους.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#671487
EDDIE_147 έγραψε:Δεν αναφέρομαι σε κούραση αλλά στον αριθμό των αγώνων που οδηγεί σε περισσότερες νίκες.
Αν όταν έτρεχε ο μακαριστός είχε 21 αγώνες αντί για 16 θα είχε πάρει περισσότερες pole, νίκες κλπ.

Ομοίως και ο Σούμης.

Κάποια στιγμή τα fanboys έκαναν κατσικοαναλύσεις με τους βαθμούς αλλά αυτό το χιούμορ κόπηκε νωρίς για ευνόητους λόγους.


+1. Απλα μαθηματικα.

Κι αυτο που ειπες ή ο παραγοντας τυχη που ανεφερα εγω νωριτερα, δε μειωνουν στο ελαχιστο τη δεδομενη αξια του Λουη. Απλα δειχουν οτι δε μπορουμε να βγαλουμε το goat σε ομαδικο αθλημα. Για οσους το ξεχνανε η F1 ειναι ομαδικο αθλημα. Δεν παει να ειναι ο Leclerc μισο δευτερολεπτο ταχυτερος απο το Hamilton? Aν ολη η ομαδα/αμαξι ειναι χειροτερο, αποκλειεται να κερδισει ο Μονεγασκος (για να μη βαλω Μαξ στο παραδειγμα κι αρχισουν τα σεντονια παλι :s_tongue ).
Άβαταρ μέλους
By A-Viper7
#671489 Για πες μας για τον Βερστάπεν. Γιατί γενικά όσο μένει στην οικογένεια των ταύρων μπορούμε μόνο να κρίνουμε τον συνδιασμό αρ μπι + βερ και οχι τον Μαξ μόνο του (μιας και οι team mate του ανακυκλώνονται εντός της οικογενειας).

Για παράδειγμα, εγώ δεν τον θυμάμαι να βγάζει μάτια απέναντι στον Καρλός (ισοπαλία στα Q η κάτι τέτοιο), ο οποίος Καρλός γενικά ζορίστηκε με τον Χουλκ, ο οποίος Χουλκ ζορίστηκε απέναντι στον Ρικ, ο οποίος Ρικ άρχισε να προβληματίζεται με τον Βερ όταν ανακοίνωσε οτι φεύγει από τους ταύρους ( :hmmm: ). Για πες μας τι καταλαβαίνεις εσύ από αυτό...;

Γενικά καλό το φανμποιλικι (τζίρος να γίνεται) αλλά να συμφωνούν και τα νουμεράκια, ναι; :)

Disclaimer γιατί μας διαβάζουν και ηλίθιοι: Δεν λέω οτι ο Μαξ δεν είναι πολύ γρήγορος. Το μόνο που λέω είναι να χαλαρώσουμε γενικά. :lol:
Άβαταρ μέλους
By ripper
#671490 Δεν είναι θέμα κωλοφαρδίας για μένα. Ένα από τα χαρίσματα των πραγματικά κορυφαίων είναι και το να επιλέγουν τις σωστές ομάδες και να ¨χτίζουν¨ τις ομάδες γύρω τους.
Όταν είσαι πολύ καλός, σε θέλουν όλες οι ομάδες, είναι στο χέρι σου να έχεις την διορατικότητα και να διαλέξεις την σωστή.

Ο τύπος είναι τόσο καλός, που τον διάλεξε σαν ρούκι κορυφαία ομάδα. Δεν ξεκίνησε με την Minardi ή την Torro Rosso, ξεκίνησε με την McLaren και όλοι ξέρουμε τι έκανε απέναντι στον φοβερό Alonso.
Φοβερή ταχύτητα και ταλέντο από τον πρώτο αγώνα, είχε αδυναμίες φυσικά, και ενώ φαινόταν να μην μαθαίνει αρχικά, τελικά μετέτρεψε τις αδυναμίες σε πλεονεκτήματα.
Ο λαστιχοφάγος και σουπερ επιθετικός, ξεροκέφαλος Hamilton, έχει μετατραπεί σε γητευτή της γόμας και ψυχρή υπολογιστική μηχανή αλά Σούμι.
Η Red Bull δεν έβαλε τον Verstappen και τον Vettel κατευθείαν στην πρώτη ομάδα, η McLaren όμως τον έβαλε.
Και παρότι τον είχε από το χεράκι από βυζανιάρικο αυτός έφυγε όταν η McLaren είχε το ταχύτερο μονοθέσιο για να πάει σε ομάδα που είχε 1-2 νίκες σύνολο.
Όταν ΟΛΟΙ οι ειδήμονες, εμού συμπεριλαμβανομένου, τον έκραζαν και έλεγαν για την λάθος επιλογή. Τώρα είναι ¨κωλόφαρδος¨.
Ξεχνάμε εύκολα, αλλά έχει τρέξει με μη κυρίαρχα μονοθέσια, έχει τρέξει απέναντι σε 3 παγκόσμιους πρωταθλητές και ήταν πάντα κοντά στην κορυφή.
Σε σχέση με τον δεύτερο πλέον σε αριθμούς Schumacher είχε παρόμοιας δυναμικότητας μονοθέσια και σαφώς δυσκολότερους teammates.
Λέγαμε πριν λίγο χρόνια, δικαίως, για το πόσο ολοκληρωμένος οδηγός είναι ο Alonso. Βρείτε μου ΕΝΑΝ τομέα στον οποίο να υστερεί ο προσεχώς 7κις.
Κωλόφαρδος; Check again.

Πανάξιος :s_howdy
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#671494 Εγω πλεον δεν μπορω να βρω καποια αδυναμια στον Χαμιλτον. Με τις παρουσες συνθηκες.
Οταν η ομαδα σου τα προσφερει ΟΛΑ (κλιμα, μονοθεσιο, Νο1 ) τοτε πραγματικα βγαινουν ολες σου οι αρετες στην επιφανεια. Γυρους σαν την Σιγκαπουρη 2018 που εριξε 7 δεκατα στον 2ο δεν βλεπεις καθε μερα.
Ανω τελεια.

Τι θα γινει ομως οταν αυτο το κλιμα στραβωσει σε καποιον τομεα?
Δλδ να μην εχει ο Λουης το κορυφαιο μονοθεσιο. Η να του φερουν εναν Λεκλερ διπλα η Μαξ.
Εκει δεν ξερω τι μπορει να γινει. Μπορει να δουμε ακομα μεγαλυτερα πραγματα απο τον Λουη. Μπορει ομως να δουμε και πτωση.
Οταν εχεις παρει νικη σε καθε χρονια που συμμετεχεις, σημαινει οτι παντα εχεις ενα <καλο> μονοθεσιο. Και ο Λουης ειναι παντα εκει να το εκμεταλευεται.

Εγω θελω να τον δω και σε χειροτερες καταστασεις τωρα που εχει καλομαθει.
Η κρισιμη καμπη θα ειναι το 2022 που αλλαζουν ολα. Αν εκει εχει στα χερια του ενα μονοθεσιο επιπεδου τωρινης Μακλαρεν (ξερω δεν γινονται αυτα) θα θελα να δω πως θα το διαχειριστει ολο αυτο.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#671495
ripper έγραψε:Δεν είναι θέμα κωλοφαρδίας για μένα. Ένα από τα χαρίσματα των πραγματικά κορυφαίων είναι και το να επιλέγουν τις σωστές ομάδες και να ¨χτίζουν¨ τις ομάδες γύρω τους.
Όταν είσαι πολύ καλός, σε θέλουν όλες οι ομάδες, είναι στο χέρι σου να έχεις την διορατικότητα και να διαλέξεις την σωστή.

Ο τύπος είναι τόσο καλός, που τον διάλεξε σαν ρούκι κορυφαία ομάδα. Δεν ξεκίνησε με την Minardi ή την Torro Rosso, ξεκίνησε με την McLaren και όλοι ξέρουμε τι έκανε απέναντι στον φοβερό Alonso.
Φοβερή ταχύτητα και ταλέντο από τον πρώτο αγώνα, είχε αδυναμίες φυσικά, και ενώ φαινόταν να μην μαθαίνει αρχικά, τελικά μετέτρεψε τις αδυναμίες σε πλεονεκτήματα.
Ο λαστιχοφάγος και σουπερ επιθετικός, ξεροκέφαλος Hamilton, έχει μετατραπεί σε γητευτή της γόμας και ψυχρή υπολογιστική μηχανή αλά Σούμι.
Η Red Bull δεν έβαλε τον Verstappen και τον Vettel κατευθείαν στην πρώτη ομάδα, η McLaren όμως τον έβαλε.
Και παρότι τον είχε από το χεράκι από βυζανιάρικο αυτός έφυγε όταν η McLaren είχε το ταχύτερο μονοθέσιο για να πάει σε ομάδα που είχε 1-2 νίκες σύνολο.
Όταν ΟΛΟΙ οι ειδήμονες, εμού συμπεριλαμβανομένου, τον έκραζαν και έλεγαν για την λάθος επιλογή. Τώρα είναι ¨κωλόφαρδος¨.
Ξεχνάμε εύκολα, αλλά έχει τρέξει με μη κυρίαρχα μονοθέσια, έχει τρέξει απέναντι σε 3 παγκόσμιους πρωταθλητές και ήταν πάντα κοντά στην κορυφή.
Σε σχέση με τον δεύτερο πλέον σε αριθμούς Schumacher είχε παρόμοιας δυναμικότητας μονοθέσια και σαφώς δυσκολότερους teammates.
Λέγαμε πριν λίγο χρόνια, δικαίως, για το πόσο ολοκληρωμένος οδηγός είναι ο Alonso. Βρείτε μου ΕΝΑΝ τομέα στον οποίο να υστερεί ο προσεχώς 7κις.
Κωλόφαρδος; Check again.

Πανάξιος :s_howdy

Εκανε μια επιλογη τοτε και πηγε στην Μερκ που του βγηκε. Ισως γιατι φανταστηκε οτι ολοκληρη Μερκ δεν μπορει να μην κανει νικητη μονοθεσιο αργα η γρηγορα. Αν ειχε παει σε αλλη ομαδα τοτε μπορει να ειχε 2 η 3 κουπες αλλα δεν θα ειχε 6 και την 7η στην τσεπη.

Αλλα ειλικρινα, θα αλλαζε κατι; Δεν θα ηταν κορυφαιος; Το αν θα γινει GOAT ας το αφησουμε για οταν τελειωσει την καριερα του.
Οι κουπες δεν λενε ολη την αληθεια. Την αληθεια την λεει η διαρκεια, οι αλλαγες ομαδων, η κυριαρχια σε τιμ μειτς, η δυνατοτητα να παιρνεις το μαξιμουμ απο το μονοθεσιο, οπως και το να κανεις τις σωστες επιλογες.

Παναξιος λοιπον :s_drinks
Άβαταρ μέλους
By ripper
#671496 Τι να γίνει μωρέ Geo;
Τον έχεις δει απέναντι σε Alonso, Button, Rosberg. Τι να δεις ακόμα;
Και δεν ήταν καν όσο καλός είναι τώρα. Με κακό μονοθέσιο δεν θα πάρει πρωτάθλημα, δεν είναι θεός. Θα πάρει όμως το μέγιστο.
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#671506 To ότι έχει περάσει σε νούμερα τους προηγούμενους κορυφαίους δεν έχει να λέει κάτι καθώς η σύγκριση διαφορετικών γενεών είναι άτοπη. Άρα αυτό δε τον κάνει καλύτερο από τους άλλους αλλά τον εντάσσει στους καλύτερους.

Από κει και πέρα αυτό που έχει καταφέρει είναι αδιανόητο να οφείλεται μόνο σε κωλοφαρδία ή τουλάχιστον αυτή να έχει τον πρώτο λόγο. Σαφώς αν τον βάλεις σε ένα χρέπι δεν θα πετύχει και κάτι αλλά αυτό ισχύει για όλους. Επίσης το διαστημόπλοιο βγαίνει Χ2, μια φορά κατάφερε με χίλια ζόρια να τον κερδίσει ο Ροζμπεργκ ενώ βλέπουμε και ο Μπότας τι κάνει. Άρα δεν είναι μόνο το μονοθέσιο είναι και ο οδηγός.
Άβαταρ μέλους
By BARHonda
#671528 https://www.motorsport.com/f1/news/schu ... n=widget-6

Felipe Massa says Michael Schumacher was the harder worker, but Lewis Hamilton has the edge on talent, when the two Formula 1 greats are compared.


At last Sunday's Portuguese Grand Prix Hamilton's victory saw him become the standalone record holder in terms of most grand prix wins, with the six-time F1 world champion banking his 92nd career victory at Portimao.


He's also closing in on equalling Schumacher's record of seven titles, further fuelling comparisons between the two superstars.

Massa, an 11-time grand prix winner, has seen both up close having worked alongside Schumacher as part of the Ferrari system, including a season as teammates in 2006.

Hamilton, meanwhile, was a close rival of Massa's for a number of years, including their spectacular showdown for the world championship in 2008.

While conceding the best basis for comparison would be if he'd been teammates with both drivers, Massa feels he still has insight into how they stack up.


Speaking to the In the Fast Lane podcast, Massa said Schumacher's worth ethic, in terms of fitness and car set-up, was second to none - but that Hamilton is probably the more naturally talented of the two.

"It's very difficult to compare," he said. "I didn't race with Lewis in the same team. You really need to race with both of them in the same car, understanding the data, to compare one with the other.

"But both are completely amazing and talented and different, and complete drivers in so many areas.

"I would say on the technical side, Michael was in front. I don't really see Lewis working massively with the engineers, understanding everything on the technical side. I don't really think he knows [the car] 100%. But the talent and pace alone...

"Michael was training massively physically, Michael was very good on the technical side. I'm not sure [Hamilton] is exactly like that on the training side, on the physical side, but he's also not really like that on technical side.

"But he's making everything in the perfect way. Maybe even on the talent side, he's even over [Schumacher]. Because even if he doesn't work as hard, he can do everything in the perfect way."

Massa added Hamilton's raw ability was evident from when he first arrived in Formula 1 in 2007, and fought for the title despite being matched up against a two-time world champion in Fernando Alonso at McLaren.

"It was clear that Lewis was a very talented driver since he started," said Massa.

"He didn't win [the title] in 2007 because he had some mistakes, maybe some experience was missing in some races.

"I remember in China he crashed going into the pitstop, he just stopped in the run-off area. In the end he didn't win the championship because of some mistakes, and also the fight he had with Alonso in the same team.

"But it showed he had talent. He showed that he was different, he could beat any of the drivers. He showed straight away, in his first year, that even Fernando Alonso, also an amazing talent... he beat Fernando in his first year in Formula 1.

"In the end his numbers are showing his capacity, what he's able to do. The numbers keep showing, because he will beat all the records in Formula 1, victories and maybe this year he will already be the same number of titles as Michael Schumacher - which is something that is unbelievable."



Μου κάνει κάπως το ότι μπορεί και εκφέρει άποψη όταν ήταν ομόσταυλος με το Σούμι 1 χρονιά μόνο και με τον Ham απλά αντίπαλος. Έξου και το ότι πιστεύει ότι ο Ham δεν δουλεύει τόσο πολύ με τους μηχανικούς του ενώ τα όσα ακούγονται τελευταία από τους βρίσκοντες στα ενδότερα δηλώνουν το ακριβώς αντίθετο. Να πει άποψη ο Rosberg ή ο Barrichello ή ο Irvine (για τον Schumacher) θα την αποδεχτώ πιο έυκολα

Όσο για το ταλέντο, εάν υπάρχει μονάδα μέτρησης, από αγώνες του Σούμι, πραγματικά πιστεύω ότι ήταν τοπ και δεν υστερεί σε αυτό το κομμάτι από κανέναν
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#671531 Aν δεν είχε επιστρέψει ο Schumacher, για να συγκριθεί με τον Rosberg, δεν θα το κουβεντιάζαμε καν νομίζω. Οι όποιοι αμφισβητίες του μεγαλείου του, πατάνε ακριβώς σ'εκείνη την περιόδο. Εδώ να πούμε βέβαια πως ο Rosberg πήρε πρωτάθλημα από τον Hamilton με ίδιο μονοθέσιο...
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#671536 Μιλώντας για συγκρίσεις καλό θα ήταν να μας πει κάποιος κατσικοαναλυτής που τοποθετείται στην κατσικοκλίμακα ο Lauda ο οποίος ήταν ο μπαμπάς του Χάρου που θα λεγε και ο Μπούσος και πήρε όμως μόνο τρεις τίτλους τους δυο εξ' αυτών με καμμένη μούρη και πνευμόνια.
Άβαταρ μέλους
By italakias
#671543 Καλος οδηγος ο Χαμιλτον αλλα τζερεμεδες οι υπολοιποι.
Τον εχει κανει μαγκα η μακλαρεν,τρεχει μονος του χωρις ανταγωνισμο και τι λεει ο Πουρναρακης τακουω βερεσε.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#671546
EDDIE_147 έγραψε:ο οποίος ήταν ο μπαμπάς του Χάρου που θα λεγε και ο Μπούσος



:thumbsup:
Τέλεια ατακούλα. Ούτε εγώ δεν θα την έγραφα καλύτερα.

Κοίτα, πέρα από λίγη ( :shifty: ) εσάνς υπερβολής, δεν ξέρω αν ο Χάμιλτον είναι ο GOAT των GOAT αλλά τουλάχιστον να αποδεχτούν κάποιοι ότι είναι μέσα στην 5άδα των τοπ.
Τον έβριζα; ναι, τον έβριζα και τον αντιπαθούσα, σε μια εποχή που ήμουν τυφλόζι και Σουμαχερικός. Δία ακούς; δεν ξεχνάω.
Και αν θες να κάνω λιανά τι έγραψα και εννοώ, εννοώ ότι ο GOAT για μένα, ήταν ο Σουμάχερ. Ήταν για μένα ο influencer του αθλήματος. Αυτός που με έκανε να στήνομαι στην TV για να τον δω.
Αυτό δεν μου το έχει κάνει ο Χάμιλτον. Δεν μου το έχει κάνει γιατί μεγάλωσα και δεν παθιάζομαι τόσο; δεν μου το έχει κάνει γιατί είναι νερόβραστη η F1; δεν μου το έχει κάνει γιατί δεν τρέχει για τη Forrada που είναι ασούμε η ομάδα μου; δεν ξέρω τι από όλα αυτά ή όλα μαζί.

Δεν μπορώ να κρίνω την ήταν ο Λάουντα. Τον έχω μάθει από αναφορές, από βίντεο, από την ταινία με τον Χαντ, από ντοκιμαντέρ. Όπως και τον Σένα (λιγότερο βέβαια) γιατί είμαι 35. Ένα πράγμα που έμαθα όμως είναι ότι στο διάβα των ετών, το παρελθόν αποκτά μια δυναμική και μια αίγλη και αυτό δίνεις μπόνους στον κάθε Λάουντα. Έτσι στοιχηματίζω ότι θα φουσκώσει κι άλλο ο "μύθος" που χτίζει τώρα ο Χάμιλτον.

Αν όντως μπορούμε να βγάλουμε κάποιον GOAT, θα πρέπει να δημιουργηθεί κάποιου είδους μελέτη, που εγώ δεν δύναμαι να την κάνω τώρα, που να λέει με πόσους οδηγούς έτρεχε ο κάθε οδηγός, με τι ποσοστό νικών έχει τρέξει, πόσες σεζόν αγωνιζόταν, τι ΜΟ και τι σύνολο βαθμών μάζεψε, με τι συστήματα βαθμολόγησης και πολλά πολλά άλλα για να είναι όσο πιο αντικειμενική η έρευνα.
Και έπειτα θα πρέπει να πάμε στο πόσο επηρέασε το άθλημα ο καθένας, πόσο το άλλαξε σαν πολιτική απέναντι σε φτώχειες, ατυχήματα και δυστυχήματα.

Έπειτα θα πρέπει να δούμε και τη δημοτικότητα και δημοφιλία του στον κόσμο, τι πέραση έχει. Σίγουρα ο Σένα έχει το μεγαλύτερο έρεισμα στον πλανήτη, ο σκοτωμός του βοήθησε να μεγαλώσει ο ήδη μεγάλος μύθος του. Ο δε Σουμάχερ, έγινε viral (ατάκα) στα χείλη κάθε νέου, κάθε μαμάς και γιαγιάς (πάω σαν Σουμάχερ).

Κάπως έτσι νομίζω πρέπει να γεμίσει το καζάνι των επιχειρημάτων και να βγει μια σούμα. Αλλά σίγουρα τα ρεκόρ που έχει σπάσει ο Χάμιλτον, είναι τουλάχιστον αξιοσημείωτα που με κάνουν να τον θαυμάζω. Και ναι, κλείνοντας, θα πω ξανά ότι εγώ τον έβριζα. Εδώ και χρόνια που έχω καταλάβει ότι ο Χάμιλτον είναι το ίδιο το σπορ της Formula 1, του βγάζω το καπέλο. Και αυτό πονάει που έχει πετύχει ο Χάμιλτον, δυστυχώς πονάει τον κάθε οπαδό του κάθε Μαξάκου και κάθε Αλονσάνου, τον οποίο Αλόνσο και πάλι υποστήριζα, πολύ θερμά, ενόσω μάλιστα υπήρξε και στη Ρενώ, γιατί ήθελα να έρθει στη Forrada.
Αυτά... (κουβέντα να γίνεται)

Την άποψή μου λέω. Δεν είμαι πιο γνώστης στα της F1 από μερικά παιδιά, συμπεριλαμβανομένου εσού Έντι.