Forum για τη Formula 1
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#761302
uncle_nontas έγραψε:
Νίκος Παππάς έγραψε:
Geo f1 έγραψε:....και να γινει θρυλος για καποιους.

Oι μονοι που δεν τον θεωρουν θρυλο ειναι οσοι θεωρουν αλλον οδηγο καλυτερο βασισμενοι σε στατιστικα που μονο για αυτους μετρανε :s_empathy

Σ' αρεσει δεν σ' αρεσει οι επιλογες, η τυχη, η ομαδα, το μονοθεσιο πανε αγκαλια με τις ικανοτητες για νικες του οδηγου. Οταν συμπεσουν δημιουργουνται εποχες Σουμεχερ, Χαμιλτον.

Ολα τα υπολοιπα ειναι να 'χαμε να λεγαμε.
Εδώ έχεις αδιανόητα μεγάλο λάθος λογικής. Αλλά το έχετε λιώσει το ζήτημα , και δεν είναι κ τοοοοσο σοβαρό θέμα για να χαλάμε τις καρδιές μας κάθε τρεις κ λίγο!

< Note 7 >

Καταρχας δεν χαλαμε τις καρδιες μας, ουτε μετοχες εχω σε καποια εταιρια, ουτε μου εφαγε το μπιφτεκι ο Χ η ο Ψ οδηγος για να μην τον χωνευω. Αν τα παιρνετε προσωπικα με τις συμπαθειες / αντιπαθειες σας, δεν με αφορα.

Κατα δευτερον αν η λογικη μου ερχεται σε αντιθεση με το "ο Αλονσο ειναι τουλαχιστον ισαξιος των Σουμαχερ, Χαμιλτον αλλα ηταν ατυχος κλπ, κλπ αλλα να κοιτα, κερδιζε ολους τους τιμειτς κι ας τερματιζε στην δεκαδα", προτιμω 1.000 φορες την δικη μου.
Αυτοι οι δυο κυριαρχησαν στην εποχη τους ολοκληρωτικα και οι ομαδες τους το ιδιο.

Ο Αλονσο ειναι κορυφαιος μεν αλλα οχι εκει. Εκανε συγκεκριμενες επιλογες στην καριερα του και πηρε το καλυτερο που μπορουσε.
Τωρα κουβεντα για ηθικες νικες, ηθικες κουπες δεν κανω. Εχουν γραφτει χιλιαδες λεξεις για αυτα σε αυτο και στο 4Τ φορουμ, παραμενουν γραφικοτητες ομως.
Άβαταρ μέλους
By uncle_nontas
#761304
Geo f1 έγραψε:

g με το χερι στην καρδια.
Αν (ξερω δεν σου αρεσουν τα υποθετικα) ηταν ο Ναντο μας στη μερκ με 9 τιτλους (2 απο Ρενω + 2016 που δε θα εχανε απο το ξανθο αγορι) θα ελεγες τα ιδια?

Η ΦΕΤΙΝΗ ΧΡΟΝΙΑ ΩΣ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ.
δεν φωναζω πατηθηκε το caps
Γιώργο παρότι ξέρεις ότι πιστεύουμε συναφή πράγματα, η φετινή χρονιά δεν είναι απάντηση. Λες ως τώρα, σωστά, αλλά είναι πολύ νωρίς ακόμη.

< Note 7 >
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#761305 Θειε για αυτο εβαλα το ως τωρα.

Μπορει στην Ισπανια να αρχιζει να κερδιζει η Μερκ και ο Λουης ξανα. Αλλα τι ειδαμε στους πρωτους 4 αγωνες?
Εναν goat 7akis να μην μπορει να μπει q2+q1 , να τερματιζει 10ος και καταιδρωμενος, σε βροχινη πιστα να μην κερδιζει ουτε μια θεση και να τερματιζει 14ος.
Αρα το συμπερασμα ειναι πως αν δεν εχεις καρο δεν νικας...Αυτο ομως ειναι το ενα σεναριο.
Μπορει με ενα καρο ομως να βγαζεις ματια..Οπως εκανε παλια ο Σουμαχερ (1996) Αλονσο (φερραρι days) και οπως κανει τωρα ο Ρασελ.
Αυτο δλδ δεν βγαζει νοημα?
Και αυτα που ακουγονται σιγα μην ενας εφτακις σπασει την πλατη του για να παρει ενα βαθμο τα ακουω βερεσε...
Άβαταρ μέλους
By uncle_nontas
#761306
Νίκος Παππάς έγραψε:
και οι ομάδες τους το ιδιο


Απάντησες μόνος σου.

Εγώ δε λέω ότι δεν είναι θρύλος ο Χαμ και ότι είναι μεγαλύτερος θρύλος ο Αλόνσο. Γιατί τα στατιστικά του ενός είναι κυριαρχικά κ του άλλου όχι, και αυτό μένει στην ιστορία.

Αυτό που λέω είναι πως πιστεύω ότι η οδηγική ικανότητα του Αλονσο είναι ανώτερη από του Χάμιλτον, αυτό και μόνο!

Anyway, χαζομάρες. (Στην ουσία της συζήτησης αναφέρομαι, όχι στο ότι λες εσύ χαζομάρες, αλίμονο). Καλημέρες κιόλας. Πάω να φύγω γιατί είμαι 12ωρο σήμερα.

< Note 7 >
Άβαταρ μέλους
By g8777
#761311
Geo f1 έγραψε:Θειε για αυτο εβαλα το ως τωρα.

Μπορει στην Ισπανια να αρχιζει να κερδιζει η Μερκ και ο Λουης ξανα. Αλλα τι ειδαμε στους πρωτους 4 αγωνες?
Εναν goat 7akis να μην μπορει να μπει q2+q1 , να τερματιζει 10ος και καταιδρωμενος, σε βροχινη πιστα να μην κερδιζει ουτε μια θεση και να τερματιζει 14ος.
Αρα το συμπερασμα ειναι πως αν δεν εχεις καρο δεν νικας...Αυτο ομως ειναι το ενα σεναριο.
Μπορει με ενα καρο ομως να βγαζεις ματια..Οπως εκανε παλια ο Σουμαχερ (1996) Αλονσο (φερραρι days) και οπως κανει τωρα ο Ρασελ.
Αυτο δλδ δεν βγαζει νοημα?
Και αυτα που ακουγονται σιγα μην ενας εφτακις σπασει την πλατη του για να παρει ενα βαθμο τα ακουω βερεσε...


Βρε ψυχουλα .

Για ονομα της παναγιας δλδ.

Εφτασε στα 37 ο Λουης. Σε αυτο το αθλημα.

Και εισαι με τα αν, θα, να στο στομα;

Θα στο (ξανα)πω εγω τι θα γινει φετος. Ουτε ποντιουμ. Θα ΞΕΦΤΙΛΙΣΤΕΙ στην πιστα.

ΚΑΙ; Πριν καμια δεκαρια χρονια ο Σουμι ΒΟΛΟΔΕΡΝΕ . ΚΑΙ; Τον κριναμε απο τα τελειωματα;


Εικόνα


ΠΑΙΚΤΑΚΟΣ. :vava:

Πες μου ειλικρινα. Μετα απο ΤΡΙΑΝΤΑ ΟΛΟΚΛΗΡΑ ΧΡΟΝΙΑ που καθεσαι και βλεπειςαυτο το πραγμα που λεγεται Φορμουλα Ενα, δεν εχει περασει ουτε ενα τις χιλιοις πληροφορια μεσω των οποιων συναψεων σου; Ολα αντανακλουνται πανω στον αμφιβληστροειδη; ΟΛΑ;

Δλδ χιλιες φορες τιμιοτερο να πεις "παιδες, ειμαι κομπλεξικο μετα απο τοσα χρονια, ποιος δεν θα ηταν , αφηστε με να ξερασω λιγο μην παθω και τιποτα απο την πιεση". Ανθρωποι ειμαστε, θα καταλαβαιναμε απολυτα. :s_empathy

Αντ αυτου μας βγηκες στα 2022 σαν τον Μαικ Λαμαρ , φερτα απο δω, φερτα απο κει, να η ραβανι ετοιμη ( γιορτη γιατι ο Μπεμπης ανεπτυξε τριχοφυια). :eat:
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#761315 Ααααα να και ο Σουμι 2010 που μπηκε στην εξισωση λανθασμενα φυσικα.
Εκεινος αποχωρησε. Χαιρετησε το 2006. (Ημουν εκει :inlove: )
Παπαλα.
ΑΛΛΑ ξαναγυρισε...Στα 41 του. Με τα γνωστα αποτελεσματα.
Ο Λουης φετος μας δηλωσε οτι θα δουμε φοβερα και τρομερα πραγματα απο εκεινον.
Ας περιμενουμε να τα δουμε :s_empathy
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#761318
uncle_nontas έγραψε:
Νίκος Παππάς έγραψε:
και οι ομάδες τους το ιδιο


Απάντησες μόνος σου.

Εγώ δε λέω ότι δεν είναι θρύλος ο Χαμ και ότι είναι μεγαλύτερος θρύλος ο Αλόνσο. Γιατί τα στατιστικά του ενός είναι κυριαρχικά κ του άλλου όχι, και αυτό μένει στην ιστορία.

Αυτό που λέω είναι πως πιστεύω ότι η οδηγική ικανότητα του Αλονσο είναι ανώτερη από του Χάμιλτον, αυτό και μόνο!

Anyway, χαζομάρες. (Στην ουσία της συζήτησης αναφέρομαι, όχι στο ότι λες εσύ χαζομάρες, αλίμονο). Καλημέρες κιόλας. Πάω να φύγω γιατί είμαι 12ωρο σήμερα.

< Note 7 >

Πως απαντησα μονος μου; Απο την αρχη αυτο ειπα, οτι οδηγος, ομαδα, μονοθεσιο και τυχη πανε μαζι και ειπες οτι εχω εντελως λανθασμενη λογικη.

Οσο για το "η οδηγική ικανότητα του Αλονσο είναι ανώτερη από του Χάμιλτον", μπορεις να το πιστευεις οσο θες αλλα δεν μπορεις να το αποδειξεις. Την μια και μονη χρονια που βρεθηκαν μαζι ηρθε Χ το αποτελεσμα κι Χαμιλτον ηταν ρουκι, ο τιτλος δε πηγε στον Κιμι. :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#761319
Geo f1 έγραψε:Ααααα να και ο Σουμι 2010 που μπηκε στην εξισωση λανθασμενα φυσικα.
Εκεινος αποχωρησε. Χαιρετησε το 2006. (Ημουν εκει :inlove: )
Παπαλα.
ΑΛΛΑ ξαναγυρισε...Στα 41 του. Με τα γνωστα αποτελεσματα.
Ο Λουης φετος μας δηλωσε οτι θα δουμε φοβερα και τρομερα πραγματα απο εκεινον.
Ας περιμενουμε να τα δουμε :s_empathy

Ποια είναι τα γνωστά αποτελέσματα; Το ότι δεν κέρδισε με ένα μη ανταγωνιστικό μονοθέσιο; Ή επειδή έχασε από τον "φρέσκο" Ροζμπεργκ; Ο οποίος κάποια στιγμή πήρε πρωτάθλημα με ίδιο μονοθέσιο από τον Χάμιλτον των μετέπειτα 7 τίτλων.
Γενικώς, αυτός ο αναθεωρητισμός, είναι απίστευτα γελοίος, και δεν εξυπηρετεί ΠΟΥΘΕΝΑ. Στην αρχή γελούσαμε, τώρα απλά βαρεθήκαμε (οι περισσότεροι).
Άβαταρ μέλους
By uncle_nontas
#761320 Νίκο, να γυρίσω απ' τη δουλειά κ θα σου απαντήσω αργότερα.
Οφφτοπικ: καμία συνάντηση θα παίξει;

< Note 7 >
Άβαταρ μέλους
By marmagas
#761321 2008-9 ο Αλονσο κουβεντες με RB,λεει ο ιδιος,και τελικα Φεττελ υπογραφει και 2ος το 2009 πισω απο απιαστες Brawn.
2010 και μετα ξερουμε τι εγινε.
4 κουπες πηρε ο κουλος.
Αριστα εκανε η RΒ και υπεγραψε Φεττελ.
To 2010 η φερραρι ειχε μονοθεσιο για τιτλο.
η οδηγικη ικανοτητα του Αλονσο ελαμψε
ρωτηστε τον Πετροφ.
:s_laughat
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#761322
To 2010 η φερραρι ειχε μονοθεσιο για τιτλο.
η οδηγικη ικανοτητα του Αλονσο ελαμψε
ρωτηστε τον Πετροφ.


Τωρα σοβαρα το γραφεις αυτο? Η απλα τρολλαρεις?
Και μιας και το ειπες η Μακλαρεν του Λουης τοτε, καταφερε να περασει την αλλη Ρενω με τον Κουμπιτσα? :iconcool:
Ελα μπορεις και καλυτερα.

Ποια είναι τα γνωστά αποτελέσματα; Το ότι δεν κέρδισε με ένα μη ανταγωνιστικό μονοθέσιο; Ή επειδή έχασε από τον "φρέσκο" Ροζμπεργκ


Ναι αυτα ειναι τα γνωστα αποτελεσματα.
Ο Ροσμπεργκ κερδισε παντως με εκεινο το μονοθεσιο. Και poles πηρε.
Θα το δικαιολογησουμε και αυτο τωρα?
:)
Μια φορα παντως δεν ακουσα εδω μεσα για τον ΦΡΕΣΚΟ Χαμιλτον του 2007...που πηγε Χ τον Αλονσο.
Η Φρεσκαδα ειναι μονο οταν χανει ο Σουμι? :iconcool: Η ο Λουης τωρα απο τον George?
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#761324
Geo f1 έγραψε:
To 2010 η φερραρι ειχε μονοθεσιο για τιτλο.
η οδηγικη ικανοτητα του Αλονσο ελαμψε
ρωτηστε τον Πετροφ.


Τωρα σοβαρα το γραφεις αυτο? Η απλα τρολλαρεις?
Και μιας και το ειπες η Μακλαρεν του Λουης τοτε, καταφερε να περασει την αλλη Ρενω με τον Κουμπιτσα? :iconcool:
Ελα μπορεις και καλυτερα.

Ποια είναι τα γνωστά αποτελέσματα; Το ότι δεν κέρδισε με ένα μη ανταγωνιστικό μονοθέσιο; Ή επειδή έχασε από τον "φρέσκο" Ροζμπεργκ


Ναι αυτα ειναι τα γνωστα αποτελεσματα.
Ο Ροσμπεργκ κερδισε παντως με εκεινο το μονοθεσιο. Και poles πηρε.
Θα το δικαιολογησουμε και αυτο τωρα?
:)
Μια φορα παντως δεν ακουσα εδω μεσα για τον ΦΡΕΣΚΟ Χαμιλτον του 2007...που πηγε Χ τον Αλονσο.
Η Φρεσκαδα ειναι μονο οταν χανει ο Σουμι? :iconcool: Η ο Λουης τωρα απο τον George?

Μια χαρά θα δικαιολογήσουμε, αν υπάρχει σοβαρή δικαιολογία. Και ο "θεός" Schumi, μια χαρά είχε μπόλικες τότε. Θα μπορούσε να μην γυρίσει καν, το ότι έχασε από τον διψασμένο και ικανότατο Rosberg δεν λέει τίποτε απολύτως, δεν μηδενίζει ΚΑΜΙΑ από τις επιτυχίες του (ούτε φυσικά οι επιτυχίες του σβήνουν τα λάθη του).
Για τον Hamilton τι; Το ότι κόντραρε σαν rookie κοτζάμ Alonso προφανώς και δεν είναι λίγο (είναι στα όρια του κατορθώματος, έστω κι αν έχει κι αυτό εξήγηση). Δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς θέλεις να πεις.
Έχουμε καταλάβει πως στο δικό σου μυαλό, υπάρχει μόνον Senna, Alonso και Verstappen. Οι υπόλοιποι όλοι ήταν λίγοι και πάντα -κατ' εσέ- υπάρχει σοβαρός λόγος και πάντα οι τίτλοι ήταν κάλπικοι (τι ειρωνεία που ο MV τελικά απέκτησε τον πιοι κάλπικο όλων! :s_biggrin ) και πάντα θα έπρεπε τα πράγματα να ήταν αλλιώς.
Ε, δεν ήταν αλλιώς, γιατί υπήρχαν σοβαροί λόγοι. Και για μένα, ΟΛΟΙ οι παγκόσμιοι πρωταθλητές είναι πανάξιοι. Εντάξει, εκτός από τον MV για τους γνωστούς λόγους, μιας και μιλάμε για κλοπή από τον LH, χωρίς αυτό να μειώνει πουθενά την ικανότητά του ως πιλότος. Το ότι του χάρισαν το πρωτάθλημα, δεν σημαίνει πως δεν έχει ικανότητες.
:s_howdy