Forum για τη Formula 1

Ποιος θα είναι ο νικητής;

1
17%
0
N/A
1
17%
0
N/A
2
33%
0
N/A
1
17%
1
17%
0
N/A
0
N/A
0
N/A
0
N/A
0
N/A
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#659614 Αυτη ειναι η πραγματικοτητα στην F1. Η Mercedes το μακραν καλυτερο μονοθεσιο σε ολες τις πιστες. Αν στραβοπατησει καπου 1-2 φορες το χρονο, θα φαει τα αποφαγια τους κανενας αλλος και θα χαρει. Ειδικα σε μερες σαν τη σημερινη που ηταν καλος και ο Λουης, χανεται καθε αισθηση ανταγωνισμου.

Οπως θυμαστε εχω αναλαβει τον αχαρο ρολο του μετρηματος των λαθων που δε βλεπουν οσοι φορανε κοκκινα γυαλια. Πηρα λοιπον το τεφτερι μου και εγραψα το νεο κατορθωμα του Μονεγασκου. Απλα βλεπω οτι οι οδηγοι της Scuderia το εχουνε ευκολο το σβουριγμα και φοβαμαι μπας και τελειωσει το τεφτερι μου :sorry:

Και κατι αλλους για τους "κατατρεγμενους" Γερμανους που πανε να τους παρουν την κυριαρχια με βρωμικα μεσα... Οσοι κλαιγονται λοιπον, να θυμουνται οτι η FIA ενεκρινε το DAS και εδωσε το OK στη Mercedes να προχωρησει στην κατασκευη του. Αν θελανε κοβανε ΧΑΛΑΡΑ αυτο το συστημα εξαρχης εφοσον αλλαζει τη γεωμετρια του μονοθεσιου και ειναι παρανομο. Αλλα τον αφησανε το λυκο να φαει τα προβατα παλι. Τωρα με τα engine modes δεν το κανουν για να σταματησουν το Λυκο. Το κανουν γιατι βλεπουν οτι πλεον το προιον τους εχει ξεφτιλιστει εντελως απο τις τσοντες των Λυκων και προσπαθουνε να δωσουν λιγο ενδιαφερον. Φυσικα το να χασει 2-3 δεκατα η Mercedes στις κατατακτηριες απο το κοψιμο των engine modes δεν αλλαζει κατι. Παλι 1-2 θα ξεκινανε οι Mercedes και στον αγωνα θα πετανε οπως παντα.
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#659617
George_Prix έγραψε:
Οπως θυμαστε εχω αναλαβει τον αχαρο ρολο του μετρηματος των λαθων που δε βλεπουν οσοι φορανε κοκκινα γυαλια. Πηρα λοιπον το τεφτερι μου και εγραψα το νεο κατορθωμα του Μονεγασκου. Απλα βλεπω οτι οι οδηγοι της Scuderia το εχουνε ευκολο το σβουριγμα και φοβαμαι μπας και τελειωσει το τεφτερι μου :sorry:



Aναφέρεσε στο σημείο που του έσβησε το μοτέρ;
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#659618
panos2171 έγραψε:
George_Prix έγραψε:
Οπως θυμαστε εχω αναλαβει τον αχαρο ρολο του μετρηματος των λαθων που δε βλεπουν οσοι φορανε κοκκινα γυαλια. Πηρα λοιπον το τεφτερι μου και εγραψα το νεο κατορθωμα του Μονεγασκου. Απλα βλεπω οτι οι οδηγοι της Scuderia το εχουνε ευκολο το σβουριγμα και φοβαμαι μπας και τελειωσει το τεφτερι μου :sorry:



Aναφέρεσε στο σημείο που του έσβησε το μοτέρ;


ΑΝ ηταν θεμα του μοτερ παω πασο. Απλα θυμαμαι και τον Kimi που σβουριζε παλιοτερα και του εφταιγε η "ατσαλη καμπυλη ροπης του κινητηρα" :P

Και το υποπτο ειναι οτι στο Μονεγασκο φαινοτανε οτι εχει θεμα το μοτερ στον επομενο γυρο και στον ασυρματο του λεγανε "ολα καλα με το μοτερ". Και μετα θυμηθηκε οτι εχει θεμα και με τις ζωνες...
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#659619 Είσαι σίγουρος ότι η ΜΒ έχει το καλύτερο μονοθέσιο σε όλες τις πίστες;
Ζορζ αυτή η καραμελίτσα έλιωσε.
Η ΜΒ έχει τον καλύτερο οδηγό σε όλες τις πίστες. Άτυχη γενιά των υπόλοιπων οδηγών που ανταγωνίζονται τον Χάμιλτον.
Tough luck...
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#659622 Είπε ότι του μπλόκαρε ο άξονας με το σβήσιμο του μοτέρ. Για τις ζώνες μάλλον θα τη φάνε, μ@λ@κια έκανε που κινούνταν χωρίς αυτές.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#659623
Giuseppe Busso έγραψε:Είσαι σίγουρος ότι η ΜΒ έχει το καλύτερο μονοθέσιο σε όλες τις πίστες;
Ζορζ αυτή η καραμελίτσα έλιωσε.
Η ΜΒ έχει τον καλύτερο οδηγό σε όλες τις πίστες. Άτυχη γενιά των υπόλοιπων οδηγών που ανταγωνίζονται τον Χάμιλτον.
Tough luck...

Φιλε δεν το λεω εγω. Οι αριθμοι το λενε. Σε οποια πιστα παμε η διαφορα ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ υπερ της Mercedes και ετυχε και μια φορα που φορα που ειχαν θεματακι με τα λαστιχα και κερδισε με την ψυχη στο στομα ο Verstappen...
Άβαταρ μέλους
By A-Viper7
#659624
George_Prix έγραψε:Αν θελανε κοβανε ΧΑΛΑΡΑ αυτο το συστημα εξαρχης εφοσον αλλαζει τη γεωμετρια του μονοθεσιου και ειναι παρανομο.


Link έχουμε;
Άβαταρ μέλους
By g8777
#659628 :x

Eχουμε. :x

Απο ποια οθονη το θες; :hmmm:

Θα το δεις εδω ή να στο τυλιξουμε για το σπιτι; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By ripper
#659630 Κλασική σουπίτσα αλά Βαρκελώνη. Πολύ δύσκολα τα προσπεράσματα οπότε τρενάκια.

Hamilton, Verstappen σε άλλη κλάση.
Οι Ροζ έχουν πλέον ξεχωρίσει από το υπόλοιπο midfield.
Επιτέλους ένας καλός στρατηγικά αγώνας από την McLaren.
Χρυσό βατόμουρο στην Red Bull. Τι ακριβώς σκέφτονταν και έβαλαν σκληρά στον Αlbon ακόμη απορώ.
Επίσης μου προκαλεί μεγάλη εντύπωση το πως Albon/Gasly με τοροροσαινα είναι παιχτούρες και με ρεντμπούλαινα παλτουδιές ολκής.
Πάμε για μια (την) καλύτερη πίστα.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#659631
ripper έγραψε:Επίσης μου προκαλεί μεγάλη εντύπωση το πως Albon/Gasly με τοροροσαινα είναι παιχτούρες και με ρεντμπούλαινα παλτουδιές ολκής.


Μπας και παιζει ρολο ο ομοσταβλος που εχουν στη Red Bull και τους κανει να δειχνουν παλτουδιες ολκης? :hmmm: Λεω ΜΠΑΣ ΚΑΙ? :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#659633 O Albon έκανε κακό quali και στον αγώνα είχε και κακή στρατηγική. Τα σκληρά τα έβαλαν για να πάνε για 1 Πιτ στοπ, αλλά δεν τους βγήκε. Επίσης δεν είχαν 2 σετ μεσαία είπαν στο Sky. Στους προηγούμενους αγώνες μια χαρά τα πήγε πάντως.
Άβαταρ μέλους
By ripper
#659634 Τους κλέβει και δέκατα;
Ο Αlbon με Toro Rosso εντυπωσίαζε και με Red Bull σέρνεται.
O Gasly ήρθε φορτσάτος έφυγε κακήν κακώς και τώρα με Alpha Tauri πάλι βγάζει μάτια.
Δεν λέω να κερδίσουν τον Verstappen, αλλά έδω μιλάμε για μεταμόρφωση.
Μου κάνει πολύ μεγάλη εντύπωση.
Άβαταρ μέλους
By fokion
#659635 πρωτη φορά που κοιμηθηκα σε αγωνα.........
το team radio του vettel εδειξε την τραγική κατασταση στην ομαδα που δειχνει να μη ξερει τι θελει, τι πρεπει κ.λ.π.....
Αμα θες να μπεις μπες - αμα θες να μεινεις εξω μεινε....
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#659636
ripper έγραψε:Τους κλέβει και δέκατα;
Ο Αlbon με Toro Rosso εντυπωσίαζε και με Red Bull σέρνεται.
O Gasly ήρθε φορτσάτος έφυγε κακήν κακώς και τώρα με Alpha Tauri πάλι βγάζει μάτια.
Δεν λέω να κερδίσουν τον Verstappen, αλλά έδω μιλάμε για μεταμόρφωση.
Μου κάνει πολύ μεγάλη εντύπωση.


Στην Toro Rosso εντυπωσιαζαν γιατι κερδιζανε τους ομοσταβλους τους. Τωρα τους κερδιζει ο Verstappen με ακομα μεγαλυτερη διαφορα και εντυπωσιαζει ακομα περισσοτερο.

Ειλικρινα δεν καταλαβαινω το σκεπτικο σου φιλε. Αυτο λεμε τοσα χρονια οτι ειναι το βαρομετρο, το ιδιο μονοθεσιο. Το να συγκρινουμε Hamilton/Mercedes με Max/Red Bull και Leclerc/Ferrari και να προσπαθουμε να βγαλουμε τον καλυτερο οδηγο ειναι σα να τσακωνομαστε αν ειναι "καλυτερο" το πορτοκαλι, το μηλο ή το αχλαδι.

Και για το Massa και τον Kimi λεγανε οτι ειναι απο τους κορυφαιους στο grid και τους εκανε γιογιο ο Alonso. Και για το Vandoorne λεγανε οτι ειναι απο τα μεγαλυτερα ταλεντα των τελευταιων ετων και τον εστειλε ο Nando να παιζει με τα ηλεκτρικα και να γεμιζει μπαταριες. Ξεχασαν να οδηγανε ολοι αυτοι ή τους εκλεβε δεκατα ο Ισπανος? Τοσο μπορουσαν τοσο πηγαιναν παντα. Αλλα οταν κερδιζε ο Kimi το Massa με 1 δεκατο, στον κοσμο εμενε το ΝΙΚΗΤΗΣ. Oταν πηρε την κουπα εμεινε στον κοσμο το ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ. Δε θυμαμαι κανεναν να λεει "σιγα τα ωα που κερδισε το κουλαδι το Massa". Μονο υμνους διαβαζα για το Φινλανδο θεο. Μετα απο ολες αυτε τις "επιτυχιες" το ΤΙΠΟΤΑΣ και το ΠΟΥΘΕΝΑΣ που τους κολλησε ταμπελα στο μετωπο ο Alonso, ηρθαν καπως δυσπεπτα στον πολυ τον κοσμο... Αλλοι καταλαβαν κι αλλοι ακομα βριζουν τον Ισπανο!
Τελευταία επεξεργασία από George_Prix και 16 Αύγ 2020, 23:39, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By edmond
#659640 Το σβούριγμα του ΗΓΕΤΗ μας :iconcool: ωφείλεται σε σβήσιμο του μοτέρ, ακούστηκε εξάλλου λάιβ. Έπειτα η σκουντέρω ανακοίνωσε επίσημα ότι υπήρξε πρόβλημα με τα ηλεκτρονικά.
Ο Άλμπον ντάξ προβλεπόμενα(;;;) μπήκε πρώτος, στο έβγα όμως έπεσε σε τρενάκι και καθυστέρησε, ίσως δεν τα υπολόγισε καλά ο χόρνερ. Η μήπως he does??? :shifty: