Forum για τη Formula 1

Ποιος θα είναι ο νικητής;

1
17%
0
N/A
1
17%
0
N/A
2
33%
0
N/A
1
17%
1
17%
0
N/A
0
N/A
0
N/A
0
N/A
0
N/A
Άβαταρ μέλους
By A-Viper7
#659951
George_Prix έγραψε:Πιστευω οτι αλλαζω σιγα σιγα. Για παραδειγμα δεν απανταω πλεον σε κατι τρολλακια σαν το απο κατω μου (ειπαμε εχω αντιστροφη επιλογη). Που τα τελευταια του 10 posts τους ειναι trolloquote σε κατι που ειπα εγω.


Φαααααααααααααααααααααααααααπ
Άβαταρ μέλους
By ripper
#659954 Μιας και αλλάζεις σιγά σιγά δεν σταματάς και τα δεν καταλαβαίνεις, δεν διαβάζεις, με το μάτι κτλ;
Οποιος διαφωνεί μαζί σου δεν έχει απαραίτητα κάποιο πρόβλημα.

Αφού δεν διαφωνείς με την κατάταξη των μονοθεσίων και με το ότι ο Gasly κάνει καλό πρωτάθλημα ποια είναι η διαφωνία σου;
Μια απορία εξέφρασα, που να εβγαζα και πόρισμα.
Με την Red Bull είναι κακός.
Με την Alpha Tauri καλός.
Τα ίδια και ο Albon --> Απορία
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#659956 Η πίεση ρε ριππερ. Στην τόσο ροσσο δεν υπάρχει αγχος για αποτελέσματα τοπ 4. Ο τιμ μειτ σου είναι του χεριού σου , τσουπ να τα αποτελέσματα. Στην 1η ομάδα έχει μαξ χορνερ και μαρκο..Άρα έρχονται και τα ψυχολογικά στην επιφάνεια. Ειδικα όταν ο μαξ κερδίζει πχ στην Αυστρία και συ είσαι ένα γύρο πισω.

.
Άβαταρ μέλους
By ripper
#659962 Ισχύει, αλλά και πάλι η διαφορά είναι πολύ μεγάλη ρε συ Geo.
Τον Albon πάντως τον στηρίζει ο Horner, τον Gasly τον φάγανε.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#659965 Δεν έμεινε κι άλλος για να φαγωθεί. Τώρα αν πεινάσουν πρέπει να παραγγείλουν απ'έξω.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#659970
ripper έγραψε:Οποιος διαφωνεί μαζί σου δεν έχει απαραίτητα κάποιο πρόβλημα.


Φιλε δεν εχω την απαιτηση να συμφωνεις μαζι μου. Να διαβαζεις την αποψη μου θελω και να απαντας πανω σε αυτα που ειπα. Καθε επομενο ποστ σου, μου εδινες την αισθηση οτι δε διαβασες καν το προηγουμενο δικο μου ποστ. Αυτο θεωρω σα προβλημα, οχι τη διαφορετικη σου αποψη.

ripper έγραψε:Αφού δεν διαφωνείς με την κατάταξη των μονοθεσίων και με το ότι ο Gasly κάνει καλό πρωτάθλημα ποια είναι η διαφωνία σου;

Η διαφωνια μου ειναι η εξης λοιπον!

Εσυ ειπες κατι σε στυλ "τι με νοιαζει ο ομοσταβλος αφου ξερω τι ψαρια πιανει το μονοθεσιο και μπορω να κρινω".

Μετα απο αυτο προσπαθησα να σου εξηγησω με καμποσα διαφορετικα παραδειγματα, οτι αν δεν οδηγησει το ενα μονοθεσιο καποιος οδηγος που ξερεις την αξια του, δε μπορεις να ξερεις ποσο πραγματικα γρηγορο ειναι.

Ενα ακομα παραδειγμα για να καταλαβεις το σκεπτικο μου... Ερχεται του χρονου στην F1 μια νεα ομαδα με 2 νεους αγνωστους οδηγους. Σε καθε αγωνα βλεπουμε οτι παιζουν για τη νικη τσιμα τσιμα με το Λουη. Σε ολες τις πιστες στο ιδιο δεκατο ειναι. Και στη βαθμολογια αντιστοιχα παλι χερι-χερι πανε με το Λουη.

Το ερωτημα ειναι αν ειναι καλυτερο μονοθεσιο η Mercedes του Λουη ή αν ειναι καλυτερο μονοθεσιο αυτο το νεο και αγνωστο που εσκασε μυτη στο χωρο. Ε λοιπον με αυτους τους 2 οδηγους στην καινουργια ομαδα, ΠΟΤΕ δε θα μπορεσουμε να βγαλουμε ακρη, γιατι δεν ξερουμε αν οδηγανε στο κορυφαιο επιπεδο που οδηγαει ο Λουης. Αν την επομενη χρονια παει στην ομαδα ο Alonso και ριχνει 8 δεκατα στον ομοσταβλο του (και αλλα τοσα στο Λουη) ξερουμε αυτοματα οτι το συγκεκριμενο μονοθεσιο ειναι καλυτερο απο τη Mercedes (εφοσον Ναντο και Λουης ειναι σχεδον στα ιδια) και απλα τις προηγουμενες χρονιες η ομαδα ειχε 2 x Kvyat που ειχαν στα χερια τους το διαστημοπλοιο και τους επαιζε ο Λουης στα ισια με χειροτερο μονοθεσιο.

Οποτε αυτο που θελω να πω, ειναι οτι ακομα και τα ΣΩΣΤΑ σου συμπερασματα (οπως σου ειπα ειμαι συμφωνος), χτιστηκαν σιγα σιγα με τα χρονια, βλεποντας τα αποτελεσματα και φυσικα εχοντας στην ακρη του μυαλου σου την αποδοση του καθε οδηγου. Οπως σου ειπα ξανα, απλα ειναι ΑΔΥΝΑΤΟ να βγουνε ακριβη συμπερασματα για την αξια του καθε μονοθεσιου, αν δε βαλουμε στη συναρτηση την αξια του καθε οδηγου και το ξεζουμισμα που κανει στο μονοθεσιο του. Αν ειχε 2 x Bottas η Mercedes, δε θα μιλουσαμε για dominant μονοθεσιο. Ολο και κανενα τιτλο θα ειχε τσιμπησει ο Φεττελακος, μπορει κανεναν ακομα ο Max ή κανενας αλλος, θα ειχε παρει και 1-2 στο νημα ο Bottas και θα τον καναμε και ηρωα που κρατησε γερα στα δυσκολα και κερδισε στον ποντο τους αντιπαλους του την τελευταια στιγμη.

Ελπιζω να εγινα κατανοητος και μια συγνωμη κι απο σενα αν σε στεναχωρησα νωριτερα! Αλλα πιστεψε με φιλε, οπως ειπα και στον Yugo κι εγω απο τη μερια μου εχω παραπονο στην προκειμενη φαση. Και οι δυο σας πιστευω οτι διαστρεβλωσατε τα λεγομενα μου και εξαπολυσατε μια σχετικη επιθεση. Τεσπα, καλη καρδια :s_whiteflag
Άβαταρ μέλους
By ripper
#659975
George_Prix έγραψε:Εσυ ειπες κατι σε στυλ "τι με νοιαζει ο ομοσταβλος αφου ξερω τι ψαρια πιανει το μονοθεσιο και μπορω να κρινω".


Δεν είπα κάτι τέτοιο. Είπα προφανώς το καλύτερο κριτήριο ειναί ο ομόσταυλος αλλά όχι το μόνο.
Και ότι ο Gasly έχει πολύ διαφορετική εικόνα, ανεξάρτητα από τον Verstappen.
Επίσης σε κανένα από τα παραδείγματα δεν διαφώνησα και απορώ γιατί τα δίνεις.
Anyway :s_whiteflag