Forum για τη Formula 1

Ποιος θα είναι ο νικητής;

1
11%
1
11%
3
33%
0
N/A
1
11%
0
N/A
1
11%
0
N/A
0
N/A
1
11%
1
11%
0
N/A
0
N/A
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#658755 Αυτόν που ικανοποιείται μόνος του φαντάζομαι ξέρεις πως τον λένε
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#658756
panos2171 έγραψε:+2


Τον αλλον τον +1 δεν τον σχολιαζω καν...

Εσυ Πανο που εισαι ακομπλεξαριστος, ποσες φορες εχεις πει οτι ο Max ηταν ΠΟΛΥ καλος? Μονο προσεξε μη μπερδευτεις στο μετρημα Πανο μου!!

Και μετα θα σου πω ποσες το ειπα εγω ο κομπλεξικος για το Leclerc οτι ηταν ΠΟΛΥ καλος.
Άβαταρ μέλους
By BARHonda
#658762 George, δεν υπολογίζεις όλες τις παραμέτρους όταν μιλάς για στρατηγικές και άλλους τους θεοποιείς και για άλλους λες «καλή δουλειά»

1. Είναι η RB καλύτερο μονοθέσιο από την Ferrari? ( Για μένα είναι )

2. Που είναι σε δυναμικότητα η Ferrari?3η; 4η;

3. Δεν μπορούσαν όλοι σήμερα να πάνε για ένα πιτστοπ. Γεγονός. Εάν πχ το δοκίμαζε η Mercedes, πιθανότατα θα τερμάτιζε με τις ζάντες. Και σε αυτό περισσότερο παίζει ρόλο το DNA του μονοθεσίου παρά το management του οδηγού ( δε σου λέω 100-0 αλλά κατ’ εμέ ένα 70-30 )


Όπως αστειεύτηκα παραπάνω, ο συνδυασμός θερμοκρασίας-γόμας-πιέσεων ξεγύμνωσε την Μερσεντές.


Αυτό δεν αλλάζει την τέλεια οδήγηση του Μαξ αλλά και την επίσης αλάνθαστη οδήγηση του Λεκλερκ. Αλλά η Ferrari στα ίσια δεν μπορεί να χτυπήσει Merc-RB

H RB έχει potential που μόνο ο Max ξεκλειδώνει.


< >
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#658765
BARHonda έγραψε:George, δεν υπολογίζεις όλες τις παραμέτρους όταν μιλάς για στρατηγικές και άλλους τους θεοποιείς και για άλλους λες «καλή δουλειά»


Για την ακριβεια θεωρω οτι υπολογιζω περισσοτερες παραμετρους απο τον πολυ τον κοσμο. Και εμπειρια πιστευω οτι εχω και επισης βοηθαει πολυ οτι εχω και 4 παραθυρα ανοικτα (live timing συμπεριλαμβανομενου) ωστε να εχω οσο περισσοτερα data γινεται και να μη στηριζομαι στα οσα βλεπω στην τηλεοπτικη καλυψη και οσα λενε οι σχολιαστες.

Το οτι καποιοι αδυνατουν να καταλαβουν αυτο που ειπα (οτι οσοι κανανε αυτη τη στρατηγικη βγηκανε κερδισμενοι) και με κατηγορουν για κομπλεξισμο ειναι αλλο θεμα. Και σε οσους επιασε η στρατηγικη δε σημαινει οτι δεν οδηγησαν καλα. Απλα πηραν εξτραδακι μερικες θεσεις που δεν αντικατοπτριζουν την απολυτη τους ταχυτητα σε σχεση με τους αλλους. Για μενα που παντα εχω τα ιδια κριτηρια και δεν κανω κωλοτουμπες, η διαφορα απο τον ομοσταβλο λεει πολλα. Για αυτο και στον προηγουμενο αγωνα ειπα κατι σαν "πολυ καλος ο Leclerc τον εκανε χωνι το Φεττελακο". Χωνι τον εκανε και σημερα και παλι ειπα πολυ καλος. Απλα διευκρινησα οτι το ευρος της διαφορας εχει να κανει με την καλη στρατηγικη του Μονεγασκου και την κακη του Γερμανου.

Απλα οταν ενας κομπλεξικος θελει να πει κατι, θα βρει να πει στα σιγουρα. Ακομα και αν εκτιθεται με αυτο που λεει :s_yes

BARHonda έγραψε:1. Είναι η RB καλύτερο μονοθέσιο από την Ferrari? ( Για μένα είναι )

1 κλικ καλυτερη η Red Bull απο τη Ferrari. Και αλλο 1 κλικ καλυτερος ο Max απο το Leclerc, μας κανουν 2 τα κλικ συνολικα!

BARHonda έγραψε:2. Που είναι σε δυναμικότητα η Ferrari?3η; 4η;

Κατα ΜΟ πιστευω οτι ειναι 3η, λιγο πισω απο τη Red Bull.

BARHonda έγραψε:H RB έχει potential που μόνο ο Max ξεκλειδώνει.

Συ ειπας :s_yes
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#658774
George_Prix έγραψε:
panos2171 έγραψε:+2


Τον αλλον τον +1 δεν τον σχολιαζω καν...

Εσυ Πανο που εισαι ακομπλεξαριστος, ποσες φορες εχεις πει οτι ο Max ηταν ΠΟΛΥ καλος? Μονο προσεξε μη μπερδευτεις στο μετρημα Πανο μου!!

Και μετα θα σου πω ποσες το ειπα εγω ο κομπλεξικος για το Leclerc οτι ηταν ΠΟΛΥ καλος.


Όταν ανεβαίνει βάθρο πόσο μάλλον όταν παίρνει την 1η θέση χρειάζεται να πω πολύ καλός? Για ποιο λόγο? Τα νούμερα μιλάνε. Με αυτή τη λογική θα πρέπει να είχαμε για copy paste ένα ''πολύ καλός'' για το Χάμιλτον...
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#658775
panos2171 έγραψε:
George_Prix έγραψε:
panos2171 έγραψε:+2


Τον αλλον τον +1 δεν τον σχολιαζω καν...

Εσυ Πανο που εισαι ακομπλεξαριστος, ποσες φορες εχεις πει οτι ο Max ηταν ΠΟΛΥ καλος? Μονο προσεξε μη μπερδευτεις στο μετρημα Πανο μου!!

Και μετα θα σου πω ποσες το ειπα εγω ο κομπλεξικος για το Leclerc οτι ηταν ΠΟΛΥ καλος.


Όταν ανεβαίνει βάθρο πόσο μάλλον όταν παίρνει την 1η θέση χρειάζεται να πω πολύ καλός? Για ποιο λόγο? Τα νούμερα μιλάνε. Με αυτή τη λογική θα πρέπει να είχαμε για copy paste ένα ''πολύ καλός'' για το Χάμιλτον...


Καταλαβα. Εισαι λιγομιλητος. Τα ευκολως εννοουμενα παραλειπονται. Σεβαστο. Απο την αλλη μερια ομως δε σε βλεπω να παραλειπεις να κραζεις το Max ακομα κι αν δεν υπαρχει λογος να το κανεις.

Και τελος απαντησε μου σε παρακαλω... Πως γινεται εγω που εχω πει καμποσες φορες οτι ηταν πολυ καλος ο Leclerc να ειμαι κομπλεξικος και ολοι εσεις που δεν εχετε πει καλή κουβεντα για το Max να ειστε οι ακομπλεξαριστοι. Δεν περιμενω απαντηση. Ρητορικο ερωτημα!
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#658776
Corto Maltese έγραψε:Αυτόν που ικανοποιείται μόνος του φαντάζομαι ξέρεις πως τον λένε


Αυτα τα πραγματα εσυ τα ξερεις Κορτο μου.

Εξω ξερω οτι αυτος που δεν ξερει να διαβαζει ειναι αμορφωτος κι αυτος που διαβαζει και δεν καταλαβαινει ειναι χαζος.
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#658782
George_Prix έγραψε:
panos2171 έγραψε:
George_Prix έγραψε:
panos2171 έγραψε:+2


Τον αλλον τον +1 δεν τον σχολιαζω καν...

Εσυ Πανο που εισαι ακομπλεξαριστος, ποσες φορες εχεις πει οτι ο Max ηταν ΠΟΛΥ καλος? Μονο προσεξε μη μπερδευτεις στο μετρημα Πανο μου!!

Και μετα θα σου πω ποσες το ειπα εγω ο κομπλεξικος για το Leclerc οτι ηταν ΠΟΛΥ καλος.


Όταν ανεβαίνει βάθρο πόσο μάλλον όταν παίρνει την 1η θέση χρειάζεται να πω πολύ καλός? Για ποιο λόγο? Τα νούμερα μιλάνε. Με αυτή τη λογική θα πρέπει να είχαμε για copy paste ένα ''πολύ καλός'' για το Χάμιλτον...


Καταλαβα. Εισαι λιγομιλητος. Τα ευκολως εννοουμενα παραλειπονται. Σεβαστο. Απο την αλλη μερια ομως δε σε βλεπω να παραλειπεις να κραζεις το Max ακομα κι αν δεν υπαρχει λογος να το κανεις.

Και τελος απαντησε μου σε παρακαλω... Πως γινεται εγω που εχω πει καμποσες φορες οτι ηταν πολυ καλος ο Leclerc να ειμαι κομπλεξικος και ολοι εσεις που δεν εχετε πει καλή κουβεντα για το Max να ειστε οι ακομπλεξαριστοι. Δεν περιμενω απαντηση. Ρητορικο ερωτημα!


Ποτέ δεν έκραξα το Μαξ χωρίς να υπάρχει λόγος και ποτέ δε δικαιολόγησα το Λεκλερκ ή οποιονδήποτε άλλο αν υπήρχε λόγος. Αλλά δε γίνεται να προσπαθείς να βγάλεις από τη μύγα ξύγκι για να επαινέσεις τον Μαξ (γενικά όχι σήμερα) και να δικαιολογείς τα όποια λάθη του και από την άλλη ''ναι οκ καλός ήταν ο Λεκλερκ αλλά μην τρελαθούμε κιόλας'' και έκανε τα λαθάκια του εδώ, έκανε τα λαθάκια του εκεί.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#658784
panos2171 έγραψε:
George_Prix έγραψε:
panos2171 έγραψε:
George_Prix έγραψε:
panos2171 έγραψε:+2


Τον αλλον τον +1 δεν τον σχολιαζω καν...

Εσυ Πανο που εισαι ακομπλεξαριστος, ποσες φορες εχεις πει οτι ο Max ηταν ΠΟΛΥ καλος? Μονο προσεξε μη μπερδευτεις στο μετρημα Πανο μου!!

Και μετα θα σου πω ποσες το ειπα εγω ο κομπλεξικος για το Leclerc οτι ηταν ΠΟΛΥ καλος.


Όταν ανεβαίνει βάθρο πόσο μάλλον όταν παίρνει την 1η θέση χρειάζεται να πω πολύ καλός? Για ποιο λόγο? Τα νούμερα μιλάνε. Με αυτή τη λογική θα πρέπει να είχαμε για copy paste ένα ''πολύ καλός'' για το Χάμιλτον...


Καταλαβα. Εισαι λιγομιλητος. Τα ευκολως εννοουμενα παραλειπονται. Σεβαστο. Απο την αλλη μερια ομως δε σε βλεπω να παραλειπεις να κραζεις το Max ακομα κι αν δεν υπαρχει λογος να το κανεις.

Και τελος απαντησε μου σε παρακαλω... Πως γινεται εγω που εχω πει καμποσες φορες οτι ηταν πολυ καλος ο Leclerc να ειμαι κομπλεξικος και ολοι εσεις που δεν εχετε πει καλή κουβεντα για το Max να ειστε οι ακομπλεξαριστοι. Δεν περιμενω απαντηση. Ρητορικο ερωτημα!


Ποτέ δεν έκραξα το Μαξ χωρίς να υπάρχει λόγος και ποτέ δε δικαιολόγησα το Λεκλερκ ή οποιονδήποτε άλλο αν υπήρχε λόγος. Αλλά δε γίνεται να προσπαθείς να βγάλεις από τη μύγα ξύγκι για να επαινέσεις τον Μαξ (γενικά όχι σήμερα) και να δικαιολογείς τα όποια λάθη του και από την άλλη ''ναι οκ καλός ήταν ο Λεκλερκ αλλά μην τρελαθούμε κιόλας'' και έκανε τα λαθάκια του εδώ, έκανε τα λαθάκια του εκεί.


Πανο λυπαμαι αλλα θα σε στριμωξω λιγακι... Σε παρακαλω πες μου πιο συγκεκριμενα ποτε κατηγορησα για λαθος το Leclerc ή δικαιολογησα λαθος του Max και δεν ισχυε αυτο που ειπα. Αλλο συζητηση κι αλλο ιστοριες απο το μυαλο σου που παρουσιαζεις σαν επιχειρηματα.

Κατα τα αλλα δεν ειπα "νταξ μωρε καλουτσικος ο Leclerc". Ειπα "πολυ καλος ο Leclerc". Ηθελες να πω "ο καλυτερος στην πιστα ο Leclerc" για να φτιαχτεις και να μη με βρισεις? Λυπαμαι Πανο μου αλλα ο καλυτερος στην πιστα ηταν αλλος.

Τελος να τονισω για μια ακομα φορα οτι δεν κατηγορησα το Leclerc ή τους αλλους 2 οδηγους που τους επιασε τοσο καλα η στρατηγικη. Αναλυση κανουμε και ειχα την εντυπωση οτι για αυτο ειναι ενα τοσο εξειδικευμενο forum. Αν διαφωνεις με τους υπολογισμους μου οσον αφορα την ιδανικη στρατηγικη ή αν σε απασχολουν μονο τα αποτελεσματα και δε θελεις να εμβαθυνεις καθολου, παω πασο.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#658788
Bayern7 έγραψε:...στον από πάνω μου...


Sorry για το offtopic αλλα διαβαζω συχνα αυτο το λαθος :offtopic:

Οι περισσοτεροι υποθετουν οτι ολοι χρησιμοποιουν το default και πανε τα νεα μηνυματα προς τα κατω οποτε διαβαζω συνεχεια "στον απο πανω" . Ε λοιπον εγω (και καμποσοι αλλοι φανταζομαι) προτιμανε το αντιθετο. Να ποσταρουν κατι και να ειναι το μηνυμα τους απο πανω :s_tongue

Οποτε ο A-Viper7 ειναι απο κατω :s_yes

Εικόνα

Και εσυ Bayern7 εδωσες +1 στον "απο πανω σου" δηλαδη εμενα :s_yes
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#658790
George_Prix έγραψε:
Ηθελες να πω "ο καλυτερος στην πιστα ο Leclerc" για να φτιαχτεις και να μη με βρισεις?


Ούτε καν καθώς είναι κάτι που σιχαίνομαι, να περιμένω δηλαδή από τους άλλους να ακούσω αυτό που θέλω. Το ζουμί είναι ότι είπα πριν, βρίσκεις πράγματα να ανεβάσεις τον Μαξ και να κατεβάσεις τον Λεκλερκ, αυτό βγάζει κόμπλεξ και δε το λέω μόνο εγώ. Το 2019 έλεγες τα παρακάτω

viewtopic.php?f=5&t=2548&p=613140&hilit=%CE%B1%CF%80%CE%BB%CE%B1+%CE%BA%CE%B1%CE%BB%CE%BF%CF%82#p613120

δε γίνεται πέρυσι να μην σήκωνες κουβέντα για το λεγόμενο μου ''ούτε πετούσε, ούτε έβγαζε μάτια'' με την απόδοση του Μαξ, να σύγκρινες τη διαφορά του με τον ομόσταβλό του και φέτος στο σχόλιο

BARHonda έγραψε:
Να αναγνωρίσουμε και την εμφάνιση του Λεκλέρκ όμως. Εάν τον κρίνουμε με τα ίδια κριτήρια που κρίνουμε τον Μαξ, τότε και τον ομόσταυλο ρεζίλεψε σε 2 συνεχόμενα GP και έβαλε το μονοθέσιο εκεί που δεν μπορεί να πάει


< >


να απαντάς με το

George_Prix έγραψε: Οπως ειπα και πριν θεωρω οτι εκανε πολυ καλο αγωνα ο Μονεγασκος. Απλα οχι τον αθλο που δειχνει το αποτελεσμα. Να τα λεμε κι αυτα :s_yes


ενώ ξέρεις τι κατώτερο μονοθέσιο οδηγεί, ενώ ξέρεις που βρέθηκε σε σχέση με τον ομόσταβλό του (που για μένα όπως πολλάκις έχω ανεφέρει δε λαμβάνει μέτρο σύγκρισης).

Σήμερα ο Λεκλερκ ούτε πετούσε ούτε έβγαζε μάτια αλλά με μια μετριοπαθή ανάλυση έκανε μια πολύ καλή προσπάθεια και έφτασε όσο ψηλότερα μπορούσε, δε νομίζω ότι το μονοθέσιο αυτό έχει τη δυναμική για κάτι παραπάνω, βάθρο όπως και ο ίδιος παραδέχτηκε όταν βρέθηκε εκεί μόνο με λίγη τύχη.