Forum για τη Formula 1

Ποιος θα είναι ο νικητής;

1
11%
1
11%
3
33%
0
N/A
1
11%
0
N/A
1
11%
0
N/A
0
N/A
1
11%
1
11%
0
N/A
0
N/A
Άβαταρ μέλους
By BARHonda
#658828 Ε ναι, το πολύ πολύ από τον επόμενο αγώνα να αρχίζεις να διαβάζεις πάλι «σούπα, έκλεισα την οθόνη, δεν άνοιξα την οθόνη, πήγα για βουτιά»


< >
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#658834 Και γω αυτης της αποψης ειμαι για Ισπανια. ΑΛΛΑ...

Οι δοκιμες γινονται μεσα στο καταχειμωνο. Ο αγωνας εκει τον Μαιο ανοιξουλα. Δεν εχουμε ξανα δει δραση στην συγκεκριμενη πιστα 15αυγουστο...Μωρε λες??? :lol:
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#658836
Geo f1 έγραψε:Το οτι δεν ταιριαξαν αυτες οι γομες σε αυτην την πιστα για την μερκ , και αντιστοιχα ταιριαξαν στους ταυρους, δεν κανει αυτοματα καλυτερο μονοθεσιο την RB. H Αλμποναρα με το ζορι 5η.
Μην τρελενεσαι ωρε G. 1-2 θα κανετε την αλλη εβδομαδα. Δεν τον χανει τον τιτλο ο δικος σου κλαψιαρης (I need more power man) :s_biggrin


Ακριβως ετσι. Και ειδικα "μακραν" καλυτερο, λεξη που με κεντρισε να απαντησω. Φυσικα η στρατηγικη επαιξε μεγαλο ρολο, αλλα και αυτο πιστωνεται στο Max. Δε μιλαμε για φαση "ας δοκιμασουμε κατι τρελο μπας και πιασει". Βγηκε και τους δουλευε ο Max μια μερα πριν για την επιλογη τους. Του εκανε εντυπωση που οι αλλοι δε χρησιμοποιησαν την ξεκαθαρα σωστη γομα ενω μαλιστα μπορουσαν να το κανουν ευκολα.

Οσο για τον Τζι συμπασχω μαζι του. Λιγο το σουρσιμο του Λουη... λιγο το δημοσιο ρομπιλικι απο την κλαψα ΠΑΛΙ... λιγο το πιθανο σπρωξιμο απο την ομαδα ωστε να κερδισει τον τρισμεγιστο Μποττας... λιγο η αδυναμια του Τζι να μου απαντησει με επιχειρηματα... Του κατσανε βαρια ολα αυτα μαζι του Τζι :lol:
Άβαταρ μέλους
By BARHonda
#658837
Geo f1 έγραψε:Και γω αυτης της αποψης ειμαι για Ισπανια. ΑΛΛΑ...

Οι δοκιμες γινονται μεσα στο καταχειμωνο. Ο αγωνας εκει τον Μαιο ανοιξουλα. Δεν εχουμε ξανα δει δραση στην συγκεκριμενη πιστα 15αυγουστο...Μωρε λες??? :lol:
Θα παίξουν οι 3 σκληρότερες γόμες πάλι. Τα σετ είναι 8-3-2

Δεδομένα έχουν όλοι σίγουρα. Θα εξαρτηθεί πάλι τι πιέσεις θα επιβάλλει η Pirelli, αλλά τώρα θα είναι όλοι ψαγμένοι


< >
Άβαταρ μέλους
By BARHonda
#658839
George_Prix έγραψε:
Geo f1 έγραψε:Το οτι δεν ταιριαξαν αυτες οι γομες σε αυτην την πιστα για την μερκ , και αντιστοιχα ταιριαξαν στους ταυρους, δεν κανει αυτοματα καλυτερο μονοθεσιο την RB. H Αλμποναρα με το ζορι 5η.
Μην τρελενεσαι ωρε G. 1-2 θα κανετε την αλλη εβδομαδα. Δεν τον χανει τον τιτλο ο δικος σου κλαψιαρης (I need more power man) :s_biggrin


Οσο για τον Τζι συμπασχω μαζι του. Λιγο το σουρσιμο του Λουη... λιγο το δημοσιο ρομπιλικι απο την κλαψα ΠΑΛΙ... λιγο το πιθανο σπρωξιμο απο την ομαδα ωστε να κερδισει τον τρισμεγιστο Μποττας... λιγο η αδυναμια του Τζι να μου απαντησει με επιχειρηματα... Του κατσανε βαρια ολα αυτα μαζι του Τζι :lol:


Ο Bottas για άλλον έναν αγώνα φέτος φάνηκε λίγος σε race pace. Για Q είναι καλός και η pole όταν την πάρει είναι το μόνο που τον κρατάει από τον Hamilton να τον αφήσει πίσω

Με καινούρια ελαστικά με τον Max που μπήκανε παρέα, του έκανε 5δ διαφορά. Δεν τον χαντάκωσε καμία στρατηγική τον Bottas, απλά τα προβλήματα των ελαστικών δεν τα διαχειρίστηκε όπως έπρεπε ( και ήταν και πρώτος τους πρώτους 13 γύρους με καθαρό αέρα )


< >
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#658841
BARHonda έγραψε:
George_Prix έγραψε:
Geo f1 έγραψε:Το οτι δεν ταιριαξαν αυτες οι γομες σε αυτην την πιστα για την μερκ , και αντιστοιχα ταιριαξαν στους ταυρους, δεν κανει αυτοματα καλυτερο μονοθεσιο την RB. H Αλμποναρα με το ζορι 5η.
Μην τρελενεσαι ωρε G. 1-2 θα κανετε την αλλη εβδομαδα. Δεν τον χανει τον τιτλο ο δικος σου κλαψιαρης (I need more power man) :s_biggrin


Οσο για τον Τζι συμπασχω μαζι του. Λιγο το σουρσιμο του Λουη... λιγο το δημοσιο ρομπιλικι απο την κλαψα ΠΑΛΙ... λιγο το πιθανο σπρωξιμο απο την ομαδα ωστε να κερδισει τον τρισμεγιστο Μποττας... λιγο η αδυναμια του Τζι να μου απαντησει με επιχειρηματα... Του κατσανε βαρια ολα αυτα μαζι του Τζι :lol:


Ο Bottas για άλλον έναν αγώνα φέτος φάνηκε λίγος σε race pace. Για Q είναι καλός και η pole όταν την πάρει είναι το μόνο που τον κρατάει από τον Hamilton να τον αφήσει πίσω

Με καινούρια ελαστικά με τον Max που μπήκανε παρέα, του έκανε 5δ διαφορά. Δεν τον χαντάκωσε καμία στρατηγική τον Bottas, απλά τα προβλήματα των ελαστικών δεν τα διαχειρίστηκε όπως έπρεπε ( και ήταν και πρώτος τους πρώτους 13 γύρους με καθαρό αέρα )


< >


Φιλε δεν υπαρχει συγκριση αναμεσα σε Λουη-Μποττας. Ολοι ξερουμε τη διαφορα.

Συζηταμε ΑΝ (δεν ειμαι απολυτος) προσπαθησε η ομαδα να σπρωξει το Λουη σε αυτη τη σχετικα μετρια μερα του. Ακομα και ο Φινλανδος την πεταξε τη σποντα του "...and my strategy was far, far from ideal...". Οχι ξεκατινιασμα σε στυλ Φεττελακου, αλλα δε μπορουσε να το πνιξει κι εντελως.
Άβαταρ μέλους
By BARHonda
#658842 Σίγουρα κάνανε λάθος που τον βάλανε στον ίδιο γύρο με τον Max. Δεν ξέρω το γιατί, εάν είδαν κάτι στα ελαστικά, εάν τους είπε κάτι στο team radio ο ίδιος στον προηγούμενο γύρο, θα πρέπει να δω το onboard από F1TV

Την εικόνα των ελαστικών της Merc την βλέπαμε όλοι, ειδικά το πίσω αριστερό που ήταν λες και είχε ξεκολλήσει το μισό πέλμα

Η ουσία είναι ότι σε εκείνο το σημείο θεωρητικά, ο μεν Bottas «παίζει» για τη νίκη, ο δε Lewis προσπαθεί να σώσει ότι σώζεται. Το ότι μετά το στοπ του Bottas τσεκάρανε τη γόμα και είδανε ότι η ζημιά δεν ήταν τόση όση με το μάτι, είπανε στον Lewis να παρατείνει το στιντ, είναι κάτι που κάποιος το βλέπει ύποπτα, κάποιος άλλος όχι

Εάν βέβαια έσκαγε το ελαστικό, ο Bottas θα γελούσε τώρα


< >
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#658844
BARHonda έγραψε:Σίγουρα κάνανε λάθος που τον βάλανε στον ίδιο γύρο με τον Max. Δεν ξέρω το γιατί, εάν είδαν κάτι στα ελαστικά, εάν τους είπε κάτι στο team radio ο ίδιος στον προηγούμενο γύρο, θα πρέπει να δω το onboard από F1TV

Την εικόνα των ελαστικών της Merc την βλέπαμε όλοι, ειδικά το πίσω αριστερό που ήταν λες και είχε ξεκολλήσει το μισό πέλμα

Η ουσία είναι ότι σε εκείνο το σημείο θεωρητικά, ο μεν Bottas «παίζει» για τη νίκη, ο δε Lewis προσπαθεί να σώσει ότι σώζεται. Το ότι μετά το στοπ του Bottas τσεκάρανε τη γόμα και είδανε ότι η ζημιά δεν ήταν τόση όση με το μάτι, είπανε στον Lewis να παρατείνει το στιντ, είναι κάτι που κάποιος το βλέπει ύποπτα, κάποιος άλλος όχι

Εάν βέβαια έσκαγε το ελαστικό, ο Bottas θα γελούσε τώρα


< >


Σωστο κι αυτο που ειπες οτι μπορει να ειδαν τα ελαστικα του Bottas που "κατα λαθος" (ΑΝ ηταν κατα λαθος) τραβηξαν τοσο νωρις μεσα. Το μυαλο μου παει στο πονηρο και δεν το ειχα σκεφτει!!!

btw thanks που συζητας πολιτισμενα. Συμφωνουμε (τις περισσοτερες φορες πιστευω), διαφωνουμε, ανταλλασσουμε αποψεις... Αλλες φορες εχεις δικιο εσυ κι αλλες εγω. Οι περισσοτεροι οταν δεν τους αρεσει η αντιθετη αποψη (σωστη/λαθος δεν εχει σημασια) ξεκινανε τα βρισιδια και τις ειρωνιες :thumbsdown:
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#658849 @μπαρόντα. Ακριβώς για αυτόν το λόγο όλες οι ομάδες βάζουν πρώτα μέσα τον πίσω οδηγό. Η Μερκ έβαλε πρώτα τον μπροστά με ότι αυτό σημαίνει.

Τώρα όσον αφορά το Λεκλέρ, τη Φεράρι και το Σίλβερστοουν. Η πίστα όπως και η επόμενη είναι από αυτές στις οποίες το track position είναι θεμελιώδες. Ειδικά η Τσάπελ δεν ευνοεί τη μικρή απόσταση, με το νέο κερμπ ακόμα λιγότερο, γιατί μεγάλωσε την ακτίνα της πορείας των μονοθεσίων. Χθες ήταν πολύ δύσκολο το προσπέρασμα, γι'αυτό ο Άλμπον τα έκανε όλα από την εξωτερική στο γκάζι και όχι στα φρένα λόγω καλύτερης πρόσφυσης στην προηγούμενη στροφή. Έτσι για πρώτη φορά εδώ και πάρα πολλά χρόνια είχαμε overcut. Για την ακρίβεια ο Λεκλέρ έκανε overcut σε 8 μονοθέσια μαζί με τον Λούη. Έγραψε καλύτερους χρόνους με τα παλιά κίτρινα από τα φρέσκα άσπρα όσων πήγαν για 2 πιτ. Αυτό είναι αδιαμφισβήτητο και είναι μεγάλο επίτευγμα. Δεν έχουμε δηλαδή τακτική ενός πιτ λιγότερου με τον πίσω να μην βρίσκει στην πίστα το χρόνο του παραπάνω πιτστοπ, αλλά ήδη από το πρώτο πιτστοπ ο Λεκλέρ έκανε overcut σε 5 μονοθέσια μεταξύ των οποίων και το ταχύτερο σε ρυθμό αγώνα του Άλμπον.

Τώρα για τον Φέτελ συμφωνώ με τον Γερμανό. Η ομάδα του είπε να σβουρίξει αλλά δε βγήκε η στρατηγική. Η ομάδα επίσης του είπε να καταταγεί 12ος.

Τέλος ο Μαξ. Αλήθεια αν ρωτήσω ποιο είναι το πιο δυνατό του σημείο πόσοι θα πούνε το σωστό; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By touring the m3 1.6
#658852 Γουστάρω φάτσα Τοτόλυκου λιγο πριν το φινάλε....οτι έχει μπεί δηλαδή "το κεφαλάκι και δύο δάχτυλα σβέρκος"!! :lol:
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#658865 Θα πω ότι έχω ακούσει πολλές φορές box opposite to Vettel στο παρελθόν. Όχι χθες.
Άβαταρ μέλους
By BARHonda
#658869
Corto Maltese έγραψε:Θα πω ότι έχω ακούσει πολλές φορές box opposite to Vettel στο παρελθόν. Όχι χθες.
Στάνταρ ναι

Είδα 5 λεπτά onboard Bottas πριν μπει για το 2ο στοπ. Για κάποιο λόγο είχαν επικεντρωθεί στην απόσταση από Λεκλέρκ ( safe 1s to Leclerc κτλ ). Κάποια στιγμή κάτι λέει ο Bottas, απαντάει ο μηχανικός «let me know if you have another lap», κάτι απαντάει ο Bottas και μετά από λίγο του είπανε box. ( στον ίδιο γύρο όλα αυτά )

Πρέπει να ήταν στα 3δ απόσταση από τον Verstappen εκείνη τη στιγμή.


< >