Forum για τη Formula 1

Ποιος θα είναι ο νικητής;

1
13%
0
N/A
3
38%
1
13%
1
13%
0
N/A
0
N/A
0
N/A
1
13%
0
N/A
1
13%
0
N/A
0
N/A
0
N/A
0
N/A
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#609149 Τα γραφήματα των ελαστικών ήταν κουκουρούκου, γιατί απλούστατα δεν έχουν αξιόπιστα δεδομένα για να τα βγάλουν. Είπαμε και οι αλγόριθμοι της Amazon έχουν ένα όριο, δεν είναι θαυματουργοί. Για το pit stop πάντως γενικώς δουλεύουν. Φυσικά όχι πάντα, αλλά δεν είναι τόσο κουκουρούκου.
Άβαταρ μέλους
By kantoniou
#609253
ripper έγραψε:Αν όλα αυτά είναι racing incidents θα γίνονται σε κάθε αγώνα παίδες. Ροντέο θα γίνει.


kantoniou έγραψε:Η τραμπουκοποιηση εχει δυο οψεις. Ειδαμε, σε προηγουμενα χρονια, οτι μια σου βγαινει, μια δεν σου βγαινει. Ας ειναι ετοιμος ο Μαξουλης για αυξηση των "ατυχιων", οπως μεχρι τα μεσα του 2018, οταν εδειχνε παρομοια νοοτροπια, δεν ειναι μαλακες οι υπολοιποι.


Τα λεγαμε τον Ιουλιο... :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By Yugo_para_siempre
#609254 https://www.motorsport.com/f1/news/lecl ... n/4557725/

Τουλαχιστον δεν αρχισε τις μαλακιες.
Το παραδεχτηκε οτι ηταν καθαρα δικο του λαθος.

Επειδη αναφερθηκε.
Δεν υπαρχει περιπτωση να μην τον ειδε, ουτε να το εκανε επιτηδες.

Απλα πιεσε πολυ για να κρατηθει μπροστα, χωρις να υπολογισει οτι δεν ειχε τη διαθεσιμη προσφυση για να το πραξει. Ως συνεπεια ανοιξε την τροχια του μη ελεγχομενα και αντε γεια...
Άβαταρ μέλους
By ripper
#609270 Ο Leclerc ήταν μια χαρά καθαρός στις μονομαχίες του.
Όταν άφησαν τον άλλον να τον πετάξει έξω και το βάφτησαν racing incident ήταν επόμενο ότι θα κάνει ταρζανιές.
Ότι είπε ο kantoniou παραπάνω. Δεν είναι βλαξ.
Και επειδή δεν αποφάσισαν βάσει κανονισμού αλλά βάσει λαϊκής βούλησης καταλήξαμε στην χθεσινή ξεφτίλα.
Νο φερδερ άξιον ... στάσου μύγδαλα ... μήπως να το ξαναδούμε; ... τι εννοείς Βίρνα; ... μετά το τέλος του αγώνα ...
Συμβάν των πρώτων στροφών, με τους εμπλεκόμενους να συνεχίζουν και να εξετάζετε στο τέλος του αγώνα δεν θυμάμαι να έχω ξαναδεί.
Για να μην πω που άφησαν τον Leclerc να σπέρνει debris στην πίστα. Έπρεπε να ανοίξει ομπρέλα και μετα να τους κράξει ο εξάκις για να ξυπνήσουν.

Όλα αυτά έχουν ξεκινήσει από τα εκατομμύρια διαρυγμένα ιμάτια για μια σωστή απόφαση βάσει κανονισμού.
#thedayracingdied
Φάτε ρέισινγκ τώρα. Κάθε απόφαση, ότι του φανεί του λολοστεφανή.
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#609313 Ο Λεκλερκ το είχε πει μετά το Βέλγιο ότι θα είναι πιο επιθετικός. Ουσιαστικά δεν έκανε κάτι λιγότερο από αυτό που του είχε κάνει ο Φερσταπεν.


< Note >
Άβαταρ μέλους
By mikeerfol
#609318 https://f1i.com/news/358384-palmer-iron ... clerc.html

Palmer: Ironic for 'Mr Aggressive' to complain about Leclerc
.......
"He’s forcing drivers off the road for Grand Prix wins," the former Renault F1 driver said on BBC Radio 5 live.

"As we saw in Austria, that driver was Charles Leclerc, who just drove into the side of him.

"But there is a subtle difference. Verstappen was ahead, well certainly side by side, and Leclerc sort of drilled into the side of Verstappen from a bit behind.

"But it is still an irony for Verstappen, who is Mr Aggressive, Mr Elbows Out, forces people off the road, wheel banging.

"He [Verstappen] gets driven into, is on the receiving end of it, so I don’t think he can have too many complaints."


:shifty: :shifty: :shifty:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#609319 Μα τι λέει ο άσχετος, τόλμησε να βάλει τον Μαξάκο στο στόμα; Την ελπίδα του αθλήματος; Πιπέρι σ' αυτόν και σε όποιον άλλο τολμήσει. Εδώ θα πω πως την γαμω-Αυστρία, θα την πληρώνουμε για καιρό, και ελπίζω να μην έχουμε τίποτε άλλα. Ο Leclerc μια χαρά έκανε και κάνει, το βλαμμένο του έκλεψε καθαρά την νίκη εκεί, οπότε δεν έχει λόγο να του γυρίσει το άλλο μάγουλο. Θα τον πληρώνει με το ίδιο νόμισμα μέχρι να μάθει να κάθεται όμορφα στην θέση του και να μην νομίζει πως θα του χαριστεί ο άλλος.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#609322 Λεβεντες αυτη την καραμελα (φταει ο Max που το ξεκινησε) την πιπιλισατε στη Monza που πεταξε εκτος πιστας το Λουη και δεν τιμωρηθηκε καν. Ποσο καιρο θα την πιπιλατε ακομα την καραμελιτσα?

Η συνταγη του γιατρου ειναι "1 καραμελιτσα σε καθε 1 ατυχημα". Ο Εκλερακος χρωσταει καραμελιτσες τωρα γιατι το εχει παρατραβηξει το σκοινακι τελευταια...

Βασικα η φαση με το Leclerc εχει μεγαλη πλακα. Δειχνει την απελπισια των Φερραρικων να πιαστουν απο καπου, μετα το στραπατσο με το Vettel. Κανει λαθη ο Μονεγασκος? Τσιμπλα στα ματια οι οπαδοι. Γραφει στα @@ του τις εντολες της Ομαδας (με Ο κεφαλαιο) ο μικρος? Κερι στα αυτια οι οπαδοι.

Και θα σας πω κι ενα μυστικο, αλλα μην το πειτε πουθενα:
Ο Max σκοτωσε τον JFK :lipsealed:
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#609323
Anonymous Founder έγραψε:...Ο Leclerc μια χαρά έκανε και κάνει...


Ειλικρινα σε εχω στο μυαλο μου για ηθικο στοιχειο και μου κακοφανηκε πολυ αυτο που εγραψες. Μη δουμε στην F1 αυτα που κοροιδευουμε στο ποδοσφαιρο. Λαθος αποφασεις για να μπαλωσουμε τα προηγουμενα λαθη κτλ κτλ κτλ...

Εκανε |λογοκρισία| ο Max, o Leclerc, οι κριτες? Τους κραζουμε ολοι μαζι (προσωπικα εχω παραδεχτει καμποσα λαθη του Verstappen οδηγικα ή συμπεριφορας) και παρακαλαμε να μην ξαναδουμε τα ιδια.

Μην υποτιμαμε τον εαυτο μας, κρατωντας ενα αρρωστημενο σκορ απο τις μαλακιες που πρεπει να πατσισουν με καποιον τροπο :)
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#609327 Δεν κρατάω κανένα σκορ. Μέχρι στιγμής κανένας δεν έχει τραβήξει το αυτί στον Μαξ και αυτό μου δημιουργεί απέχθεια, τι να κάνω; Του χαρίστηκαν στην Αυστρία και έκτοτε έχει γίνει μια απίστευτη μπουρδελοποίηση. Είπαν οι διάφοροι βλάκες "let them race" και τι ακριβώς πετύχαμε; Να παίζουμε συγκρουόμενα σε κάθε αγώνα.
Οπότε, αν δεν βγει επισήμως η FIA να πει "κάναμε |λογοκρισία| από εδώ και πέρα φροντίστε να παίζετε καθαρά όλοι - και μαζί και ο Verstappen", τότε θα συνεχιστεί αυτό το πράγμα.
Γιατί προφανώς και δεν είναι όλοι οι υπόλοιποι μ@λάκες και ο Μαξάκος ο μόνος έξυπνος. Οπότε, ή το βουλώνει ή ζητάει συγνώμη, ή πλέον θα κάνουν και οι υπόλοιποι τα ίδια μέχρι να μάθει το μάθημά του.
Έτσι ακριβώς είναι τα πράγματα στην ζωή.
Προφανώς η δική μου άποψη είναι πως θα έπρεπε να υπάρχουν και οι κανόνες και να τηρούνται αυστηρά. Όταν έχεις μη-αποφάσεις σαν την Αυστρία και όταν έχεις βλακώδεις αποφάσεις σαν τον Καναδά (ο καημένος ο Λούης, αναγκάστηκε να σηκώσει το πόδι από το γκάζι εκεί, οπότε πώς να μην τιμωρηθεί ο Vettel :s_cry ), τότε θα έχεις ΚΑΙ γκρίνια ΚΑΙ ένα χαμό μέσα στην πίστα.

Πολύ καλά κάνει επιμένω ο Leclerc και δεν γυρίζει το άλλο μάγουλο, γιατί την επόμενη φορά θα ξέρει ο Μαξάκος πως δεν θα του χαριστεί. Τι ακριβώς προτείνετε οι υπόλοιποι για να καταλάβω; Μήπως ν' ανοίξει την πόρτα στην "ελπίδα του αθλήματος"; Είμαστε σοβαροί;
:s_crazy
Ξαναλέω, το καρπούζι και το μαχαίρι είναι στην FIA. Αυτοί το επέτρεψαν, αυτοί πρέπει να το μαζέψουν. Δεν θα το μαζέψουν οι οδηγοί, όσο κάποιοι φαίνεται πως είναι υπεράνω των κανονισμών.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#609328
Anonymous Founder έγραψε:Τι ακριβώς προτείνετε οι υπόλοιποι για να καταλάβω;


Χεσε και το Max, χεσε και το Leclerc...

Εγω ξερεις τι περιμενω? Να γκρεμιστουνε ολες οι παραγκες στην Ελλαδα. Δε γουσταρω να σκεφτομαι "Θα κανει ο Μαρινακης, ο Σαββιδης ή ο Τιγρης κουμαντο του χρονου". Το σκεπτικο "κατσε να πληρωσουν με το ιδιο νομισμα" δε μου αρεσει στον αθλητισμο. Γουσταρω καθε λανθασμενη αποφαση να ειναι η τελευταια και την επομενη φορα να κερδισει η καλυτερη ομαδα ή ο καλυτερος αθλητης.

Πες με |λογοκρισία|, πες με γραφικο, πες με οπως θελεις. Απλα θλιβομαι με την εκδικητικοτητα που παιζει εδω μεσα :thumbsdown:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#609334 Θα σου έλεγα πως μόνον εσύ την βλέπεις. Εγώ μιλώ για δικαιοσύνη και όχι εκδικητικότητα. Γι' αυτό και θεωρώ πως πρέπει η FIA ως απόλυτη αρχή του σπορ να δώσει την λύση. Ξεκινώντας να απαγορεύει τέτοιες συμπεριφορές. Και φυσικά, απαιτείται να κοπεί ο βήχας σε όλους. Το όλοι σημαίνει και τον Leclerc και τον Verstappen. Να θυμίσω εδώ πάντως πως ο πρώτος ήταν ένας σούπερ καθαρός οδηγός, μέχρι που του έκλεψαν την νίκη στην Αυστρία. Επομένως, αν ξαφνικά άλλαξε τρόπο οδήγησης και συμπεριφοράς, δεν φταίει αυτός αλλά κάποιοι άλλοι.
Πόσο πιο απλό να γίνει;
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#609339
Anonymous Founder έγραψε:Θα σου έλεγα πως μόνον εσύ την βλέπεις. Εγώ μιλώ για δικαιοσύνη και όχι εκδικητικότητα. Γι' αυτό και θεωρώ πως πρέπει η FIA ως απόλυτη αρχή του σπορ να δώσει την λύση. Ξεκινώντας να απαγορεύει τέτοιες συμπεριφορές. Και φυσικά, απαιτείται να κοπεί ο βήχας σε όλους. Το όλοι σημαίνει και τον Leclerc και τον Verstappen. Να θυμίσω εδώ πάντως πως ο πρώτος ήταν ένας σούπερ καθαρός οδηγός, μέχρι που του έκλεψαν την νίκη στην Αυστρία. Επομένως, αν ξαφνικά άλλαξε τρόπο οδήγησης και συμπεριφοράς, δεν φταίει αυτός αλλά κάποιοι άλλοι.
Πόσο πιο απλό να γίνει;


Ο Leclerc ηταν καθαρος νωριτερα, γιατι σερνοτανε πιο πισω και δεν ειχε μαχες ροδα με ροδα. Οι μαλακιες που εχει κανει τελευταια (οδηγικα λαθη και στουκαρισματα) ειναι απ' οταν αρχισε να ζοριζεται και να προσπαθει να σηκωσει το βαρος του #1. Δεν ειναι ολα αυτα απορροια των λαθων της FIA. Τα λαθη τα βλεπουμε γιατι τοσο μπορουνε, τοσο κανουνε ολοι τους (Max/Leclerc/Whoever).

Το μερτικο ευθυνης της FIA ειναι δεδομενο αλλα δεν ειναι αλλοθι για τα λαθη του Leclerc και παραμενει θλιβερο να διαβαζουμε "καλα κανει".

Το υγιες ειναι να κραζουμε καθε λαθος των οδηγων (οταν αυτο εχει επιπτωση σε συναθλητη τους φυσικα) και επισης να κραζουμε καθε λανθασμενη αποφαση των κριτων (ειτε ειναι υπερ ειτε ειναι κατα της ομαδας/οδηγου μας). Αυτα ειναι αδιαπραγματευτα στο δικο μου το βιβλιο. Ο καθενας οτι νομιζει κανει/λεει φυσικα...

Και μια ερωτηση... Αν στουκαρει/στριμωξει ο Λουης τον Εκλερακο σε κανεναν αγωνα (που του τη χρωσταει απο τη Monza), ποια καραμελα να αρχισω να πιπιλαω?
- Ο αλητης ο Λουης επρεπε να στριμωξει το Verstappen που τα ξεκινησε ολα?
- Να τιμωρηθει με καποιο τροπο ο Verstappen που τα ξεκινησε ολα?

- Γιατι η γνωστη καραμελα "καλα εκανε ο Λουης αφου ετσι αποφασισε η FIA να παιζονται οι αγωνες" φανταζομαι δεν ενδεικνυται απο τους γιατρους του petrolheads σε εναν αγωνα που την πατησε ο οδηγος τους ετσι? :lol:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#609343 Μπορείς να πιπιλάς όποια καραμέλα θέλεις. Αυτή που δεν βάζεις καν στο στόμα σου απ' ό,τι βλέπω είναι για τα κατορθώματα του πουλέν σου. Εμένα με ενδιαφέρει να βλέπω καλούς αγώνες και όχι να κερδίζει με το ζόρι κάποιος.
Ο Λούης έχει την φωλιά του λερωμένη από παλιά. Δεν χρειάζεται να κάνει κάτι καινούριο.
Το τι είναι θλιβερό, το κρίνει ο καθένας μόνος του.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#609345
Anonymous Founder έγραψε:Μπορείς να πιπιλάς όποια καραμέλα θέλεις. Αυτή που δεν βάζεις καν στο στόμα σου απ' ό,τι βλέπω είναι για τα κατορθώματα του πουλέν σου. Εμένα με ενδιαφέρει να βλέπω καλούς αγώνες και όχι να κερδίζει με το ζόρι κάποιος.
Ο Λούης έχει την φωλιά του λερωμένη από παλιά. Δεν χρειάζεται να κάνει κάτι καινούριο.
Το τι είναι θλιβερό, το κρίνει ο καθένας μόνος του.


Εγω μπορω να σου φερω καμποσα παραδειγματα που μιλησα για λαθη των πουλεν μου.

Εσυ οσο και να ψαξεις δε θα βρεις κατι αντιστοιχο να μου τριψεις στα μουτρα. Απο σενα κραταω τα "καλα κανει που παιζει συγκρουομενα ο Εκλερακος", "καλα να παθει ο Max που τολμησε να τα βαλει με τον Εκλερακο" και "ο Λουης πρεπει να πληρωσει τα λαθη που εκανε πριν 15 χρονια". :thumbsup: