Forum για τη Formula 1

Ποιος θα είναι ο νικητής;

2
20%
1
10%
4
40%
0
N/A
0
N/A
0
N/A
1
10%
0
N/A
1
10%
0
N/A
0
N/A
0
N/A
0
N/A
1
10%
0
N/A
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#588388
cmarin έγραψε:Μάλιστα!

https://www.motorsport.com/f1/news/ferr ... y/4462210/

< >


Αν το εκαναν επιτηδες:
ΑΛΗΤΕΙΑ

Αν το ξεχασαν:
ΑΣΤΕΙΟΙ

Σε καθε περιπτωση απο τις δυο:
:thumbsdown:
Άβαταρ μέλους
By sparticle
#588424 Δυστυχως για εναν ακομα αγωνα φαινεται οτι... δεν ασχολουνται και πολυ σοβαρα με τον Leclerc. Ισως το χειροτερο τους λαθος για φετος.

Στα υπολοιπα και χωρις να το κουραζουμε πολυ πια.

@ripper
Η γνωμη μου ειναι οτι το Μονακο 2016 οπως και η Σουζουκα περσι (απαντω και στον George_Prix με αυτο) οντως εχουν μια διαφορα με τον Καναδα: Οτι εκει παιζόταν η θεση με αποπειρα προσπερασματος σε αντιθεση με προχτες. Εννοω οτι ηταν πολυ πιο κραυγαλεες περιπτωσεις ποινης απο αυτη του Vettel. Εσεις λετε οτι τυπικα ειναι το ιδιο πραγμα. Εγω λεω οτι ουσιαστικα δεν ειναι. Ο κανονισμος δεν ειναι μαθηματικα, ουτε ασπρο μαυρο, αλλα πρεπει να ερμηνευεται σωστα ωστε να προβλεπει την καθε περιπτωση (και συμφωνω οτι πρεπει να ειναι ανεπηρεαστη αυτη η ερμηνεια απο την κοινη γνωμη και το συμφερον του αθληματος).

@g
Περα απο τα αστεια σου με τα οποια ειλικρινα γελαω πολυ, η αληθεια παραμενει οτι εδω και πολλα χρονια, κουμαντο κανουν η Mercedes και ο Toto (Τοτός που λες κι εσυ).

Και φανταζομαι κι εσυ θα συμφωνεις οτι η κατευθυνση που πηρε το σπορ, ε, δεν ειναι και η πιο ενδιαφερουσα.
Άβαταρ μέλους
By antonis78
#588458 Όταν άκουσα την απόφαση, κόντεψα να πάθω εγκεφαλικό από τα νεύρα μου :rant:

Αργότερα που ηρέμησα, αποδέχτηκα το γεγονός ότι εφόσον τιμωρήθηκε ο Max για παρόμοιο περιστατικό, έπρεπε να τιμωρηθούμε και εμείς (όσο και αν πονάω :( )

Το πρόβλημα μου είναι ότι δεν υπάρχει συνέπεια στην ερμηνεία των κανονισμών. Τα τελευταία 3 χρόνια έχουμε 3 ίδια (ή παρόμοια περιστατικά). Τα 2 επέφεραν ποινή, το 1 όχι. Τα 2 από τα 3 ευνόησαν την ίδια ομάδα και τον ίδιο οδηγό.

Ε! αυτό είναι με στεναχωρεί περισσότερο, αν θέλετε να είστε αυστηροί και με το γράμμα του νόμου τότε να είστε πάντα!!!!!!

Δεν μιλάω για θεωρίες συνωμοσίας ότι και καλά η Merc ελέγχει την F1 και λοιπά, απλά θέλω ίδια και ίση μεταχείριση σε όλους.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#588466
sparticle έγραψε:Δυστυχως για εναν ακομα αγωνα φαινεται οτι... δεν ασχολουνται και πολυ σοβαρα με τον Leclerc. Ισως το χειροτερο τους λαθος για φετος.

Στα υπολοιπα και χωρις να το κουραζουμε πολυ πια.

@ripper
Η γνωμη μου ειναι οτι το Μονακο 2016 οπως και η Σουζουκα περσι (απαντω και στον George_Prix με αυτο) οντως εχουν μια διαφορα με τον Καναδα: Οτι εκει παιζόταν η θεση με αποπειρα προσπερασματος σε αντιθεση με προχτες. Εννοω οτι ηταν πολυ πιο κραυγαλεες περιπτωσεις ποινης απο αυτη του Vettel. Εσεις λετε οτι τυπικα ειναι το ιδιο πραγμα. Εγω λεω οτι ουσιαστικα δεν ειναι. Ο κανονισμος δεν ειναι μαθηματικα, ουτε ασπρο μαυρο, αλλα πρεπει να ερμηνευεται σωστα ωστε να προβλεπει την καθε περιπτωση (και συμφωνω οτι πρεπει να ειναι ανεπηρεαστη αυτη η ερμηνεια απο την κοινη γνωμη και το συμφερον του αθληματος).

@g
Περα απο τα αστεια σου με τα οποια ειλικρινα γελαω πολυ, η αληθεια παραμενει οτι εδω και πολλα χρονια, κουμαντο κανουν η Mercedes και ο Toto (Τοτός που λες κι εσυ).

Και φανταζομαι κι εσυ θα συμφωνεις οτι η κατευθυνση που πηρε το σπορ, ε, δεν ειναι και η πιο ενδιαφερουσα.


Φιλε θα πω κατι αλλο που μπορει και να κανει κατανοητη τη θεση μου...

Αν μου λεγανε "συμφωνα με το νομο, απο τις περιπτωσεις Max/Kimi και Seb/Ham πρεπει να τιμωρηθει ΜΟΝΟ ΜΙΑ" τοτε θα τιμωρουσα το Max και θα αφηνα τη νικη στο Vettel. Γιατι ο Max οπως σωστα ειπανε πολλοι εδω μεσα ηταν σε ξεκαθαρη μαχη για τη θεση και γιατι ειχε μεγαλυτερο περιθωριο/χωρο να αποφυγει το συβαν αλλα επελεξε να ξαναμπει στην πιστα και να κλεισει τον Kimi.

Αλλα εφοσον δεν υπαρχει τετοιος νομος που να οριζει ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΤΙΜΩΡΙΑ, πρεπει και οι δυο να φανε καμπανα για το ΙΔΙΟ ΑΚΡΙΒΩΣ παραπτωμα, την επανεισοδο στην πιστα με μη ασφαλη τροπο.

Και ενα παραδειγμα που ολοι εχουμε ζησει:
Βλεπεις εσυ πορτοκαλι, σκας μια γκαζια (ορθως :s_tongue) και περνας με βαθυ πορτοκαλι (κοκκινο ενος δευτερολεπτου).
Ερχομαι και εγω ο μαλακας λιγο μετα, κοντοστεκομαι μπροστα στο κατακκοκινο και σκεφτομαι "δε βλεπω τιποτα μπατσους εδω γυρω, ουτε αμαξι ερχεται για να τρακαρω, οποτε ας περασω με κοκκινο".
Ακομα και αν εγω ειμαι 100 φορες πιο μαλακας απο σενα, αν μας τσακωσουν θα φαμε ακριβως την ιδια κληση!

Τελος να πω για μια ακομα φορα οτι σα λατρης της F1 ξενερωσα ΠΟΛΥ που αλλος ειδε πρωτος τη σημαια και αλλος ανεβηκε στο ψηλοτερο σκαλι του βαθρου. Αλλα ειλικρινα χαρηκα που ειδα συνεπεια στην εφαρμογη του κανονισμου.
Άβαταρ μέλους
By Chris
#588468
George_Prix έγραψε:Βλεπεις εσυ πορτοκαλι, σκας μια γκαζια (ορθως :s_tongue) και περνας με βαθυ πορτοκαλι (κοκκινο ενος δευτερολεπτου).
Ερχομαι και εγω ο μαλακας λιγο μετα, κοντοστεκομαι μπροστα στο κατακκοκινο και σκεφτομαι "δε βλεπω τιποτα μπατσους εδω γυρω, ουτε αμαξι ερχεται για να τρακαρω, οποτε ας περασω με κοκκινο".
Ακομα και αν εγω ειμαι 100 φορες πιο μαλακας απο σενα, αν μας τσακωσουν θα φαμε ακριβως την ιδια κληση!


Διορθωση: Αυτος που περναει με βαθυ πορτοκαλι ειναι 100 φορες πιο μαλακας απο τον αλλο που τσεκαρει. Αυτος που τσεκαρει ειναι σιγουρα ασφαλης, ο αλλος με το βαθυ πορτοκαλι μπορει στον καθετο να εχει εναν που ερχεται ρολαριστος με 30 επειδη ξερει οτι αναβει πρασινο και ετοιμαζεται να επιταχυνει :offtopic:
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#588469
Chris έγραψε:
George_Prix έγραψε:Βλεπεις εσυ πορτοκαλι, σκας μια γκαζια (ορθως :s_tongue) και περνας με βαθυ πορτοκαλι (κοκκινο ενος δευτερολεπτου).
Ερχομαι και εγω ο μαλακας λιγο μετα, κοντοστεκομαι μπροστα στο κατακκοκινο και σκεφτομαι "δε βλεπω τιποτα μπατσους εδω γυρω, ουτε αμαξι ερχεται για να τρακαρω, οποτε ας περασω με κοκκινο".
Ακομα και αν εγω ειμαι 100 φορες πιο μαλακας απο σενα, αν μας τσακωσουν θα φαμε ακριβως την ιδια κληση!


Διορθωση: Αυτος που περναει με βαθυ πορτοκαλι ειναι 100 φορες πιο μαλακας απο τον αλλο που τσεκαρει. Αυτος που τσεκαρει ειναι σιγουρα ασφαλης, ο αλλος με το βαθυ πορτοκαλι μπορει στον καθετο να εχει εναν που ερχεται ρολαριστος με 30 επειδη ξερει οτι αναβει πρασινο και ετοιμαζεται να επιταχυνει :offtopic:


Σωστος! ΠΑΝΤΑ τσεκαρουμε ακομα και με πορτοκαλι :s_yes
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#588474 Και κατι τελευταιο... Οσο εβλεπα τον αγωνα, ζουσα εναν εφιαλτη. Σκεφτομουνα οτι θα πρεπει να παραδεχτω δημοσια οτι ο Vettel εκανε καλο αγωνα. Γιατι πραγματι ηταν πειστικος ολο το 3ημερο. Ειχε σχετικα χαλαρα το Leclerc, τσιμπησε την pole, καλη εκκινηση και ωραιο γυρολογιο στον αγωνα...

Αλλα τελικα με εβγαλε απο τη δυσκολη θεση να παραδεχτω την καλη του επιδοση και μου θυμησε το λογο που τον αγαπαω :s_inlove :s_airkiss :s_roses
Άβαταρ μέλους
By ripper
#588475 Πέρα από τις αποφάσεις των αγωνοδικών για τις οποίες δεν παίζει να συμφωνήσουμε ποτέ όλοι το χειρότερο με τους κανονισμούς όπως έχω πει πολλές φορές είναι ότι είναι ποινές χρόνου. 5 δευτερόλεπτα σε αυτή την περίπτωση είναι όλος ο αγώνας, 5 δευτερόλεπτα σε άλλη περίπτωση είναι ένα τίποτα.
Ίδια ποινή, τελείως διαφορετική τιμωρία. Αυτό πρέπει να αλλάξει για μένα.
Άβαταρ μέλους
By Mclaren-Queen
#588508
ripper έγραψε:Πέρα από τις αποφάσεις των αγωνοδικών για τις οποίες δεν παίζει να συμφωνήσουμε ποτέ όλοι το χειρότερο με τους κανονισμούς όπως έχω πει πολλές φορές είναι ότι είναι ποινές χρόνου. 5 δευτερόλεπτα σε αυτή την περίπτωση είναι όλος ο αγώνας, 5 δευτερόλεπτα σε άλλη περίπτωση είναι ένα τίποτα.
Ίδια ποινή, τελείως διαφορετική τιμωρία. Αυτό πρέπει να αλλάξει για μένα.

Αυτο με τρελαινει κι εμενα. Κατι σε ποινη θεσεων στον αγωνα η στις επομενες κατατακτηριες πχ. Ειναι τραγικο να πετας εκτος αγωνα καποιον χωρις καμια συνεπεια αν εισαι αρκετα μπροστα.
Άβαταρ μέλους
By sparticle
#588527
ripper έγραψε:Πέρα από τις αποφάσεις των αγωνοδικών για τις οποίες δεν παίζει να συμφωνήσουμε ποτέ όλοι το χειρότερο με τους κανονισμούς όπως έχω πει πολλές φορές είναι ότι είναι ποινές χρόνου. 5 δευτερόλεπτα σε αυτή την περίπτωση είναι όλος ο αγώνας, 5 δευτερόλεπτα σε άλλη περίπτωση είναι ένα τίποτα.
Ίδια ποινή, τελείως διαφορετική τιμωρία. Αυτό πρέπει να αλλάξει για μένα.

Πολυ σωστη αυτη η παρατηρηση και συμπληρωνω οτι και ο χρονος που χρειαζεται για να παρθει η αποφαση για την καθε ποινη παιζει κι αυτος το ρολο του. Αλλες βγαινουν με τη μια, αλλες αργουν, αλλες μετα τον αγωνα.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#588554 5 δευτερόλεπτα είναι επιεικώς αστεία ποινή για απόπειρα ανθρωποκτονίας . Ο Τζάκι Στιούαρτ ας πάει να αποθέσει μερικά λουλούδια στους τάφους των 57 φίλων του που σκοτώθηκαν μπας και συνειδητοποιήσει οτι σήμερα ευτυχώς υπάρχουν κάμερες και δεν αγωνιζόμαστε σε αρένες.
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#588650 Και κάπως έτσι 5 δεύτερα έδωσαν ενδιαφέρον σε ένα αγώνα που θα είχε 4-5 σελίδες ποσταρισμάτων σε κανονικές συνθήκες.

Επίτηδες το έκανε η FIA

Σικέ είναι όλα

:s_tongue