Forum για τη Formula 1

Ποιος θα είναι ο νικητής;

2
20%
1
10%
1
10%
1
10%
1
10%
0
N/A
1
10%
0
N/A
2
20%
1
10%
0
N/A
0
N/A
0
N/A
0
N/A
0
N/A
Άβαταρ μέλους
By Silberpfeil
#581751 5/5 1-2!
Εκπληκτικοί!
Χθες η ιστορία της ημέρας ήταν ο γύρος του Valtteri, σήμερα ο ρυθμός του Lewis(driver of the day ο Verstappen? Σοβαρά τώρα?).
Ο Valtteri έχει ανέβει πολύ (είναι σημαντικό για την ομάδα να υπάρχουν δύο οδηγοί-νικητές και όχι ένα αστέρι μόνο) αλλά συνεχίζει να είναι αισθητά πιο αδύναμος από τον Lewis. Εκτός από την Αυστραλία, είχε χειρότερο ρυθμο σε όλα τα άλλα GsP, ακόμη και στο Μπακού όπου είναι μια πίστα που δεν αρέσει στον Βρετανό. Μακάρι να μπορέσει να κοντραρει τον Hamilton αλλά φοβάμαι πως δεν θα τα καταφέρει.

Το 5/5 1-2 δεν δείχνει την πραγματική απόσταση μεταξύ των W10 και SF90 αλλά στο Montmeló δεν υπήρξε σε κανένα στάδιο αμφισβήτηση της κυριαρχίας του ασημένιου μονοθεσίου. Εκτός και αν... στον Όλυμπο μπερδεύουν την F1 με το Drag Racing :shifty:


Κρίμα για τον Lando αλλά νομίζω ότι αυτό το λάθος (?) είναι κομμάτι του learning curve. Μου έχει κάνει πολύ καλή εντύπωση μέχρι στιγμής εντός και εκτός cockpit. Φυσικά αγαπάμε George αλλά... ευτυχώς υπάρχει testing για να μπορούν να “βλέπουν” στην Merc τι μπορεί να κάνει. :s_sad
Άβαταρ μέλους
By Silberpfeil
#581757
George_Prix έγραψε:Απο την αλλη μερια στα @@ μας ποσο καλος οδηγος ειναι ο Max. Εδω μεσα στο petrolheads μπαινουμε για να γινουμε καλυτεροι ανθρωποι. Να βρουμε εναν οδηγο F1 να παντρεψουμε την κορη μας. Να διαβασουμε το λογο του θεου και να παμε στον παραδεισο. Και αυτο το πουτανοπαιδι ο Verstappen ειναι του σατανα και θα παει στην κολαση. Τρακαρισματα, σπρωξιες, βρισιες συγχωρουνται με ενα σετακι εξομολογηση/θεια κοινωνια. Αλλα το πηδημα της Ferrari ειναι ΑΣΥΓΧΩΡΗΤΟ. Δεν ηξερες, δε ρωταγες τον Alonso ρε Max? Ρε στην κολαση και οι δυο τους οι αχωνετοι. Και αφηστε τα κουλαδια στον παραδεισο να πινουνε νεκταρ σε ενα καταπρασινο μαγευτικο τοπιο και να τους λεει ο Φεττελακος ιστοριες απο το στρατο για τις 4 κουπες που πηρε στο πρωταθλημα με τα ΡΕΟ...


Εγώ που δεν είμαι με τους κόκκινους και που θεωρώ τον Verstappen ταχύτατο επιτρέπετε να πω πόσο άθλια θεωρώ την συμπεριφορά που είχε την Παρασκευή; Ότι θεωρώ ακραία αβάντα την απουσία οποιασδήποτε ποινής; Ότι με τέτοιο μενταλιτι δεν πρόκειται να κερδίσει ποτέ πρωτάθλημα στο οποίο θα έχει ανταγωνιστές (χωρίς μονοθέσιο-πύραυλο δηλαδή ή νούμερο 1 καθεστώς εντός ομάδας) ή πρέπει να πω ότι ήδη έχει μισό πρωτάθλημα οδηγών για να κρίνω τα καραγκιοζιλικια του.
Άβαταρ μέλους
By Same_old_story
#581773
Silberpfeil έγραψε:
George_Prix έγραψε:Απο την αλλη μερια στα @@ μας ποσο καλος οδηγος ειναι ο Max. Εδω μεσα στο petrolheads μπαινουμε για να γινουμε καλυτεροι ανθρωποι. Να βρουμε εναν οδηγο F1 να παντρεψουμε την κορη μας. Να διαβασουμε το λογο του θεου και να παμε στον παραδεισο. Και αυτο το πουτανοπαιδι ο Verstappen ειναι του σατανα και θα παει στην κολαση. Τρακαρισματα, σπρωξιες, βρισιες συγχωρουνται με ενα σετακι εξομολογηση/θεια κοινωνια. Αλλα το πηδημα της Ferrari ειναι ΑΣΥΓΧΩΡΗΤΟ. Δεν ηξερες, δε ρωταγες τον Alonso ρε Max? Ρε στην κολαση και οι δυο τους οι αχωνετοι. Και αφηστε τα κουλαδια στον παραδεισο να πινουνε νεκταρ σε ενα καταπρασινο μαγευτικο τοπιο και να τους λεει ο Φεττελακος ιστοριες απο το στρατο για τις 4 κουπες που πηρε στο πρωταθλημα με τα ΡΕΟ...


Εγώ που δεν είμαι με τους κόκκινους και που θεωρώ τον Verstappen ταχύτατο επιτρέπετε να πω πόσο άθλια θεωρώ την συμπεριφορά που είχε την Παρασκευή; Ότι θεωρώ ακραία αβάντα την απουσία οποιασδήποτε ποινής; Ότι με τέτοιο μενταλιτι δεν πρόκειται να κερδίσει ποτέ πρωτάθλημα στο οποίο θα έχει ανταγωνιστές (χωρίς μονοθέσιο-πύραυλο δηλαδή ή νούμερο 1 καθεστώς εντός ομάδας) ή πρέπει να πω ότι ήδη έχει μισό πρωτάθλημα οδηγών για να κρίνω τα καραγκιοζιλικια του.


+1 Απλά :)
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#581798 Δε νομίζω πλέον να τίθεται συζήτηση για πρωτάθλημα, πόσο μάλλον όταν τερματίζεις πίσω και από την RB.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#581836 [Autobild] The question was serious. During Ferrari's media round after the race, a journalist asked Vettel, Binotto and Leclerc if Ferrari is afraid of Mercedes winning all races in 2019.

Vettel answered first: "No."
Leclerc and Binotto agreed with Seb.

Binotto :"We are disappointed with our performance. We've expected more from our updates, although they work well. Our top speed is good, but we still have a few weaknesses in our car that we need to understand now."
"We lose in every single corner because of understeer. It's not just downforce, it's even more than that. It's about tyre management, balance and maybe even the car concept. But we don't have an answer yet."
"My compliments to Mercedes. They make it really difficult for us. But we can also work hard and we never give up. That's our approach."


Απελπισία.
Άβαταρ μέλους
By Andreasdik
#581838
Silberpfeil έγραψε:Εγώ που δεν είμαι με τους κόκκινους και που θεωρώ τον Verstappen ταχύτατο επιτρέπετε να πω πόσο άθλια θεωρώ την συμπεριφορά που είχε την Παρασκευή; Ότι θεωρώ ακραία αβάντα την απουσία οποιασδήποτε ποινής; Ότι με τέτοιο μενταλιτι δεν πρόκειται να κερδίσει ποτέ πρωτάθλημα στο οποίο θα έχει ανταγωνιστές (χωρίς μονοθέσιο-πύραυλο δηλαδή ή νούμερο 1 καθεστώς εντός ομάδας) ή πρέπει να πω ότι ήδη έχει μισό πρωτάθλημα οδηγών για να κρίνω τα καραγκιοζιλικια του.


Πολύ σωστή άποψη, συμφωνώ.

Η Mercedes παίζει να το πάρει αήττητη σαν την Μπαοκαρα
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#581859
Same_old_story έγραψε:Γέλασα χεχε Πάντως ο Φέττελ έχει περισσότερα πρωταθλήματα και από αυτόν ακόμα τον Σέννα


Μη γυρνας στην πρωτη δημοτικου ρε μεγαλε. Τα ειπαμε και τα συμφωνησαμε αυτα τα πραγματα. 4 κουπες εχει ο Vettel και να τις χαιρεται, αλλα υπαρχουν πολλοι οδηγοι οδηγοι με 0-3 κουπες που τον εχουν χαλαρα το Φεττελακο. Οποτε οι κουπες του καθενος ειναι απλα αυτα που θα διαβαζουν τα παιδια μας, τα εγγονια μας και τα δισεγγονα μας στο βιβλιο της ιστοριας και οχι αποδεικτικο αξιας... Και οι Alonso/Ricciardo/Hulkenberg δεν πασχιζαν να μπουνε στη δεκαδα γιατι ξεχασαν να οδηγανε απο τη μια μερα στην αλλη!

Silberpfeil έγραψε:
George_Prix έγραψε:Απο την αλλη μερια στα @@ μας ποσο καλος οδηγος ειναι ο Max. Εδω μεσα στο petrolheads μπαινουμε για να γινουμε καλυτεροι ανθρωποι. Να βρουμε εναν οδηγο F1 να παντρεψουμε την κορη μας. Να διαβασουμε το λογο του θεου και να παμε στον παραδεισο. Και αυτο το πουτανοπαιδι ο Verstappen ειναι του σατανα και θα παει στην κολαση. Τρακαρισματα, σπρωξιες, βρισιες συγχωρουνται με ενα σετακι εξομολογηση/θεια κοινωνια. Αλλα το πηδημα της Ferrari ειναι ΑΣΥΓΧΩΡΗΤΟ. Δεν ηξερες, δε ρωταγες τον Alonso ρε Max? Ρε στην κολαση και οι δυο τους οι αχωνετοι. Και αφηστε τα κουλαδια στον παραδεισο να πινουνε νεκταρ σε ενα καταπρασινο μαγευτικο τοπιο και να τους λεει ο Φεττελακος ιστοριες απο το στρατο για τις 4 κουπες που πηρε στο πρωταθλημα με τα ΡΕΟ...


Εγώ που δεν είμαι με τους κόκκινους και που θεωρώ τον Verstappen ταχύτατο επιτρέπετε να πω πόσο άθλια θεωρώ την συμπεριφορά που είχε την Παρασκευή; Ότι θεωρώ ακραία αβάντα την απουσία οποιασδήποτε ποινής; Ότι με τέτοιο μενταλιτι δεν πρόκειται να κερδίσει ποτέ πρωτάθλημα στο οποίο θα έχει ανταγωνιστές (χωρίς μονοθέσιο-πύραυλο δηλαδή ή νούμερο 1 καθεστώς εντός ομάδας) ή πρέπει να πω ότι ήδη έχει μισό πρωτάθλημα οδηγών για να κρίνω τα καραγκιοζιλικια του.


Φιλε δεν ξερω αν θυμασαι οσα εχω γραψει κατα καιρους, αλλα ειμαι ηθικο στοιχειο. Δε μου αρεσαν οι χοντραδες που εκανε ο Max μεσα στην πιστα παλιοτερα, δε μου αρεσαν οι σπρωξιες στον Ocon και φυσικα δε μου αρεσαν τα προχθεσινα λογακια του Max... Οπως επισης δε μου αρεσε το "GP2 engine" του Alonso και πολλα ακομα. Απο την αλλη μερια, δικαιολογω 2 κουβεντες παραπανω απο τους οδηγους που βρισκονται με την αδρεναλινη και τους παλμους της καρδιας στα υψη ενω ειναι μεσα στο μονοθεσιο. Αυτο που δε θα δικαιολογουσα ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ θα ηταν ΣΚΟΠΙΜΑ τρακαρισματα αντιπαλων. Εναν θερμοκεφαλο/νευρικο/τσαμπουκα μπορω να τον δικαιολογησω εν μερη, εναν αντιαθλητικο οδηγο (ή σε οποιο αλλο αθλημα) απλα τον σιχαινομαι και τον λυπαμαι. Και ειναι αστειο να μιλανε οι Φερραρικοι για το παιδακι το Max που εκανε 5 ανθρωπινα λαθη. Οι Φερραρικοι που εκαναν γαργαρα τα ΣΚΟΠΙΜΑ τρακαρισματα του Schumi για να παρει νικες/τιτλους ή το παρκαρισμα στο Monaco για να παρει την pole. Ναι οι ιδιοι Φερραρικοι που οταν ειπε ο Vettel στο μακαριτη τον Charlie το περιβοητο "fuck off" ισα που σκεφτηκαν "εκτος απο ταχυτερος οδηγος στο grid με 4 κουπες σαν αποδεικτικο, εχει και κατι @@ ναααααααα (με το συμπαθειο) ο κανακαρης μας ο Vettel και βριζει τον αλυταρχη". Και οπως ειπα νωριτερα 2 κουβεντες παραπανω μεσα στην ενταση δικαιολογουνται. Τα 2 μετρα και 2 σταθμα που κρινουν μερικοι... Η τσιμπλα στο ματι... Η εμπαθεια με τους αντιπαλους... ΕΙΝΑΙ ΑΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΑ!

Οπως εχω πει πολλες φορες, η μεγαλη μου καψουρα ειναι η οριακη οδηγηση. Να βλεπω εναν οδηγο και να σκεφτομαι "με αυτο το μονοθεσιο/καυσιμα/λαστιχα/καιρο κανενας δε μπορει να παει εστω και 1 δεκατο γρηγοροτερα". Ξεκαθαριζω φυσικα οτι οι TOP οδηγοι ειναι σχεδον στα ισια και δε θεωρω TOP μονο το "δικο μου" οδηγο. Απλα ειναι ΛΙΓΟΙ οι πραγματικα TOP. Και ο Max οσον αφορα την ταχυτητα, μαχητικοτητα, σταθεροτητα ειναι TOP και επισης δειχνει να εχει ηρεμησει πολυ τελευταια και αποφευγει τα λαθη (στην ουσια μερικα τρακαρισματα που θα μπορουσε να εχει αποφυγει), κατι που ηταν το μονο του "κουσουρακι" στις αρχες.

Παμε στον αγωνα τωρα. Μπραβο στο Λουη, εδειξε οτι παραμενει το αφεντικο και απλα ειχε κακες κατατακτηριες προχθες.

Και φυσικα δικαια οδηγος του αγωνα ο Max. Ο ανθρωπος πηγε ΤΑΠΑ απο την αρχη μεχρι το τελος και καταφερε να περασει τους 2 οδηγους της Ferrari με ταχυτερα μονοθεσια. Για οσους εχουν μπερδευτει και νομιζουν οτι οδηγος του αγωνα θα επρεπε να ειναι ο νικητης Hamilton, απλα να πω οτι οι Mercedes κανανε περιπατο και δεν τα δωσανε ολα. Οποτε οδηγικα εδωσε πολυ περισσοτερα ο Max εχθες.

Για το τελος αφησα την αγαπημενη μου Ferrari. Τετοιο τσιρκο δεν εχω ξαναδει στη ζωη μου. Τοσα χρονια βλεπουμε σε ποιο γυρο μπηκε ενας οδηγος στα pits σε σχεση με τους αλλους, τι λαστιχα εβαλε και υπολογιζουμε τις πιθανες στρατηγικες. Με τη Ferrari φετος ξεχασαμε και αυτα που ξεραμε. Δεν υπαρχει καποια λογικη στις αποφασεις τους ωστε να θεωρηθει οτι ειχαν την ταδε στρατηγικη κατα νου. Λες και παιζουν με τη σβουριτσα παρτα-ολα και οπου πεσει η μπιλια ειναι η στρατηγικη της ομαδας. Μεσα στα γενικοτερα χαλια τους καταφεραν επισης ολος ο κοσμος να σκεφτεται "μπας και αυτη η στρατηγικη-τερατουργημα ειναι για να θαψουν το Leclerc και να σπρωξουν το Vettel" που κανει ακομα πιο σιχαμενο το σκηνικο. Αλλα ποσο σοβαρος μπορει να ειναι ενας Team Principal που βγαινει στη Βαρκελωνη το χειμωνα πριν ξεκινησει το πρωταθλημα και κανει press conference για να πει στον κοσμο οτι ο εκλεκτος της καρδιας του ειναι ο Vettel και θα στηριχθει απο ομαδα/Leclerc? Ποσο σοβαρος ειναι αυτος που καταφερε να δωσει team orders (ή προσπαθησε να δωσει πλεονεκτημα μεσω στρατηγικης) σχεδον σε καθε αγωνα μεχρι τωρα? Απλα πονταρισε στο λαθος αλογο (Vettel) και τα αποτυχημενα team orders τον κανουν να δειχνει ακομα πιο αστειος. Νυχτα και μαλιστα με ελικοπτερο θα φυγει απο το Μαρανελο αυτος!

Το θετικο που κραταω ειναι οτι τα βλεπουν αυτα τα χαλια και καμποσοι Φερραρικοι εδω μεσα, οποτε δεν τα λεω μονος μου σαν τον τρελο!
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#581864
REALZEUS έγραψε:[Autobild] The question was serious. During Ferrari's media round after the race, a journalist asked Vettel, Binotto and Leclerc if Ferrari is afraid of Mercedes winning all races in 2019.

Vettel answered first: "No."
Leclerc and Binotto agreed with Seb.

Binotto :"We are disappointed with our performance. We've expected more from our updates, although they work well. Our top speed is good, but we still have a few weaknesses in our car that we need to understand now."
"We lose in every single corner because of understeer. It's not just downforce, it's even more than that. It's about tyre management, balance and maybe even the car concept. But we don't have an answer yet."
"My compliments to Mercedes. They make it really difficult for us. But we can also work hard and we never give up. That's our approach."


Απελπισία.
Ωραία η Ferrari, δε μασάει τα λόγια της...
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#581879 Ο Λουης δεν αφησε κανε περιθωριο αμφισβητησης στον αγωνα. Προσπαθησε εκει λιγο η μποτα στην αρχη αλλα δεν..
Οι Φερραρι προσφερουν γελιο και μας κραταν σε αγωνια.
Αργοι στις αντιδρασεις, αργοι στην πιστα,αργα πιτστοπ. Ολα τελεια δλδ.

Μαξ υπεργαλαξιακος.Σταθερος. Γρηγορος αλανθαστος. Με το 3ο μονοθεσιο σε δυναμικοτητα.
Μακαρι Μονακο να παιξει για την νικη.
Άβαταρ μέλους
By sparticle
#582019 ...όχι ότι έχει σημασία πια μετά από τον διασυρμό, αλλά και πάλι δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν κρατήσανε στην πίστα τον Leclerc με τα σκληρά ως το τέλος. Όλοι κοιτούσαν το track position σε μια πίστα που στην ουσία δεν έγινε κανένα προσπέρασμα στα ίσα.

Μπορεί ο Verstappen να είχε φρέσκα κίτρινα, αλλά η τελική της Ferrari συν το γεγονός ότι θα έμεναν κάπου 15 (σύντομοι) γύροι ως το φινάλε μετά το SC, μπορεί και να κρατούσε. Το βασικό δε προτέρημα μιας τέτοιας απόφασης, θα ήταν ότι αν ο Max δεν κατάφερνε να ξεμπερδέψει με τη μία, θα είχε κολλημένο από πίσω του και τον Vettel.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#582028 Δεν υπάρχει σκληρό λάστιχο, γι αυτό.
Ενα hoax, μία ανοησία, μία άσκηση πολυλογιας που κουβαλάει όλα τα μειονεκτήματα και κανένα από τα προτερήματα που διαφημίζει.