Forum για τη Formula 1

Θα σας λειψει ο Αλονσο?

12
57%
9
43%
Άβαταρ μέλους
By edmond
#552238 Παρόλο που εγκατέλειψε ο κίμις και ο μπότας προσδοκούσε να περάσει 3ος στο οδηγών, έχασε και απο τον φερστάπεν. 5ος δλδ... Ίσως περίμενε πρίν την έναρξη να του δώσουν και την νίκη :s_biggrin
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#552257 Τουλάχιστον θα έχει κάτι να δείχνει ο Αλόνσο από αυτή τη μέρα.
Να τον συνοδεύουν οι δύο καλύτεροι οδηγοί στον τελευταίο γύρο του και να λένε καλά λόγια για αυτόν.
Πήρε και το χειροκρότημα του κόσμου και επιστρέφει στο Οβιεδο μέχρι να πάει Αμερική.

Από το Mi A1.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#552263 Αντε να κλεισω με ενα ηρεμο post αυτη τη χρονια...

Μπραβο στο Λουη. Αξιος πρωταθλητης.

Μπραβο επισης στη Ferrari. Παρα τα λαθακια της ομαδας και τα χοντρα λαθη του Vettel, κανανε καλη δουλεια φετος. Προσωπικα δεν πιστευα οτι μπορουν να φτιαξουν τοσο καλο μονοθεσιο και με εξεπληξαν!

Μπραβο και στο Verstappen που με το το 3ο ταχυτερο μονοθεσιο, καμποσους χαμενους αγωνες απο λαθη και μηχανικα προβληματα καταφερε κανοντας ενα τρομερο δευτερο μισο, να τερματισει 4ος μολις 2 ποντους πισω απο τον Kimi.

Για το τελος αφησα τον Alonso. Ειτε τον αγαπαει ειτε τον μισει καποιος, θεωρω οτι θα λειψει απο τις πιστες σαν οδηγος και σαν προσωπικοτητα (εστω και αμφιλεγομενη). Και μονο που μας εβαζε να τρωγομαστε μεταξυ μας τοσα χρονια (εδω ή σε αλλα forums) λεει πολλα.

Πριν κλεισω θα ηθελα να ζητησω συγνωμη απο οσους στεναχωρησα. Δεν εχω την απαιτηση να μου ζητησει κανενας συγνωμη φυσικα, απλα να ξερετε οτι πολλοι χρηστες στεναχωρησαν και μενα. Γραφτηκα εδω με ολη την καλη διαθεση να κουβεντιασω για το αγαπημενο μου αθλημα και πολυ γρηγορα (για την ακριβεια μετα το πρωτο μου post) καταλαβα οτι με το που ειπα "ειμαι οπαδος του Alonso" ηταν σα να εβρισα τις οικογενειες μερικων. Καμποσοι στη συνεχεια καταλαβαν οτι ειμαι εδω για να συζητησω, αλλα οι περισσοτεροι δε σταματησαν τις προσωπικες επιθεσεις σε οτι και να ελεγα. Απο οτι θα δειτε και σε αλλα τοπικα συζηταω ευγενικα ακομα και με αυτους που διαφωνω, οσο δεν πεφτουν να με φανε απλα γιατι διαφωνουνε με την αποψη μου. Αλλα ΔΥΣΤΥΧΩΣ οταν μου την πεφτουν αντιδραω ασχημα και εγω, με τα γνωστα αποτελεσματα (σαν το χαλι που ειδαμε σημερα στο συγκεκριμενο τοπικο για παραδειγμα οπου ξεφυγαμε παλι ολοι).

Τωρα που εφυγε ο Alonso θα ελεγα οτι θα ειμαστε πιο ηρεμοι του χρονου, αλλα επειδη πλεον υποστηριζω το αλλο κοκκινο πανι (Verstappen) των κοκκινων φιλαθλων (Φερραρικων) δε βαζω και το χερι μου στη φωτια για την ηρεμια!!!

Οπως και να εχει χαρηκα που σας βρηκα παιδια! Με τα καλα του και τα κακα του (οπως καθε κοινοτητα) θεωρω το petrolheads ενα ωραιο forum :)

Οπως εγραφα το σεντονι ο Νικος Παππας ποσταρισε για τους 2 "καλυτερους" οδηγους που πηγαν βολτουλα τον Alonso στον τελευταιο γυρο. Ας το αφησω ασχολιαστο, γιατι αν απαντησω θα γραφτουν πολλα σεντονια ακομα :s_tongue
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#552276
George_Prix έγραψε:Για το τελος αφησα τον Alonso. Ειτε τον αγαπαει ειτε τον μισει καποιος, θεωρω οτι θα λειψει απο τις πιστες σαν οδηγος και σαν προσωπικοτητα (εστω και αμφιλεγομενη). Και μονο που μας εβαζε να τρωγομαστε μεταξυ μας τοσα χρονια (εδω ή σε αλλα forums) λεει πολλα


Eκτός από τους φανς του δε θα λείψει σε κανέναν γιατί δεν έχει λόγο να λείψει.

ειπα "ειμαι οπαδος του Alonso" ηταν σα να εβρισα τις οικογενειες μερικων.


Πρέπει να υπάρχουν και κάποια όρια στο οπαδιλίκι όμως που κατά πως φαίνεται δεν τηρείς.

αλλα επειδη πλεον υποστηριζω το αλλο κοκκινο πανι (Verstappen) των κοκκινων φιλαθλων (Φερραρικων) δε βαζω και το χερι μου στη φωτια για την ηρεμια!!!


Και ο Nikos! τον υποστηρίζει από τότε που εμφανίστηκε ( ο Vestappen όχι ο Νίκος :lol: ) αλλά δεν φτάσαμε ποτέ σε ακραίες μάχες.

Και μιας που αναφέρθηκε, όσοι πέρασαν τον Μποτας το κάνανε ανέμακτα, ο Verstappen ακούμπησε :slap: το ίδιο και με τον Ocon. Στα όσα άλλα προσπεράσματα γενικά δεν είδα κάποια επαφή με εξαίρεση βέβαια τον Hulk που ήταν τελείως λάθος αυτό που έκανε.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#552284
panos2171 έγραψε:Eκτός από τους φανς του δε θα λείψει σε κανέναν γιατί δεν έχει λόγο να λείψει.

Θα λειψει απο καθε υγιη φιλαθλο που θελει να βλεπει καλους οδηγους στις πιστες. Και σε μενα ελειψε ο Schumi, παροτι ηταν ο πιο αντιαθλητικος οδηγος που εχει περασει απο την F1 και δεν τον γουσταριζα καθολου. Αλλο οι συμπαθειες και αλλο η αναγνωριση της αξιας ενος οδηγου και το θεαμα που προσφερει στους αγωνες.

panos2171 έγραψε:Πρέπει να υπάρχουν και κάποια όρια στο οπαδιλίκι όμως που κατά πως φαίνεται δεν τηρείς.

Μετα την εγγραφη μου απλα εγραψα ενα ευγενεστατο post με τις αποψεις μου (λογικα εχει σβηστει γιατι ακολουθησαν διαφορα) και επεσε να με φαει το μισο forum.

Οσον αφορα το οπαδιλικι, απλα θα σου θυμισω οτι καθε φορα που ξεφευγα με κατι ηταν γιατι καποιος αλλος με προκαλεσε και απλα απαντησα. Ξερω εχω αυτο το κουσουρι και δεν τα καταπινω, αλλα θεωρω ακομα μεγαλυτερο κουσουρι να προσβαλεις καποιον γιατι δε σου αρεσει η αποψη του!

panos2171 έγραψε:Και ο Nikos! τον υποστηρίζει από τότε που εμφανίστηκε ( ο Vestappen όχι ο Νίκος :lol: ) αλλά δεν φτάσαμε ποτέ σε ακραίες μάχες.

Ο Nikos! ειναι ο ιεροσυλος που τολμησε να βαλει στην ιδια φραση τα ονοματα Alonso και Rosberg ε? Εμ πως να τσακωθειτε μεταξυ σας? Αν δεν ταιριαζατε, δε θα συμπεθεριαζατε :s_tongue
Τελευταία επεξεργασία από George_Prix και 25 Νοέμ 2018, 22:16, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#552291
George_Prix έγραψε:
panos2171 έγραψε:Eκτός από τους φανς του δε θα λείψει σε κανέναν γιατί δεν έχει λόγο να λείψει.

Θα λειψει απο καθε υγιη φιλαθλο που θελει να βλεπει καλους οδηγους στις πιστες. Και σε μενα ελειψε ο Schumi, παροτι ηταν ο πιο αντιαθλητικος οδηγος που εχει περασει απο την F1 και δεν τον γουσταριζα καθολου. Αλλο οι συμπαθιες και αλλο η αναγνωριση της αξιας ενος οδηγου και το θεαμα που προσφερει στους αγωνες.


Eγώ το λέω βάσει λογικής. Πλησιάζει τα 40, υπάρχει φρέσκο και ικανότατο αίμα οπότε να βρεθεί σε μεγάλη ομάδα και να κυνηγάει πρωταθλήματα απλά δεν παίζει. Το ίδιο θεωρώ και για τον Κιμι παρότι υποστηρικτής του από τότε που ήταν στη Mclaren. Ήδη ακόμα και εδώ μέσα έχω πει ότι έχει έρθει η ώρα να φύγει. Κάποτε φτάνει η ώρα της απόσυρσής τους.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#552297
panos2171 έγραψε:
George_Prix έγραψε:
panos2171 έγραψε:Eκτός από τους φανς του δε θα λείψει σε κανέναν γιατί δεν έχει λόγο να λείψει.

Θα λειψει απο καθε υγιη φιλαθλο που θελει να βλεπει καλους οδηγους στις πιστες. Και σε μενα ελειψε ο Schumi, παροτι ηταν ο πιο αντιαθλητικος οδηγος που εχει περασει απο την F1 και δεν τον γουσταριζα καθολου. Αλλο οι συμπαθειες και αλλο η αναγνωριση της αξιας ενος οδηγου και το θεαμα που προσφερει στους αγωνες.


Eγώ το λέω βάσει λογικής. Πλησιάζει τα 40, υπάρχει φρέσκο και ικανότατο αίμα οπότε να βρεθεί σε μεγάλη ομάδα και να κυνηγάει πρωταθλήματα απλά δεν παίζει. Το ίδιο θεωρώ και για τον Κιμι παρότι υποστηρικτής του από τότε που ήταν στη Mclaren. Ήδη ακόμα και εδώ μέσα έχω πει ότι έχει έρθει η ώρα να φύγει. Κάποτε φτάνει η ώρα της απόσυρσής τους.


Χωρις να θελω να κατηγορησω τον Kimi και να αρχισει παλι ο πολεμος, η διαφορα τους ειναι οτι ο Kimi ειναι αισθητα πεσμενος ενω ο Alonso ειναι ακομα στα ντουζενια του. Δεν ξερω αν αυτο το επιπεδο αποδοσης θα κρατουσε για ακομα 1-2-3 χρονια, αλλα στην προκειμενη στιγμη παραμενει ενας απο τους καλυτερους στο grid.

Αλλα ακομα και για τον Kimi δε θα ελεγα "δε θα λειψει σε κανεναν εκτος απο τους οπαδους του". Και οδηγικα και σα μορφη (γιατι σα μορφη ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ), θα αφησει ενα κενο οταν φυγει απο την F1...
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#552303
Nikos! έγραψε:
George_Prix έγραψε:
Nikos! έγραψε:
Geo f1 έγραψε:Οταν λοιπον η Μερκ ηθελε να αντικαταστησει τον Σουμαχερ το 2012 για την νεα χρονια, πηγε στον οδηγο που δεν ειχε συμβολαιο για το 2013.
Ο Αλονσο τοτε εδινε λυσσασμενη μαχη με υποδεεστερο μονοθεσιο να κερδισει τον Φεττελ.

Οταν λοιπον εγινε dominat η Μερκ ειδες τι εγινε με Χαμιλτον και Ροσμπεργκ. Λες λοιπον ο Τοτο να επαιρνε τον Αλονσο μετα τη φυγη του Ρος το 2016?

Και απο την στιγμη που μονο η Μεσεντες κερδιζει ολους τους τιτλους απο το 2014 και μετα, κανενας αλλος δεν χωραει εκει οσο ειναι ο Χαμ.
Απλα πραγματα.

Α δηλαδή ήταν θέμα συμβολαίου?

Δηλαδή αν ο Λύκος έβλεπε μια οδηγαρα που θα του φέρει τίτλους λες να μην τον "αγόραζε"?

Γιώργο. Οι ομάδες διαλέγουν τους οδηγούς. Στο λέω άλλη μια φορά να το καταλάβεις.

< >


H Mercedes ειχε ηδη εναν οδηγο ικανο να φερει τους τιτλους αν του εδινε ενα καλο μονοθεσιο. Το Hamilton.

Γιατι να πληρωσει ενα καραβι λεφτα για να φερει τον Alonso? Για να τρωγεται με το Hamilton και τελικα να χασουν τον τιτλο? Οπως εγινε το 2007 και πηρε ο Kimi-σης τον ενα/μοναδικο/τζουφιο τιτλο του?

Μη μένεις στη Mercedes. Και αν θες την άποψη μου ναι. Μια μεγάλη ομάδα θέλει δυνατό δίδυμο και αποδείχθηκε από τον τίτλο του Rosberg. Ναι αν ο Αλονσο ήταν πρωταθλητής επιπέδου Rosberg θα τον έφερναν στην ομάδα.

Αλλά υπάρχουν κι άλλες ομάδες καλύτερες από τη mclaren. Αλλά ας λέμε αλήθειες. Δεν τον ήθελε κανείς.

Τροφή για σκέψη που έλεγε και ο αγαπητός ΙΚΕ.

Προφανώς αυτά που λες είναι αστεία :) Δηλαδή η Φερράρι δεν μπορούσε να πάρει κάποιον καλύτερο από τους Ιρβάιν, Μπαρικέλο, Μάσα για να πλαισιώσουν τον Σούμι; Η Μερκ πήρε τον Μπότα γιατί είναι ο καλύτερος από αυτούς που μπορεί να έχει;
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#552305 Η Ρεναουλτ όμως πήρε τον Ρικιαρντο επειδή θεωρεί ότι είναι καλύτερος.
Δεν σκέφτηκε να ψωνίσει απ' το στοκαδικο του Μπερτο Λουτσι.
:)

Ο Μπότας btw εφετο σώθηκε από τις |λογοκρισία| της Ferrari που έκαναν και το κατασκευαστών περίπατο.
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#552309 Η Ρενό πήρε τον Ρικιάρντο γιατί θεωρεί ότι είναι ο καλύτερος (που μπορούσε να πάρει προφανώς). Αν σκέφτηκε ή όχι να πάρει για 3η φορά τον Αλόνσο δεν μπορούμε να ξέρουμε, ξέρουμε ότι κάτι τέτοιο δεν έγινε. Το γιατί ούτε με νοιάζει ούτε το ξέρω.

Το point όμως ήταν ότι οι ομάδες στον τοπ οδηγό τους, διαλέγουν ότι καλύτερο νομίζουν και μπορούν, αλλά για τον 2ο υπάρχουν άπειρα κριτήρια βάσει φιλοσοφίας ομάδας, απαιτήσεων του Νο1, σπόνσορες, απαιτήσεις κλπ. Στο φινάλε ότι και να γράφεται χαριτωμένα εδώ μέσα όσοι χτυπάνε τίτλο, τον καλό χτυπάνε πρώτα, άρα θέλουν να έχουν χαρούμενο αυτόν που θα τους τον φέρει. Και επειδή η καλή η κούπα δίνει και τους περισσότερους πόντους για το Μίλκο καπ αυτή η τακτική αποδίδει σε γενικές γραμμές. Φέτος είχε περίπου 80 πόντους διαφορά ο Χάμιλτον από τον 2ο. Πόσο χάλια να πήγαινε ο Μπότας για να μην πάρουν και τη μικρή την κούπα;
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#552316
Corto Maltese έγραψε:Προφανώς αυτά που λες είναι αστεία :) Δηλαδή η Φερράρι δεν μπορούσε να πάρει κάποιον καλύτερο από τους Ιρβάιν, Μπαρικέλο, Μάσα για να πλαισιώσουν τον Σούμι; Η Μερκ πήρε τον Μπότα γιατί είναι ο καλύτερος από αυτούς που μπορεί να έχει;


Για εποχές Rosberg λέγαμε. Μη μου αναφέρεις τη Ferrari. Είναι γνωστή η στρατηγική της ως προς τις επιλογές των οδηγών. Δεν είναι όλες οι ομάδες έτσι.

Ο Alonso επίσης είχε και τα θέματά του, ήθελε πάντα νούμερο 1 status.

Γιαυτό λέω ότι τους οδηγούς τους διαλέγουν οι ομάδες και όχι το αντίστροφο. Το θεωρείς αστείο? :)