Forum για τη Formula 1

Ποιος θα είναι ο νικητής;

1
10%
0
N/A
3
30%
5
50%
0
N/A
0
N/A
0
N/A
0
N/A
1
10%
0
N/A
0
N/A
0
N/A
0
N/A
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#532654
George_Prix έγραψε:Αυτη ειναι η διαφορα μας. Εγω κρινω μονος μου και εσυ βγαζεις συμπερασματα απο οσα διαβαζεις απο εδω και απο εκει.


Αν δεν βλέπεις ότι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΝΤΟΛΕΣ, κάτι για το οποίο ο φίλος μου ο Corto βγάζει αφρούς, δεν μπορώ να κάνω τίποτα.

Αν υπήρχε ξεκάθαρο Νο 1 και Νο 2, θα είχε πάρει το Σάββατο ο Φέττελ το tow, όχι ο Κίμι. Αν υπήρχε ξεκάθαρο Νο 1 και Νο 2, θα άλλαζαν την σειρά στην Αυστρία, αλλά δεν την άλλαξαν κι άφησαν τον Κίμι μπροστά. Επίσης, στα αυτοκίνητά δρόμου έχουν ταμπελάκι στο ταμπλό που γράφει τους Τίτλους Κατασκευαστών, όχι των οδηγών. Αυτούς τους τίτλους θέλουν, αυτή ήταν η εντολή και του Enzo και των Agnelli, και αυτό κυνηγούν όλες οι ομάδες!!! Αν δεν το κατανοείς, δεν μπορώ να κάνω τίποτα... ούτε θέλω. Άλλωστε εσύ τους σοφέρ βλέπεις, όχι τις ομάδες που τους δίνουν το μηχάνημα για να κάνουν την δουλειά. Δες στίβο καλύτερα, εκεί όντως ο αθλητής κάνει την διαφορά.


George_Prix έγραψε:2) Κανεις μια ερωτηση που ακομα και ενας ανθρωπος 75 χρονων μπορει να μπει στο wikipedia και να βρει την απαντηση. Και μαλιστα την κανεις την ερωτηση με τετοιο υφος και τετοια επιμονη, που νομιζεις οτι ειναι η εξυπνοτερη ερωτηση στα χρονικα των forums.


Ήμουν σίγουρος ότι θα χρειαζόσουν wiki για να απαντήσεις κάτι που ένας πραγματικός φίλαθλος θα έπρεπε να γνωρίζει... Ποιος ήταν υπεύθυνος για τους κινητήρες της παντοκρατορίας της Ferrari στο 1ο μισό των 2000...
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#532674
REALZEUS έγραψε:Αν δεν βλέπεις ότι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΝΤΟΛΕΣ, κάτι για το οποίο ο φίλος μου ο Corto βγάζει αφρούς, δεν μπορώ να κάνω τίποτα.

Αν υπήρχε ξεκάθαρο Νο 1 και Νο 2, θα είχε πάρει το Σάββατο ο Φέττελ το tow, όχι ο Κίμι. Αν υπήρχε ξεκάθαρο Νο 1 και Νο 2, θα άλλαζαν την σειρά στην Αυστρία, αλλά δεν την άλλαξαν κι άφησαν τον Κίμι μπροστά. Επίσης, στα αυτοκίνητά δρόμου έχουν ταμπελάκι στο ταμπλό που γράφει τους Τίτλους Κατασκευαστών, όχι των οδηγών. Αυτούς τους τίτλους θέλουν, αυτή ήταν η εντολή και του Enzo και των Agnelli, και αυτό κυνηγούν όλες οι ομάδες!!! Αν δεν το κατανοείς, δεν μπορώ να κάνω τίποτα... ούτε θέλω.

O Kimi ειχε tow απο το Vettel και ο Γερμανος απο το Hamilton (o οποιος ειχε απο το Bottas που ηταν ο μονος αδικημενος). Αλλα δεν ειναι εκει το θεμα. Το θεμα ειναι οτι οσον αφορα το tow ο εσωτερικος κανονισμος της Ferrari ειναι σαφης και τον ανεφερε ο ιδιος ο Vettel, ”We have an order that changes every weekend and this weekend it was Kimi's turn to go second [out the pits].” Γεγονος ειναι οτι το σφαξιμο στον Kimi εχει ελλατωθει τελευταια μετα απο απιστευτο κραξιμο ολων των θεατων ακομα και του Ιταλικου τυπου, εφοσον καταλαβαν οτι ο Vettel δεν αξιζει τοσο προνομιακη μεταχειρηση και οτι τους ξεγλιστραει σιγα σιγα το WCC με αυτη τη στρατηγικη. Αλλα απο την αρχη της χρονιας (ΚΑΙ ΠΕΡΣΙ ΦΥΣΙΚΑ) καμποσες φορες σφαξανε τον Kimi με τις στρατηγικες προς οφελος του Vettel (και σφαξιμο φυσικα δεν ειναι μονο το tow ή το μηνυμα "Seb is faster than you").

REALZEUS έγραψε:Άλλωστε εσύ τους σοφέρ βλέπεις, όχι τις ομάδες που τους δίνουν το μηχάνημα για να κάνουν την δουλειά. Δες στίβο καλύτερα, εκεί όντως ο αθλητής κάνει την διαφορά.

Μη μπερδευεσαι. Δεν ειναι ολοι εκει μεσα σοφερ σαν το Vettel. Παιζουν και ΧΕΡΟΥΚΛΕΣ.

Και για να μην παρεξηγηθω, δε μηδενιζω τη δουλεια των ομαδων. Παντα με εντυπωσιαζε η εξελιξη της τεχνολογιας και παντα εβγαζα το καπελο στις ομαδες που καταφερναν να φτιαξουν καλα μονοθεσια ή να παρουσιασουν τεχνολογικες καινοτομιες. Και σεβομαι πολυ οσους ανεφερες ή ακομα και το Newey που εχει κανει μαγκες τη Red Bull βεβαιως βεβαιως. Για αυτο και φετος βγαζω το καπελο στη Ferrari που εκανε τρομερη δουλεια και ψαχνονται ολοι "πως βρηκε τοσα αλογα σε τοσο μικρο χρονικο διαστημα" και "πως βρηκε τετοιες τελικες".

Αλλα πως να το κανουμε ρε φιλε... Το ονειρο μου ηταν να τα οδηγαω αυτα τα κτηνη και οχι να τα φτιαχνω. Οποτε πιο πολυ γουσταρω να βλεπω εναν οδηγο να πηγαινει στο οριο (ακομα και αν αυτος ειναι ο Alonso με το χρεπι τη McLaren) παρα να βλεπω το Vettel με το καλυτερο μονοθεσιο στο grid να μη μπορει να κερδισει το μετριο Kimi και να παιζει συγκρουμενα καθε 2 αγωνες, ή να χανει τη μπαλα οταν βρεχει, επειδη... cracks under pressure!

REALZEUS έγραψε:Ήμουν σίγουρος ότι θα χρειαζόσουν wiki για να απαντήσεις κάτι που ένας πραγματικός φίλαθλος θα έπρεπε να γνωρίζει... Ποιος ήταν υπεύθυνος για τους κινητήρες της παντοκρατορίας της Ferrari στο 1ο μισό των 2000...

Αν απο την απαντηση μου καταλαβες οτι δεν ηξερα τα ονοματα που ανεφερες και εψαξα στο wiki, ισχυει κατι απο τα παρακατω:

1) Εισαι ανικανος να καταλαβεις κατι που διαβαζεις στη μητρικη σου γλωσσα και ειναι διατυπωμενο με σαφηνεια.
ή
2) Εισαι troll και απλα θελεις να προκαλεις.

Οποτε ειτε ισχυει το 1) ειτε το 2) μιλαμε για θλιβερο φαινομενο :thumbsdown:
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#532688
REALZEUS έγραψε:Αν δεν βλέπεις ότι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΝΤΟΛΕΣ, κάτι για το οποίο ο φίλος μου ο Corto βγάζει αφρούς, δεν μπορώ να κάνω τίποτα.

Αν υπήρχε ξεκάθαρο Νο 1 και Νο 2, θα είχε πάρει το Σάββατο ο Φέττελ το tow, όχι ο Κίμι. Αν υπήρχε ξεκάθαρο Νο 1 και Νο 2, θα άλλαζαν την σειρά στην Αυστρία, αλλά δεν την άλλαξαν κι άφησαν τον Κίμι μπροστά.

Παντως Αλεξανδρε συμφωνα και με τις δηλωσεις του Αριβαμπενε απο το Μονακο, θα επρεπε να υπαρχει πλεον ξεκαθαρο Νο 1 στην ομαδα, αφου ο Κιμι εχει μονο θεωρητικες ελπιδες για τον τιτλο ενω ο Σεμπ ρεαλιστικες.
Ποσο μαλλον αν ισχυουν τα περι αποφασης να φυγει ο Κιμι που παρθηκε πριν το Σαββατο στην Μοντσα.

Αυτο λοιπον ειναι λαθος της ομαδας που επρεπε να δωσει το tow στον Σεμπ, να δωσει εντολη στον Κιμι να κρατησει τον Λιουις πισω του στην εκκινηση.
Σημερα μπορει να λεγαμε για 1-2 η στην χειροτερη 1-3 των κοκκινων και ψαλιδισμα της διαφορας αντι για μεγαλωμα της

Ε, τετοια λαθη η Μερσεντες δεν κανει!
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#532692 Αν όντως αληθεύει πως ο Kimi χάνει την θέση του από του χρόνου και το έχει μάθει, μπορεί και να έγραφε στα @@ του οποιαδήποτε εντολή της ομάδας.
Παίζει και η είδηση της αντικατάστασης να μην είναι αληθινή φυσικά...
Νομίζω απλά είναι τα πράγματα: η Monza ήταν μια κακή μέρα για την Ferrari και ο Kimi δυστυχώς ή ευτυχώς, είτε από δικά του λάθη είτε από λάθη της ομάδας, δεν πήρε την νίκη και δεν νομίζω να έχει και πολλές ακόμη ευκαιρίες.
Όσο για τον Vettel, πάλι δυστυχώς γι' αυτόν, έδειξε πάλι έλλειψη ψυχραιμίας και έφαγε την μπλόφα του Hamilton, ο οποίος φέτος κάνει το πρωτάθλημα της ζωής του οδηγικά, αφού πραγματικά δεν θυμάμαι να έχει κάνει πουθενά λάθος και έχει εκμεταλευτεί στο έπακρο τα λάθη των άλλων.
Παραμένει φυσικά για εμένα η πλέον αντιπαθής προσωπικότητα οδηγού, ακόμη και ο Alonso είναι πιο συμπαθής.
Προφανώς φυσικά μιλάμε για κορυφαίους οδηγούς, δυστυχώς ο Vettel με τα λάθη του κινδυνεύει στο τέλος να γίνει ο αποδιοπομπαίος τράγος αν χάσει το πρωτάθλημα οδηγών η Ferrari, ενώ είναι σαφές πως η ευθύνη δεν είναι μόνον δική του.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#532816
Anonymous Founder έγραψε:Αν όντως αληθεύει πως ο Kimi χάνει την θέση του από του χρόνου και το έχει μάθει, μπορεί και να έγραφε στα @@ του οποιαδήποτε εντολή της ομάδας.


Καπου διαβασα οτι το ειπαν στον Kimi το ΤΕΛΟΣ ακριβως πριν τη Monza. Για την ακριβεια το διαβασα απο εναν οπαδο της Ferrari που τρωει ολη τη μερα του μεσα στα forums της Ferrari και σε αλλα Ιταλικα forums/sites! Βεβαια ολα αυτα που γραφονται μπορει να ειναι ραδιο αρβυλα εφοσον δεν υπαρχει επισημη ανακοινωση της ομαδας, αλλα αν πραγματι του το ειπαν πριν τον αγωνα μιλαμε για χοντραδα (με τις συνεπειες του γραψιματος απο τον Kimi στα @@ του, οπως σωστα ειπες).

Anonymous Founder έγραψε:Όσο για τον Vettel, πάλι δυστυχώς γι' αυτόν, έδειξε πάλι έλλειψη ψυχραιμίας και έφαγε την μπλόφα του Hamilton, ο οποίος φέτος κάνει το πρωτάθλημα της ζωής του οδηγικά, αφού πραγματικά δεν θυμάμαι να έχει κάνει πουθενά λάθος και έχει εκμεταλευτεί στο έπακρο τα λάθη των άλλων.


Ετσι. Απιστευτη χρονια ο Hamilton. Το απολυτο ξεζουμισμα του μονοθεσιου και μαλιστα αλανθαστος. Didn't put a foot wrong που λενε και οι Αγγλοι!
Άβαταρ μέλους
By g8777
#532861


:shifty:
Το εχω ξαναγραψει.
Στο mind game ο Λουης ειναι μεσα στο τοπ 5 ολων των εποχων. Τι να λεμε τωρα. Αστουριανη ακριβεια. :inlove:
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#532869 Αυτό βασικά ήταν tire game όχι mind game.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#532891 Sore loser o Vettel:
http://www.gptoday.com/full_story/view/652474/Vettel_unhappy_with_Raikkonen_quotIm_racing_3_carsquot/

Ενω ο Kimi ολοσωστος. Μιλησε για το αισχος που ειδαμε στη Monza που οι Tifosi κραζανε το Hamilton:
https://www.motorsport.com/f1/news/monz ... 07/?nrt=54

Τελος εδω αναφερεται αυτο που ειπα εχθες:
https://www.gpblog.com/en/news/20554/ru ... 0Raikkonen
Άβαταρ μέλους
By g8777
#532898 Αυτό το motorsport έχει καταντήσει εμετικό. 99% clickbait άρθρα, χίλιες φορές να διαβάζω Satanιδη. Και φυσικά θερμοκοιτίδα του Λουη, εμείς δεν είμαστε Ρουβιτσες. :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#532900
g8777 έγραψε:Αυτό το motorsport έχει καταντήσει εμετικό. 99% clickbait άρθρα, χίλιες φορές να διαβάζω Satanιδη. Και φυσικά θερμοκοιτίδα του Λουη, εμείς δεν είμαστε Ρουβιτσες. :iconcool:


Λογικα αναφερεσαι στα prime που εχουν ε?

Και μενα με φρικαρουν γιατι γεγονος ειναι οτι εχουν καλες πηγες και ενδιαφεροντα αρθρα.

Πριν καιρο ειχα ψαχτει μπας και κανενας με prime συνδρομη τα ποσταρει σε αλλο site και δε βρηκα κατι. Εχει παρει το ματι κανενος τιποτα τελευταια?