Forum για τη Formula 1

Θα αφήσει ιστορια στην Φ1?

14
19%
14
19%
5
7%
5
7%
16
22%
16
22%
2
3%
2
3%
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#547093 On topics

Red Bull motorsport boss Helmut Marko wants Max Verstappen to become the youngest-ever Formula 1 world champion, and says the team can strive for this goal as early as 2019.

Marko sees the team’s form in Mexico, where the altitude put Renault on a par with rivals Mercedes and Ferrari, as a sign of how strong the RB14 chassis is.

He’s confident that the Honda power unit, which Red Bull believes is already ahead of Renault, will make the difference next season.

Sebastian Vettel currently holds the title of youngest world champion, having secured his first drivers' championship with Red Bull in 2010 at 23 years and 134 days.




“We’re really looking forward to next year,” Marko told Motorsport.com. “The aim is to have the youngest world champion. Two years we have, but we go for it next year.

“We know the first year with a new engine manufacturer is not easy. But the aim is, and the goal that I’ve told all the people, is that we have to go for the championship, from the beginning. No excuses.”

Marko admitted that Honda reliability could be a concern, but he stressed that the high number of power unit changes that Toro Rosso has accrued in 2018 is related to a strategy of wanting to test new developments.

“It’s tactical to get the best for next year. Toro Rosso are sacrificing their season for next year. It’s part of our concept that we have with Honda. The figures are already ahead of Renault.

“But even so if you have one or two starts from the back, with Verstappen there’s some excitement.

“On the radio he’s talking like he’s sitting with a cup of tea. The sort of information he is asking for… He’s unbelievable. There is no limit yet.”

Team principal Christian Horner agreed that Verstappen can take on the established title contenders next year.

“You’ve seen this weekend if we’ve an engine that’s anywhere near the ballpark of our opponents then I think we’ve got a strong enough team and strong enough driver package to take the fight to them,” he said.

“We’re obviously hopeful that the Honda, with the progress they’re making, will put us into the situation that we’re more regularly able to compete like we are here, with the optimum downforce and setting on the car.”


Αισιόδοξους τους βλεπω.
Αλλα με πειραματοζωο την Τορο ροσο ισως κατι εχουν βρει για το 2019.
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#547120
Geo f1 έγραψε:On topics

Red Bull motorsport boss Helmut Marko wants Max Verstappen to become the youngest-ever Formula 1 world champion, and says the team can strive for this goal as early as 2019.

Marko sees the team’s form in Mexico, where the altitude put Renault on a par with rivals Mercedes and Ferrari, as a sign of how strong the RB14 chassis is.

He’s confident that the Honda power unit, which Red Bull believes is already ahead of Renault, will make the difference next season.

Sebastian Vettel currently holds the title of youngest world champion, having secured his first drivers' championship with Red Bull in 2010 at 23 years and 134 days.




“We’re really looking forward to next year,” Marko told Motorsport.com. “The aim is to have the youngest world champion. Two years we have, but we go for it next year.

“We know the first year with a new engine manufacturer is not easy. But the aim is, and the goal that I’ve told all the people, is that we have to go for the championship, from the beginning. No excuses.”

Marko admitted that Honda reliability could be a concern, but he stressed that the high number of power unit changes that Toro Rosso has accrued in 2018 is related to a strategy of wanting to test new developments.

“It’s tactical to get the best for next year. Toro Rosso are sacrificing their season for next year. It’s part of our concept that we have with Honda. The figures are already ahead of Renault.

“But even so if you have one or two starts from the back, with Verstappen there’s some excitement.

“On the radio he’s talking like he’s sitting with a cup of tea. The sort of information he is asking for… He’s unbelievable. There is no limit yet.”

Team principal Christian Horner agreed that Verstappen can take on the established title contenders next year.

“You’ve seen this weekend if we’ve an engine that’s anywhere near the ballpark of our opponents then I think we’ve got a strong enough team and strong enough driver package to take the fight to them,” he said.

“We’re obviously hopeful that the Honda, with the progress they’re making, will put us into the situation that we’re more regularly able to compete like we are here, with the optimum downforce and setting on the car.”


Αισιόδοξους τους βλεπω.
Αλλα με πειραματοζωο την Τορο ροσο ισως κατι εχουν βρει για το 2019.


Κλαψτον τον Φερσταππεν. Ρε μπας και θελουν να καταστρεψουν οτι εχει απομεινει σε αυτον για καταστροφη; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By STK
#547441 Απαντάω συνοπτικά και στους δύο γιατί για εμένα είναι σα να μιλάω στο ίδιο πρόσωπο οπότε δεν έχει νόημα να επαναλαμβάνομαι.

Geo f1 έγραψε:Φερε και συ ένα φιλο σου mirage. Μπορεις!
George ασε και τον ΣΤΚ. Μην ασχολείσαι. Μιλαμε για έναν χρηστη που ποσταρει μονο στον διαγωνισμο, και για να κραξει τον Αλονσο. (Κλασικο δειγμα ότι όταν αναφέρεται στο 2010 θυμαται τον Πετροφ και όχι τα τζιμάνια)
Εδώ ακομα σκέφτεται την Σιγκαπουρη μια 10ετια πισω. Σε λιγο θα μας πεταξει και την ουγγαρια του 2007 και θα νιωσει ακομα πιο ωραια.


Έχεις δίκιο όσα γίνονται παλιά παραγράφονται (not). Όπως έχεις επίσης δίκιο για τη στρατηγική, άλλωστε ο Alonso δεν έχει ποτέ μερίδιο και γνώμη για τη στρατηγική ή οτιδήποτε άλλο πάει στραβά (από ρουφιανιά, μέχρι Piquet). Και πάλι not. Για την ιστορία, να αναφέρω ότι έχω ρίξει άπειρο κράξιμο στον Raikkonen, τον οποίο και συμπαθώ αλλά και είναι στην ομάδα μου. Αλλά που να καταλάβετε εσύ κι ο φίλος σου απο τέτοια τι να λέμε τώρα. Σε ενημερώνω επίσης ότι ήμουν μέλος από το forum των 4τροχών και φυσικά δεν έπαιρνα άδεια από εσένα για το τι θα γράψω και πότε, άσε που δε σε θυμάμαι καθόλου.
Οπότε το τι χρήστης είμαι εγώ και τι ποστάρω είσαι ο τελευταίος που θα το κρίνει. Άντε και κάνε μας τη χάρη.
Έχετε κάνει και οι δύο ένα forum κομπολόι, σας γλεντάνε και από πάνω και βγάζετε και γλώσσα και κουνάτε και δάχτυλα.

George_Prix έγραψε:
STK έγραψε: Ότι του ταιριάζει του καθενώς.
Και μάθε να μην κάνεις double post ε.


Θα μπορουσα και εγω να σου πω να μαθεις Ελληνικα, αλλα επειδη ολοι κανουμε ορθογραφικα λαθη δε θα στο πω :s_tongue

Και στις 3 τα ξημερωματα που ειχα πιει ενα γαμο, ηθελες και double post? Και αν θες μπορεις να με ευχαριστησεις που μετα απο 4 ωρες υπνο ηρθα παλι να σου εξηγησω μερικα πραγματα. :svivhaha:


Να μην το πεις γιατί πρέπει να μάθεις να φέρεσαι πρώτα. Εσένα περιμέναμε να έρθεις να μας εξηγήσεις γιατί τόσα χρόνια πηγαίναμε στα τυφλά.

Geo f1 έγραψε:Δεν ξανασχολουμε με τον stk


Μεγάλη μου τιμή. Δε σε παίρνει κιόλας.
Άβαταρ μέλους
By Άμπαλος
#547679
Geo f1 έγραψε:Αισιόδοξους τους βλεπω.
Αλλα με πειραματοζωο την Τορο ροσο ισως κατι εχουν βρει για το 2019.

Πάλι στην ανάγκη μας έπεσες... :s_empathy
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#549026 Το θέμα καθαρίστηκε. Από μια προειδοποίηση στους STK, Geo f1, George_Prix. [Μod]
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#549474 Τελικα μετα και απο χθες , η στεναχωρια μου για την τελευταια εμφανιση του Αλονσο σε 2 εβδομαδες εχει απαλυνθει..

Το τυπακι περασε μεσα στην πιστα, με ενα μονοθεσιο που εφαγε 5 δεκατα σε μια πιστα του 1:07 στα δοκιμαστικα τους 4 που οδηγουν Μερσεντες και Φερραρι...

Και εδραιωθηκε στην πρωτη θεση και θα κερδιζε ανετα αν δεν ειχαμε την γνωστη συγκρουση με τον Γαλλικο βλημα.
Το μετα ηταν ακομα καλυτερο...Σε ενα πληρως αποστειρωμενο περιβαλλον που ειναι η νεα γενια πιλοτων και των politicaly correct καταστασεων,εκανε τσαμπουκα και εσπρωξε τον Γαλλο.
Οκ δεν πειραζει..Εγω εχω να πω οτι βρεθηκε αυτος και εδωσε νεο χρωμα στην Φ1.
Οπως ειναι φυσικο επειδη εχει κανει και καποια λαθη εχει αποχτησει haters...Ομως εχει αποκτησει και φανατικο κοινο..Που δωσανε μεχρι και το ονομα του σε κερκιδα στο Σπα
With the news that Max Verstappen will have a grandstand named after him at Spa this year, we can safely say the Dutch prodigy has now reached cult status!


Μακαρι του χρονου η Ρεντ Μπουλ να εχει ενα ανταγωνιστικο πακετο, γιατι πραγματικα Λουης,Φεττελ κλπ τους περιμενει δυσκολο εργο.

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#549480
Geo f1 έγραψε:
Το τυπακι περασε μεσα στην πιστα, με ενα μονοθεσιο που εφαγε 5 δεκατα σε μια πιστα του 1:07 στα δοκιμαστικα τους 4 που οδηγουν Μερσεντες και Φερραρι...



H σύγκριση με τα δοκιμαστικά δε λέει και πολλά. Οι άλλοι είχαν θέμα με τα λάστιχα και κάνανε συντήρηση, ειδικά ο Χάμιλτον. Εγκρίνω σπρωξίδια γιατί ο άλλος ήταν απλά απαράδεκτος.
Λέγεται παντού ότι πολλοί θα θέλαν να του κάνουν το ίδιο για τα δικά του καμώματα, η διαφορά είναι όμως ότι τώρα δεν υπήρχε καν η υπόνοια μάχης για θέση, ο άλλος έτρωγε γύρο και ανταυτού αντί να ανοίξει χώρο πήγε να υποστηρίξει τη θέση του. :dizzy:
Ο Μαξ είναι πολύ μικρός και έχει ένα περιθώριο να μάθει από τα λάθη του. Εδώ είμαστε να δούμε τι θα κάνει τα επόμενα χρόνια.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#549492 Μερικα ενδιαφεροντα στατιστικα!

Οι ποντοι που μαζεψαν οι οδηγοι στους τελευταους 10 αγωνες μετα το Silverstone:
Hamilton----------220
Verstappen-------141
Kimi----------------135
Bottas--------------133
Vettel--------------131
Ricciardo----------51

Στην ψηφοφορια των φιλαθλων για το Driver Of The Day φετος ψηφιστηκαν οι εξης:
Verstappen x 6
Ricciardo x 4
Hamilton x 3
Vettel x 3
Kimi x 1
Alonso x 1
Gasly x 1
Leclerc x 1

Με δεδομενο οτι συντριπτικη πλειοψηφια των φιλαθλων υποστηριζουν Ferrari, φανταστειτε ποσο γτπ ειναι οι οδηγοι της Ιταλικης ομαδας που ψηφιστηκαν μονο 4 φορες συνολικα. Επισης με το ιδιο δεδομενο, χαιρομαι πραγματικα που πολλοι οπαδοι της Ferrari ψηφιζουν αντικειμενικα και χωρις παρωπιδες :)

Eιναι φανερο οτι ο κοσμος λατρευει το Verstappen. Εκτος απο την ψηφοφορια μεσα στις πιστες ακουγονται μερικες φορες περισσοτερο οι επευφημiες για το Max παρα ο ηχος των μονοθεσιων. Και μην ξεχναμε οτι σε καμποσες πιστες βλεπουμε πορτοκαλι κερκιδες, λες και βλεπουμε κοκκινες κερκιδες στη Monza.

Βεβαια στο petrolheads η συντριπτικη πλειοψηφια το εχει τερματισει το θεμα... Δε μιλαμε απλα για αδιαφορια προς το Max επειδη υποστηριζουν καποιον αλλον ή επειδη ειναι αντιπαλος, μιλαμε για ενα τραγικο μισος που μονο ο ιστορικος του μελλοντος θα μπορεσει να εξηγησει :s_tongue

Κατα τα αλλα ας ευχαριστουμε το Max που υπαρχει στις πιστες και κραταει τα τοπικα της F1 ζωντανα. Οι περισσοτεροι Φερραρικοι δεν ειπαν κουβεντα για την αγαπημενη τους ομαδα μετα τη Βραζιλια και απλα μπηκαν να κραξουν το Verstappen. Eγω απο τη μερια μου θα επαναλαβω την ιδια συμβουλη... Παρτε το αλλιως με το Max, γιατι θα φατε χοντρα ξενερωματα τα επομενα 15 χρονια. Και δεν εχω την απαιτηση να υποστηριζετε εναν αντιπαλο οδηγο, αλλα με ολο αυτο το μισος απλα θα χαλασετε τη ζαχαρενια σας και δε θα απολαμβανετε τους αγωνες! Μπορει να σας δινει αφορμη να τρολλαρετε 1-2 φορες το χρονο αλλα θα δινει αφορμη στους οπαδους του να σας τρολλαρουν καμια 20αρια φορες το χρονο :s_wink
Άβαταρ μέλους
By Silberpfeil
#549957 Ο Verstapen έκανε πολύ καλή χρονιά αλλά φέτος η χρονιά που έκανε ο Lewis είναι κορυφαία. Period.

Ελπίζω να έχουμε δυνατές τις Red Bull (δεν έχω ελπίδα για την Renault) την νέα χρονιά. Είχαμε 3 πολύ καλούς αγώνες και ειδικά σε Austin και Interlagos βοήθησε πολύ που ήταν τρεις κατασκευαστες που διεκδικούσαν την πρώτη θέση. Επίσης το δίδυμο Lewis & Max φαίνεται να έχει όλα τα ingredients για ομηρικές μάχες.

< 4A >
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#549964 Δε θέλω να σε απογοητεύσω, αλλά μόλις ο Λιούις πάψει να είναι το Νο1 φαβορί για τον τίτλο θα τα παρατήσει. Δε θα σέρνεται παλεύοντας όπως έκανε ο Σούμι ή ο Αλόνσο ή πιθανόν να κάνει ο Φέτελ.