Forum για τη Formula 1
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#532576 https://twitter.com/Ryan_Champion/statu ... 5795667968 :lol:
Άβαταρ μέλους
By Mclaren-Queen
#535836
George_Prix έγραψε: Μιλας για 15 χρονια πριν ε? Οταν ηταν 23 χρονων? Γιατι ειπαμε, ολοι κανουν χαζομαρες. Το θεμα ειναι ποσα χρονια τους παιρνει να τις κοψουν. Ο Vettel γερασε και μυαλο δεν εβαλε!

Κι ο Φεττελ τα δαχτυλακια σε ιδια ηλικια τα κανε. Που στην τελικη δεν ηταν και τπτ. Ο Αλονσο τα παπαγαλακια τα κανε απο κομπλεξ. Επισης, το gp2 engine μεσα στην Ιαπωνια ηταν ωριμο καραγκιοζιλικι. Και οχι δεν κανουν ολοι χαζομαρες. Και απ αυτους που κανουν, δεν κανουν ολοι τις ιδιες χαζομαρες. Προσωπικα δε μ αρεσει καθολου και σε κανενα θεμα η λογικη ειναι μλκς αλλα ειναι ολοι οποτε δε μας ενδιαφερει. Δεν ειναι ολοι.

George_Prix έγραψε:Και εγω μπορει να πω οτι εσυ σκοτωσες τον JFK. Εφοσον ομως δεν εχω αποδειξεις, πιο εξυπνο ειναι να μην πω τιποτα. Ομοιως με το σκανδαλο που αναφερεις, στο οποιο δεν αναμειχθηκε ποτε το ονομα του Alonso.

Αυτο μου θυμιζει γαυρους επι Κοκκαλη. Το θεωρω προφανες οτι συμμετειχε-ηξερε. Δε με νοιαζει να το αποδειξω γιατι δεν ειμαι δικαστης-δικηγορος. Ουτε θεωρω οτι η καθε νομικη διαδικασια γινεται δικαια και τιμια.
George_Prix έγραψε:Εδω και δεκαετιες, ΟΛΕΣ οι ομαδες προσπαθουνε το ιδιο πραγμα. Να κλεψουν χωρις να τους πιασουν. Το οτι επιασαν τη McLaren δεν την κανει χειροτερη απο τους αλλους σε ηθικο επιπεδο. Απλα την κανει να δειχνει πιο χαζη εφοσον πιαστηκε.

Το γενικοτερο point μου ειναι οτι εχει βρεθει μπλεγμενος σε γερες βρωμιες. Μονο και μονο το κολλητιλικι με Φλαβιο μιλαει απο μονο του. Αυτα μ ενοχλουν πιο πολυ απο τα δαχτυλακια του Φεττελ. Απλως δικη μου αποψη/αισθητικη.


George_Prix έγραψε:Τον Vettel τον αντιπαθω γιατι ειναι ενας μετριος οδηγος που η ζωη και η τυχη του εδωσαν πολυ περισσοτερα απο οσα αξιζε. Και δε με νοιαζει για τα λεφτα και τους τιτλους που πηρε. Χαλαλι του. Απλα δε γουσταρω την αδικια, που μερικοι ασχετοι νομιζουν οτι ειναι TOP επειδη πηρε 4 τιτλους του κωλου με ενα απιστευτο μονοθεσιο και εναν μετριο ομοσταβλο. Χωρις καθολου πιεση την οποια δεν αντεχει το παλικαρακι.

Για να καταλαβεις ποσο δικαιος ειμαι μην ξεχνας οτι γουσταρω πολυ το Hamilton και λεω τα καλυτερα για αυτον. Το Hamilton ο οποιος ταρακουνησε εντονα το μυθο που ειχε χτισει ο Alonso και που επισης ειχαν κακιστες σχεσεις με τον Ισπανο μετα τα γεγονοτα της Ουγγαριας. Αλλα επειδη οπως εχω ξαναπει στεκομαι κυριως στο χερι, δε θα μπορουσα ποτε να αντιπαθησω το συγκεκριμενο οδηγο (ο οποιος μαλιστα ειναι και κυριος εντος πιστας)!


Ακριβως αυτο ειναι το point μου. Οι Φερραρικοι δεν αντιπαθουν τον Αλονσο επειδη νικησε το Σουμι. Δεν τον αντιπαθουν με την ιδιοτητα του οπαδου της Φερραρι. Τον αντιπαθουν επειδη τον θεωρουν παπαρα οπως παρα πολλοι αλλοι απο ολες τις ομαδες. Ειναι πολυ βολικο να πετας την ταμπελα Αλονσο νικησε Σουμι --> Οπαδοι Σουμι/Φερραρι αντιπαθουν Αλονσο.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#536711 Για να δουμε τι θα δουμε:

Formula 1 tyre supplier Pirelli has rivals for new contract

https://www.autosport.com/f1/news/13843 ... e-contract

btw @Mclaren-Queen ξεχασα να σου απαντησω σε ολα αυτα και ισως καλυτερα που ξεχασα γιατι απλα θα κουραζαμε ολον τον κοσμο :)
Άβαταρ μέλους
By g8777
#538383 https://www.motorsport.com/f1/news/mercedes-leadership-change-wont-impact-f1-says-hamilton/3184931/

Εικόνα

O,τι προλαβες προλαβες Λουη ΜΟΥ :inlove: :inlove: :inlove: :inlove:

:s_cry :s_cry :s_cry :s_cry :s_cry :s_cry :s_cry

Που να πατε ρε καλτσοπεδιλατοι χωρις Ζετσε. ΠΟΥ ΝΑ ΠΑΤΕ.





Head of Mercedes-Benz cars Ola Kallenius, will replace him.



Εικόνα



ΚΑΛΩΣ ΤΟΝ ΝΙΚΟ ΡΟΖΜΠΕΡΓΚ. :s_hang :s_hang :s_hang :s_hang :s_hang
Εικόνα :s_sarcastic :s_sarcastic

Σε 3 χρονακια την βλεπω στο Ρεναουλτ καπ την ομαδα. :sorry:

Αχ Διακομ'. :(
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#539671 Χαζομάρες των Γερμανών, τίποτα δεν εξηγείται έτσι!!! Όταν έχεις στα qualies μια Haas, με τον ίδιο κινητήρα αλλά το 1/5 του budget, μόλις στο 1 δέκατο πίσω σου, σημαίνει ότι κάτι δεν πάει καλά με το σασί/αεροδυναμική σου. Επίσης φαίνονταν ότι και οι Red Bull με το σαφώς κατώτερο κινητήρα της Renault ήταν στο επίπεδο της Ferrari, ίσως και ταχύτερες... :vava:

Όπως εξηγούν οι Άγγλοι η Ferrari στο Sochi είχε πρόβλημα υπερθέρμανσης των πίσω ελαστικών. Και η Merc μια πολύ έξυπνη λύση: https://www.formula1.com/en/latest/arti ... EEua2.html
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#539679
REALZEUS έγραψε:Χαζομάρες των Γερμανών, τίποτα δεν εξηγείται έτσι!!! Όταν έχεις στα qualies μια Haas, με τον ίδιο κινητήρα αλλά το 1/5 του budget, μόλις στο 1 δέκατο πίσω σου, σημαίνει ότι κάτι δεν πάει καλά με το σασί/αεροδυναμική σου. Επίσης φαίνονταν ότι και οι Red Bull με το σαφώς κατώτερο κινητήρα της Renault ήταν στο επίπεδο της Ferrari, ίσως και ταχύτερες... :vava:

Όπως εξηγούν οι Άγγλοι η Ferrari στο Sochi είχε πρόβλημα υπερθέρμανσης των πίσω ελαστικών. Και η Merc μια πολύ έξυπνη λύση: https://www.formula1.com/en/latest/arti ... EEua2.html


Οι "χαζοι" Γερμανοι και επισης οι "χαζοι" Γαλλοι μιλανε για σαφεις ενδειξεις που πηρανε μεσω GPS που δειχνουν μειωση των επιδοσεων του κινητηρα. Κανενας μας δεν ξερει φυσικα αν λενε αληθεια ή ψεμματα, αλλα αυτο που λενε δεν εχει καμια σχεση με τη διαχειρηση των ελαστικων...

Παντως η λογικη λεει οτι λενε αληθεια. Ηταν περιεργη η αυξηση της ιπποδυναμης του κινητηρα της Ferrari απο τη μια στιγμη στην αλλη (που τους εκανε ολους να παραμιλανε) και αν πραγματι επανηλθε στα προηγουμενα επιπεδα μετα τη χρηση του δευτερου αισθητηρα, εξηγει πολλα.

Και φυσικα δεν κατηγορω τους Ιταλους ακομα και να προσπαθησαν να βρουνε μια τρυπα στον κανονισμο. ΟΛΟΙ το ιδιο πραγμα κανουν εδω και δεκαετιες. Προσπαθουν να "κλεψουν" χωρις να τους πιασουν. Αλλες φορες το καταφερνουν και αλλες οχι...
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#539836 Και φυσικά μόνο στη Φερράρι (στη μετά Schumi dream team εποχή - να είμαστε και δίκαιοι) οι τρύπες κλείνουν βιαστικά και στη μέση της σεζόν. Να θυμηθώ το 2009; Να θυμηθώ κάτι λάστιχα που άλλαξαν και ξαναάλλαξαν μέσα στη χρονιά και έκανε 10 νίκες σερί κάποιος; τέλος πάντων, λογικά όλα κάποιοι πλήρωναν κυριαρχία και λαμβάνουν κυριαρχία. Οι άλλοι είναι αυτό το φεγγάρι σε δυσμένεια και ότι και να κάνουν βρωμάει.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#539841
Corto Maltese έγραψε:Και φυσικά μόνο στη Φερράρι (στη μετά Schumi dream team εποχή - να είμαστε και δίκαιοι) οι τρύπες κλείνουν βιαστικά και στη μέση της σεζόν. Να θυμηθώ το 2009; Να θυμηθώ κάτι λάστιχα που άλλαξαν και ξαναάλλαξαν μέσα στη χρονιά και έκανε 10 νίκες σερί κάποιος; τέλος πάντων, λογικά όλα κάποιοι πλήρωναν κυριαρχία και λαμβάνουν κυριαρχία. Οι άλλοι είναι αυτό το φεγγάρι σε δυσμένεια και ότι και να κάνουν βρωμάει.


Ας μην το ρίχνουμε στις θεωρίες συνωμοσίας, όταν μας έχουν στο 0.1'' οι πελάτες μας... Στο Sochi δεν ήταν γρήγορες οι Merc, ήταν απλά αργές οι Ferrari και η ανάλυση που παρέθεσα παραπάνω δείχνει σε ποια σημεία και γιατί.
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#539873 Τους οποίους πελάτες τους πήγαινε κωλοφεράντζα η διαλυμένη Force India με τον υποδεέστερο Merc κινητήρα και τους περνούσε σα σταματημένους η Red Bull, αν και εκεί έχουμε τον Μαξ που με τη γαματοσύνη του δίνει άλογα και τελική
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#539944 Συμπερασματικά, δεν είναι θέμα κινητήρα. Τα πράγματα είναι απλά, κάπου τα έχουν κάνει μαντάρα με το set-up/διαχείριση ελαστικών, σε συνδυασμό με επιτυχημένες αναβαθμίσεις της Merc:

Vettel: Today I think, both of us, sliding a bit too much therefore damaging the tyres a bit more than others
http://www.espn.co.uk/f1/story/_/id/248 ... it-suicide

Αυτό είναι του Vettel, αλλά έτσι ήταν και του Kimi:
Εικόνα