Forum για τη Formula 1
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#761426 Δεν έχουμε ακόμη θέμα για τον επόμενο αγώνα στο Μαϊάμι, τώρα πήρα πρέφα που θα γίνει: σε ένα προάστιο, αρκετά μακριά από το Μαϊάμι (Miami Gardens, https://en.wikipedia.org/wiki/Miami_Gardens,_Florida).
H πίστα έχει φτιαχτεί γύρω από το στάδιο των Miami Dolphins (https://en.wikipedia.org/wiki/Miami_Dolphins), την ομάδα που συμμετέχει στο πρωτάθλημα NFL (αυτό που εμείς λέμε rugby, και οι αμερικανοί λένε football).
Η διαμόρφωση, θυμίζει Sochi και ελπίζω να κάνω λάθος, την θεωρώ μια από τις πιο άσχημες πίστες.
Να δούμε πώς θα είναι τελικά.
https://www.formula1.com/en/latest/arti ... Lmssx.html
https://www.motorsportweek.com/2022/01/ ... -may-race/
Εικόνα
Αναρωτιέμαι πάντως, αν η F1 ψάχνει τέτοια μέρη για να κάνει αγώνες, τότε αν ήμουν η Lamda με ένα καταπληκτικό οικόπεδο διαθέσιμο στο Ελληνικό, θα έκανα μια κουβέντα. Κάποτε ο Bernie Eclestone το είχε προσπαθήσει.
Άβαταρ μέλους
By BARHonda
#761430
Anonymous Founder έγραψε:Αναρωτιέμαι πάντως, αν η F1 ψάχνει τέτοια μέρη για να κάνει αγώνες, τότε αν ήμουν η Lamda με ένα καταπληκτικό οικόπεδο διαθέσιμο στο Ελληνικό, θα έκανα μια κουβέντα. Κάποτε ο Bernie Eclestone το είχε προσπαθήσει.


Λόγω Liberty πάμε εκεί (και αγοράς Αμερικής, που εκεί τρελαίνονται με τις αριστερές στροφές αυστηρά. Αλλά αυτό είναι τελείως άλλη κουβέντα)
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#761436 Προφανώς και το ξέρω πως πάνε εκεί γι'αυτό το λόγο. Αλλά πάνε και αλλού, αν τα λεφτά είναι καλά. Και εδώ μιλάμε για ένα πλούσιο παραχωρησιούχο όπως η Lamda, που μπορεί να θέλει να φέρει κόσμο στο καζίνο ή στην Μαρίνα ξέρω εγώ. Υπάρχει ΠΟΛΥΣ χώρος και μπορεί να γίνει κάτι που θα υπάρχει μια φορά τον χρόνο. Να είναι κάτι ανάμεσα σε Albert Park και Montreal ξέρω γω.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#761440 Γιατί να είναι άψυχη; Σύμφωνοι, δεν θα είναι Monza ή Spa, αλλά το σημείο είναι εξαιρετικό και θα έχεις την Αθήνα δίπλα, άρα μπορεί να έρθει πολύς κόσμος και να έχεις γαμάτη ατμόσφαιρα. Χώρος υπάρχει για να φτιαχτεί κάτι καλό, μην ξεχνάμε πως θα φτιαχτεί ολόκληρη πόλη εκεί μέσα, άρα πολλοί δρόμοι μπορούν να εξυπηρετούν και τους δύο ρόλους. Μέχρι και το νέο τούνελ της παραλιακής μπορείς να βάλεις μέσα, για να έχεις κάτι από Μονακό!
:lol:
Άβαταρ μέλους
By g8777
#761445 Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι πιο προκλητικό από κατασκευή πίστας formula 1 στην Ελλάδα με κρατικό χρήμα ( μην αμφιβάλλει κανείς για αυτό).
Χρήση μία φορά το χρόνοε με target group ένα κοινό με μηδενικό δείκτη αγωνιστικής κουλτούρας και αρνητικό οδηγικής παιδείας.
Καταλαβαίνω βέβαια την δίψα της κάστας των ΝΠ για uberoσυνη, Αθήνα δεν είναι μόνο τα Τρια Βήτα όμως.
Άβαταρ μέλους
By A-Viper7
#761455
g8777 έγραψε:Καταλαβαίνω βέβαια την δίψα της κάστας των ΝΠ για uberoσυνη, Αθήνα δεν είναι μόνο τα Τρια Βήτα όμως.


ΗΦ, τα μισά να μου έλεγε θα έκανε παρέα στον Χρονομέτρη... :x
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#761457 Κάθε πίστα θα είναι άψυχη όσο θα γίνονται πίστες με λογική τσιπουράδικο. Δύο αργές στροφές εδώ, τρεις εκεί, ένα σύμπλεγμα με εσάκια, μία απέραντη ευθεία με πλακωμένα φρένα και μία μικρότερη με μέτρια. :sleep:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#761460
g8777 έγραψε:Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι πιο προκλητικό από κατασκευή πίστας formula 1 στην Ελλάδα με κρατικό χρήμα ( μην αμφιβάλλει κανείς για αυτό).
Χρήση μία φορά το χρόνοε με target group ένα κοινό με μηδενικό δείκτη αγωνιστικής κουλτούρας και αρνητικό οδηγικής παιδείας.
Καταλαβαίνω βέβαια την δίψα της κάστας των ΝΠ για uberoσυνη, Αθήνα δεν είναι μόνο τα Τρια Βήτα όμως.

Προφανώς και δεν εννοώ ένα ακόμη σύγχρονο rallye Acropolis που υπάρχει χάρη σε κρατικό χρήμα (μέσω της ΕΚΟ/ΕΛΠΕ, αλλά είναι το ίδιο). Γι'αυτό και μίλησα συγκεκριμένα για την Lamda, που έχει μπόλικο χρήμα για κάτι τέτοιο και μπορεί και να το εξαργυρώσει με διάφορους τρόπους (καζίνο, μαρίνα, πώληση σπιτιών, κόσμο για ψώνια στα mall, κλπ κλπ).

Τα ΝΠ μπορούν να ζήσουν και χωρίς αγώνα F1 υποθέτω, είτε τα 3Β είτε τα πιο uber alles που μένουν κάποιοι σαν τον Asimov (που έχουν και τα φράγκα... :s_cry :s_roses ).
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#761536
Anonymous Founder έγραψε:(αυτό που εμείς λέμε rugby, και οι αμερικανοί λένε football).


Όχι, δεν το λέμε εμείς rugby. Το rugby (το ορθόδοξο, το βρετανικό) είναι αυτό:

Εικόνα

Αυτό που παίζουν οι Αμερικάνοι, με ολόκληρη πανοπλία, είναι κάτι άλλο. :iconcool:
Τελευταία επεξεργασία από REALZEUS και 30 Απρ 2022, 12:15, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By g8777
#761537 Λέγεται Αμέρικαν φούτμπολ και είναι το εγκεφαλικοτερο ομαδικό σπορ στον κόσμο.

Το δικό μας ποδόσφαιρο στο γιουσα ονομάζεται σοκκερ και δεν ασχολούνται παρά μόνο οι μητέρες της οικογένειας.
Τελευταία επεξεργασία από g8777 και 30 Απρ 2022, 12:16, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#761538 Επειδή παθαίνεις εγκεφαλικό από τις κουτουλιές; :s_crazy

Να ξέρεις οι ραγμπάδες γελάνε πάντως με το αμέρικαν φούτμπολ... :s_sarcastic
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#761549 Το rugby με το American Football έχουν ουσιώδεις διαφορές και δεν εννοώ την πανοπλία (που ευτυχώς που υπάρχει, αν και δεν κάνει και θαύματα...).
Στο football μπορείς να πετάξεις την μπάλα εμπρός, ενώ στο rugby μόνον την μεταφέρεις, ή την δίνεις δίπλα σου. Αυτό κάνει το πρώτο πολύ πιο θεαματικό, ενδιαφέρον και εγκεφαλικό όπως σωστά ειπώθηκε. Παίζουν άπειρες στρατηγικές και η αγωνία υπάρχει μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο, αφού μπορεί να ένα touchdown να γυρίσει το παιχνίδι και συχνά χρειάζεται ελάχιστος χρόνος για να γίνει.
Καθόλου τυχαία το Super Bowl είναι στην κορυφή όλων των αθλημάτων στις ΗΠΑ.
Επειδή έχω δει και αγώνα από κοντά και κάποτε παρακολουθούσα και το πρωτάθλημα (το έδειχνε η πάλαι ποτέ HOL TV), θα πάω πως είναι γενικώς και ειδικώς γαμάτο σπορ.