Forum για τη Formula 1
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#694224 Ωραιος ο Τσεκο. Με σωστο σκεπτικο προσεγγιζει την κοντρα. "Δωστε μου λιγο χρονο να προσαρμοστω και δε βλεπω το λογο να μη μπορω να κερδισω το Μαξ". Απο το να τον εκανε ηρωα και να αρχιζε το γλειψιμο πριν ακομα κοντραριστουν με το ιδιο μονοθεσιο, προτιμω αυτο που ειπε (ακομα κι αν δεν του βγει τελικα).

Perez: My experience a ‘big’ weapon in bid to beat Verstappen

https://www.motorsport.com/f1/news/serg ... 1/5489652/
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#696268 Μετα απο χρονια εξελιξης, φτασαμε αισιως στο μοντελο Bottas V3. Πλεον δοθηκε ιδιαιτερη εμφαση στο σκελος του Artificial Intelligence. Δυστυχως ο Φινλανδος αρνηθηκε να δωσει περισσοτερες λεπτομερειες για το νεο αυτο τεχνολογικο θαυμα.

Bottas focused on mental gains in "extreme" winter training

https://www.motorsport.com/f1/news/bott ... s/5605814/

Το νου σου Λουη :lol:
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#697602 Οι χρονοι στις ελευθερες δοκιμες δε μου λενε τιποτα. Ολοι κρυφτουλι παιζουμε με τα καυσιμα και τα engine modes οποτε δε βγαινει ακρη. Οι συνολικοι γυροι που εκανε η καθε ομαδα ειναι πολυ σημαντικοι.

Με το ματι, η φετινη Μερσεντες δειχνει πολυ νευρικη, σαν την περσινη Ρεντ Μπουλ.

Ασχετα που εκλεβε κι ανοιγε το DRS οπου να 'ναι για να βγαλει χρονους, μου αρεσε κι ο Τσουνοντα. Οσες φορες τον πηρε το ματι μου, πολυ καλος. Δεν εχανε κανενα απεξ, ετρωγε οσο κερμπ πρεπει χωρις να το παρακανει ομως κι επισης δεν πετυχα τιποτα λαθη.

Η Ferrari λογικα καλυτερη απο περσι. Τουλαχιστον το μοτερακι ξουριζει.

Κυριακη κοντη γιορτη!!!
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#697640 Διχογνωμια Μποττας-Τοττο για την αποφαση της Μερσεντες να ακυρωσει τη μερα που κανουν την παρουσιαση του μονοθεσιου κι εχουν 100 χιλιομετρα για να φτιαξουν ενα βιντεο. Ο Τοττο ειχε πει κατι σε στυλ "τι να κανουμε στο Σιλβερστοουν που συνεχεια βρεχει...". Κατοπιν εορτης μετα τα προβληματακια που ειχαν, ο Φινλανδος πεταξε τη σποντα του οτι ισως θα ειχαν αποφευχθει τωρα στις δοκιμες, αν τα προβληματα βγαινανε στη μερα της βιντεοσκοπησης του διαφημιστικου σποτ.

Bottas hinted that he’d have preferred Mercedes to have completed a shakedown of their car ahead of testing to flag up out any reliability issues – but Wolff said the team had not become complacent, nor did they regret forgoing a shakedown.
Άβαταρ μέλους
By MEGAS
#697648 πιθανον να είναι ετσι ...αλλα ισως και να αποδειχθεί σωστη η κινηση αυτή αφου σημερα θα κανουν αλλα 100χλμ στο μπαχρειν και ισως λυσουν τα θεματα στην ιδια πιστα που τα παρουσιάσανε.
κατά τα αλλα,εχω διαβασει 2 αναλυσεις ότι σε race pace η merc είναι ελαχιστα ταχυτερη από redbull και η 2η αναλυση δινει ταχ γυρο 2δεκατα πιο γρηγορη την merc από redbull αφου ληφθουν υποψιν καυσιμα και άλλες παραμετροι...στην merc θεωρουν ότι παντα ειχε τουλάχιστον 60kg καυσιμα ενώ η redbull ηταν -17κιλα από την merc..
Άβαταρ μέλους
By g8777
#697651 Το προβλημα δεν ειναι οι χρονοι που γραφτηκαν αλλα η νευρικοτητα του πισω μερους. Στις αναλυσεις που ειδα αυτο που μου τραβηξε την προσοχη ειναι η καταταξη της Φερραρι σε race pace (4-5η, μαζι με Ρενο).
Άβαταρ μέλους
By MEGAS
#697682 According to the surveys carried out by the rival teams, the W12 had faced the track with a power unit weakened by about fifty horses, to avoid discovering too much the cards in hand, but also to mitigate the gearbox problems that stopped Valtteri Bottas the first.
:hmmm:
source: motorsport.it
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#697753 Απο τις αναλυσεις που διαβασα μισες βγαζουν ενα κλικ μπροστα τη Μερσεντες και μισες τη Ρεντ Μπουλ.

Κι ολες βγαζουν πολυ δυνατη τη ΜκΛαρεν. Απο περσι ηταν φανερο οτι κανανε καλη δουλεια με το σασι αφου πετουσαν με το χειροτερο κινητηρα του γκριντ. Φετος το μονο ερωτηματικο που ειχα ηταν αν θα καταφερουν το περηβοητο integration του σασι με το νεο κινητηρα, που πολλες ομαδες αντιμετωπιζουν προβληματα για καποιο διαστημα. Αλλα δειχνουν να κανανε καλη δουλιτσα.

Και δυστυχως για το Ναντο ΜΟΥ, τα πραγματα δε δειχνουν καλα στο Γαλλικο στρατοπεδο. Εκτος κι αν παιζουν τοσο καλο κρυφτο και μας εκπληξουν ευχαριστα. Αλλα για να πω την αμαρτια μου δεν τους εχω ικανους...
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#697755
Ove20 έγραψε:O Renault είναι ο χειρότερος του γκριντ? Γιατί εγώ νομίζω ότι ο Honda έχει αυτό το τίτλο.


Εγω θεωρω οτι περσι καταφερε και περασε ελαφρως μπροστα ο Χοντα.
Άβαταρ μέλους
By ripper
#697763 Πέρυσι ο χειρότερος ήταν της Ferrari για τους γνωστούς λόγους.
Η Honda από ότi λένε έχει περάσει την Renault αλλά οι διαφορές είναι μικρές.
Η McLaren πήγε σε καλύτερο κινητήρα και βρήκε μια καλή λύση στον διαχύτη με τους καινούργιους κανονισμούς που δεν βρήκε κανένας άλλος. Αλλα μπορεί να αντιγραφεί σχετικά σύντομα από ότι λένε.
Ελπίζω να είναι όντως 3η σε ταχύτητα και γιατί όχι κοντά στις δύο πρώτες.
Πέρυσι βγήκε 3η αλλά δεν ήταν 3η σε ταχύτητα.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#697767 λολ σωστος! Εστιασα στην κοντρα των 2 γνωριμων χρεπιων και ξεχασα την περσινη Ιταλικη εκπληξη...

Ειπανε 3-5 εβδομαδες για να φερουν στην πιστα παρομοιο διαχυτη αν πραγματικα θελουν να τον αντιγραψουν οι αλλες ομαδες.