Forum για τη Formula 1
Άβαταρ μέλους
By A-Viper7
#706758
mirage έγραψε:Δεν θα ξεκινήσουν αύριο, μην αγχωνεσαι προφανώς και υπάρχουν ρήτρες. Εδώ υπάρχουν για κατώτερα στελέχη σε λιγότερο κρίσιμες θέσεις. Business as usual είναι αυτα στον κόσμο της F1 και όχι μονο.


+1
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#707088 Ισα που προλαβαινω να πω μερικα πραγματα για τους τελευταιους 2 αγωνες (Ιμολα-Πορτογαλια) πριν τελειωσει η Ισπανια και ειμαι ακομα πιο οφφ τοπικ! Τα γραφω εδω για να μην ξεθαβω παλια τοπικα...

Αρχιζω με τον αγαπημενο μου Ναντο. Αυτο το πραγμα που εβλεπα ονμποαρντ 3 μερες μεσα απο την Αλπιν στην Ιμολα, δεν ηταν το οδηγικο ρομποτ που αγαπησα. Μιλαμε για χαλι μαυρο. Σε καθε γυρο εχανε το απεξ σε καμποσες στροφες. Ασε τα χοντροτερα λαθη που εκανε συχνα! Οι διορθωσεις του ηταν πιο αργες κι απο το ριπλει. Η μονη αναλαμπη ηταν οταν εβαλε τη σκληρη τη γομα στην Πορτογαλια. Εκει καπως αρχισε να θυμιζει το γνωστο Αλονσο σε οδηγηση και σε γυρολογιο.

Στην Ιμολα επιβεβαιωθηκα για αυτο που πιστευα απο τον πρωτο αγωνα. Η Mercedes παραμενει το ταχυτερο μονοθεσιο. Χανει λιγη απο τη δυναμικοτητα της στις κατατακτηριες, αλλα σε ρυθμο αγωνα και σε διαχειριση ελαστικων ειναι παλι μπροστα.

Οσον αφορα την Ιμολα θα σταθω στα τραγελαφικα που διαβασα εδω μεσα...
- Τυχερος ο Μαξ και ατυχος ο Λουης.
Τυχερος γιατι εκανε μισο τετακε και οχι ολοκληρο τετακε. Εκτος απο το γνωστο "ΑΝ η γιαγια μου ειχε @@ θα ειχα 2 παππουδες", οτι δεν κρινουμε δηλαδη το τι θα γινοταν ΑΝ ειχε κανει ολοκληρο τετακε, θα πω επισης το εξης. Ακομα και στη πανω στη γλυστρα, υπαρχει ενα ευρος μερικων μιλισεκοντς, που αν αφησεις το φρενο... αν πατησεις οσο πρεπει το γκαζι... αν παρεις το καταληλο αναποδο... μπορει να γλυτωσεις το τετακε. Ή ακομα και να κανεις πιρουετα 360 μοιρες και να συνεχισεις ευθεια χανοντας ελαχιστο χρονο (γιατι και τη συγκεκριμενη πιρουετα εχουμε δει καμποσες φορες απο τον "τυχερο" Μαξ). Δε λεω πως δεν εκανε λαθακι πισω απο το αυτοκινητο ασφαλειας ο Μαξ. Λεω απλα ποσο αστειο ακουγεται το "τυχερος".

- Ατυχος ο Λουης. Ο Λουης που εκανε λαθος και βγηκε στο γρασιδι... Ο Λουης που εκανε δευτερο λαθος με θολωμενο μυαλο και νομιζε βλακωδως οτι μπορει με γκαζι να στριψει εκει το μονοθεσιο (ΟΥΤΕ σε παγο αυτη η μανουβρα) και πηγε πανω στον τοιχο και εσπασε την αεροτομη. Κι επισης μπονους το 3ο λαθος στην εκκινηση που χωθηκε σε στροφη του Μαξ. Παλι φτηνα τη γλυτωσε ο κωλος με ενα σπασμενο εντπλειτ. Ατυχος ο Λουης που του εγινε ΝΑΑΑΑΑΑ (με το συμπαθειο) και βγηκε το σειφτι καρ λες και το ειχε κανει παραγγελια.

- O Αινσταιν των οδηγων ο Λουης που εβαλε οπισθεν.
Που απο την ωρα που εσπασε βλακωδως την αεροτομη του, εκανε 45" να αρχισει να τσουλαει προς τα πισω το εργαλειο.

- Διαβασα για το "λαθος" του Μαξ να βγει εκτος πιστας πανω στην προσπεραση του Λουη απο την εξωτερικη. Ισως να παρασυρθηκαν οι Λουιτσες απο την ντραμα κουιν το ειδωλο τους το Λουη, που εκανε μια δηλωση σε στυλ "καταλαβαινω οτι με τετοιες μονομαχιες γινονται λαθη σαν αυτο που εκανε ο Μαξ στην προσπεραση, αλλα ειμαι σιγουρος οτι την επομενη φορα θα εχει μαθει απο το λαθος του".
Σε ελεθευρη μεταφραση "τι καλα θα ηταν αν δεν ειχε κατι @@ ΝΑΑΑΑΑΑ ο Μαξ και αφηνε ενα κλικ το γκαζι". Το ΜΟΝΑΔΙΚΟ λαθος σε αυτη την περιπτωση, θα ηταν να αφησει ο Μαξ και να μην προσπαθησει να περασει. ΜΟΝΟ αυτο θα με ξενερωνε. Που βγηκε λιγους ποντους εξω και σωστα επεστρεψε τη θεση, δε με χαλασε καθολου. Θα ηταν αντιθετο με τις αρχες μου να μην το προσπαθησει εκει περα.

Με την ευκαιρια να πω οτι ολες οι γκρινιες Ρεντ Μπουλ και Μαξ οσον αφορα τα ορια της πιστας και τις ποινες που φαγανε σε Ιμολα και Πορτογαλια ειναι μαλακιες τους. Σε ολες τις περιπτωσεις ειχαν αδικο και απλα δειχνουν αστειοι. Ας προσεχαν.
Και για να τελειωσω με την Ιμολα, να πω οτι κι εγω ξερω οτι τιμωρειται η "μη ασφαλης επανεισοδος στην πιστα". Οχι η οπισθεν. Αλλα ακομα και η οπισθεν να ηταν παρανομη, καλα που δεν καναν καμια |λογοκρισία| να κοψουν το Λουη. Το καμ μπακ που εκανε μετα ηταν απολαυση για τον καθε υγιη φιλαθλο!

Παμε στην Πορτογαλια οπου μπηκε η σφραγιδα στους αρχικους μου φοβους. Η Μερσεντες παραμενει το κορυφαιο μονοθεσιο στο γκριντ. Αφου το καταστησαμε πλεον σαφες αυτο, να συνεχισω την κουβεντα με τα λαθη ή εστω με τα "λαθη" που κανουν οι οδηγοι. Οταν εχεις μονο να κερδισεις το Μποττας που τον εχεις οδηγικα, δεν κανεις ποτε λαθη. Κι εμενα την κουραδομηχανη να βαλεις και να πεις "γυρνα μισο δευτερολεπτο πανω απο το οριο σου" θυ γυρναω μεχρι να με παρει ο υπνος στο τιμονι. Οταν ζοριζεσαι λιγακι, ξεκινανε ομως τα λαθακια οπως βλεπουμε. Λαθακια που κανουν ολοι αλλα οι κολλημενοι βλεπουν οσα τους συμφερουν. Διαβασαμε δηλαδη για το λαθος του Μαξ που του διεγραψαν το γρηγορο γυρο, αλλα δε διαβασαμε για το λαθος του Λουη στον τελευταιο γρηγορο γυρο που τον εφερε πισω απο τον ομοσταβλο του. Τουλαχιστον ο Μαξ ακομα και με λαθος τον περασε τον Τσεκο στις κατατακτηριες.

Παντως μεχρι τωρα βλεπουμε καλο πρωταθλημα, κυριως λογω των κορυφαιων Μαξ και Λουη, που αποδεικνυουν οτι ακομα και σημερα το χερι μπορει να κανει τη διαφορα :s_yes
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#707103 Τι οδήγηση να κάνει ο καψερός με 5g στις στροφές ; κάτσε να φτιάξει σβέρκο πρώτα κι αυτός , και να συνηθίσει τις δραμαμίνες ή ό,τι άλλο τους ποτίζουν.
Α και 4,5g στο φρενάρισμα .
Άβαταρ μέλους
By Bayern7
#707140
George_Prix έγραψε:Στην Ιμολα επιβεβαιωθηκα για αυτο που πιστευα απο τον πρωτο αγωνα. Η Mercedes παραμενει το ταχυτερο μονοθεσιο. Χανει λιγη απο τη δυναμικοτητα της στις κατατακτηριες, αλλα σε ρυθμο αγωνα και σε διαχειριση ελαστικων ειναι παλι μπροστα.

Παμε στην Πορτογαλια οπου μπηκε η σφραγιδα στους αρχικους μου φοβους. Η Μερσεντες παραμενει το κορυφαιο μονοθεσιο στο γκριντ. Αφου το καταστησαμε πλεον σαφες αυτο, να συνεχισω την κουβεντα με τα λαθη ή εστω με τα "λαθη" που κανουν οι οδηγοι.


Αυτές οι 2 αναφορές στο ότι η Mercedes είναι ταχύτερη γιατί....έτσι, είναι το ξεκαθάρισμα. :tomato:
Αφού το ξεκαθαρίσαμε λοιπόν, πάμε παρακάτω.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#707143 Γιωργη ασχολεισαι επαγγελματικα ή ερασιτεχνικα με αγωνες; :hmmm: Μου αφηνει τετοια αισθυση το κειμενο σου. :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By A-Viper7
#707156 Όταν ο Χάμιλτον κερδίζει είναι επειδή η Μερκ είναι ταχύτερη.

Όταν βέβαια κερδίζει ο Βερστάπεν είναι επειδή παίρνει το 107% του αυτοκινήτου.

Μύστης... :yahoo:
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#707161
g8777 έγραψε:Γιωργη ασχολεισαι επαγγελματικα ή ερασιτεχνικα με αγωνες; :hmmm: Μου αφηνει τετοια αισθυση το κειμενο σου. :hmmm:


Αρχικα μαθε να τρολλαρεις με σωστα Ελληνικα. Αυτο που μολις ειπες, δε βγαζει νοημα. Επρεπε να αναφερεις ποια ειναι η αισθηση που σου αφηνει το ποστακι μου και μετα να κρεμεσαι απο τα χειλη μου οσον αφορα την αληθεια.

Αν απο την αλλη μερια δε θελεις να τρολλαρεις και θελεις να μιλησεις σοβαρα, μπορεις να μου πεις συγκεκριμενα με τι απο οσα ειπα διαφωνεις? Τι σου χαλασε το αφηγημα που ειχες πλασει στο μυαλο σου κι αρχισες το τρολλαρισμα? Οτι εκανε 3 λαθη ο Λουης στην Ιμολα κι οχι ενα που ειχατε συμφωνησει μεταξυ σας? Οτι η Μερσεντες ειναι ακομα εστω και ελαφρως ταχυτερη, ειδικα σε ρυθμο αγωνα?
edit mod. Flame bait. [Admin]
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#707872
Άβαταρ μέλους
By Same_old_story
#707925 Ναι και;
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#708190 O Tsunoda λέει δεν ξέρει τι παθαίνει, αλλά με το που μπαίνει στο αυτοκίνητο, αρχίζει τα μπινελίκια. Μπας και έχει Ελλ γονίδια, από κανέναν πρόγονο; :s_sarcastic

https://www.planetf1.com/news/yuki-tsun ... -swearing/
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#709570 σκουπιδιαρης της πιστας το παιδι? :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#709832 Πέθανε ο άλλοτε ισχυρός άνδρας της Formula 1 Μαξ Μόσλεϊ

https://www.protothema.gr/sports/articl ... ax-moslei/