Forum για τη Formula 1
Άβαταρ μέλους
By ripper
#223519 Καλή φορμουλική χρονιά :s_howdy

Ώρα να μετρηθούμε, να δούμε πόσοι είμαστε!
Καταρχήν ο γκουρού του excel και ψυχή του διαγωνισμού JarnoT δεν βγαίνει στο τηλέφωνο :lol:
Έχει καιρό να μπει και αναγκαστικά περιμένουμε να δούμε αν θα συμμετέχει και φέτος.
Ως εκ τούτου η διαχειριστική ομάδα του διαγωνισμού προς το παρόν αριθμεί ένα ολόκληρο μέλος.
Έχουμε και λέμε λοιπόν:

1. Αν συμμετέχει ο JarnoT χρειαζόμαστε το ελάχιστο ένα άτομο. Για να τρέξει ομαλά ο διαγωνισμός θέλουμε 2 νοματαίους.
2. Αν δεν συμμετέχει θέλουμε οπωσδήποτε 2 ένας εκ των οποίων να έχει master στο excel.
3. Δεν ξεκινάει τίποτα αν δεν βρεθούν πρώτα τα άτομα. Οπότε προτάσεις για τον διαγωνισμό, ψηφοφορίες, συμμετοχές, ομάδες κτλ είναι σε αναμονή.

Όσοι πιστοί προσέλθετε λοιπόν, περιμένω εθελοντές.
Και όσοι θέλουν να συμμετέχουν απλά στον διαγωνισμό, ας δίνουν σιγά σιγά το παρόν να δούμε αν υπάρχει ενδιαφέρον.

ΥΓ: Παρακαλώ κύριοι mods να γίνει sticky.

Δηλώσεις ομάδων 2016

Πρώτη φάση μέχρι Δευτέρα 14 Μαρτίου 2016 23:59

Όποιος θέλει να συμμετάσχει στον φετινό διαγωνισμό δηλώνει εδώ τρεις ομάδες κατά σειρά προτίμησης (ή και παραπάνω αν θέλει). Οι ομάδες είναι αυτές που συμμετέχουν στο παγκόσμιο πρωτάθλημα της F1 συν την ομάδα του forum "petrolheads forum racing" (PFR)
Παράδειγμα:
1. Ferari
2. McLaren
3. Toro Rosso

Οι συμμετέχοντες τοποθετούνται στις αντίστοιχες ομάδες με βάση την περσινή βαθμολογία στο pickem.
Δηλαδή πρώτα ο ripper, μετά ο mika_hakkinen, μετά ο Mikeerfol κ.ο.κ.
Οποιοσδήποτε καινούριος δηλώνει επίσης εδώ και τοποθετείται μετά τους περσινούς που δήλωσαν και με χρονολογική σειρά (δηλαδή πότε έκανε το ποστ).

Μετά την παρέλευση της προθεσμίας (δηλαδή από Τρίτη 15 Μαρτίου) ξεκινά η δεύτερη φάση. Εδώ η σειρά είναι μόνο χρονολογική και οι δηλώσεις παραμένουν ανοιχτές μέχρι και τον τελευταίο αγώνα του πρωταθλήματος.

Σε κάθε ομάδα θα υπάρχουν δύο συμμετοχές. Αν συμπληρωθούν οι δυάδες σε όλες τις ομάδες τότε θα ανοίξει και μία τρίτη θέση στις ομάδες
Toro Rosso, Sauber, Haas, Force India και Manor.

Ιδού η περσινή βαθμολογία:
Εικόνα

Κανόνες πρωταθλήματος

Κάθε μέλος συμμετέχει ως οδηγός μιας εκ των ομάδων του πρωταθλήματος:

Mercedes
Ferrari
Williams
Red Bull
Force India
Toro Rosso
Sauber
McLaren
Manor
Renault
Haas
Petrolheads Forum Racing

>>>>>>>>>>

Στοιχεία πρόβλεψης:

Σε κάθε αγώνα προβλέπουμε:
-Τους πρώτους 6 οδηγούς της τελικής κατάταξης του GP
-Τον οδηγό και τον χρόνο της Pole Position
-Τον οδηγό και τον χρόνο του Fastest Lap

Απονομή βαθμών:
για την τελική 6αδα κατάταξης
- 5 πόντοι για πρόβλεψη οδηγού στη σωστή θέση
- 3 πόντοι για πρόβλεψη οδηγού σε θέση +/- 1 από τη σωστή.
- 1 πόντο για κάθε άλλη περίπτωση πρόβλεψης οδηγού εντός 6αδας

για την pole position και τον ταχύτερο χρόνο (fastest lap)
- ΟΔΗΓΟΙ: 2 πόντοι για σωστή πρόβλεψη οδηγού pole position και 2 για πρόβλεψη ταχύτερου γύρου αντίστοιχα.
- ΧΡΟΝΟΙ: 1 ως 3 πόντους για εύστοχη πρόβλεψη χρόνου pole position και ισάριθμους πόντους για ταχύτερο γύρο, με μέγιστη απόκλιση +/- 1 sec (1000 ms) από τον αντίστοιχο πραγματικό χρόνο. Η απονομή βαθμών είναι αναλογική, όσο πιο κοντά πλησιάζει ο χρόνος πρόβλεψης (Χπ) στους χρόνους του αγώνα (Χα) τόσο πιο πολλοί οι βαθμοί (Β) που κερδίζονται. Ο μαθηματικός τύπος που δίνει τους βαθμούς στην πρόβλεψη χρόνου είναι: Β = 3 – |Χπ – Χα| * 0.002 εφόσον ισχύει το βασικό κριτήριο χρόνου, που είναι η μέγιστη απόκλιση +/- 1 sec.

>>>>>>>>>>

Κανονισμοί:

1. Το σύνολο κάθε πρόβλεψης γίνεται σε ένα post.
2. Το όνομα κάθε οδηγού συμπληρώνεται σωστά ή με τρόπο που να είναι άμεσα προφανές. Ορθογραφικά λάθη επιτρέπονται εκτός της περίπτωσης χρήσης αρχικών γραμμάτων. Τα παρατσούκλια εκλαμβάνονται ως λανθασμένη πρόβλεψη, ακόμη και τα πολύ προφανή.
(πχ. KR, Kimi, Kimi Raikkonen, Raikkonen - αλλά όχι SW, KP, gastone, κλπ.)
3. Οι χρόνοι Pole Position και Fastest Lap δίνονται σε milliseconds ή σε minute:seconds.milliseconds
(81.375, 81375, 1min 21sec 375msec, 1:21.375)
4. Λάθος στον τρόπο καταχώρησης ενός πεδίου της πρόβλεψης ακυρώνει το συγκεκριμένο πεδίο.
5. Προβλέψεις ή edit στις προβλέψεις γίνονται μέχρι την έναρξη των ελεύθερων δοκιμαστικών του Σαββάτου (FP3). Οποιαδήποτε πρόβλεψη μετά την έναρξη του FP3 δεν θα λαμβάνεται υπόψιν. Παράκληση για τη χρήση του Quote για κάθε έγκαιρο edit. Εκπρόθεσμο edit ακυρώνει όλη την πρόβλεψη, ακόμη κι αν είναι ορατή πρότερη εμπρόθεσμη πρόβλεψη.
6. Επίσημος χρονομέτρης ορίζεται το ρολόι του φόρουμ.
7. Επίσημα θεωρούνται τα αποτελέσματα που δημοσιεύονται στο http://www.fia.com
8. Οδηγός F1 που αντικαθιστά άλλον κατόπιν έναρξης των προβλέψεων, θεωρείται αυτοδίκαια ότι αντικαθιστά και τυχόν πρόβλεψη του προγενέστερου από κάποιον συμμετέχοντα.
9. Χρόνο pole position και poleman θεωρούμε τον ταχύτερο στο Q3. Στην περίπτωση ποινών θέσεων, ακολουθούμε την κατάταξη που δίνει το Fia.com.
10. Η συμμετοχή με προβλέψεις σε κάθε GP δεν είναι υποχρεωτική. Φυσικά έτσι δεν λαμβάνετε βαθμούς από το συγκεκριμένο GP.
11. Δικαίωμα συμμετοχής στον διαγωνισμό έχει κάθε μέλος που είναι εγγεγραμμένο στο φόρουμ.
12. Υπεύθυνοι για τη λειτουργία του διαγωνισμού είναι οι ripper, JarnoT και Kantoniou.
13. Δεν υπάρχει χρηματικό έπαθλο, συμμετέχουμε όλοι μόνο γιατί μας αρέσει.

>>>>>

Παράλληλα πρωταθλήματα

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΒΑΘΜΩΝ
Βαθμολογία βάσει πόντων, όπως υπολογίζονται από τις προβλέψεις σε κάθε αγώνα.

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΟΔΗΓΩΝ F1
Βαθμολογία βάσει βαθμών F1 (25 βαθμοί ο 1ος, 18 ο 2ος, 15 ο 3ος, 12 ο 4ος, ..., 2 ο 9ος και 1 ο 10ος), σύμφωνα με την κατάταξη πόντων προβλέψεων κάθε αγώνα. Σε περίπτωση ίσων πόντων από προβλέψεις, και οι δύο οδηγοί λαμβάνουν τους βαθμούς της θέσης.

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΟΜΑΔΩΝ F1
Βαθμολογία βάσει των βαθμών των δύο (το μέγιστο) οδηγών της ομάδας που θα συγκεντρώσουν την υψηλότερη βαθμολογία. Οι 2 καλύτεροι οδηγοί από κάθε ομάδα, ανεξαρτήτως της θέσης τους στην τελική κατάταξη αγώνα, ορίζουν μια νέα κατάταξη και οι 10 πρώτοι αυτής δίνουν βαθμούς στην ομάδα τους. Ομάδα που υποστηρίζεται από 1 μόνο οδηγό, τότε παίρνει τους βαθμούς μόνο αυτού.
Άβαταρ μέλους
By sparticle
#223802 Λυπαμαι που δεν μπορω να δηλωσω εθελοντής.

Για το διαγωνισμο ειμαι πανετοιμος ομως, με νεα απντέιτς πολυ χαι τεκ κιετς τα οποια ηδη απο το τελος της περσινης σεζον απεδιδαν καρπους.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#223924 Δυστυχως δεν μπορω να βοηθησω, οι γνωσεις μου στο excel ειναι του επιπεδου, τι ειναι το excel ;; :lol:

Για τον διαγωνισμο ομως προφανως και θα παρω μερος.
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#224069 Εδώ είμαι!
Λίγο καιρό να αναγκαστεί κανείς να λείψει, δύσκολα ξαναβρίσκει το δρόμο του.
Πάμε πάλι λοιπόν. Χαρά μου που επιστρέφω.

Τελικά Lotus ή Renault φέτος; Δεν έχω παρακολουθήσει το παραμικρό όλον τον χειμώνα. Για να ξέρω τι θα δηλώσω δηλαδή..
Άβαταρ μέλους
By ripper
#224129 Γεια σου Νίκο :s_howdy

Οπότε με ένα άτομο είμαστε κομπλέ (και παραπάνω δεν μας χαλάνε).
Άντε ψηθείτε, θυμίζω ουσιαστικά χρειάζεται λίγος χρόνος μεταξύ FP3 και quals ή και μετά τα quals.
Άβαταρ μέλους
By pik.
#224713 οριστε εδω ειμαι και φετος θελω να στηριξω McLaren αλλα δεν εχω ιδεα για το εκσελ. :lol:

φετος,ναι,θα στηριξω το κουκλι του Geo... :twisted:
Άβαταρ μέλους
By kantoniou
#225736 Εγω ειμαι μετριος στο excel, δηλ μεχρι απλες συναρτησεις αναζητησης (lookup κτλ) if/and και τετοια το 'χω.
Επισης χρωσταω μια σεζον στην ομαδα υποστηριξης, απο τοτε που τους αφησα στα κρυα του λουτρου. :innocent:
Αρα, αν με χρειαζεστε και αρκουν αυτα, ειμαι μεσα.
Άβαταρ μέλους
By ripper
#226236 Ωραία λοιπόν, προχωράμε :)
Kantoniou καλωσήρθες.

Προτείνω να προχωρήσουμε με το περσινό format, αν κάποιος έχει αντίρρηση ας μιλήσει τώρα ή ας σιωπήσει για πάντα.
Αν έχετε καμία πρόταση, σβέλτα.
Άβαταρ μέλους
By kantoniou
#226710
ripper έγραψε:Ωραία λοιπόν, προχωράμε :)
Kantoniou καλωσήρθες.

Για να παρω πρωταθλημα, αρκει να είμαι στην παραγκα της ομαδας των διαχειριστών :adminpower: ή πρεπει να μπω και στην άλλη την παΡΟΝγκα; :ninja: