Forum για τα πρωταθλήματα rally, WRC, ERC, Dakar
Άβαταρ μέλους
By kouss
#345473 Καλησπέρα και καλή χρονιά!
Το 2017 θέλω να παρακολουθήσω ένα ράλλυ WRC. Έχει κάποιος εμπειρία από παρόμοιο εγχείρημα ώστε να μου δώσει κάποιες συμβουλές; Αξίζουν operators τύπου rallytravel.com που τα έχουν όλα κανονισμένα αλλά κοστίζουν και μια περιουσία; Είναι κάποιο από τα φετινά rallies εύκολα προσβάσιμο; Ποιό είναι το πιο οικονομικό;

Κάθε συμβουλή θα ήταν πολύτιμη.
Άβαταρ μέλους
By Nikolaos106
#347127 Καλησπέρα και Καλή Χρονιά να έχουμε.
Αυτό που θες να κανεις ειναι κατι εύκολο για να το κανεις απο μόνος σου χωρις να πας σε κάποιο ταξιδιωτικό γραφείο. Όσους ξέρω που πανε καθε χρόνο τα κανονίζουν μόνοι τους χωρις μεγαλο κοπο. Βασικός κανόνας τους να είναι 4 άτομα για να συμφέρει. Φυσικά για κάποιο αγώνες εντός Ευρώπης. Οι οικονομικότεροι αγώνες είναι με αύξουσα σειρά (δική μου εκτίμηση) Πολώνια , Ισπανία , Ιταλία , Πορτογαλία κλπ.
Εδώ μπορείς να δεις το πρόγραμμα και σχετικά νεα http://www.grally.gr/wrc/wrcnews/wrc-2017-%cf%80%cf%81%cf%8c%ce%b3%cf%81%ce%b1%ce%bc%ce%bc%ce%b1-%ce%bc%ce%b5-%cf%84%ce%b7%ce%bd-%ce%af%ce%b4%ce%b9%ce%b1-%cf%83%cf%85%ce%bd%cf%84%ce%b1%ce%b3%ce%ae/
Άβαταρ μέλους
By glf
#347146 Ετσι ακριβώς. Κλείνεις αεροπλάνο και νοικιαρικο αθτοκινητο στο αεροδρομιο και κανονιζεις και τα ξενοδοχεια ολα μονος σου.
Βαλε και μια δυο μερες πριν τον αγωνα για λιγο τουρισμο και επιτοπου ετοιμασιες, να δεις δοκιμες και shakedown κτλ
Άβαταρ μέλους
By Andreasdik
#347152 Το μόνο που θεωρω δύσκολο είναι οι μετακινήσεις εκεί, πως θα πας στις ειδικές πχ.
Άβαταρ μέλους
By Nikolaos106
#347272
Andreasdik έγραψε:Το μόνο που θεωρω δύσκολο είναι οι μετακινήσεις εκεί, πως θα πας στις ειδικές πχ.

Σε κάθε αγώνα οι λέσχες μαζι μετά road book βγάζουν και συνταγμένες (για τις Ε.Δ.) έτοιμες για το gps για το google maps για οπού σε βολεύεις . Τις αποθηκεύεις σε κινητό, σε tablet γενικά σε οτι έχεις για πλοηγό και όλα ειναι εύκολα. Όσο για την ενοικίαση αυτοκίνητου οι εταιρίες θέλουν πιστωτική κάρτα και οχι χρεωστική σημαντική λεπτομέρεια που πρέπει να την δεις πριν φύγεις από Ελλάδα.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#347277
Nikolaos106 έγραψε:. Οι οικονομικότεροι αγώνες είναι με αύξουσα σειρά (δική μου εκτίμηση) Πολώνια , Ισπανία , Ιταλία , Πορτογαλία κλπ.

και Γερμανια είναι πολύ οικονομικη, συμφωνα με ατομα που εχουν παει.Με 4 ατομα ,δεν περναγαν τα 400 ευρω το ατομο,με εγκαιρα κλεισμενα εισητηρια αν θυμαμαι καλα.
Άβαταρ μέλους
By Nikolaos106
#347278
dimviii έγραψε:
Nikolaos106 έγραψε:. Οι οικονομικότεροι αγώνες είναι με αύξουσα σειρά (δική μου εκτίμηση) Πολώνια , Ισπανία , Ιταλία , Πορτογαλία κλπ.

και Γερμανια είναι πολύ οικονομικη, συμφωνα με ατομα που εχουν παει.Με 4 ατομα ,δεν περναγαν τα 400 ευρω το ατομο,με εγκαιρα κλεισμενα εισητηρια αν θυμαμαι καλα.

Ναι την ξεχασα . Φυσικά τα εισιτήρια αμα αποφασίσεις να πας τα κλείνεις εγκαίρως 3-4 μήνες νωρίτερα το λιγότερο. Μετα αμα θες Σουηδία ειναι αργά πλέον :lol: :lol: . Φιλανδία πλέον έχει φτηνή διαμονή. Πάντα μιλάω για σπίτι με κουζίνα όχι ξενοδοχειακή μονάδα με πρωινά και γεύματα. Π.Χ. https://www.airbnb.gr/
Άβαταρ μέλους
By nafpaktos
#347700 Νοικιάζεις αμάξι απο αεροδρόμιο με φουλ ασφάλιση.Το gps σαν επιλογή χρεώνεται έξτρα αλλά το πιο πιθανό είναι το αυτοκίνητο που θα νοικιάσεις να έχει ενσωματωμένο οπότε πρόσεξε μην πλήρώσεις έξτρα κάτι που έχει ήδη το αμάξι.Καταλύματα θα βρεις ακομα και αν κλεισεις τελευταια στιγμη,απλα μπορει να ειναι 1-1,5 ωρα μακριά απο την ειδικη,αλλα σιγά το πράγμα.Τωρα τις ειδικές θα τις βρεις με το gps,κοίτα ποιό χωριο ή πόλη είναι κοντά και βάλτο μετά θα τη βρεις την άκρη.Το ότι θα χαθείς και θα μπερδευτεις είναι δεδομένο αλλά είναι μέρος του παιχνιδιού.Είναι εύκολη υπόθεση μην το σκέφτεσαι καθόλου.Απλα προσπάθησε να είσαι λίγο τυπικός με όρια ταχύτητας διαβασεις κλπ.
Άβαταρ μέλους
By DAP
#348747 Στη Γερμανια αυτο που δεν μου αρεσε ηταν το"μαντρωμα"των θεατων.Δεν ξερω αν ισχυει ακομη αλλα ΔΕΝ μπορεις να σταθεις οπου θες αλλα σε μαρκαρισμενα και φυλαγμενα σημεια.Καλο μεν για την ασφαλεια σου κακο ομως για το ΤΙ σου αρεσει να βλεπεις....Για εναν πρωτομπαρκο και μαλιστα ξενο ειναι ρισκο η ευρεση της ιδανικης ειδικης....

Συνηθως εχουν κοντα παρκινγκ (καλο) αλλα και εισητηριο (μη το ακουσουν οι εδω οργανωτες ραλλυ!!!)).
Επισης οταν "αποκλειστηκαμε" σε καποιο χωριο λογω του αγωνα η βοηθεια απο μοτοσυκλετιστη της ADAC ηταν πληρης.Του δειξαμε στον χαρτη που θελαμε να παμε και μας οδηγησε ακριβως μεχρι εκει.....
Άβαταρ μέλους
By Yugo_para_siempre
#435000 Μαγκες καλημερα.

Αν και πολλοι απο εσας θα εχουν ηδη παρακολουθησει αγωνα WRC στο εξωτερικο θελω να σας ρωτησω.

Υπαρχει καποιος αγωνας που να τον εχετε καψουρα, που να θελετε πολυ να (ξανα)πατε;

Θελω καποτε να παω σε ενα Μοντε. Απο μικρο με μαγευε, χειμωνας, βουνο, ασφαλτος, χιονι, παγος...

Αγωνας με προσωπικοτητα, με πολλες ιδιαιτεροτητες, θελει τακτικη, ρισκο, εχει τρελες μεταβολες ακομα και εντος μιας ειδικης.

Επισης ο οπτικος συνδιασμος των ασφαλτινων ρυθμισεων (ομορφα αμαξια) με τα γλιστρηματα σε χιονι και παγο ειναι εξαιρετικος.
Άβαταρ μέλους
By DAP
#435005 Και δεν προτιμας αυτο;

https://www.youtube.com/watch?v=gMylLWgaDFU

Ομολογω οτι δεν μ'αρεσει να δω Μοντε λογω καιρικων συνθηκων και οικονομικων δυσκολιων.....Ενω στη Φινλανδια ... :inlove:
Άβαταρ μέλους
By Yugo_para_siempre
#435326 Η Φινλανδια ειναι υπερθεαματικη ,δεν το συζητω αυτο, οποτε θα ηθελα να παω.

Απλα αν ηταν να ξεχωρισω μονο ενα θα ηταν το Μοντε, για την ιδιαιτερη μαγεια εικονων και συνδιασμων...
Άβαταρ μέλους
By nafpaktos
#436342 Το μοντε εχει οργανωση που εχει σαν σκοπο να γαμει το θεατη.Απο κει και περα το να δεις σαν θεατης ενα αυτοκινητο σε μια ειδικη με μικτες συνθηκες δεν ειναι οτι καλυτερο,αφου δεν ειναι στημενο ουτε καθαρα για ασφαλτο ουτε καθαρα για παγο κλπ οποτε δεν θα δεις τις πραγματικες δυνατοτητες του αυτοκινητου.Για μενα καλα ειναι να πετυχεις στεγνη ειδικη και να μπουν μεσα με αναλογο σετ απ,τοτε ΝΑΙ αξιζει.Θα ξαναπηγαινα μονο αν βολευαν οι ημεριμενιες την παρεα και δεν μπορουσα να παω αλλου.Ειναι σιγουρα ο δυσκολοτερος αγωνας στο παγκοσμιο αλλα για το θεατη κατα τη γνωμη μου δε λεει κατι.Επισης Ελλαδα εχουμε απειρως καλυτερες και ομορφοτερες διαδρομες.Υπερεκτιμημένος αγωνας για μενα οσον αφορα το θεατη.Η ρουφιανα τη τηλεοραση δινει λαμψη που ΔΕΝ εχει σε καμμια περιπτωση(εγω τον απομυθοποιησα ΠΛΗΡΩΣ τον αγωνα αφοτου πηγα).Αντιθετα η τηλεοραση δεν μπορει να μεταφερει στον τηλεθεατη αυτα που γινονται και γενικοτερα το κλιμα και τη φαση στη σουηδια.Απο τις καλυτερες εμπειριες της ζωης μου με διαφορα,μακαρι καθε χρονο να ημουν εκει.