Μαστορέματα για όσους πιάνουν τα χέρια τους
Άβαταρ μέλους
By drdino
#104534 Λοιπόν... Στα 308 (mk1) υπάρχουν 3 διαφορετικά κοντέρ.

Το εντελώς βασικό, χωρίς οθόνη για τον υπολογιστή ταξιδίου μεταξύ των οργάνων:
Εικόνα

Το δεύτερο επίπεδο, με μικρή οθόνη :
Εικόνα

To τρίτο επίπεδο με μεγαλύτερη οθόνη , το οποίο πήγαινε μόνο πακέτο με το RNEG ηχοσύστημα:
Εικόνα

Το δικό μου 308 έχει το δεύτερο κοντέρ. Κάποια στιγμή, ψάχνοντας, ανακάλυψα πως μερικά RCZ είχαν την μεγάλη mfd χωρίς το σύστημα πλοήγησης . Άρα, θεωρητικά τουλάχιστον, τα συστήματα αυτά είναι συμβατά μεταξύ τους. Έτσι λοιπόν μια μέρα έπεσε στα χέρια μου ένας πίνακας οργάνων από RCZ από μαντρά:
Εικόνα

Επειδή όμως οι Γάλλοι είναι Γάλλοι κι αν δεν κάνουν την παπαριά τους δεν κατεβαίνει η μπουκιά του κρουασάν, η μεγάλη mfd έχει δικό της κοννέκτορα από πίσω, κάτι που δεν φαινόταν στον online κατάλογο ανταλλακτικών, ούτε φαινόταν έξτρα πλεξούδα.
Εικόνα

Το περίεργο είναι ότι στο αμάξι μου δεν φαίνεται να υπάρχει αυτή η έξτρα καλωδίωση, το οποίο μου φαίνεται αρκετά περίεργο, δεδομένης της κατεύθυνσης που ακολουθούν προς το παρόν πολλοί κατασκευαστές στο θέμα της καλωδίωσης. Πχ το δικό μου έχει κανονικά τις πλεξούδες για gps, κεραία κλπ κλπ.

Τέλος πάντων, επειδή τα εμπόδια είναι για να ξεπερνιόνται και μιας και επαγγελματικά ασχολούμαι με αυτές τις βλακείες (ηλεκτρόνια, μπλε καπνό στην καλωδίωση κλπ), είπα πως θα το παλέψω.
Άβαταρ μέλους
By fubar.gr
#105156 Άνοιξε το παλιό και το καινούριο κοντέρ. Η παλκέτα τους θα έχει ένα, άντε το πολύ δύο μεγάλα ολοκληρωμένα. Θα ψάξεις να βρείς τα datasheet τους στο ιντερνετ και θα βρείς αντιστοιχίες των πιν μεταξύ των δύο κοντέρ.

Το πιό δύσκολο είναι να βρείς τα datasheet. Σε ένα κοντέρ απο Hyundai που ήθελα να κάνω πατέντα είχε ένα τσιπάκι της Siemens-VDO αλλά δέν κατάφερα να βρώ datasheet.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#105158 Έχει γίνει πρόοδος, απλά μπαίνει σε τεύχη η ιστορία για το σασπενς. Μείνετε συντονισμένοι ™
Άβαταρ μέλους
By drdino
#105247 Πού είχαμε μείνει; Στον φαντομά κοννέκτορα.
Εφοδιασμένος λοιπόν με το ηλεκτρολογικό σχεδιάγραμμα του RCZ, ξεκίνησα το ψάξιμο.

Εικόνα

Βλέπουμε λοιπόν κυκλωμένη με κόκκινο την BSI (Body Systems Interface), με μπλε τον πίνακα οργάνων και με πράσινο την matrix mfd. Με το κίτρινο είναι κυκλωμένα κάτι κουμπάκια που έχουν ορισμένα 308/rcz όταν είναι εξοπλισμένα με ένα συγκεκριμένο ηχοσύστημα το οποίο δεν υποστηρίζει ρύθμιση των διαφόρων επιλογών του αυτοκινήτου. Τα συγκεκριμένα κουμπάκια είναι εντελώς "χαζά" (resistive ladder) και δεν συμμετέχουν στην επικοινωνία με το υπόλοιπο αμάξι, μιας κι είναι απλά καρφωμένα στην mfd. Εξάλλου, ήξερα πως το συγκεκριμένο rcz από το οποίο προερχόταν ο πίνακας οργάνων δεν είχαν καν τα κουμπάκια αυτά.

Στο σχεδιάγραμμα, ο πίνακας οργάνων είναι συνδεδεμένος με την BSI με τον εξής απλό τρόπο: μια γραμμή για 12 βολτα, μια για την γείωση και μια σύνδεση μέσω CANBUS, η οποία χωρίζεται σε μερικά παρακλάδια πρωτού καταλήξει στον πίνακα. Ο συγκεκριμένος δίαυλος χρησιμοποιεί ως φυσικό μέσο ένα twisted pair καλωδίων. Η mfd με τη σειρά της έχει τις ίδιες 4 βασικές γραμμές. Συνδέεται στον ίδιο δίαυλο με τον πίνακα οργάνων, οπότε κανένα πρόβλημα.

Αφότου με λίγο ψάξιμο και ένα μικρό οσιλοσκόπιο βρήκα πιο καλώδιο είναι το CAN High και ποιό το CAN Low, έφτιαξα έναν αυτοσχέδιο κοννέκτορα κι ένα jumper loom:
Εικόνα

Κόκκινο για τα +12v, μαύρο για την γείωση, κίτρινο για το CAN_H και μπλε για το CAN_L.

Εικόνα

Για τον κοννέκτορα χρησιμοποίησα μερικά παραπανίσια headers για arduino, τα οποία έκοψα και κόλλησα καταλλήλως.

Εικόνα

Υψηλή μηχανολογία: :lol:
Εικόνα

Η οθόνη:
Εικόνα

Κι η πλακέτα (με κάποιo conformal coating μάλλον)
Εικόνα

Έπεται συνέχεια :s_biggrin
Άβαταρ μέλους
By drdino
#127378 To close the loop:

Success:

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
(multimedia repeater)

Εικόνα
Oat repeater

ΕικόναΕικόναΕικόνα

Εικόνα