Μαστορέματα για όσους πιάνουν τα χέρια τους
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#455643 Έτοιμος και ο προφυλακτήρας του surface grinder, είναι από φύλλο αλουμίνιο σειράς 5000, συγκεκριμένα 5083 για να μπορεί να συγκολληθεί, το πάχος είναι 4mm.

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By otso
#455765 Βλεπω λαθος τρυπες, αναγκαστηκαμε να αλλαξουμε πλευρα, αλλά ξανα λαθος τρυπες στον πανω μεντεσε.
Δεν μου φαινεσαι για τελειομανής μαστορα , εγω δεν θα μπορουσα να κοιμηθω.
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#455838
otso έγραψε:Βλεπω λαθος τρυπες, αναγκαστηκαμε να αλλαξουμε πλευρα, αλλά ξανα λαθος τρυπες στον πανω μεντεσε.
Δεν μου φαινεσαι για τελειομανής μαστορα , εγω δεν θα μπορουσα να κοιμηθω.


Eίσαι χωρίς ενημέρωση οπότε και συγχωρεμένος, σε αυτές τις τρύπες θα στηριχτούν διάφορα εξαρτήματα αυτοματισμού, όπως διακόπτες διακοπής του κινητήρα αν ανοίξεις η πόρτα, μια γείωση στην πόρτα λόγω των πλαστικών μεντεσέδων, ένα σύστημα νέφωσης για την ψύξη και το ξέπλυμα του τροχού αφού σε οποιαδήποτε άλλη θέση τα ρινίσματα θα πήγαιναν επάνω του, βάλε το μυαλό να δουλεύει το κεφάλι δεν το έχουμε μόνο για να στηρίζουμε το καπέλο :lol: :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By otso
#455851 Μωρε καλο ειναι το κεφαλι για το καπελο (το προβλημα ειναι να βρουμε καπελλο γιατι ειμαι χοντροκεφαλος ) αλλα για να φανταστω αυτα που λες επρεπε να εχω καπνισει χαλασμενο χασισι στην καλκουτα .Βεβαια το ματι επεσε πρωτα στις τρυπες στον πανω μεντεσε . Λοιπον οταν βιδωσεις κατι εκει στειλε μου φωτογραφια να δω πως τα καταφερες.
Η πατεριτσα για τις αποκριες ειναι; η θα κανουμε καμμια πατεντα ;θα σουγραφα κιάλλα αλλά αρπαζεσαι ευκολα και αντε μην σου χαλασω τον πρωινο καφε στην φρεαττιδα .
Καλημερα.
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#455893
otso έγραψε:Μωρε καλο ειναι το κεφαλι για το καπελο (το προβλημα ειναι να βρουμε καπελλο γιατι ειμαι χοντροκεφαλος ) αλλα για να φανταστω αυτα που λες επρεπε να εχω καπνισει χαλασμενο χασισι στην καλκουτα .Βεβαια το ματι επεσε πρωτα στις τρυπες στον πανω μεντεσε . Λοιπον οταν βιδωσεις κατι εκει στειλε μου φωτογραφια να δω πως τα καταφερες.
Η πατεριτσα για τις αποκριες ειναι; η θα κανουμε καμμια πατεντα ;θα σουγραφα κιάλλα αλλά αρπαζεσαι ευκολα και αντε μην σου χαλασω τον πρωινο καφε στην φρεαττιδα .
Καλημερα.


1) Θα βιδώσω και θα σου δείξω όταν έρθει η ώρα
2) Δεν αρπάζομαι εύκολα αλλά δεν μπορώ την ειρωνία, την παραπληροφόρηση και το καλαμπούρι δημόσια που το πέρνουν άλλοι και το φουσκώνουν και χάνει την έννοια του σαν καλοπροαίρετο πείραγμα
3) Μόλις γύρισα από την Πειραϊκή που ήμουνα για καφέ και έφαγα και πολύ βροχή στην επιστροφή.

Με αυτά και με αυτά θεωρώ ότι πρέπει να γίνομαι κατανοητός όταν υπάρχει παρανόηση, αν εσύ θεωρείς ότι αρπάζομαι εύκολα είναι η δική σου οπτική γωνία και όχι η δική μου. :lol:

Καλή συνέχεια και καλή Κυριακή φίλε.
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#458294 Σήμερα στη συλλογή των εργαλείων προστέθηκε ένα αμηχανουργικό αλφάδι, είναι όργανο ακριβείας με ακρίβεια 0.1mm στο 1 μέτρο, είναι Ρωσικό του τότε αλλά καινούργιο μέσα στο ξύλινο κουτί του, είναι όλο μαντεμένιο με βάρος κάποια κιλά, βρέθηκε από τύχη για 50€ όταν τα καινούργια Κινέζικα τετράγωνα αυτής της διάστασης ( 200Χ200Χ40 mm ) με ακρίβεια 0.2mm στο 1 μέτρο έχουν 179€ και με ακρίβεια 0.1mm κοστίζουν 380€, τύχη και υπομονή στο ψάξιμο έπαιξαν τον ρόλο τους, το παζάρι να είναι καλά και οι πόντιοι της Ρωσίας που έχουν ακόμα διάφορα εργαλεία σε στόκ και πουλάνε.

Το αλφάδι αυτό είναι το απαραίτητο όργανο για το στήσιμο των σασί των μηχανημάτων του CNC και του Grinder αλλά και για άλλες εργασίες που απαιτούν ακρίβεια.

Σημ: Τα αλφάδια ίδιας διάστασης με ακρίβεια 0.01mm / meter έχουν 1650€, απλά για σύγκριση πόσο ανεβάζει το κόστος ένα μηδενικό στην ακρίβεια.

Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Drpal
#460401 Ποιά είναι η εκτιμώμενη ακρίβεια της μηχανής;
Επειδή σε όλες τις αναρτήσεις αναφέρεται πως η διαστασιακή ακρίβεια των εξαρτημάτων είναι της τάξη του 0.1mm αναρωτιέμαι ποιά θα είναι η τελική ακρίβεια της μηχανής. Αναφέρομαι σε ακρίβεια τοποθέτησης και επαναληψιμότητα.
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#460472
Drpal έγραψε:Ποιά είναι η εκτιμώμενη ακρίβεια της μηχανής;
Επειδή σε όλες τις αναρτήσεις αναφέρεται πως η διαστασιακή ακρίβεια των εξαρτημάτων είναι της τάξη του 0.1mm αναρωτιέμαι ποιά θα είναι η τελική ακρίβεια της μηχανής. Αναφέρομαι σε ακρίβεια τοποθέτησης και επαναληψιμότητα.


Κάπου εκεί το υπολογίζω και μου κάνει δεδομένου αυτά που θέλω να κατασκευάζω, αν δεν με ικανοποιήσει η ακρίβεια και η επαναληψιμότητα διορθώνεται με την αλλαγή της ακρίβειας των ρουλεμάν του spindle κυρίως αλλά χρειάζεται βαθειά τσέπη να περάσεις από την κλάση 6 πχ στην κλάση 3 ή ακόμα ακριβότερα στην 2, άσε που δεν βρίσκονται και εύκολα ( καθόλου στην Ελληνική αγορά. )

Ακόμα καταλαβαίνεις ότι δεν μπορώ να μιλήσω με πραγματικούς όρους αν δεν τελειώσει, τα μοτέρ θα είναι microstepper αλλά τα νέα υβριδικά ( closed loop ) θεωρώ ότι θα πάει καλά γιατί δεν γίνεται κάτι βιαστικά και κάθε βήμα περνάει από πολύ ψάξιμο.

Θέλω να τελειώσω πρώτα το grinder και μετά θα σχεδιάσω το σασί του cnc το οποίο προσανατολίζομαι να το κάνω τύπου gantry από epoxy granite.

Εσύ ασχολείσαι επαγγελματικά, ερασιτεχνικά ?
Έχεις κάτι στην κατοχή σου ?
Φτιάχνεις κάτι τώρα ?
Άβαταρ μέλους
By Drpal
#460605
21 quadra έγραψε:
Drpal έγραψε:Ποιά είναι η εκτιμώμενη ακρίβεια της μηχανής;
Επειδή σε όλες τις αναρτήσεις αναφέρεται πως η διαστασιακή ακρίβεια των εξαρτημάτων είναι της τάξη του 0.1mm αναρωτιέμαι ποιά θα είναι η τελική ακρίβεια της μηχανής. Αναφέρομαι σε ακρίβεια τοποθέτησης και επαναληψιμότητα.


Κάπου εκεί το υπολογίζω και μου κάνει δεδομένου αυτά που θέλω να κατασκευάζω, αν δεν με ικανοποιήσει η ακρίβεια και η επαναληψιμότητα διορθώνεται με την αλλαγή της ακρίβειας των ρουλεμάν του spindle κυρίως αλλά χρειάζεται βαθειά τσέπη να περάσεις από την κλάση 6 πχ στην κλάση 3 ή ακόμα ακριβότερα στην 2, άσε που δεν βρίσκονται και εύκολα ( καθόλου στην Ελληνική αγορά. )

Ακόμα καταλαβαίνεις ότι δεν μπορώ να μιλήσω με πραγματικούς όρους αν δεν τελειώσει, τα μοτέρ θα είναι microstepper αλλά τα νέα υβριδικά ( closed loop ) θεωρώ ότι θα πάει καλά γιατί δεν γίνεται κάτι βιαστικά και κάθε βήμα περνάει από πολύ ψάξιμο.

Θέλω να τελειώσω πρώτα το grinder και μετά θα σχεδιάσω το σασί του cnc το οποίο προσανατολίζομαι να το κάνω τύπου gantry από epoxy granite.

Εσύ ασχολείσαι επαγγελματικά, ερασιτεχνικά ?
Έχεις κάτι στην κατοχή σου ?
Φτιάχνεις κάτι τώρα ?




< >
Άβαταρ μέλους
By Drpal
#460608 Στα CNC μηχανήματα αλλά και στις κατασκευές που εμπλέκουν κίνηση και περιστροφή κατά τη τοποθέτηση, η ακρίβεια είναι αθροιστική (περίπου). Δηλαδή αν όλα τα εξαρτήματα τα έχεις κατασκευάσει με ακρίβεια +- 0.1mm τότε η τελική ακρίβεια μπορεί να φτάσει το 0.5mm.
Διατηρώ τις επιφυλάξεις μου για τη τελική ακρίβεια της μηχανής.
Η αλλαγή των ρουλεμάν της ατράκτου μόνο μικρή αύξηση της τελικής ακρίβειας της μηχανής θα επιφέρει.
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#460685 Στο τέλος θα φανεί τι έχω κάνει, τα rails είναι της Hiwin με όση ακρίβεια μπορεί να έχει η απλή σειρά, τα ball screw και τα παξιμάδια είναι NSK grounded, τα ρουλεμάν στα άκρα των ball screw είναι της σειράς 7, δηλαδή είναι γωνιακά που μπορείς να ρυθμίσεις το backlash, μένουν τα ρουλεμάν του spindle.

Η ευθυγράμμιση των Rails είναι μια επίπονη δουλειά αλλά το όργανο της Mitutoyo που έχω για αυτή τη δουλειά είναι 0.01, τα housing είναι σωστά φτιαγμένα, έτσι υποθέτω ότι θα είμαι μέσα στα δικά μου επιθυμητά όρια, περισσότερο με ενδιαφέρει η επαναληψιμότητα από την απόλυτη ακρίβεια.

Στα ρουλεμάν της ατράκτου η ποιότητα φαίνεται από το φινίρισμα του τελικού κομματιού από την έλλειψη των κραδασμών, εκεί μετριέται και η ακρίβεια του spindle, άλλο αποτέλεσμα δίνει ένα ρουλεμάν των 70€ και άλλο ένα των 700€, ανάλογα στις απαιτήσεις τοποθετούνται και τα κατάλληλα εξαρτήματα.

Μου έχουν κάνει δουλειά με Κινέζικο CNC αλουμινένιο των 1200€ που έτρεμε και ήταν ΟΚ για αυτό που ζητάω, αλλοίμονο αν δεν φτιάξω κάτι καλύτερο, δεν επιδιώκω να φτιάξω Hermle, Haas, DSG MORI γιατί θα ήμπουν ανόητος αν πίστευα κάτι τέτοιο, αλλά δεν μου απάντησες στις ερωτήσεις μου.
Άβαταρ μέλους
By Drpal
#460994 Εχεις δίκιο, ξέχασα να σου απαντήσω.
Ασχολούμαι επαγγελματικά με τις C.N.C εργαλειομηχανές 25 χρόνια. Σε επίπεδο εγκατάστασης, εκπαίδευσης προγραμματισμού, προληπτικής και κατασταλτικής συντήρησης, δημιουργίας tailor-made προγραμμάτων. Πρακτικά είμαι ένας από τους 5 πιό παλιούς μηχανικούς στην Ελλάδα που ασχολήθηκαν με τις επισκευές των C.N.C, Λόγω των ετών ενασχόλησης μου ως μηχανολόγος μηχανικός στα C.N.C, έχω εκπαιδευτεί στις κατασκευάστριες εταιρίες και γνωρίζω όλες τις γλώσσες προγραμματισμού καθώς και τη πλειονότητα των C.N.C μηχανών της παγκόσμιας αγοράς (εκτός από στράτζες και ρεκτιφιέ, τα βαριέμαι). Επίσης ασχολούμαι με το σχεδιασμό μηχανημάτων με τη βοήθεια Cad/Cam προγραμμάτων όπως τα SolidEdge,EdgeCam, Creo (proengineer) και Siemens NX.
Αυτό το καιρό έχω ένα Hermle C42U (5-axis), ένα Haas VF5 (4-Axis),ένα EDM deep Hole drill και ένα Stratasys 3dprinter για βοηθητικές εργασίες όλα συνδεδεμένα με Siemens NX.
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#461034
Drpal έγραψε:Εχεις δίκιο, ξέχασα να σου απαντήσω.
Ασχολούμαι επαγγελματικά με τις C.N.C εργαλειομηχανές 25 χρόνια. Σε επίπεδο εγκατάστασης, εκπαίδευσης προγραμματισμού, προληπτικής και κατασταλτικής συντήρησης, δημιουργίας tailor-made προγραμμάτων. Πρακτικά είμαι ένας από τους 5 πιό παλιούς μηχανικούς στην Ελλάδα που ασχολήθηκαν με τις επισκευές των C.N.C, Λόγω των ετών ενασχόλησης μου ως μηχανολόγος μηχανικός στα C.N.C, έχω εκπαιδευτεί στις κατασκευάστριες εταιρίες και γνωρίζω όλες τις γλώσσες προγραμματισμού καθώς και τη πλειονότητα των C.N.C μηχανών της παγκόσμιας αγοράς (εκτός από στράτζες και ρεκτιφιέ, τα βαριέμαι). Επίσης ασχολούμαι με το σχεδιασμό μηχανημάτων με τη βοήθεια Cad/Cam προγραμμάτων όπως τα SolidEdge,EdgeCam, Creo (proengineer) και Siemens NX.
Αυτό το καιρό έχω ένα Hermle C42U (5-axis), ένα Haas VF5 (4-Axis),ένα EDM deep Hole drill και ένα Stratasys 3dprinter για βοηθητικές εργασίες όλα συνδεδεμένα με Siemens NX.


Kαλημέρα και καλή εβδομάδα
Εντυπωσιακό σε πρώτη, σε δεύτερη, σε νιοστή ανάγνωση, χαίρομαι που σου κίνησε το ενδιαφέρον η αστεία μου προσπάθεια, αστεία όσον αφορά την σύγκριση ( θού κύριε ) με τα μηχανήματα με τα οποία ζείς και δημιουργείς επί χρόνια, είσαι Αθήνα ? Θα ήθελα αν γίνεται να θαυμάσω το Hermle από κοντά, η Hermle είναι σαν πολυπόθητο επώνυμο σούπερκαρ, μια εταιρία καταπληκτική, οι σχεδιάσεις της, τα πρωτοποριακά υλικά των πλαισίων την και η ακρίβεια τους είναι ένα βήμα πέρα από κάθε συζήτηση. Και τα υπόλοιπα μηχανήματα σου είναι άπιαστα όνειρα αλλά επέτρεψε μου ο θαυμασμός μου να μείνει στo Hermle.

Ξαναλέω ότι χαίρομαι που ενδιαφέρθηκες για την κατασκευή μου.
Άβαταρ μέλους
By Drpal
#461208 Θα συμφωνήσω για τα λεγόμενά σου για τη Hermle. Κορυφαία εταιρία και μηχανές όπως και η DMG MoriSeiki. Εχοντας δουλέψει και στις δύο ως μηχανικός πεδίου για αρκετά χρόνια θεωρώ πως είναι εκπληκτικές μηχανές. Ειδικά το μηχάνημα που έχω, είναι αρκετά επίπεδα πιό εξωτικό από τα "κοινά" Hermle. Χωρίς να μπορώ να πω περισσότερα, φαντάσου ένα μηχάνημα που μπορεί να καταλαβαίνει κατά πόσο το εξάρτημα που έχεις βάλει πάνω του, διαφέρει από αρχικό 3d μοντέλο του και μόνο του αλλάζει τον κώδικα ώστε να το κατεργαστεί, Τονίζω τις λέξεις "μόνο του". Είναι εκπληκτικό το τι μπορεί να κάνει μια ακτίνα laser ή ένα blue light...
Το καλό για μένα είναι πως αυτά τα κάνω εκτός Ελλάδας. Γιατί στην Ελλάδα το παιχνίδι είναι χαμένο..!!
Καλό βράδυ!
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#461301 Eυχαριστώ για την απάντηση, κρίμα για την επιθυμία μου που θα παραμείνει επιθυμία και μείνε εδώ να βοηθάς ( αν θέλεις ) με τις εύστοχες παρατηρήσεις σου.