Μαστορέματα για όσους πιάνουν τα χέρια τους
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#523125 Aυτό είναι το μοτέρ, έχει ακόμα δουλειά που πρέπει να γίνει αφού μπεί στο μηχανοστάσιο, αυτό γιατί μπαίνει χταπόδι αντί για την μαμά πολλαπλή, διαφορετική τουρμπίνα, πρέπει να κατασκευαστεί καινούργιο μεγαλύτερο down pipe 76 /70mm, να μπεί external, καινούργια διαφορετικά κολλάρα στα intercooler κλπ.

Έχουν ανακατασκευαστεί τα εμπρός αμορτισέρ με αλλαγή λαδιών συνθετικών fork oil Valvoline 5-20, τα είχα αλλάξει πριν 5 χρόνια με το ίδιο λάδι, έχουν αλλαχθεί τα κάτω μπαλάκια, έχουν αλλαχθεί τα ημίμπαρα και θα αλλαχθούν τα περισσότερα κολλάρα νερού, θα αλλαχθούν ορισμένες φίσες και κάποια καλώδια κλπ, ελέχθηκαν και επισκευάστηκαν τα μπέκ.
Θα ανεβάζω φωτό από πρίν και μετά.

Στο μοτέρ αλλάχθηκαν
Στρόφαλος
Μέταλλα βάσης / μπιελών
Ελατήρια στα έμβολα
Χιτώνια
Αντλία λαδιού
Αντλία νερού
Μπουζί
Ιμάντας χρονισμού
Κατασκευάστηκε κάρτερ αλουμινίου με ψύκτρες αντί του λαμαρινένιου που είχε.
Η πολλαπλή εισαγωγής είναι και αυτή κατασκευασμένη από παλαιότερα όπως και το χταπόδι, τώρα ήρθε η ώρα τους να μπούν.
Το καπάκι και το μπλόκ πέρασαν από πλάνη και έγινε ροίκή στο καπάκι και κάποια τρύκ ακόμα για την μερικώς μη επιστροφή του καυσίμου στους αυλούς όταν κλείνουν οι βαλβίδες εισαγωγής
Τρίφτηκαν οι βαλβίδες
Όλες οι φλάτζες και όλες οι τσιμούχες
Η καινούργια τουρμπίνα είναι μεγαλύτερη και είναι υβριδική Τ3 /Τ4

Εικόνα

Εικόνα

Εικόναbb code uploader

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#523131 αντε με το καλο να το βαλεις επανω.
Γιατι μεγαλυτερο τουρμπο?
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#523132
dimviii έγραψε:αντε με το καλο να το βαλεις επανω.
Γιατι μεγαλυτερο τουρμπο?


Γιατί το είχα, το δικό μου ήθελε πέταμα, είχε ανοίξει το cartidge, ήθελε thrust και κουζινέτα, ίσως και άξονα όταν το άνοιγες οπότε αποφάσισα να βάλω αυτό που έχω υπολογίζοντας σε χαμηλότερη πίεση για τα ίδια CFM, έχω και μεταχειρισμένη twin scroll από Laguna αλλά έπρεπε να μετατρέψω αρκετά το χταπόδι και πρέπει να τελειώνω κάποτε. Τους τελευταίους 2 μήνες δεν έχω ασχοληθεί περισσότερο από 2 ώρες, είμαι χωρίς αυτοκίνητο από τον Μάρτιο, πέρνω του Στέφανου όταν το χρειάζομαι.
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#523220 Tα αμορτισέρ εμπρός είναι γόνατα που φοράνε κόκκινα αμορτισέρ της ΚΟΝΙ, ένα τύπο φυσιγγίου που ρυθμίζεται ως προς την αποσυμπίεση και με αλλαγή ροδελλών στην βαλβίδα μπορεί κανείς να ταιριάξει τα αμορτισέρ στα δικά του χαρακτηριστικά συμπίεσης - αποσυμπίεσης, η ΚΟΝΙ τα είχε βγάλει για το συγκεκριμένο αυτοκίνητο τα οποία δεν υπάρχουν πλέον, τα φυσίγγια τα φορούσε όταν αγόρασα το αυτοκίνητο το 2006, υπολογίζω ότι πρέπει να είναι τουλάχιστον 20 ετών παλαιά.

Τα άνοιξα για πρώτη φορά πρίν 5 χρόνια, ήταν σκουριασμένα σε χειρότερη κατάσταση γιατί είχαν κολλήσει από την σκουριά μέσα στο γόνατο, όπως είναι και τώρα αλλά με λιγότερη σκουριά, αυτή τη φορά στεγανοποίησα τα σημεία που θεωρώ ότι περνούσε υγρασία, ίσως και νερό, το καλό είναι ότι ανοίγουν για επισκευή και αλλαγή λαδιών και ότι δεν έχουν διαρροή από την τσιμούχα και δεν υπάρχουν φθορές στα έμβολα τους και στον άξονα. Με την ΚΟΝΙ το καλύτερο εκτός της ποιότητας των αμορτισέρ είναι ότι η εδώ αντιπροσωπεία είναι πολύ φιλική, βοηθάει, και έχει τα πάντα σε ανταλλακτικά, και μόνο η λόγος της συμπεριφοράς της μετά την πώληση είναι σοβαρός λόγος να αγοράσει κάποιος ΚΟΝΙ.

Τα λέω αυτά γιατί παρόλο που δεν αγόρασα τίποτα από αυτούς, πρίν 5 χρόνια αλλά και πρίν λίγες ημέρες ασχολήθηκαν τηλεφωνικά μαζί μου από 30΄τη φορά για απορίες μου και ερωτήσεις που ήθελα απάντηση, Λευτέρη ( ο αντιπρόσωπος ) ευχαριστώ για την διάθεσή σου αν και δεν γνωριζόμαστε, τα καλά να λέγονται.

Όταν τα είχα πρωτοανοίξει πριν 5 χρόνια τα λάδια τους ήταν σαν νερό, τότε είχα επιλέξει ένα λάδι της valvoline ειδικό για πιρούνια μοτό, συνθετικό 5-20 με το σκεπτικό ότι τα πολύτυπα λάδια όταν ζεσταίνονται αλλάζει το ιξώδες τους, και πράγματι όσο ζεσταίνονταν τα αμορτισέρ τόσο έσφιγγαν σε αντίθεση με το απλό λάδι αμορτισέρ που χαλάρωναν, οπότε επέλεξα να βάλω πάλι το ίδιο λάδι το οποίο περιέργως όταν τα άνοιξα δεν είχε σπάσει να γίνει νερό αλλά είχε πήξει σχεδόν σαν γράσο.

Μετά από τις σχετικές εργασίες καθαρισμού και βαφής τοποθετήθηκαν στη θέση τους με καινούργια ρουλεμάν TOP MOUNT της SKF

ΠΡΙΝ

Εικόνα

Εικόναpicture hosting

Εικόνα

Εικόνα

Εικόναimage upload site

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

ΜΕΤΑ

Εικόναpic uploader

Εικόναphotoupload

Εικόνα

Εικόνα

Εικόναpost pics
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#523343 Λίγα λόγια για τα Κινέζικα turboς τα οποία χαλάνε σε 1-2 εβδομάδες, το λάθος είναι από τους κατασκευαστές, δεν γνωρίζω το σκεπτικό τους μου φαίνεται όμως παράξενο γιατί πρόκειται για χοντρό λάθος.

Εδώ είναι η εισαγωγή λαδιού από ένα turbo T3 Garrett
Εικόνα

Εδώ είναι η εισαγωγή λαδιού από ένα turbo Garrett 1549S από Laguna 205 HP.
Εικόναphotoupload

Εδώ είναι η εισαγωγή λαδιού από ένα Κινέζικο turbo αντιγραφή Garrett T3 / T4, μέχρι εδώ όλα καλά, όλα τα turbo έχουν περίπου την ίδια διάμετρο τρύπας εισόδου του λαδιού που κρίνεται ικανοποιητική, το ίδιο είναι και η εξχγωγή του λαδιού από το Housing.
Εικόναfree screenshot software

Eδώ βλέπουμε το πρόβλημα και εξηγώ.
Εικόνα

Εικόναupload photo free

Όλα τα turboς συνοδεύονται από ένα πλάκακι αντάπτορα όπου επάνω του στερώνεται η σωλήνα παροχής του λαδιού που έρχεται από το κύκλωμα πίεσης του κινητήρα.

Τα turbos έχουν δύο τρόπους έδρασης του άξονα τους, τα παραδοσιακά κουζινέτα λευκού μετάλλου και thrust όπου λαδώνονται από το λάδι της μηχανής που κυκλοφορεί υπό πίεση, ο άλλος πιο σύγχρονος τρόπος είναι η στήριξη του άξονα να γίνεται με κεραμικά ρουλεμάν όπου δεν υπάρχει η ανάγκη στήριξης αξονικά του άξονα ( thrust ) η λίπανση και εδώ γίνεται με τον ίδιο τρόπο, ο προφανής λόγος είναι πιο ελέυθερη περιστροφή του άξονα στις χαμηλές στροφές όπου τα καυσαέρια είναι λίγα με κέρδος την μείωση του Lag, όμως τα ρουλεμανάτα turbo όπως λέγονται χρειάζονται μικρή ποσότητα λαδιού στα ρουλεμάν τους γιατί τα ίδια τα ρουλεμάν το απαιτούν λόγω της σχεδίασης τους, έτσι τοποθετείται στην είσοδο του λαδιού ένα restrictor, ένας περιοριστής ροής με τρύπα περίπου 0.8mm - 1.5mm για να μην πνίγεται το housing στο λάδι το οποίο θα περάσει κάποια στιγμή στην εξαγωγή, αντίθετα τα κουζινέτα μετάλλου χρειάζονται περισσότερο λάδι για να επιτρέπουν στον άξονα να αιωρείται και να μην ακουμπά ο άξονας στα κουζινέτα γιατί τότε έχουμε άμεση καταστροφή και των δύο.

Το λάθος των Κινέζων ( ανεξήγητο τεχνικά ) είναι ότι στα φτηνά μη ρουλεμανάτα turbos στέλνουν αντάπτορες που είναι περιοριστές ( restrictor ) με αποτέλεσμα να μην υπάρχει επαρκής λίπανση και πολύ σύντομα το turbo να γίνεται τεύχη, μέχρι σήμερα όλοι εδώ και έξω γκρινιάζουν για τα σκουπίδια των Κινέζων αλλά κανείς δεν φαίνεται να έχει αντιληφθεί το πρόβλημα, και αυτό είναι ανεξήγητο παρόλο που το πρόβλημα φαίνεται ακόμα και με απλή σκέψη χωρίς να είναι ειδικός κοιτώντας την μικρή τρύπα που πρέπει να περάσει μια ποσότητα λαδιού που θα επιτρέπει στον άξονα να δημιουργήσει υδροδυναμική λίπανση ειδικά όταν ο άξονας έχει θερμοκρασία 800+ C ενώ περιστρέφεται με 150.000 RPM και το λάδι γίνεται νερό σε χρόνο DT, εκεί χρειάζεται ποσότητα λαδιού με υψηλή ροή για να υπάρχει - μαξιλάρι λαδιού - που θα στηρίξει τον άξονα και θα του αφαιρεί και θερμοκρασία, αυτός είναι και ο λόγος που οι τρύπες εισόδου έχουν διάμετρο 8.5mm και στην έξοδο 19 ολόκληρα mm ώστε να μην υπάρχει παρεμπόδιση στη ροή του λαδιού το οποίο μπορεί να μεταφέρει ίσως και κάποια κάρβουνα λαδιού που συσσωρεύονται με τον χρόνο, ένα άλλο σημείο προσοχής είναι η καλή εξαέρωση του στροφαλοθαλάμου γιατί αν δεν είναι σωστή η πίεση που δημιουργείται δυσκολεύει το drain του λαδιού από την τουρμπίνα.

Εγώ θα κάνω την αποκοτιά και θα βάλω ένα Κινέζικο turbo αλλάζοντας το πλακάκι φτιάχνοντας ένα με σωστή ροή, όλοι μου λένε να μην το κάνω γιατί θα παιδευτώ να ταιριάξω την τουρμπίνα με την εξάτμιση κλπ, και όταν πολύ συντομα διαλύσει ο Κινέζος θα ξαναπαιδευτώ να ταιριάξω κάτι επόμενο, αλλά έτσι δεν προχωράμε, μένουμε στάσιμοι αν δεν τολμάμε να προχωρήσουμε σε μια τεχνική λύση που το λάθος της είναι μπροστά μας, κάποιος πρέπει να το διορθώσει και να το φωνάξει.

ΟΚ, μπορεί να μην αντέξει όσο μια Garrett , Mitsu κλπ, αλλά δεν θα διαλύσει και σε μια εβδομάδα, - ελπίζω.
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#523877 Μια ώρα βουτηγμένη η σωλήνα σε μπάνιο ηλεκτρολύτη μπαταρίας, μετά άμεση παθητικοποίηση σε μπάνιο νερού με μαγειρική σόδα, το αποτέλεσμα είναι αυτό χωρίς καθόλου τρίψιμο κλπ. Η σωλήνα αυτή είναι η επιστροφή των λαδιών από την τουρμπίνα στο κάρτερ.

Εικόνα

Ο παλιός στρόφαλος και τα υπολείμματα του μετάλλου της μπιέλας του 3ου κυλίνδρου μετά από 9.000 χλμ λειτουργίας με χτυπημένο το κουζινέτο, γιατί το λειτούργησα αφού χτύπησε το κομβίο ? Από περιέργεια να δω την αντοχή του Motorkote, το μοτέρ δεν κόλλησε, δεν έσπασε, δούλευε στο τέλος με πάρα πολύ θόρυβο αφού δεν υπήρχε κουζινέτο ανάμεσα στο κομβίο και στην μπιέλα. Ο στρόφαλος είναι ατσάλινος.

Εικόνα

Κατάσταση κινητήρα μετά από 350.000 χλμ με χτυπημένο κουζινέτο μπιέλας με λειτουργία μετά τη ζημιά ακόμα 9.000 χλμ, φαίνεται καθαρά το κομβίο της μπιέλας του Νο 3 πως έχει γίνει μετά την επαφή μπιέλας / κομβίου χωρίς μέταλλο κουζινέτου, ας είναι καλά το motorkote που δεν άφησε την μπιέλα να κολλήσει και να σπάσει ο κινητήρας, η ζημιά προήλθε από βλακεία μου αφού είχα χαμηλή στάθμη λαδιού, όλα τα όργανα και οι θερμοκρασίες μου το φώναζαν αλλά εγώ στην κοσμάρα μου κυνηγούσα την ουρά μου Πειραιά - Σούνιο, το ωραίο είναι ότι τη ζημιά την κατάλαβα το επόμενο πρωϊ που το έβαλα μπροστά. Ωραίος ε ?

Εικόνα

Μια ωραία ατμόσφαιρα

Εικόναphoto url

Εικόναwhere to upload pictures

Κομμάτια μετάλλου στη σίτα της αντλίας λαδιού.

Εικόναimage upload by url

Τα έμβολα είναι σε αυτή την κατάσταση μετά από 350.000 χλμ, είναι μέσα στα όρια του κατασκευαστή και δεν τα άλλαξα γιατί απλά δεν υπάρχουν πια, μπήκαν γνήσια καινούργια ελατήρια της Mahle καθώς και standard γνήσια τριμεταλλικά μέταλλα βάσης και μπιελών της ΑΕ

Εικόνα

Εικόνα

Το αλουμινένιο μπλόκ κατασκευής Mahle

Εικόνα

Η πλάκα αλουμινίου που δένει το κάτω μέρος του μπλόκ μειώνοντας τις στρεβλώσεις του στροφαλοθαλάμου και τον θόρυβο μειώνοντας ταυτόχρονα και τις φθορές των κουζινέτων και του στροφάλου λόγω της αυξημένης ακαμψίας του συνόλου

Εικόνα

Αυτή είναι η μεταλλική φλάντζα ανάμεσα στο μπλόκ και στην πλάκα, λεπτομέρεια τα χυτά ελαστικά μέρη στεγανοποίησης, ( οι λεπτες ελαστικές γραμμές επάνω στη φλάντζα ) η κατασκευή και τα υλικά της φλάτζας αυτής δεν επιτρέπουν να υπάχει χαλαρή σύνδεση μεταξύ των δύο μερών.

Εικόνα

Το μαμά πρεσαριστό λαμαρινένιο κάρτερ λαδιού

Εικόνα

Εικόναupload a photo

και το χειροποίητο αλουμινένιο με ψύκτρες που έφτιαξα από φύλλο αλουμινίου κράμα 5083 πάχους 5mm σε μια προσπάθεια να μου ρίξει 8-10c τη θερμοκρασία του λαδιού.

Εικόναbulk image upload

Εικόνα

το βολάν έχοντας στην πλάτη του 350.000 βάρβαρα χλμ 30kg ροπής

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#523879
21 quadra έγραψε:
Εικόνα



Mαστρο Παναγιωτη αυτη η γραμμη που τρεχει σε ολη τη περιμετρο στο σημειο που ακουμπαει το καρτερ στο μπλοκ τι ειναι?
ειμαι πολυ περιεργος να δω πως θα παει απο στεγανοποιηση το καρτερ σου.Δυσκολο εγχειρημα.
Οι βαθμοι που περιμενεις για να κατεβασεις την θερμοκρασια, τη θεωρω υπερβολικη για ενα καρτερ με ψυκτρες.
Δεν εβαζες ενα ψυγειο λαδιου? Πιο φθηνα ,χωρις τρεξιμο,και με εγγυημενο αποτελεσμα :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#523926 Εκεί μέσα μπήκε μια ειδική υγρή φλατζόκολλα για κάρτερ της Victor Reinz, και το δικό του το λαμαρινένιο με φλατζόκολλα στεγανοποιούσε, ( όχι απόλυτα γιατί έχει κάτι ανωμαλίες από το εργοστάσιο που δεν κατάλαβε γιατί τις είχανε εκεί ) δες εδώ και θα καταλάβεις, τα εξογκώματα αυτά δεν επιτρέπουν την στεγανοποίηση ούτε φλατζόκολλα ούτε και με φλάτζα. Στο σικό μου έσκαψα τη γραμμή αυτή σε 3mm βάθος και 4mm πλάτος και γέμισε φλατζόκολλα + ένα ακόμα σειρήτι κόλλας στην εσωτερική πλευρά πρίν τις βίδες και ελπίζω να είναι ΟΚ. Πατάτες κάνουν και οι κατασκευαστές, στα ίδια ατμοσφαιρικά μοτέρ των 8 και 12βαλβίδων και στα diesel ( J7R 752 / J7R 140 / J7R 756 / J8R turbo diesel είχανε βαθύ λαμαρινένιο ή αλουμινένιο κάρτερ γιατί έλλειπε η πλάκα αλουμινίου που δένει στο δικό μου τον στροφαλοθάλαμο στο κάτω μέρος, τα κάρτερ εκείνα είναι λεία την πλευρά στεγανοποίησης, τώρα γιατί στα δικό μου έχει αυτά τα εξογκώματα πρέπει να ρωτήσω τον θεό της Γαλλίας.

Εικόναfree image upload site no registration

Όσον αφορά το ψυγείο λαδιού σου λέω μετά λόγου γνώσης και μετά από πολύ και εμπεριστατωμένο ψάξιμο ότι δεν υπάρχει χώρος για να τοποθετηθεί, Ναί ! όπως σου το λέω, είναι έτσι τοποθετημένα όλα στο μηχανοστάσιο από το εργοστάσιο που δεν υπάρχει χώρος να μπεί πουθενά.

Ένας μικρός χώρος υπάρχει στο κάτω μέρος του προφυλακτήρα αν τρυπηθεί με την προϋπόθεση το ψυγείο να έχει φτιαχτεί για τις διαστάσεις του χώρου, εννοείται ότι δεν θα έβαζα ποτέ ψυγείο λαδιού χωρίς θερμοστάτη και αν υπήρχε ΄χωρος θα είχε και βεντιλατέρ για τα μποτιλιαρίσματα στην πόλη αφού όταν κινείται με μικρές ταχύτητες μέσα στην πόλη το ψυγείο δεν βοηθάει.

Παλιότερα είχα βάλει 2 εναλλάκτες λαδιού / νερού ( έχει ένα από το εργοστάσιο τους γνωρίζεις από το 5άρι σου, είναι Αμερικάνικοι της Modine ) ) και στον 2ο εναλλάκτη περνούσα νερό από ξεχωριστό δοχείο με ψυγείο και βεντιλατέρ αλλά λόγω της μικρής επιφάνειας του εναλλάκτη δεν είδα ποτέ κάτω από 8c διαφορά, θα δώ τώτα με το κάρτερ αυτό πόσο θα κατεβάζει, και αν δεν κατεβάζει γύρω στους 10c τουλάχιστον δεν θα επιτρέπει την σύντομη άνοδο της θερμοκρασίας σε σύντομα καλοκαιρινά πατήματα, είδωμεν.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#523944 και στα 5αρια ειχαν θεμα με τη στεγανοποιηση στα λαμαρινενια καρτερ.
Στο 2ο μοτερ που ειχα φτιαξει,εβαλα φλατζοκολλα της renault,μια ασπρη σε σωληναριο που την εδινε ειδικα για τα καρτερ.
Δεν ειχε θεμα με αυτη τη φλατζοκολλα.Οσους ηξερα που εβαλαν καποια φλατζοκολλα εμποριου,ειχαν διαρροες.
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#523958 Aυτή εκτός ότι έχω feedback από τα παιδιά μου που την χρησιμοποιούν χωρίς θέμα, είδα από τα - ξεράσματα - στα πλάγια που ξεχείλησε την επόμενη ημέρα που είχε στεγνώσει ότι γίνεται λάστιχο, είναι σιλικόνης ειδική για λάδια με θερμοκρασίες μέχρι συνεχόμενα 250οc και για μικρό διάστημα 300c.

https://www.google.gr/search?q=REINZOSI ... 80&bih=895
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#524005 εγω αυτην ειχα βαλει.Toτε πρεπει ναηταν σε λευκο σωληναριο αν θυμαμαι καλα.
https://www.ebay.co.uk/itm/GENUINE-RENA ... 3362931028