Μαστορέματα για όσους πιάνουν τα χέρια τους
Άβαταρ μέλους
By nido
#210316 Ήθελα να φτιάξω κάτι τέτοιο από καιρό για να έχω τον πυροσβεστήρα στην πιο εύκολα προσβάσιμη θέση και ένα πιο "σωστό" footrest στο 206. Το καλοκαίρι που μας πέρασε πήρα το χαλάκι του οδηγού και το πέρασα στο CAD και με κάποιες μικρές μετατροπές βγήκε το σχέδιο.

Εικόνα

Στη συνέχεια το τύπωσα στο plotter και το έκοψα για να βεβαιωθώ ότι έρχεται σωστά, και μετά από κάποιο μικρό "finetuning" στις διαστάσεις το έστειλα να μου το κόψουν στο laser, σε ένα κομμάτι αλουμινίου 2mm για βιομηχανικά πατώματα, και να μου το στραντζάρουν. Βιδώθηκε και η βάση του πυροσβεστήρα, και να πως είναι τώρα. Ασφαλίζει με κλιπς σε δύο κοντές ντίζες που έχει το 206 λίγο μπροστά από το σημείο που ξεκινάει η βάση του καθίσματος, για τις οποίες έχω προβλέψει τις αντίστοιχες τρύπες.

Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By nido
#210338 Γύρω στο 50ρικο μου ήρθε.

Για καθάρισμα βγαίνει σε 10 δευτερόλεπτα αν θες να το αδειάσεις από πετραδάκια, πούσια, κλπ, κι αν θες το πλένεις (προφανώς δε χρειάζεται να περιμένεις να στεγνώσει όπως το χαλάκι, το σκουπίζεις και είσαι έτοιμος).
Άβαταρ μέλους
By nido
#211015 Νίκο αν έχεις καμιά φωτό ανέβασε να χαζέψουμε. :s_thumbsup

Βασίλη, μια χαρά είναι αν και καλύτερα να σου απαντήσω αφού το δοκιμάσω και με ξύλινες σόλες,
και βάλω στη θέση του οδηγού και μια φίλη που συνήθως φοράει κάτι 10ποντα τακούνια! :twisted: :lol: