Μαστορέματα για όσους πιάνουν τα χέρια τους
Άβαταρ μέλους
By Drpal
#489833
21 quadra έγραψε:
Drpal έγραψε:Χαιρετώ και τους δύο.

Δυστυχώς θα διαφωνήσω και με τους δυό σας.

Η χρήση διαφορετικών υλικών (χάλυβας σε μορφή κοιλοδοκού, χάλυβας σε μορφή "μπετοσίδερου", πίσσα) για τη κατασκευή του κυρίως σώματος της μηχανής θα δημιουργήσει περισσότερα προβλήματα από όλα επιθυμείτε να λύσετε. Σε συνδυασμό με την χρήση κόλλησης (αυτογενούς ή μη) για τη σύνδεση των δομικών στοιχείων, απλά δημιουργείς συνταγή καταστροφής. Οι εσωτερικές τάσεις που θα δημιουργήσεις στο "χυτό" θα προκαλέσουν στρεβλώσεις στα στοιχεία κύλισης της μηχανής (linear guideways) με αποτέλεσμα την έλλειψη στοιχειώδους ακρίβειας και τη συχνότατη αστοχία τους. Τα χυτά μηχανών που κατασκευάζονται από σφαιροειδή χυτοσίδηρο ή mineral casting (προσοχή, όχι και τα δύο μαζί), πριν τη κατεργασία τους υπόκεινται σε τεχνητή γήρανση ώστε οι εσωτερικές τάσεις να εξαλειφθούν και σε συγκεκριμένη κατασκευαστική διαδικασία ώστε να μή δημιουργηθούν πάλι.

Αυτά τα λίγα από εμένα... :s_howdy


Στην αρκετά εκτενή ανάρτησή σου θα σχολιάσω κάτω από τα σχόλια σου.

Όλα αυτά είναι σωστά θεωρητικά και πρακτικά, μόνο που υπάρχουν και αρκετά αλλά στην εξίσωση.

1ον. Υπάρχει εμπειρία μεγαλύτερη των 40 ετών στην συμπεριφορά των μετάλλων κατά την συγκόλληση τους, στον τρόπο συγκόλλησης τους, την αλλοίωση των διαστάσεων τους από την συγκόλληση, στις τάσεις τους και που αυτές συγκεντρώνονται. Προσωπικά ποτέ δεν μίλησα και δεν ανέφερα για μπετοσίδερα.


Η εμπειρία στις συγκολλήσεις δεν αναιρεί τη δημιουργία εσωτερικών τάσεων στο συγκολλητό χωροδικτύωμα που θα κατασκευαστεί. Οι εσωτερικές τάσεις θα υπάρξουν, απλά η εμπειρία σου πιθανά θα περιορίσει την έντασή τους. Δε θα τις εξαλείψει. Αν γνωρίζεις να τις μηδενίζεις, θα πρότεινα να απευθυνθείς στην Oerlikon στην Ελβετία γιατί χαραμίζεσαι στην Ελλάδα (χωρίς ειρωνία αυτό).

2ον. Μιλώντας εσύ για στραντζαριστά και κοιλοδοκούς ίσως έχεις στο μυαλό σου τα στρατζαριστά που βάζουν στα κάγκελα και στις εξώπορτες, που και αυτά όταν περνάνε το πάχος τοιχώματος των 1.8mm τα ονομάζουν κοιλοδοκούς.


Νομίζω πως αν διαβάσεις τι έγραψα θα διαπιστώσεις πως αναφέρομαι σε κοιλοδοκούς 60x60x6 και όχι σε .....στρατζαριστά.

3ον. Όταν λέω για κοιλοδοκούς εννοώ διαστάσεις 60Χ60Χ6mm και 100Χ100Χ10mm που καμμία κόλληση στην εγκάρσιο άξονα τους δεν μπορεί να παραμορφώση.


4ον. Τα Linear Guideways αυτού του μεγέθους έχουν βίδες στήριξης Μ6, η μηχανολογία ορίζει σαν ασφαλές πάχος παξιμαδιού ή φυτεύματος σε ατόφιο μέταλλο αυτό να είναι το ισόπαχο της βίδας, δηλαδή στην περίπτωση των Μ6 το πάχος να είναι ελάχιστο 6mm πάνω από αυτό λογίζεται ως μη ενεργό, βλέπουμε λοιπόν ότι εδώ καλύπτονται οι απαιτήσεις, όπου πρέπει να μπούν μεγαλύτερου μεγέθους βίδες αυτές θα βιδωθούν και σε αντίστοιχου πάχους μέταλλο, είναι θα είναι λάμα, είτε inserts.


Αυτό τι σχέση έχει με τα παραπάνω που έγραψα;

5ον. Η πίσα όταν ρευστοποιηθεί θα είναι ήδη έτοιμοι οι κοιλοδοκοί με κολλημένες τις συνδετικές φλάτζες που θα σχηματίσουν ολόκληρο το σασί, αυτές θα έχουν και ρεκτιφιαρισμένα τα πρόσωπα τους ώστε κατά την σύσφιξη να μην υπάρχει απόκλιση λόγω παραμόρφωσης.


Με έχεις μπερδέψει. Θα βάλεις πίσσα(όπως γράφεις) ή epoxy granite; Γιατί το υλικό της Isomat που παραθέτεις δεν είναι ανάλογο του epoxy granite. Είναι ένα πολύ καλό υλικό για αγκυρώσεις/πακτώσεις μηχανημάτων.

6ον. Όλα τα στοιχεία πρίν δεχθούν τα Linear Guideways θα ρεκτιφιαριστούν επιφανεικά στα σημεία καθίσματος τους, αυτό θα γίνει μετά τα κολλήματα και μετά τις πίσες ακριβώς πρίν το τελικό μοντάρισμα.


Σε τι ρεκτιφιέ επιφανειών θα γίνει η κατεργασία αυτή; θα έχει ακρίβεια τουλάχιστον ενός δεκαδικού περισσότερο από αυτή που ζητάς για τη μηχανή σου;

7ον. Σε όλα τα σημεία του σασί θα υπάρχουν ανάλογες υποδοχές που θα δεχθούν βίδες Μ20, αυτές θα είναι τα σημεία στήριξης του μηχανήματος που θα το συνδέουν με το σασί της βάσης όπου θα καθίσει το μηχνάνημα και θα παίζουν τον ρόλο του - κουρδίσματος - του σασί του μηχανήματος όταν κατά τον συνεχή έλεγχο των υποτιθέμενων μετέπειτα στρεβλώσεων χρειαστεί να το επαναφέρουν, όλοι κατανοούμε ότι μιλάμε για πολύ μικρού μεγέθους αποκλίσεις που όμως είναι μετρήσιμες και ελεγχόμενες αν γνωρίζεις από την αρχή τι θα συμβεί.


Πόσα σημεία στήριξης θα έχει η βάση; 5; 10; Άρα η ακρίβεια (;) της μηχανής θα εξαρτάται από τη ποιότητα και σταθερότητα του τσιμεντένιου πατώματος που θα το βάλεις;

8ον. Η ύπαρξη του epoxy granite δεν θα επηρεάσει στο ελάχιστο την γεωμετρία της κατασκευής δεδομένου ότι είναι υλικό μη συρρικνούμενο και μη διογκούμενο σύμφωνα με τους κατασκευαστές του απανταχού των εργοστασίων.


Πάλι με μπερδεύεις εδώ. Μιλάμε για πίσσα, epoxy granite ή κονίαμα ρητίνης Isomat;


9ον. Οι διαφαινόμενες δυσκολίες ελαχιστοποιούνται και αντιμετωπίζονται όταν είναι γνωστές πρίν την έναρξη ενός εγχειρήματος, το ταξίδι μιας τέτοιας κατασκευής είναι σημαντικό, προσφέρει την έξαψη που χρειάζεται κάποιος που αποφασίζει να κολυμπήσει σε βαθειά άγνωστα νερά, του προσφέρει γνώση, αυτοπεποίθηση και όταν το τελικό αποτέλεσμα είναι το ζητούμενο τότε μόνο αρχίζει να μετρά τι κέρδισε και τι έχασε.


Εδω θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου. Το ταξίδι έχει σημασία και όχι ο προορισμός.


10ον και τελευταίο, είναι σημαντικό όταν υπάρχουν γνώμες από άτομα που έφτιαξαν κάτι με τα χέρια τους και θέλησαν να το μοιραστούν, αν πέτυχαν ή απέτυχαν δεν έχει καμμία σημασία, αυτό που μετράει είναι ότι έθεσαν τον δάκτυλο επί τον τύπων των ύλων και έχουν πραγματική άποψη και όχι υποκειμενική, μετράει ότι η γνώμη τους πηγάζει από τις δυσκολίες που αντιμετώπισαν και πως αυτές ξεπεράστηκαν ή μη, η θεωρητική γνώση όταν συμβαδίζει και με την πράξη είναι ανεκτίμητη εμπειρία και σαφώς προτιμότερη από την γνώμη που προέρχεται από άτομα τα οποία λειτουργούν επάνω σε έτοιμα πρότυπα που έφτιαξαν άλλοι και προσπαθούν να οδηγήσουν τον όποιο φιλόδοξο σε δρόμους που δεν ακολούθησαν οι ίδιοι οπότε δεν υπάρχει και η αντίστοιχη εμπειρία.

Η γνώμη τους μετράει μόνο όταν έχουν να προσφέρουν κάτι που λείπει από εκείνον που προσπαθεί μόνος ενάντια σε παγιωμένες αντιλήψεις, και ο οποίος έχει ήδη αποφασίσει να ακολουθήσει διαφορετικό δρόμο από την πεπατημένη λόγω συνθηκών ( χυτήρια, καλούπια, 1 κομμάτι και όχι εκατοντάδες, μηχανές μετέπειτα επεξεργασίας κλπ ) κινούμενος στα άνω όρια του DIY ψάχνοντας να βρεί λύσεις που θα επιτρέψουν την ολοκλήρωση της κατασκευής σκεφτόμενος ότι ακόμα και η αποτυχία θα είναι κέρδος, έχει όμως ανοιχτά μυαλά, μάτια και αυτιά ώστε να προκαλέσει αυτή την γνώση να έρθει κοντά του και νιώθει και ευγνώμων όταν αυτό συμβαίνει ακόμα και αν διακρίνει την άρνηση η οποία χρειάζεται και αυτή την δική της ανάλυση ώστε μέρος της μπορεί να αποδειχθεί έως και θετικό.


Και τώρα στο σημαντικό μέρος της ανάρτησής σου.

Με λύπη διαπιστώνω μια υποβόσκουσα απολυταρχική (για να μη γράψω άλλη λέξη) άποψη που πρεσβεύει πως δεν μπορώ να έχω άποψη διαφορετική από τη δική σου διότι διαφωνώ σε κάποια σημεία επειδή όπως γράφεις δεν έχω δοκιμάσει να κάνω κάτι αντίστοιχο μόνος μου και ακολουθώ πεπατημένες οδούς.

Χμμμ.
Και πως ξέρεις τί έχω κάνει εγώ; Δε νομίζω πως μπορείς να γνωρίζεις τί εχω κάνει ώστε να γνωμοδοτείς πως δεν έχω κάνει κάτι ανάλογο. Άσε που και να ήθελα να σου πω τί έχω κάνει και κάνω, θα βρισκόμουν αλυσσοδεμένος λόγω των συμβολαίων που έχω υπογράψει.
Εγώ ξεκάθαρα απάντησα σε μια δημόσια ανάρτηση σε ένα ανοικτό forum βασιζόμενος στην επαγγελματική εμπειρία μου προσπαθώντας να βοηθήσω όπως μπορώ ώστε να αποφευχθούν πιθανά λάθη που θα κοστίσουν σε χρόνο, χρήμα και κυρίως σε απογοήτευση.
Αν τώρα διαφωνείς με την άποψή μου, που είναι αναφαίρετο δικαίωμά σου, μπορείς φυσικά να την εκφράσεις και θα είναι 100% αποδεκτή ως άποψή σου. Ομως δε νομίζω πως δικαιούσαι να λες πως δεν έχω το δικαίωμα να εκφέρω αντίθετη άποψη από την δική σου.
Εκτός φυσικά αν κάνεις αναρτήσεις σχετικά με κατασκευές CNC και ζητάς μόνο "χειροκροτητές" των γραφομένων σου και όχι εποικοδομητική κριτική. Για τις οποίες τεχνικές αναρτήσεις σου θα ήθελα να έβλετα και τη παράθεση της αρχικής πηγής ώστε να μπορεί να αναγνωρίζεται και ο μηχανικός που τις συνέταξε.

Πάντα φιλικά με πνεύμα εποικοδομητικής κριτικής που θεωρώ μας κάνει όλους καλύτερους.

Παύλος
Άβαταρ μέλους
By Drpal
#489844
21 quadra έγραψε:
Drpal έγραψε:
DrimJohn έγραψε:Με ποιο τρόπο θα πρότεινες Drpal να γίνει η κατασκευή?


Φυσικά και μπορείς να το κατασκευάσεις όπως προτείνεις ή όπως προτείνει ο 21quadra. Απλά όμως ξεχνάς ακρίβεια τοποθέτησης και μετακίνησης. Αν είσαι ικανοποιημένος με ακρίβεια τοποθέτησης στατικά και δυναμικά ~0.2mm (repeatability, accuracy,precision) και απόκλιση οδήγησης 0.3mm/μέτρο τότε το κάνεις.
Αλλά για τις εφαρμογές του 21quadra (κατεργασίες χάλυβα σε 5 άξονες) αυτό είναι απλά μη αποδεκτό. Αν μιλάμε για κατεργασίες σε αφρό ή ξύλο τότε πάω πάσο.
Κάτι ξέρουν οι κατασκευαστές μηχανών κατεργασίας και δε φτιάχνουν βάση μηχανής από χωροδικτύωμα κοιλοδοκών 60x60x6 συγκολλητό...
Όπως και στη προηγούμενη ανάρτησή σου, παραθέτω την απάντησή μου κάτω από τα γραφόμενά σου.

< >


Sorry για την επέμβαση, μάλλον έχεις λάθος πληροφόρηση χωρίς βέβαια να φταίς, απλά παρανόησες, κατά 90% ίσως και περισσότερο οι κατεργασίες μου αφορούν αλουμίνιο σειράς 2000 και 7075, το φτιάχνω ισχυρό να μπορεί να κατεργαστεί και χάλυβα ώστε στο αλουμίνιο να μην αντιμετωπίζει πρόβλημα, για τις κατασκευές μου είχα αναφέρει προηγούμενα ότι ένα κομμάτι αλουμινίου που μου επεξεργάστηκαν με πολύ χαμηλή ταχύττηα βέβαια απλά για δείγμα σε Κινέζικο ρούτερ των 1000€ και βάρους του μηχανήματος 40kg το κομμάτι για την δουλειά μου ήταν κατά 80% αποδεκτό, επειδή απεχθάνομαι το αλουμίνιο σαν σασί για οποιοδήποτε μηχάνημα αποφάσισα να κάνω λίγο :lol: πιο ανθεκτική και με μεγαλύτερη αντοχή τη δική μου κατασκευή.


Η τελική ακρίβεια της μηχανής (και όταν γράφω ακρίβεια αναφέρομαι πάντα σε Repeatability, Precision, Accuracy) δεν εξαρτάται από το υλικό που κατεργάζεσαι. Οι κατασκευαστές μηχανών CNC δεν κάνουν την ευθυγράμμιση της μηχανή τους κόβοντας υλικό. Χωρίς φορτίο γίνεται ο έλεγχος ΠΑΝΤΑ. Έτσι περνάει η μηχανή τον ποιοτικό έλεγχο της παραγωγής. Έτσι η μηχανή είτε κόβεις μολυβδούχο χάλυβα ή Inconel 718 θα κινείται πάντα σωστά και με την αναμενόμενη ακρίβεια.
Ομως όταν κατεργάζεσαι υλικά, η δύναμη της κοπής μπορεί (και τι κάνει μερικώς) να στρεβλώσει το χυτό της μηχανής. Εκει όμως τη σκυτάλη την αναλαμβάνουν οι μηχανικοί που με τη σωστή σχεδίαση του χυτού και με τη βοήθεια των σύγχρονων υλικών κατασκευής απορροφούν τις στρεβλώσεις και ωθούν μέρος αυτών στη βάση της μηχανής. Ανάλογα με τη χρήση της μηχανής (φινιρίσματα, ξεχονδρίσματα) ο σχεδιασμός του χυτού είναι ανάλογος, όπως και τα υλικά.
Αν κόβεις με 120mm κεφαλή 15mm πρόσωπο σε Hardox σε Hermle και ψάχνεις ακρίβεια έστω 0.1mm τότε απλά επέλεξες λάθος μηχανή.


Οι κατασκευαστές μηχανών κατεργασίας έχουν επενδύσει πολύ μεγάλα ποσά και κάνουν πολύ σωστά αυτό που πρέπει και το επαναλαμβάνουν επί εκατοντάδες ή και χιλιάδες φορές, αν όμως ρώταγες ένα από αυτούς αν έπρεπε να φτιάξουν ΕΝΑ ΜΟΝΟ μικρό μηχάνημα κατεργασίας αλουμινίου θα έβλεπες ότι ίσως να ακολουθούσαν τον ίδιο δρόμο με εμένα ή κάποιον άλλο πολύ κοντινό, μάλλον με χωροδικτύωμα.


Εδώ διαφωνώ. Οι κατασκευαστές, αν τους ζητούσαν κάτι τέτοιο, ποτέ δε θα χρησιμοποιούσαν χωροδικτύωμα. Απλά δε θα το επιχειρούσαν διότι ξέρουν πως θα αποτύχουν. Και δε θα έπαιζαν με το κύρος τους. Στην Ελλάδα ακόμα και μικροί κατασκευαστές ποιοτικών μηχανημάτων κοπής αλουμινίου χρησιμοποιούν μόνο χυτά μέρη για τις μηχανές τους. Βλέπε Hermis πριόνια.

Επειδή και οι δύο γνωρίζουμε τι γίνεται και γιατί γίνεται θα έλεγα ότι η κουβέντα μας θα ήταν περισσότερο δημιουργική αν αφήναμε κατά μέρος τις μιικρές εμβόλιμες κακιούλες που είναι εύκολο να εξελιχθούν σε ειρωνίες και δεν αξίζει για το επίπεδό μας, έχω καταλάβει ότι γνωρίζεις πολλά, περισσότερα από όσα εγώ και είσαι σε άλλο επίπεδο, μην κατεβαίνεις λοιπόν επίπεδο, μείνει εκεί που είσαι και βάλε πλάτη όπου μπορείς με τις γνώσεις σου να βγεί κάτι καλό, είσαι χρήσιμος σε όλες τις φάσεις και δεν πρόκειται να χάσεις δουλειά από εμένα :lol:


Λοιπόν...
Γιατί η άποψη μεταφράζεται σε "μιικρές εμβόλιμες κακιούλες" ;
Δεν έχω να χωρίσω κάτι μαζί σου άσε που θεωρώ αξιέπαινη τη προσπάθειά σου ειδικά στη παρανοϊκή Ελλάδα.
Επίσης το "δεν πρόκειται να χάσεις δουλειά από εμένα" πάλι δε το καταλαβαίνω.
Ούτε κατασκευαστής CNC μηχανημάτων είμαι, ούτε μηχανουργείο στην Ελλάδα έχω.
Απλά προσπαθώ να υποστηρίξω προσπάθειες που βλέπω αναφέροντας απλά την άποψή μου. Δεν υποχρεώνω κάποιον να ενστερνιστεί τις απόψεις μου.
Αλλά "χειροκροτητής" δε γίνομαι..

Παύλος
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#489873 Απαντώ στον Παύλο εδώ με αυτόν τον τρόπο γιατί αλλιώς το κατεβατό θα ήταν μεγάλο και θα μπέρδευε, με κόκκινο είναι οι απαντήσεις μου.

Η εμπειρία στις συγκολλήσεις δεν αναιρεί τη δημιουργία εσωτερικών τάσεων στο συγκολλητό χωροδικτύωμα που θα κατασκευαστεί. Οι εσωτερικές τάσεις θα υπάρξουν, απλά η εμπειρία σου πιθανά θα περιορίσει την έντασή τους. Δε θα τις εξαλείψει. Αν γνωρίζεις να τις μηδενίζεις, θα πρότεινα να απευθυνθείς στην Oerlikon στην Ελβετία γιατί χαραμίζεσαι στην Ελλάδα (χωρίς ειρωνεία αυτό).

Η εμπειρία στις κολλήσεις απαγορεύει την κόλληση στον διαμήκη άξονα για αυτού του είδους την κατασκευή, οι συγκεκριμένες κολλήσεις θα γίνουν μόνο στον εγκάρσιο και μόνο στα άκρα κάθε κοιλοδοκού, οι τάσεις που θα αναπτυχθούν δεν πρόκειται να επηρεάσουν ούτε αρχικά ούτε στην διάρκεια του χρόνου την ευθύτητα αφού θα γίνουν τοπικά ανοπτήσεις που θα αφαιρέσουν τις τάσεις και στη συνέχεια θα ρεκτιφιαριστούν τα πρόσωπα των φλαντζών πάντα σε σχέση με τους ήδη ρεκτιφιαρισμένους κοιλοδοκούς ώστε να υπάρχει απόλυτα 90ο γωνία μεταξύ τους. Το χωροδικτύωμα στο οποίο αναφερόμαστε θα είναι όλο βιδωτό με φλάντζες πάχους 12mm.

Με έχεις μπερδέψει. Θα βάλεις πίσσα(όπως γράφεις) ή epoxy granite; Γιατί το υλικό της Isomat που παραθέτεις δεν είναι ανάλογο του epoxy granite. Είναι ένα πολύ καλό υλικό για αγκυρώσεις/πακτώσεις μηχανημάτων.

Μόνος σου μπερδεύτηκες με την πίσσα και τον εποξειδικό γρανίτη, ίσως και να ευθύνομαι αν δεν το έδωσα σωστά ώστε να γίνει αντιληπτό, η πίσσα θα ρευστοποιηθεί και θα τοποθετηθεί εντός κάθε κοιλοδοκού μετά την ολοκλήρωση της διαδικασίας κάθε κομματιού κοιλοδοκού από μια τρύπα 20mm και όταν στερεοποιηθεί θα αποτρέπει το κουδούνισμα του κοιλοδοκού καθιστώντας τον ακουστικά νεκρό, και άρα δεν θα μεταφέρονται οι παραγόμενοι κραδασμοί.

Ο εποξειδικός γρανίτης θα τοποθετηθεί εξωτερικά πέριξ των κοιλοδοκών ώστε να γίνει αδρανές ολόκληρο το χωροδικτύωμα, θα γίνει καλούπωμα με κόντρα πλακέ θάλασσας το οποίο θα αφαιρεθεί όταν στερεοποιηθεί το υλικό, κατά την χύτευση του γρανίτη θα υπάρχει συνεχής δόνηση σε κάθε σημείο χύτευσης.

Αναφέρθηκα και αναφέρθηκες στη συνέχεια για το υλικό της isomat, καλό θα ήταν να επανέλθεις σε εκείνο το σημείο γιατί αναφέρω ότι θα κάνω ερώτηση στο τεχνικό τους τμήμα αν είναι το υλικό αυτό κατάλληλο για την δουλειά μου ή αλλιώς θα το εισάγω, αλλά ποια είναι η διαφορά μεταξύ του υλικού της isomat με του εποξειδικού γρανίτη ? Από όσο έχω καταλάβει καμία αφού είναι ίδιες οι ρητίνες και η μόνη διαφορά είναι στα στερεά που θα τοποθετηθούν στο μίγμα. Αυτή είναι μέχρι σήμερα άποψη μου, όταν έρθει εκείνη η ώρα θα ξεδιαλύνω τις όποιες απορίες μου που σήμερα ίσως κάνω ένα λάθος ως προς το υλικό.

Σε τι ρεκτιφιέ επιφανειών θα γίνει η κατεργασία αυτή; θα έχει ακρίβεια τουλάχιστον ενός δεκαδικού περισσότερο από αυτή που ζητάς για τη μηχανή σου;

Το ρεκτιφιέ που χρειάζομαι για αυτή την δουλειά πρέπει να είναι κάπως διαφορετικό από τα υπάρχοντα, αναφέρομαι σαν διαφορετικό χωροταξικά, τα της ακρίβειας του εξυπακούεται ότι πρέπει να έχει ένα μηδενικό ακόμα από την κατασκευή, επειδή λοιπόν δεν βρήκα κάποιο που να μπορεί να εξυπηρετήσει τις ιδιαιτερότητες της κατασκευής μου, το φτιάχνω εγώ έχοντας σταματήσει την κατασκευή του CNC μέχρι την ολοκλήρωση του surface grinder.

Φιλόδοξο project και αυτό με τις δικές του δυσκολίες και ιδιαιτερότητες αλλά απόλυτα απαραίτητο γιατί θα είναι χρήσιμο και στην συνέχεια. Για όλα αυτά έχει προηγηθεί μελέτη κόστους με όλες τις παραμέτρους μέσα, αγορά μεταχειρισμένου cnc, κατασκευή χυτού σασί με την μετέπειτα επεξεργασία του σε εξωτερικό μηχανουργείο κλπ και κατέληξα εδώ που συζητάμε, αν η απόφαση είναι η σωστή θα δείξει η επιτυχία του εγχειρήματος το οποίο πιστεύω ότι αξίζει 110%.


Πόσα σημεία στήριξης θα έχει η βάση; 5; 10; Άρα η ακρίβεια (;) της μηχανής θα εξαρτάται από τη ποιότητα και σταθερότητα του τσιμεντένιου πατώματος που θα το βάλεις;

Σωστή παρατήρηση με λάθος σκεπτικό και εξηγώ γιατί, είσαι χρόνια εργαζόμενος με μηχανές βάρους που πλησιάζουν και ξεπερνούν τους 8-10-15 τόνους, εκεί χρειάζεσαι ειδικό βιομηχανικό δάπεδο για στήριξη εργαλειομηχανών με ανάλυση του εδάφους κλπ, εδώ μιλάμε για ένα μηχάνημα που είναι της τάξης των 500-600 kg, ας μην φτάνουμε λοιπόν στα άκρα τη σκέψη μας.

Πάλι με μπερδεύεις εδώ. Μιλάμε για πίσσα, epoxy granite ή κονίαμα ρητίνης Isomat;

Απάντησα πιο πάνω.

Με λύπη διαπιστώνω μια υποβόσκουσα απολυταρχική (για να μη γράψω άλλη λέξη) άποψη που πρεσβεύει πως δεν μπορώ να έχω άποψη διαφορετική από τη δική σου διότι διαφωνώ σε κάποια σημεία επειδή όπως γράφεις δεν έχω δοκιμάσει να κάνω κάτι αντίστοιχο μόνος μου και ακολουθώ πεπατημένες οδούς.

Για το απολυταρχική, σε παραπέμπω στη δική σου άποψη περί της – συνταγής αποτυχίας – αποτυχία την οποία θεωρείς ήδη δεδομένη, εξ ού και η απάντηση μου.


Και πως ξέρεις τί έχω κάνει εγώ; Δε νομίζω πως μπορείς να γνωρίζεις τί εχω κάνει ώστε να γνωμοδοτείς πως δεν έχω κάνει κάτι ανάλογο. Άσε που και να ήθελα να σου πω τί έχω κάνει και κάνω, θα βρισκόμουν αλυσσοδεμένος λόγω των συμβολαίων που έχω υπογράψει.
Εγώ ξεκάθαρα απάντησα σε μια δημόσια ανάρτηση σε ένα ανοικτό forum βασιζόμενος στην επαγγελματική εμπειρία μου προσπαθώντας να βοηθήσω όπως μπορώ ώστε να αποφευχθούν πιθανά λάθη που θα κοστίσουν σε χρόνο, χρήμα και κυρίως σε απογοήτευση.
Αν τώρα διαφωνείς με την άποψή μου, που είναι αναφαίρετο δικαίωμά σου, μπορείς φυσικά να την εκφράσεις και θα είναι 100% αποδεκτή ως άποψή σου. Ομως δε νομίζω πως δικαιούσαι να λες πως δεν έχω το δικαίωμα να εκφέρω αντίθετη άποψη από την δική σου.
Εκτός φυσικά αν κάνεις αναρτήσεις σχετικά με κατασκευές CNC και ζητάς μόνο "χειροκροτητές" των γραφομένων σου και όχι εποικοδομητική κριτική. Για τις οποίες τεχνικές αναρτήσεις σου θα ήθελα να έβλετα και τη παράθεση της αρχικής πηγής ώστε να μπορεί να αναγνωρίζεται και ο μηχανικός που τις συνέταξε.

Πάντα φιλικά με πνεύμα εποικοδομητικής κριτικής που θεωρώ μας κάνει όλους καλύτερους.

Από τα όσα μου έχεις πεί δεν είδα πουθενά να αναφέρεις και κατασκευές, οπότε η άποψη μου προέρχεται από τα δικά σου λεγόμενα. Δεν διαφωνώ με την άποψη σου, διαφωνώ με τον τρόπο που την διατυπώνεις γιατί δεν μου ανέφερες ποτέ εμπειρία αντίστοιχων κατασκευών, έτσι η ξεκάθαρη τοποθέτηση σου ότι βαδίζω στα σίγουρα με συνταγή αποτυχίας μου ακούστηκε κάπως. Χειροκροτητές όλοι αναζητούμε εδώ στα φόρουμ και όποιος το αρνηθεί απλά αρνείται το βαθύτερο εγώ του, το αλυσοδεμένος με συμβόλαια το αφήνω ασχολίαστο.
Αν θυμάμαι καλά οι τεχνικές μου αναρτήσεις και φωτό είναι στα ρουλεμάν, αυτές προέρχονται από τα βιβλία των SKF, NSK, INA, SNR, IKO, τώρα ποιος τα έγραψε δεν μπορώ να σου απαντήσω.


Η τελική ακρίβεια της μηχανής (και όταν γράφω ακρίβεια αναφέρομαι πάντα σε Repeatability, Precision, Accuracy) δεν εξαρτάται από το υλικό που κατεργάζεσαι. Οι κατασκευαστές μηχανών CNC δεν κάνουν την ευθυγράμμιση της μηχανή τους κόβοντας υλικό. Χωρίς φορτίο γίνεται ο έλεγχος ΠΑΝΤΑ. Έτσι περνάει η μηχανή τον ποιοτικό έλεγχο της παραγωγής. Έτσι η μηχανή είτε κόβεις μολυβδούχο χάλυβα ή Inconel 718 θα κινείται πάντα σωστά και με την αναμενόμενη ακρίβεια.
Ομως όταν κατεργάζεσαι υλικά, η δύναμη της κοπής μπορεί (και τι κάνει μερικώς) να στρεβλώσει το χυτό της μηχανής. Εκει όμως τη σκυτάλη την αναλαμβάνουν οι μηχανικοί που με τη σωστή σχεδίαση του χυτού και με τη βοήθεια των σύγχρονων υλικών κατασκευής απορροφούν τις στρεβλώσεις και ωθούν μέρος αυτών στη βάση της μηχανής. Ανάλογα με τη χρήση της μηχανής (φινιρίσματα, ξεχονδρίσματα) ο σχεδιασμός του χυτού είναι ανάλογος, όπως και τα υλικά.
Αν κόβεις με 120mm κεφαλή 15mm πρόσωπο σε Hardox σε Hermle και ψάχνεις ακρίβεια έστω 0.1mm τότε απλά επέλεξες λάθος μηχανή.

Το παράδειγμα που παραθέτεις είναι απόλυτα ακραίο όσον αφορά αυτό που χρειάζομαι και που έχω αναφέρει ότι στοχεύω, απλά γιατί ποτέ δεν θα κατεργαστώ αυτά τα υλικά, ούτε με κεφαλές αυτού του μεγέθους που χρειάζονται πάνω από 30kw κινητήρα και βάρος μηχανής 10 τόνους για να ανταπεξέλθουν με επιτυχία, οπότε ασχολίαστο και αυτό γιατί είναι εκτός θέματος και μένει μόνο η επαναληψιμότητα και η ακρίβεια που είναι το ζητούμενο.

Εδώ διαφωνώ. Οι κατασκευαστές, αν τους ζητούσαν κάτι τέτοιο, ποτέ δε θα χρησιμοποιούσαν χωροδικτύωμα. Απλά δε θα το επιχειρούσαν διότι ξέρουν πως θα αποτύχουν. Και δε θα έπαιζαν με το κύρος τους. Στην Ελλάδα ακόμα και μικροί κατασκευαστές ποιοτικών μηχανημάτων κοπής αλουμινίου χρησιμοποιούν μόνο χυτά μέρη για τις μηχανές τους. Βλέπε Hermis πριόνια.

Ήταν μια αναφορά σχήμα λόγου απλά για να καταδείξω ότι δεν υπάρχει άλλος τρόπος κατασκευής για ένα μόνο αντίτυπο, για μια κατασκευή one off, το παράδειγμα με το πριόνι είναι εκτός θέματος γιατί εκτελεί άλλη λειτουργία με διαφορετικά φορτία και το κυριότερο είναι βιομηχανικό προϊόν με εκατοντάδες επαναλήψεις και ο μόνος δρόμος της κατασκευής σασί είναι τα χυτά μέρη και μην προσπαθείς να με μπερδέψεις με άσχετα παραδείγματα γιατί δεν μπερδεύομαι και χάνεις τον καιρό σου.

Λοιπόν...
Γιατί η άποψη μεταφράζεται σε "μιικρές εμβόλιμες κακιούλες" ;
Δεν έχω να χωρίσω κάτι μαζί σου άσε που θεωρώ αξιέπαινη τη προσπάθειά σου ειδικά στη παρανοϊκή Ελλάδα.
Επίσης το "δεν πρόκειται να χάσεις δουλειά από εμένα" πάλι δε το καταλαβαίνω.
Ούτε κατασκευαστής CNC μηχανημάτων είμαι, ούτε μηχανουργείο στην Ελλάδα έχω.
Απλά προσπαθώ να υποστηρίξω προσπάθειες που βλέπω αναφέροντας απλά την άποψή μου. Δεν υποχρεώνω κάποιον να ενστερνιστεί τις απόψεις μου.
Αλλά "χειροκροτητής" δε γίνομαι..

Οι κακιούλες είναι ένθεν και ένθεν και πολλές φορές δεν γίνονται και αντιληπτές, γνωρίζω ότι ο τρόπος μου είναι Δον Κιχωτικός και κυνηγάω ανεμόμυλους αλλά με όλους μπορώ να τα βάλω όχι με τον εαυτό μου, οπότε θα κυνηγήσω αυτό που νομίζω ότι πρέπει να κάνω και θα το φτάσω μέχρι το τέλος, από την αρχή είχα πει ότι η γνώση πρέπει να διαδίδεται από όπου και αν προέρχεται, το αν επιζητώ το χειροκρότημα θα έλεγα πως όχι, αν τώρα κάποιος νιώσει την ανάγκη να χειροκροτήσει είναι ελεύθερος να το πράξει, απλά κάποιες κουβέντες παρότρυνσης κάποιες φορές μας δίνουν το κουράγιο να συνεχίσουμε, αν μας δείχνουν και τον σωστό δρόμο ακόμα καλύτερα, και μην ξεχνάς ότι εδώ δεν καλέστηκες σαν χειροκροτητής, είδες φώς και μπήκες με δική σου απόφαση και καλώς έπραξες, επιγραμματικά θα πω κρατήστε το χειροκρότημα ή τις μούντζες για το τέλος.
Άβαταρ μέλους
By Κατατόμος
#540771 Γεια σας. Δουλεύω σε σχολείο με καλό συμβατικό μηχανουργείο και 2 ελαφρια cnc για παιδαγωγική χρήση. Πρόκειται να μετατρέψουμε έναν αρχαίο bedford επιτραπέζιο τόρνο σε cnc. Η γεωμετρία του είναι άψογη, δεν έχει δουλέψει πολύ. Θα ήθελα τη βοήθεια όσων έχουν κάνει το εγχείρημα, να ζητήσω πληροφορίες. Ειδικά ζητάω επικοινωνία από τον εισηγητή της συζήτησης (21quadra). To τηλ μου είναι 6976091484. Θα αναρτήσουμε κάθε ενέργεια μας. Ευχαριστώ πολύ.