MotoGP, World Superbikes και κάθε άλλο είδος αγώνων με μοτοσικλέτες
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#708992 Former WorldSBK champion Troy Bayliss fractures vertebra in bicycle crash
https://www.crash.net/wsbk/news/978335/ ... ycle-crash

Αρχίζω ν'αναρωτιέμαι αν είναι πιο επικίνδυνες οι μηχανές ή τα ποδήλατα. Σοβαρό τροχαίο και για τον θρύλο Troy Bayliss με ποδήλατο και ας ελπίσουμε να μην δούμε κάτι πολύ άσχημο.

Former WorldSBK champion Troy Bayliss fractures vertebra in bicycle crash
WSBK
RobertJones19 May 2021
1
Troy Bayliss suffers fractured vertebra in bicycle crash
Former World Superbike champion Troy Bayliss has suffered a fractured C4 vertebra in a bicycle crash confirmed by the Australian.

Three-time World Superbike champion Troy Bayliss suffered a bicycle crash last week that has left him with a fractured C4 vertebra.

Bayliss suffered spinal damage that will result in the active 52-year-old being on the sidelines for several months.

Ducati Corse confirmed that Bayliss had no recollection of the crash after losing consciousness during the accident.

While the injuries are serious, the condition of Bayliss is stable and has since returned to his Gold Coast home following the crash which happened on Friday, May 14th.


εδώ είναι πιο αναλυτικό το ρεπορτάζ:
https://www.gpone.com/en/2021/05/19/sbk ... njury.html

Μακάρι να το ξεπεράσει πλήρως ο άνθρωπος. Και επανέρχομαι στο γνωστό θέμα: πόση προστασία προσφέρουν τα κράνη των ποδηλάτων; Πώς άνθρωποι σαν τον Bayliss (ή πόσο μάλλον ο Hayden) ενώ έχουν επιβιώσει από δεκάδες πτώσεις με μηχανές και πολλαπλάσια χιλιόμετρα παθαίνουν τέτοια;
:s_dunno
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#709002 Δεν ξέρω για κράνος ποδηλάτου δρόμου που να προστατεύει σπονδύλους του αυχένα, ενώ όλα τα μοτοσυκλέτας το κάνουν, τουλάχιστον για τους πρώτους δύο.

Γρήγορη ανάρρωση του εύχομαι.


Redmi Note 8 Pro
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#715266 To μεγάλο νέο της ημέρας: ο Vinales φεύγει από την Yamaha στο τέλος της χρονιάς.
https://www.visordown.com/news/racing/m ... ogp-season
Λογικά πάει στην Aprilia και μάλλον η Aprilia που κατεβαίνει σαν full εργοστασιακή ομάδα και όχι μέσω της Gressini, ίσως δεν είναι τόσο παράλογη επιλογή...
Στην Yamaha, είναι φανερό πως δύσκολα μπορεί να αντιμετωπίσει τον Quartararo και είναι φανερό πως έχει πολλά παράπονα.
Είναι ένα περίεργο στοίχημα και για τον ίδιο και για την Aprilia πάντως, δεν μιλάμε για τον σταθερότερο αναβάτη του grid...

Το ενδιαφέρον τώρα είναι πως ανοίγει μια θέση στην εργοστασιακή Yamaha, που λογικά θα την καταλάβει ο Morbidelli. Οπότε, ποιος θα πάει στην Petronas;
Λογικά, ή ο Garrett Gerloff λόγω αμερικάνικου διαβατηρίου, ή ο Toprak Razkatioglou που βγάζει μιάτια στο WSBK με ένα μηχανάκι που σαφώς και δεν είναι κορυφαίο και έχει και την στήριξη της μαμάς Τουρκίας, και με outsiders είτε τον Dixon είτε τον Vierge από την ομάδα της Petronas στο Moto2.
Το ενδιαφέρον θα είναι αν τελικά αποσυρθεί ο Rossi (που θεωρώ πως θα έπρεπε να το κάνει), τότε θα έχουμε δύο θέσεις διαθέσιμες.
Εγώ θα ήθελα εννοείται τον Morbidelli στην εργοστασιακή και τον Razkatioglou στην Petronas σίγουρα.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#715267 Νομιζω πως η Petronas ανακοινωσε οτι δεν ανανεωνει τον Ροσσι αλλα δεν ειμαι σιγουρος, το διαβασα στο moto.gr.

Ομως η νεα ομαδα του Ροσσι στην μεγαλη κατηγορια θα εχει Ducati και λεφτα απο τους Σαουδαραβες, οποτε δεν αποκλειεται αν την δοκιμασει και του αρεσει να τον πιεσουν για μια χρονια.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#715268 Εγώ δεν είμαι ο Rossi, αλλά αν είχα την επιλογή, θα πήγαινα στην ομάδα μου και αν ήθελα, κατέβαινα είτε για μια χρονιά, είτε ασχολιόμουν σαν test rider ή και με wild cards γιατί όχι σε μερικούς αγώνες;
Αλλά πραγματικά, δεν έχει λόγο να καθίσει άλλη χρονιά στην Petronas.
Άβαταρ μέλους
By NiTse
#715271 Όχι με την Πετρόνας είναι τελειωμένο το θέμα, μόνο να πάει στη δικιά του παίζει. Ο espargaro έχει και του χρόνου συμβόλαιο με Aprilia αραγε;; Παίζει να δούμε Viniales και Dovi μαζί;
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#715273 O Rossi εχει καταντησει περιγελος. Κανονικα επρεπε να αποσυρθει χθες.
Ακομα και ο Διατσιδης απηυδησε στη μεταδοση.
Άβαταρ μέλους
By NiTse
#715276
Anonymous Founder έγραψε:Εγώ δεν είμαι ο Rossi, αλλά αν είχα την επιλογή, θα πήγαινα στην ομάδα μου και αν ήθελα, κατέβαινα είτε για μια χρονιά, είτε ασχολιόμουν σαν test rider ή και με wild cards γιατί όχι σε μερικούς αγώνες;
Αλλά πραγματικά, δεν έχει λόγο να καθίσει άλλη χρονιά στην Petronas.


Πάντως αν όπως λέγεται ζει για τους αγώνες τώρα με δική του ομάδα δεν ξέρω κατά πόσο έχει νόημα πλέον η φουλ συμμετοχή. Μπορεί να είναι συνέχεια εκεί και με wild cards να κάνει και 3,4 αγώνες που του αρέσουν. Τα τελευταία δύο χρόνια είναι η αλήθεια αρκετά απογοητευτικά τα αποτελέσματα. Παλιά τουλάχιστον λέγαμε ναι αλλά είναι το πρώτο yamaha. Τώρα μας έχει μείνει μόνο ότι γυρνάει στο ίδιο δευτερόλεπτο με τους άλλους, αλλά οι άλλοι είναι πολλοί πλέον :lol:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#715278 Κάποια στιγμή έρχεται το πλήρωμα του χρόνου για όλους. Το να επιμένεις να κάνεις το ίδιο πράγμα ενώ πια δεν σου πάει, δεν οδηγεί πουθενά. Μπορεί να πετύχει επίσης πολλά σαν manager της δικής του ομάδας, ειδικά με τα λεφτά της Aramco μπορεί να κάνει ό,τι θέλει. Και έχοντας σίγουρα και την υποστήριξη της Ducati που έχει και το πιο ενδιαφέρον μηχανάκι.
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#715290 Αφου γουσταρει και μπορει φυσικα, ας τρεχει! Γιατι οχι; Δεν νομιζω οτι καταστρεφει την υστεροφημια του.
Θυμαμαι σε ενα γκραν πρι σκοποβολης στην Κυπρο που εκανα διαιτησια, συμμετειχε ενας παππους Αμερικανος 90 χρονων, που απ οτι εμαθα ερχοταν απο τις ΗΠΑ και επαιρνε μερος καθε χρονο.
Οταν ηρθε η σειρα του γυρισε και μου ειπε: Δεν θελω χαρες. Θα εισαι το ιδιο αυστηρος στους κανονες, οσο με τους αλλους.
Του ετρεμαν τα χερια οταν γεμιζε και επερνε θεση βολης, αλλα μολις πεταγοταν ο δισκος ηταν απιστευτα γλυκεια η κινηση του.
Δεν τον ικανοποιουσαν οι προπονησεις. Ζουσε για τον αγωνα!
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#715295 Ποια υστεροφημια του; Τρεχει στους αγωνες πανω απο 25 χρονια. Πολλοι απο τους σημερινους αντιπαλους δεν ειχαν γεννηθει οταν πηρε τον πρωτο τιτλο και εχει 9 Ολοι τον ειχαν ινδαλμα κι ας μην το παραδεχονται.
Εδω τρεχει ο Κιμι και γουσταρει δεν θα το κανει ο γιατρος; Απλα πλεον μεγαλωσε, μπορει στον ενα γυρο να ειναι ανταγωνιστικος αλλα δεν αντεχει πια σε αυτο το επιπεδο. ( η πλακα ειναι οτι οι πιο πολλοι που τον κρινουν δεν ανεβαινουν μια σκαλα χωρις να λαχανιασουν, αλλα αυτος γερασε :lol: )

Εχει ακαδημια αναβατων με τους καλυτερους των δυο μικρων κατηγοριων σχεδον, εχει λεφτα, δοξα φημη και απο του χρονου ομαδα στην μεγαλη κατηγορια. Σε λιγα χρονια παιζει αναβατης που θα κανει νικες να εχει βγει απο αυτον και καποιοι τον κοροιδευουν κι ο Ροσσι δεν θα φαει σημερα απο την στεναχωρια του. :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By g8777
#715307 Στο εχω ξαναεξηγησει Νικολαε αλλα το Ροσσιλικι δεν σε αφηνει να δεις καθαρα.

Ερχεται καποια στιγμη που πρεπει να πεις φτανει. Φτανει ομως.

Γιατι το κορμι σου δεν τραβαει, γιατι οι αλλοι ειναι πιο πεινασμενοι, γιατι εισαι σαν σκατογρια . Γιατι βολοδερνεις και θαμπωνεις τον μυθο σου. Γιατι οχι μονο δεν κανεις καινουργιους οπαδους στην νεα γενια αλλα γελοιοποιεισαι και γινεσαι meme στα ματια τους. Σκεψου να εβλεπες για πολυ καιρο τον Τζορνταν στους Γουιζαρντς. Λεφτα, φημη, και δοξα οσα δεν εχουν βγαλει μαζι ολοι οι goat αλλων αθληματων. Και; Τα στερνα τιμουν τα πρωτα Νικο.

Βγαλε λοιπον αυτη την κλαρινομπλουζα με το "The Doctor" και ντυσου σαν ανθρωπος της ηλικιας σου. (Γιλεκο, ρεντιγκοτα, μπαστουνι, ημιψηλο, ρολοι τσεπης με αλυσιδα).
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#715313 Εδω θα συμφωνησω με τον Τζι :s_roses

Ολοι λατρεψαμε το Γιατρο, αλλα καπου κατανταει αηδια η φαση. Ειναι τοσα ταβλωμενα παιδακια με χερουκλες εκει εξω που σκεφτονται ΜοτοΤζιΠι και δεν τους πεφτει ουτε και στον υπνο τους... κι ειναι μια θεση καπαρωμενη γιατι ακομα πουλαει το μπραντ που εχτισε ο Δοκτορας οποτε πρεπει να το ξεζουμισουμε οσο παει.

Τα ιδια που λεμε οι περισσοτεροι εδω και τοσα χρονια για τον Κιμμαρο δηλαδη! Αμαρτια για τις πεινασμενες χερουκλες που χανουμε απο τις πιστες...