Φορουμ για τον υποψήφιο ή αναποφάσιστο αγοραστή, καινούριου ή μεταχειρισμένου
Άβαταρ μέλους
By koubeast
#212972 Ή να παρει η γυναίκα σου μια προσφορά στον ιδιο χωρίς ανταλλαγή να δούμε κατά ποσό διαφέρει η τιμή, και αν πετύχεις την προσφορά του Asimov το σπρώχνεις μόνος σου το φολο 1000-1500€! Ή ακόμα καλύτερα όπως είπε ο HF να μάθεις αν ισχύει η προσφορά του Asimov στον ίδιο αντιπρόσωπο που πήγε!
Άβαταρ μέλους
By g8777
#212975
alexandros.K έγραψε:Παρε και κανα τηλ σε καμια αλλη αντιπροσωπεια να διασταυρωσεις τιμες


Μια και καλη εχουμε. :lol:

Asimov έγραψε:g μου, φαίνονται τα σουξου μούξου με τον geo :shifty:
Πιθανόν να το παίρνουν μόνο αυτοί, αλλά στην ουσία δεν το παίρνουν 2.000 αλλά περίπου τα μισά.
Κι εδώ βέβαια μπαίνει το ερώτημα πόσο θα μπορούςες να το έδινες εσύ, ακόμα και σε έμπορο που θεωρώ δεδομένο ότι θα το γυαλίσει, θα γυρίσει τα χιλιόμετρα και θα το δώσει 3 χιλιάρικα εύκολα.


Εγκω μακερωσει αν ξαναπεις τετοιο πραγμα. :x

Η ιστορια με την αγορα του πολο ειναι η εξης: Μου κανει την προσφορα για το swift και επειτα του αναφερω το polo. Εννοειται οτι για την κατασταση που ειναι αυτο το αυτοκινητο και βαση παρομοια μοντελα στο car.gr και εγω ο ιδιος το ειχα κοστολογησει καπου στα 2k. Του λεω λοιπον οτι εχω και αυτο εκει εξω παρκαρισμενο, ποια την GTO, οχι ηρθε και η πεθερα μαζι μου το αλλο διπλα, ααααα παμε να το δουμε.. Παμε το βλεπουμε, οκ , γυριζουμε μεσα , μπαινει στο car :lol: και τα υπολοιπα ειναι ατμος... Το σημαντικο ειναι οτι μου πουλαει στην τιμη καταλογου και τηρει ολες τις εκπτωσεις, αλλα θα περασω και μια απο αντιπροσωπειες γειτονικων νομων να ερωτηξω τι γινεται , με βαλατε σε σκεψεις...

Να πουλησω μονος μου το Πολο αποκλειεται, ειναι πολυ ψυχοφθορο να εχεις τρια αυτοκινητα και στο τελος να το σκοτωσεις κανα χιλιαρικο (σκραπ δλδ).Δεν θελω αγχος. :rtfm:

koubeast έγραψε:Ή να παρει η γυναίκα σου μια προσφορά στον ιδιο χωρίς ανταλλαγή να δούμε κατά ποσό διαφέρει η τιμή, και αν πετύχεις την προσφορά του Asimov το σπρώχνεις μόνος σου το φολο 1000-1500€! Ή ακόμα καλύτερα όπως είπε ο HF να μάθεις αν ισχύει η προσφορά του Asimov στον ίδιο αντιπρόσωπο που πήγε!


Πηγαμε μαζι να το δουμε, οποτε δεν παιζει να παει μονη της. :rant:
Να στειλω καναν geako που πουλαει παγακια σε εσκιμωους μπας και το παρουμε κατω απο 10k; :shifty:
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#212976 Στον Σφακιανάκη στην Αργυρούπολη είχα πάει.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#212977
g8777 έγραψε: Να στειλω καναν geako που πουλαει παγακια σε εσκιμωους μπας και το παρουμε κατω απο 10k; :shifty:


φτιαξε ενα μειλ,και στειλτο σε ολους τους επισημους διανομεις στην Ελλαδα ζητωντας προσφορα.
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#212978 Και με το τηλέφωνο γίνεται μια χαρά πάντως.
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#212979 Btw ορίστε από αντιπροσωπείες της Αθήνας :
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/7445490/
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/5812791/
Αυτή την τιμή μου έδωσε κι ο Σφακιανάκης συν 400 περίπου τα έξοδα
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#212981 να παρεις τηλεφωνο ολους τους αντιπροσωπους στην Ελλαδα? Θελεις μια μερα ολοκληρη.

Εγω το εχω κανει,και βγηκα αρκετα κερδισμενος.Το ειχα προχωρησει κιολας,πηγαινα με τη προσφορα στο χερι που φαινοταν αναλυτικα τα ποσα ,καθως και το τελικο ποσο πληρωμης με το κλειδι στο χερι.
Μπορεις να δωσεις καλυτερη προσφορα?Απλα πραγματα.

το 2005 με τιμοκαταλογο 49.800 το πηρα 45.600 με γνησια πατακια,συναγερμο, πινακιδες,εξοδα ολα κομπλε..Τοτε το 2005 οι σημερινες εκπτωσεις δεν παιζανε πουθενα λογω της τοτε κινησης της αγορας.
Και μιλαμε για μοντελο ειδικο που δεν υπαρχει ο φοβος του πωλητη μηπως παρει κατι αλλο απο τον ανταγωνισμο.
Το ιδιο ειχα κανει και σε καποιους φιλους που ηθελαν ειδικη παραγγελια μια εκδοση εβο που δεν εισαγοταν κανονικα ,αλλα κατοπιν παραγγελιας.Και εκει εγινε πολυ καλυτερη τιμη για 3 αυτοκινητα.Επρεπε να βλεπατε τα μουτρα του πωλητη οταν του ζητησα προσφορα για 3 εβο 9 rs. :lol:
Άβαταρ μέλους
By drdino
#212987 Είναι άλλη κατηγορία.
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#212990
dimviii έγραψε:
g8777 έγραψε: Να στειλω καναν geako που πουλαει παγακια σε εσκιμωους μπας και το παρουμε κατω απο 10k; :shifty:


φτιαξε ενα μειλ,και στειλτο σε ολους τους επισημους διανομεις στην Ελλαδα ζητωντας προσφορα.


το εκανα το καλοκαιρι και μου απαντησε μονο ενας. Η απαντηση του ηταν "στειλε μου το τηλεφωνο σου να σε παρω να τα πουμε"
Άβαταρ μέλους
By dimik
#212996 Προ κρίσης το 08 έκοψα ένα χιλιάρικο μετρητά παίρνοντας τηλ σε όλες τις αντιπροσωπειες σε απόσταση μαξ 200 χλμ, και τώρα μέσα στην κρίση το παίζουν σκληρά καρύδια?

< >
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#213020 Τωρα σε αποσταση 200χλμ μπορει να μην βρεις και κανεναν αντιπροσωπο.

Οταν μπηκα στην VW η πρωτη κουβεντα του πωλητη ηταν "Μπορει να μην πουλαμε οπως παλια αλλα δεν χαριζουμε"

Πλεον οι εκπτωσεις ειναι αρκετα γεναιοδωρες απο τα κεντρικα οποτε δεν μπαινει σε διαδικασια ψησιματος ο πωλητης λεγοντας οτι αυτες ειναι οι εκπτωσεις δεν μπορουμε καλυτερα. Απεναντιας πολλες φορες προσπαθουν να πουλησουν με λιγοτερη εκπτωση.

Παραδειγμα εγω οταν ακουσα οτι υπαρχει προωθητικο προγραμμα της BMW μιλησα με εναν αντιπροσωπο σε καποιο μερος στο τηλεφωνο. Μου ειπε περιμενω 10 αυτοκινητα και τα 10 ειναι diesel οποτε οι εκπτωσεις δεν ισχυουν για σενα που θελεις βενζινη και κατευθειαν ξεκινησε να μου δινει προσφορα για παραγγελια λεγοντας μου "Μπορει να μην το παρεις με την καλη τιμη της προσφορας αλλα θα το παρεις οπως το θες".
Άβαταρ μέλους
By dimik
#213066
bibendum έγραψε:Τωρα σε αποσταση 200χλμ μπορει να μην βρεις και κανεναν αντιπροσωπο.

Οταν μπηκα στην VW η πρωτη κουβεντα του πωλητη ηταν "Μπορει να μην πουλαμε οπως παλια αλλα δεν χαριζουμε"

Πλεον οι εκπτωσεις ειναι αρκετα γεναιοδωρες απο τα κεντρικα οποτε δεν μπαινει σε διαδικασια ψησιματος ο πωλητης λεγοντας οτι αυτες ειναι οι εκπτωσεις δεν μπορουμε καλυτερα. Απεναντιας πολλες φορες προσπαθουν να πουλησουν με λιγοτερη εκπτωση.

Παραδειγμα εγω οταν ακουσα οτι υπαρχει προωθητικο προγραμμα της BMW μιλησα με εναν αντιπροσωπο σε καποιο μερος στο τηλεφωνο. Μου ειπε περιμενω 10 αυτοκινητα και τα 10 ειναι diesel οποτε οι εκπτωσεις δεν ισχυουν για σενα που θελεις βενζινη και κατευθειαν ξεκινησε να μου δινει προσφορα για παραγγελια λεγοντας μου "Μπορει να μην το παρεις με την καλη τιμη της προσφορας αλλα θα το παρεις οπως το θες".



Σε κάθε περίπτωση αν ξέρεις ακριβώς τι θέλεις δεν χάνεις τίποτα πέρα από μερικά λεπτά της ζωής να πάρεις ένα τηλ και να ζητήσεις τελική τιμή με το κλειδί στο χέρι από συγκεκριμένο αυτοκίνητο με συγκεκριμένη διαμόρφωση.
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#213090
bibendum έγραψε:Απεναντιας πολλες φορες προσπαθουν να πουλησουν με λιγοτερη εκπτωση

Αυτό έχει γίνει στην περίπτωση του g.
Το αμάξι (χωρίς τα εξτραδάκια και το μεταλλικό) τα κεντρικά το δίνουν 10.000 και χρεώνουν το χαρτί της απόσυρσης (που δήθεν στο κάνουν δώρο) περίπου 3 κατοστάρικα και τα λοιπά έξοδα (πινακίδες, μεταφορικά και προετοιμασία) 4 περίπου κατοστάρικα. Το σύνολο 10.700-10.800. Βάλε και τα έξτρα του g, θα έπρεπε να του το χρεώσουν 11.500 και πολύ λέω. Ε, κάπου εκεί ο ντόπιος dealer κοιτάει να προσθέσει κάτι στο κέρδος του, εκμεταλλευόμενος ότι δεν έχει ανταγωνισμό στην περιοχή.