Φορουμ για τον υποψήφιο ή αναποφάσιστο αγοραστή, καινούριου ή μεταχειρισμένου
Άβαταρ μέλους
By nass
#16537 Σκέφτομαι να αγοράσω ένα Honda Jazz μεταχειρισμένο για χρήση πόλης, παιδιά στο σχολείο, super market, δουλίτσες, τέτοια, μην ταλαιπωρώ 3 διαφορικά, τα 2 ενεργά :inlove: :s_biggrin για τέτοιες ποταπές χρήσεις :rtfm: Κυρίως θα το οδηγεί η :inlove: Προτεραιότητες: χώροι, αξιοπιστία, ευκολία οδήγησης, οικονομία αλλά και μια σπιρτάδα τη θέλουμε (οπότε λέω για το 1400 100 άλογα), ψοφίμια-μαούνες αποκλείονται. Budget έως 10000 αλλά κατά προτίμηση στην περιοχή των 8000. Κατά προτίμηση αυτόματο (η ευκολία που λέγαμε).

Ποιάς γενιάς (χρονολογίας) Jazz έχει το καλύτερο value for money για την περίπτωσή μου ?

Εχετε κάποια άλλη συγκρίσιμη πρόταση ? (για να δούμε :shifty: )
Άβαταρ μέλους
By spyros.s
#16676 Έχω οδηγησει το 1400 φουλ εξτρα με μανουαλ κιβώτιο του 2008! Αυτό σου προτείνω με λιγότερα από 8κ! Μου άρεσε πάρα πολύ τότε
Άβαταρ μέλους
By nomarxis
#17065 Χώροι, αξιοπιστία, ευκολία οδήγησης, οικονομία θα τα βρεις σίγουρα και σε μεγάλο βαθμό στο jazz!
Είναι το πρακτικότερο στη κατηγορία του! Ψώνια, πολλά ψώνια, μετακομίσεις, μεταφορές !!
Για παιδιά (καρότσι χωρά άνετα στο πορτπαγκάζ) , και τα Magic seats δε φαντάζεσαι πόσες φορές θα σε εξυπηρετήσουν!
Πανεύκολο σε ελιγμούς, παρκάρισμα και με πολύ καλή περιμετρική ορατότητα.
Από αξιοπιστία , είχα το 1ης γενιάς (2002) και για 120,000 km πέρα από τα αναλώσιμα δεν χρειάστηκε τίποτε άλλο.
Τώρα έχω το 2ης γενιάς f/l με μηχανικό κιβώτιο. 25,000 Km και πάλι δεν έχει παρουσιάσει κάτι!
Οικονομία : Βρίσκομαι στο 6,5 στη πόλη και 5,5 στο ταξίδι, με ήρεμη οδήγηση και στο ταξίδι μέχρι 120 km/h. Με το 1ης γενιάς ήμουν 0,3 l/100 πιο κάτω (Manual), 8 μπουζί και κινητήρας με μέγιστη ροπή στις 2800 (Diesel;).
Από στήσιμο προσωπικά μου αρκεί! Όχι τίποτα ιδιαίτερο, για την πόλη τέλειο! Γέρνει κάπως παραπάνω και το σημαντικότερο μειονέκτημα που συνάντησα και στα 2 μοντέλα είναι η μεγάλη ευπάθεια στους πλευρικούς.

Φαντάζομαι κοιτάς για το 2ης γενιάς προ f/l ( αυτό είναι με 100 άλογα ). Σε αυτό το μοντέλο τοποθετήθηκε το i-shift (μετά το f/l , νομίζω μοντέλα 2011 κ μετά, επανήλθε το CVT αλλά έμπαινε μόνο στο Hybrid μοντέλο).
Δεν έχω διαβάσει και τις καλύτερες κριτικές για αυτό το αυτόματο και η Honda μετά από 3 χρόνια στην αγορά το απέσυρε!
http://www.jazzmania.gr/forum/viewtopic.php?f=27&t=1281
Σχετικά αργές αλλαγές ακόμα και στη χειροκίνητη λειτουργία γιατί είναι προσανατολισμένο στην οικονομία και μόνο.
Οπότε ίσως θα κάνεις κάποιους συμβιβασμούς στο θέμα σπιρτάδας!
Ενδιαφέρεσαι για το Hybrid? Με μία πρόχειρη αναζήτηση στο car το Hybrid μοντέλο ξεφεύγει από το budget σου.
Γνώμη μου θα ήταν να κοιτάξεις το 1ης γενιάς f/l μοντέλο που με το CVT φαντάζει καλύτερη επιλογή ως προς την ευκολία οδήγησης και χειρισμών και με το 7speed mode να παίξεις με τα 83 άλογα!
κάτι τέτοιο : http://www.car.gr/classifieds/cars/view/4866936/

Υ.Γ. Το jazz είναι 1339 cm³. Αν δεν κάνω λάθος αυτή η χωρητικότητα το κατατάσσει στα 1,3 L.
Άβαταρ μέλους
By nass
#17363 Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Ποιές είναι οι χρονολογίες για να ξέρω τι να ψάχνω στο car.gr ?

1ης γενιάς μέχρι πότε ?
2ης γενιάς προ F/L μέχρι πότε ?

Δεν με ενδιαφέρει το Hybrid και μάλλον βλέπω ότι πρέπει να ξεχάσω και το αυτόματο
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#17460 Καλύτερα να μην ξεχάσεις το αυτόματο. Το CVT στην πρώτη γενιά ήταν πολύ καλό και νομίζω μεταμορφώνει ένα αυτοκίνητο πόλης.
Αν και το Τζαζ είναι πολύ περισσότερο από αυτοκίνητο πόλης.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#17462 Το Jazz μ΄αρέσει πολύ, αν ήθελες κάποια άλλη πρόταση, θα σου έλεγα να ρίξεις μία ματιά σε yaris ή mazda 2
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#17595 Εικόνα
Το είδα σήμερα στην Κηφισιά και φαινόταν (!) σε καλή κατάσταση. Μακάρι να φαινόταν και ολόκληρο το τηλέφωνο

Edit: και εκτός budget ... ( http://www.car.gr/classifieds/cars/view/5332202/)

<
Άβαταρ μέλους
By nomarxis
#17738
nass έγραψε:1ης γενιάς μέχρι πότε ?
2ης γενιάς προ F/L μέχρι πότε ?

Δεν με ενδιαφέρει το Hybrid και μάλλον βλέπω ότι πρέπει να ξεχάσω και το αυτόματο


Για το 1ης γενιάς μπορείς να κοιτάς από 2006-2009 και για το 2ης γενιάς προ f/l από 2009 μέχρι 2011.

Εάν η προτεραιότητά σου είναι το αυτόματο και οι χώροι γνώμη μου είναι πως πρέπει να σκεφτείς σοβαρά την αγορά του jazz,
ιδιαίτερα με το CVT (2006-2009). Εάν πας σε μηχανικό και οι τεράστιοι χώροι δεν είναι το παν, σίγουρα μπορείς να κοιτάξεις τα Yaris(πολλές επιλογές) & Mazda 2 που ανέφεραν παραπάνω.
Το jazz βγαίνει και ''οικονομικό'' 1200άρι ( μόνο Manual) !!
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/5062716/

Επειδή πέρασαν και περνούν ακόμα και τα 2 από τα χέρια μου εξακολουθώ να θεωρώ το 1ης γενιάς ιδανικότερο για την πόλη με την άριστη απόκριση και την μέγιστη ροπή σε χαμηλές στροφές! :s_yes
Ο iVtec στο 2ης γενιάς αξίζει μόνο πάνω από τις 4000/λεπτό. :superman:
Άβαταρ μέλους
By nomarxis
#17739
Scotch έγραψε:Το είδα σήμερα στην Κηφισιά και φαινόταν (!) σε καλή κατάσταση. Μακάρι να φαινόταν και ολόκληρο το τηλέφωνο

Edit: και εκτός budget ... ( http://www.car.gr/classifieds/cars/view/5332202/)


Στην περιγραφή αναφέρει πάντα σε γκαράζ.....πως όταν πέρασες εσύ ήταν έξω? :s_no

:s_laughat :s_laughat :lol: :lol:

Υποθέτω για την αγγελία, να πετύχει και τους περαστικούς , αλλά ας το αναφέρω!!!
Άβαταρ μέλους
By spyros.s
#17763 όταν πήρα το σιβικ 8g, είχα οδηγήσει το τοτε 1.4 με το μοτέρ που είχε και το τζαζ με τα 83 άλογα! Πράγματι ήταν εξαιρετικά ροπάτο στις χαμηλές στροφές άρα και ιδανικό για αστικές μετακινήσεις αν και ψόφιο ψηλά! Το 1.4 με τα 100 άλογα που βγήκε το 2009 ήταν σαφώς καλύτερο μοτέρ αν το αμάξι θα καλύπτει και μη αστικές διαδρομές! Για μένα η πρόταση είναι jazz 2 προ f/l με το 1.4 100hp μοτέρ!
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#29023 To jazz μ έχει εντυπωσιάσει κι εμένα για την πρακτικότητά του σε όλους τους τομείς. Ενώ δείχνει μεγαλούτσικο είναι πολύ ευκίνητο μέσα στην πόλη, και οι χώροι του κάτι παραπάνω από αξιοπρεπείς. Το μοτέρ ντάξει ούτε κρύο ούτε ζέστη αλλά για αυτό που προορίζεται κάνει μια χαρά τη δουλειά του.