Φορουμ για τον υποψήφιο ή αναποφάσιστο αγοραστή, καινούριου ή μεταχειρισμένου
Άβαταρ μέλους
By antonis78
#810888 Λοιπόν, επανέρχομαι με τις τελευταίες εξελίξεις (όχι κάτι ιδιαίτερο όμως).

Το μεταχειρισμένο το απέκλεισα γιατί αφενός διάβασα σημεία και τέρατα, αφετέρου δεν θέλω να δώσω τόσα λεφτά για δεύτερο χέρι και όλα τα ρίσκα του.

Λέω λοιπόν για καινούργιο. Επιπλεόν, το budget αυξήθηκε λιγάκι (34k) γιατί δεν έβρισκα κάτι της προκοπής με 30k (που φτάσαμε ρε φίλε :omg: ) και επιπλέον βρέθηκε χορηγός για κάτι ακόμα :lol:

Οπότε έχουμε και λέμε
1. Toyota Corolla Cross (1.8 όμως). Ναι, ξέρω ότι είπα ότι το απέκλεισα λόγω χώρων αλλά σκέφτηκα λίγο πιο ήρεμα και αντικειμενικά και αποφάσισα να το συμπεριλάβω. Θα κάνω μία παραχώρηση στο πορτ μπαγκαζ (θα βάλω μπαγκαζιέρα στην ανάγκη) και στην ποιότητα υλικών αλλά θα κερδίσω σε άνεση με την πολύ καλή ανάρτηση και σε οικονομία με το πολύ καλό μοτέρ. Πρέπει όμως να πάω να το δω για να δω χώρους επιβατων. Εκεί δεν θα κάνω παραχώρηση. Αν είναι καλοί, προχωράμε.
2. Tucson. Με καλύπτει σε εμφάνιση, ποιότητα, χώρους αλλά χάνουμε σε οικονομία. Για την χρήση που το θέλω προτιμώ την Corolla αλλά δυστυχώς έχουμε εμφύλιο με την :inlove: γιατί προτιμά Tucson. Δεν ξέρω αν θα κερδίσω τον πόλεμο :lol:

Αν σκεφτείτε κάτι άλλο σε αυτό το budget, μου λέτε. Ούτως ή άλλως δεν θα προχωρήσω άμεσα σε αγορά αν δεν έρθει και το Corolla 1.8 ώστε να ξέρω.

Σας ευχαριστώ όλους.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#810891 Το Corolla Cross με τον 1.8 δεν εχει ερθει, ουτε ξερει κανεις αν και ποτε θα ερθει. Ομως οπου πουλιεται πισω εχει ημιακαμπτο και οχι πολλαπλους, οποτε το πατημα στον δρομο και η ανεση του, δεν θα ειναι οπως το ειδες.

Προσωπικα το Tuscon δεν μπορω να το βλεπω σε αντιθεση με το Sportage. Αλλα οπως τα λες για Tuscon σε βλεπω
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#810894 Βλέπω σε αυτά τα λεφτά και το υβριδικό Renault Arkana.
Δεν ξέρω τι λέει ως αυτοκίνητο αλλά μιας και είναι μέσα στο budget είπα να κάνω μια αναφορά.
Άβαταρ μέλους
By edmond
#810901
Asimov έγραψε:Karoq DSG?


< >

Once you go Skoda... :lol:

Να (ξανα)πω το Sportage, μιας και στα ίδια(?) λεφτά με το τουσόν παίρνεις κάτι παραπάνω, μεταξύ άλλων 7 χρόνια εγγύησης αν και (υποκειμενικά πάντα) το θεωρώ και πιο εύπεπτο από το χιουντάι.
Αλλιώς το κορόλλα κρος φαίνεται να καλύπτει όσα ζητάς, παίρνοντας μάλλον και ρέστα μιας και το 2λιτρο έχει 33κ, όσο ναναι το 1.800 θα έχει καναδυο χιλιάρικα λιγότερο. Με τις τεχνικές παραχωρήσεις που αναφέρει ο έτερος...σοφός :lol: παραπάνω αλλά -διάβολε- δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να σε επηρεάσει ο ημιάκαμπτος έναντι των πολλαπλών.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#810919 36K για την μεσαία έκδοση με τις οθόνες 150ps αυτόματο το Sportage,με 5 χρόνια δωρεάν service και 7 εγγύηση https://www.kia.com/gr/odigos-agoras/timokatalogos/.
Οι χώροι όμως δεν έχουν σχέση με το Corolla, 2 ευτραφείς άνω του 1.80 βολευτήκαμε μια χαρά μπρος πίσω στο KIA, στο Corolla ήταν σαφώς στριμίκωλα, επίσης σημαντική διαφορά στο πορτ μπαγκάζ. Ουσιαστικά μια κατηγορία πάνω το KIA, αντίστοιχο του RAV-Τiguan κλπ.

edit: αν το ύψος δεν είναι ζητούμενο σε αντίστοιχους χώρους με το Corolla παίζει το Xceed κάτω από τα 30Κ αυτόματο μεσαία έκδοση Platinum βενζίνη είτε diesel.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#810982
antonis78 έγραψε:2. Tucson. Με καλύπτει σε εμφάνιση, ποιότητα, χώρους αλλά χάνουμε σε οικονομία. Για την χρήση που το θέλω προτιμώ την Corolla αλλά δυστυχώς έχουμε εμφύλιο με την :inlove: γιατί προτιμά Tucson. Δεν ξέρω αν θα κερδίσω τον πόλεμο :lol:


Με γεια το Tuscon... :lol: :lol:

Βασικά, αν φτάνεις το Corolla Cross 2.0 hybrid, μην το αποκλείεις...
Άβαταρ μέλους
By dimik
#810989 Speaking of οικονομία, ναι μεν με το υβριδικό θα γλιτώσεις 2-3 λίτρα/100 αλλά θα πρέπει να το πουλησεις/αλλάξεις σχετικά γρήγορα για να μην φας την απαξίωση και το κόστος των πεσμενων μπαταριών.

Σε βάθος 10ετιας με το κόστος αντικατάστασης μπαταρίας παίζει η οικονομία που έκανες σε βενζίνη να αντισταθμιστει.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#811010
NickTG έγραψε:Σε βάθος 10ετιας οι μπαταρίες της Toyota έχουν ακόμα εγγύηση.
Εξαρτάται τι εννοούν εγγύηση, ότι θα δουλεύουν οι μπαταρίες γενικά ή ότι αν πέσουν πχ στο 80% θα στις αλλάξουν δωρεάν;

Πάντως σε Lexus του 16 είδα τιμολόγιο με τα μάτια μου 5000 ευρώ για μπαταρία, χωρίς εργατικά και ΦΠΑ. Μετά το έβγαλε για πούλημα
Άβαταρ μέλους
By alexm
#811031 Off topic Εμείς πάντως είμαστε στα 450.000 αισίως και συνεχίζουμε.
Και στο συνεργείο είδαμε ίδιο με το δικό μας με 680.000.

Οποτε παμ παρακάτω σχετικά με την αξιοπιστία των υβριδικών
Άβαταρ μέλους
By manoliossss
#811124
alexm έγραψε:Off topic Εμείς πάντως είμαστε στα 450.000 αισίως και συνεχίζουμε.
Και στο συνεργείο είδαμε ίδιο με το δικό μας με 680.000.

Οποτε παμ παρακάτω σχετικά με την αξιοπιστία των υβριδικών
Τι αυτοκίνητο;