Φορουμ για τον υποψήφιο ή αναποφάσιστο αγοραστή, καινούριου ή μεταχειρισμένου
Άβαταρ μέλους
By georouv
#859907 Καλημέρα,χαίρεται :s_howdy ,θα ήθελα να μου πείτε προτάσεις για ένα οικονομικό suv καινούριο μεχρι 22.000 ευρώ budget,ήδη έχω κάνει μια έρευνα αγοράς,και είμαι μεταξύ dacia duster και suzuki vitara ή scross, έχω δει και κάποια άλλα, αλλά θα ήθελα να μου προτείνετε να δοκιμάσω και άλλα αυτοκίνητα. Με ενδιαφέρει ένα suv όσο γίνεται να είναι άνετο σε ταξίδια και λίγο εκτος δρόμους για να μπω σε κακοτράχαλους δρόμους για κάποια απαραίτητες περιορισμένες πολύ λίγες μετακινήσεις και να είναι κάπως οικονομικό όσο γίνεται.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#859909 Καλησπέρα και σε σένα!

Αν μιλάμε για καινούριο, νομίζω πως πρέπει να ανέβεις λίγο σε budget (κάπου στα 25Κ) για τα μοντέλα που αναφέρεις.

Επίσης χρειάζεσαι 4κίνηση;

Έχουμε αρκετά duster (4x4 dci) στη δουλειά και καθημερινά χρησιμοποιούνται σε λατομεία, είναι εξαιρετικά, πάνε παντού και είναι αξιόπιστα. Σαν αυτοκίνητα είναι πιο βασικά από τον ανταγωνισμό σε εικόνα (πλαστικά, εξοπλισμός, κτλ), αλλά αυτό δεν ξέρω αν σε ενοχλεί. Προσωπικά άνετα θα έπαιρνα ένα (αλλά πλέον για την πλούσια 4x4 dci έκδοση θέλεις 32 χιλιάρικα... :lipsealed: )

Πριν λίγο καιρό είχα κάνει μία βόλτα σαν συνεπιβάτης σε ένα ολοκαίνουριο Vitara facelift και το βρήκα εξαιρετικό. Ήταν αυτόματο και προσθιοκίνητο και νομίζω η πλούσια έκδοση (νομίζω κάνει κάπου 26-28 χιλιάρικα το συγκεκριμένο) και αυτό που μου έκανε εντύπωση ήταν πως ήταν ήσυχο! Το λέω αυτό, γιατί η προηγούμενη γενιά του είχε κακή ηχομόνωση (όπως μου επιβεβαίωσε και ο οδηγός, που ακριβώς πριν είχε το pro facelift). Από κατανάλωση το συγκεκριμένο (1,4Τ βενζίνη 129 ατίθασα άτια, αυτόματο) ήταν κάπου στα 6lt/100χλμ... καθόλου κακό! Από χώρους αξιοπρεπέστατο για οικογένεια, οδηγικά δεν ξέρω τι λέει, αν και ήταν αρκετά άνετη η ανάρτησή του...

Το S-Cross δεν έχω ιδέα.
Άβαταρ μέλους
By georouv
#859917
markvag έγραψε:Καλησπέρα και σε σένα!

Αν μιλάμε για καινούριο, νομίζω πως πρέπει να ανέβεις λίγο σε budget (κάπου στα 25Κ) για τα μοντέλα που αναφέρεις.

Επίσης χρειάζεσαι 4κίνηση;

Έχουμε αρκετά duster (4x4 dci) στη δουλειά και καθημερινά χρησιμοποιούνται σε λατομεία, είναι εξαιρετικά, πάνε παντού και είναι αξιόπιστα. Σαν αυτοκίνητα είναι πιο βασικά από τον ανταγωνισμό σε εικόνα (πλαστικά, εξοπλισμός, κτλ), αλλά αυτό δεν ξέρω αν σε ενοχλεί. Προσωπικά άνετα θα έπαιρνα ένα (αλλά πλέον για την πλούσια 4x4 dci έκδοση θέλεις 32 χιλιάρικα... :lipsealed: )

Πριν λίγο καιρό είχα κάνει μία βόλτα σαν συνεπιβάτης σε ένα ολοκαίνουριο Vitara facelift και το βρήκα εξαιρετικό. Ήταν αυτόματο και προσθιοκίνητο και νομίζω η πλούσια έκδοση (νομίζω κάνει κάπου 26-28 χιλιάρικα το συγκεκριμένο) και αυτό που μου έκανε εντύπωση ήταν πως ήταν ήσυχο! Το λέω αυτό, γιατί η προηγούμενη γενιά του είχε κακή ηχομόνωση (όπως μου επιβεβαίωσε και ο οδηγός, που ακριβώς πριν είχε το pro facelift). Από κατανάλωση το συγκεκριμένο (1,4Τ βενζίνη 129 ατίθασα άτια, αυτόματο) ήταν κάπου στα 6lt/100χλμ... καθόλου κακό! Από χώρους αξιοπρεπέστατο για οικογένεια, οδηγικά δεν ξέρω τι λέει, αν και ήταν αρκετά άνετη η ανάρτησή του...

Το S-Cross δεν έχω ιδέα.


Ευχαριστώ πολύ!! Μακάρι να μην είναι πιο ακριβό το νέο duster,γιατί μου αρέσει και πάρα πολύ η νέα του σχεδίαση.Ακούω και κάτι τιμές πριν 2-3 χρόνια οτι έκανε 17 χιλιαδες και βλέπω πως έχει ακριβύνει ήδη και έχω στεναχωρηθεί. :s_wacko
Σκέφτομαι πιο πολύ το vitara τώρα γενικά.Να σε ρωτήσω από θέμα οικονομίας και το vitara είναι κάπως οικονομικό.Να σε ρωτήσω με το duster με το υγραέριο, πιστεύεις θα βλέπεις πολύ πιο πολύ οικονομία καυσίμου απ' ότι με το vitara το mild hybrid ? :s_yummy
Άβαταρ μέλους
By georouv
#859918
Dodger έγραψε:Dacia Duster -
Suzuki Vitara -
Suzuki S-Cross -
Seat Arona -
Skoda Kamiq -
Kia Stonic -
Jeep Avenger -
Renault Captur -
MG ZS -

Ευχαριστώ πολύ!! Από αυτά έχω δει και τσεκάρει γενικά μόνο τα suzuki και το arona, θα τα δώ! :eat: :eat:
Άβαταρ μέλους
By nikos
#859928
georouv έγραψε:
markvag έγραψε:Καλησπέρα και σε σένα!

Αν μιλάμε για καινούριο, νομίζω πως πρέπει να ανέβεις λίγο σε budget (κάπου στα 25Κ) για τα μοντέλα που αναφέρεις.

Επίσης χρειάζεσαι 4κίνηση;

Έχουμε αρκετά duster (4x4 dci) στη δουλειά και καθημερινά χρησιμοποιούνται σε λατομεία, είναι εξαιρετικά, πάνε παντού και είναι αξιόπιστα. Σαν αυτοκίνητα είναι πιο βασικά από τον ανταγωνισμό σε εικόνα (πλαστικά, εξοπλισμός, κτλ), αλλά αυτό δεν ξέρω αν σε ενοχλεί. Προσωπικά άνετα θα έπαιρνα ένα (αλλά πλέον για την πλούσια 4x4 dci έκδοση θέλεις 32 χιλιάρικα... :lipsealed: )

Πριν λίγο καιρό είχα κάνει μία βόλτα σαν συνεπιβάτης σε ένα ολοκαίνουριο Vitara facelift και το βρήκα εξαιρετικό. Ήταν αυτόματο και προσθιοκίνητο και νομίζω η πλούσια έκδοση (νομίζω κάνει κάπου 26-28 χιλιάρικα το συγκεκριμένο) και αυτό που μου έκανε εντύπωση ήταν πως ήταν ήσυχο! Το λέω αυτό, γιατί η προηγούμενη γενιά του είχε κακή ηχομόνωση (όπως μου επιβεβαίωσε και ο οδηγός, που ακριβώς πριν είχε το pro facelift). Από κατανάλωση το συγκεκριμένο (1,4Τ βενζίνη 129 ατίθασα άτια, αυτόματο) ήταν κάπου στα 6lt/100χλμ... καθόλου κακό! Από χώρους αξιοπρεπέστατο για οικογένεια, οδηγικά δεν ξέρω τι λέει, αν και ήταν αρκετά άνετη η ανάρτησή του...

Το S-Cross δεν έχω ιδέα.


Ευχαριστώ πολύ!! Μακάρι να μην είναι πιο ακριβό το νέο duster,γιατί μου αρέσει και πάρα πολύ η νέα του σχεδίαση.Ακούω και κάτι τιμές πριν 2-3 χρόνια οτι έκανε 17 χιλιαδες και βλέπω πως έχει ακριβύνει ήδη και έχω στεναχωρηθεί. :s_wacko
Σκέφτομαι πιο πολύ το vitara τώρα γενικά.Να σε ρωτήσω από θέμα οικονομίας και το vitara είναι κάπως οικονομικό.Να σε ρωτήσω με το duster με το υγραέριο, πιστεύεις θα βλέπεις πολύ πιο πολύ οικονομία καυσίμου απ' ότι με το vitara το mild hybrid ? :s_yummy
Εννοείται με το υγραέριο το duster θα είναι οικονομικότερο από βιταρα

< Note >
Άβαταρ μέλους
By markvag
#859934
georouv έγραψε:Να σε ρωτήσω με το duster με το υγραέριο, πιστεύεις θα βλέπεις πολύ πιο πολύ οικονομία καυσίμου απ' ότι με το vitara το mild hybrid ? :s_yummy


Δεν έχω ιδέα! :lol: :lol:

Από τη μία το υγραέριο είναι πολύ οικονομικό λόγω χαμηλής τιμής, από την άλλη έχει μόνο 100 άλογα για 1300+ κιλά, οπότε θα ζορίζεται αρκετά (και άρα θα καίει). Για να έχεις μία ιδέα της πραγματικής οικονομίας ρίξε μια ματιά στο spritmonitor.de (εδώ για το duster LPG και εδώ γα το Vitara)

Αν ισχύουν αυτά τα νούμερα (8,3λτ/100χλμ το Duster και 6,3λτ/100χλμ το Vitara), που λογικά κάπου εκεί θα είσαι, το Duster LPG θέλει € 8-8,5 για 100χλμ και το Vitara κάπου στα € 11-12...

Πάντως, όσο κι αν βγαίνει ακριβότερο σε €, το Vitara έχει πολύ χαμηλή κατανάλωση!

Απ' ότι καταλαβαίνω δεν θέλεις 4κίνηση...
Άβαταρ μέλους
By georouv
#859939 :s_bye :s_bye Καλημέρα, και γώ αυτό βλέπω, και είδα κάπου οτί εύκολα και με ψιλοοικονομική οδήγηση μπορεί η κατανάλωση με lpg να ειναι 10LT/100km , αν το υγραέριο παραμείνει στα 0.8-0.85 θα είναι γύρω στα 8 ευρώ.Αλλά θέλω ένα αμάξι που να μην ζορίζεται φορτωμένο και με άτομα στην εθνική όταν πάω με 120-230 η σε ανηφορικές κλίσεις σε μεγάλους δρόμους,πράγμα που κάνει το αυτοκίνητο ένα μικρό που έχω, κάτι που οριακά μπορεί να κάνει το dacia να ζορίζεται.Τώρα λαμβάνω κάτι προσφορές για duster στα 21 και πιο κάτω καινούριο για μέσα στον Μάρτιο και το σκέφτομαι, επειδή είναι να βγεί το καινούριο και γίνεται ξεπούλημα.Αλλά και με 20-21 παίρνω το vitara στην πολύ απλή έκδοση GL και δεν έχω τοσο πρόβλημα για 1-3 χιλιάδες παραπάνω.Απλά δεν θέλω τετρακίνηση για την παραπάνω τιμή αγοράς που βγαίνω απο το budget μου, και δεν το χρειάζομαι για πάρα πολύ off road , μόνο για κάτι κτηματάκια που έχω, πέρα απο αυτο δεν κανω οδηγηση σαν διασκέδαση offroad, και έχω ακούσει οτι καίει και παραπάνω το 4κίνητο , αλλα πιο πολύ για την τιμή δεν θέλω 4χ4.Θά θελα να σε ρωτήσω εγώ πιστεύω μέχρι να βγει το καινούριο ότι και να λένε και απρίλιο μάιο να το πάρω μια χαρά θα έχουν μοντέλα duster διαθέσιμα και μετα τον μάρτιο και θα πέσουν και απλά μπλοφάρουν οτι εξαντλούνται τόσο, εσύ τι πιστεύεις πάνω σε αυτό?
Άβαταρ μέλους
By edmond
#859941
georouv έγραψε:...επειδή είναι να βγεί το καινούριο και γίνεται ξεπούλημα.

Δεν νομίζω ότι βγαίνει καινούργιο. Μου κάνει για κλασική περίπτωση δικαιολογίας σπρωξίματος.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#859943
edmond έγραψε:
georouv έγραψε:...επειδή είναι να βγεί το καινούριο και γίνεται ξεπούλημα.

Δεν νομίζω ότι βγαίνει καινούργιο. Μου κάνει για κλασική περίπτωση δικαιολογίας σπρωξίματος.

Κι ομως ερχεται..

https://www.dacia.gr/cars/all-new-duster/overview.html

Θα ερθει σε υβριδικο και θα ειναι το μοναδικο 4Χ4.

Αυτα που υπαρχουν λογικα τα δινουν σε προσφορα αν και θα ειναι συγκεκριμενες εκδοσεις χωρις να μπορεις να βαλεις παραγγελια
Άβαταρ μέλους
By georouv
#859945 Ναι δίνουν συγκεκριμένα μοντέλα, χρώματα και εκδόσεις που εμένα μου κάνει τα συγκεκριμένα, αλλά σκέφτομαι οτι πριν 2 χρόνια ήταν πολύ πιο φτηνά, να ρωτήσω τα duster που θα ρθουν με υγραέριο θα είναι μόνο 4χ4 ξέρετε?
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#859946
georouv έγραψε:Ναι δίνουν συγκεκριμένα μοντέλα, χρώματα και εκδόσεις που εμένα μου κάνει τα συγκεκριμένα, αλλά σκέφτομαι οτι πριν 2 χρόνια ήταν πολύ πιο φτηνά, να ρωτήσω τα duster που θα ρθουν με υγραέριο θα είναι μόνο 4χ4 ξέρετε?

https://trcoff.gr/newmodels/dacia-duster-2024/

Συμφωνα με αυτο τετρακινητες εκδοσεις θα εχουν οι Hybrid / mild hybrid ( με τον tce 130 ), οι εκδοσεις με υγραεριο θα ειναι δικινητες
Άβαταρ μέλους
By edmond
#859948
PaNick67 έγραψε:
edmond έγραψε:
georouv έγραψε:...επειδή είναι να βγεί το καινούριο και γίνεται ξεπούλημα.

Δεν νομίζω ότι βγαίνει καινούργιο. Μου κάνει για κλασική περίπτωση δικαιολογίας σπρωξίματος.

Κι ομως ερχεται..

https://www.dacia.gr/cars/all-new-duster/overview.html

Θα ερθει σε υβριδικο και θα ειναι το μοναδικο 4Χ4.

Αυτα που υπαρχουν λογικα τα δινουν σε προσφορα αν και θα ειναι συγκεκριμενες εκδοσεις χωρις να μπορεις να βαλεις παραγγελια

Λολ.
Θυμάμαι ότι "βγαίνει" καινούργιο αλλά στο μυαλό μου το είχα ότι θα κάνει κανά χρόνο να εμφανιστεί...live!
Άβαταρ μέλους
By markvag
#859949
georouv έγραψε:Θά θελα να σε ρωτήσω εγώ πιστεύω μέχρι να βγει το καινούριο ότι και να λένε και απρίλιο μάιο να το πάρω μια χαρά θα έχουν μοντέλα duster διαθέσιμα και μετα τον μάρτιο και θα πέσουν και απλά μπλοφάρουν οτι εξαντλούνται τόσο, εσύ τι πιστεύεις πάνω σε αυτό?


Δεν έχω ιδέα για την εμπορική τους πολιτική και την πολιτική αποθεμάτων τους! :lol: :lol:

Λογικά θα υπάρχει διαθεσιμότητα για λίγο ακόμα, εξαρτάται βέβαια από πολλούς παράγοντες αυτό (πολιτική αντιπροσωπείας, πόσο πουλάει, κτλ), αλλά σίγουρα εάν έρθει το καινούριο ή είναι προ των πυλών θα περιοριστεί η διαθεσιμότητα του παλιού και πιθανώς να έχεις πολύ λίγα αμάξια να διαλέξεις (πχ να μην έχει όλες τις εκδόσεις εξοπλισμού, όλα τα χρώματα κτλ.) Από την άλλη λογικά θα κάνει κάποια προσφορά να φύγουν τα παλιά...

Πιθανότητες είναι αυτά βέβαια...