Φορουμ για τον υποψήφιο ή αναποφάσιστο αγοραστή, καινούριου ή μεταχειρισμένου
Άβαταρ μέλους
By Serf
#797460
Dimsabas έγραψε:Πώς και δεν πας σε πριζάτο;
Γιατί η λίστα των αυτοκινήτων είναι κλειδωμένη σε αυτά της αρχικής δημοσίευσης. Ούτε τασάκι έξτρα δεν επιτρέπεται.
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#797536
Serf έγραψε:Η σύζυγος άλλαξε εργασία αυτή την εβδομάδα και ο νέος εργοδότης δίνει το δικαίωμα επιλογής leasing από τη λίστα.

Έχουν απορριφθεί ήδη BMW 2 Active Tourer, BMW Σειρά 3, VW Tiguan και Audi Q2. Έχουμε δει και παραμένουν υποψήφια BMW X1 / Audi Q3 (ομάδα 1) και BMW Σειρά 1 /Audi A3.

Η επιλογή μεταξύ ομάδας 1 και ομάδας 2 θα εξαρτηθεί από το πόσο αρνητικά θα αξιολογήσουμε τη μη ύπαρξη μικρομεσαίου αυτοκινήτου για την καθημερινότητα. Όπως επίσης και τον έξτρα φόρο που θα κληθούμε να πληρώσουμε για την 1η ομάδα σε σχέση με τη 2η.

Εκεί όπου θα χρειαστούμε βοήθεια είναι η επιλογή εντός μιας ομάδας. Δηλαδή γιατί να προτιμήσουμε τη Σειρά 1 από το Α3, ή το αντίστροφο; Και γιατί να προτιμήσουμε το X1 από το Q3, αντίστοιχα. Αφήνοντας απ' έξω το εντελώς υποκειμενικό κριτήριο της εμφάνισης.Εικόνα

Edit: προσθήκη της σειράς 3 στα απορριφθέντα

Serf, ενημερωτικά με το Χ1 θα πληρώνετε ένα 2.5κ φόρο το χρόνο:

https://www.imerisia.gr/oikonomia/forol ... radeigmata

Q2 νομίζω θα πληρώνει όσο πλήρωνα κι εγώ με κόντιακ μέχρι τώρα, δηλαδή κοντά στα 1.200.

Σύζυγος έχει το Q2 εταιρικό. Μια χαρά είναι, πάρτε αυτό να γλιτώσετε φόρο (σε σχέση με το Χ1 γιατί φόρο δε παίζει να μη πληρώνεις με αυτή τη λίστα, αλλά ας πληρώνεις ένα 1300άρι πχ, κάπου εκεί). Βλέπω είναι και αυτόματο, οπότε σούπερ!


< >
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#797545 Πολύ σωστή παρατήρηση ο φόρος, αλλά να προσθέσω και κάτι που μου διέφυγε: το μόνο βενζίνης στην λίστα είναι το Q2, και είναι και αυτόματο.
Θα έλεγα να το σκεφτείς σοβαρά. Και μικρότερος φόρος, και καλό αυτόματο και γλιτώνεις από το diesel.
Άβαταρ μέλους
By alexm
#797573 Κύριοι, μια ερώτηση ήθελα να κάνω σε όλους όσους μιλάνε στο συγκεκριμένο τοπικ. Το q2, t-roc κτλ που σας έχουν δώσει από την εταιρεία σας τα έχουν δώσει ως παροχή η είναι απαραίτητα για τη δουλειά σας; πχ είστε εξωτερικοί πωλητές η κάτι τέτοιο

Δεν το ρωτάω για να κρίνω εσάς, απλά βλέπω ότι τουλάχιστον εδώ πάνω (Θεσσαλονίκη) πολύ λίγες εταιρείες το προσφέρουν, εκτός και αν είναι απολύτως απαραίτητο, και μόνο τότε δίνουν clio, corsa και λοιπα κουβαδακια
Άβαταρ μέλους
By NiTse
#797585 Δεν νομίζω να υπάρχει σύγκριση στο μέγεθος και των αριθμό των εταιρειών της Αθήνας με οποιοδήποτε άλλο μέρος ή την Θεσσαλονίκη πλην ελαχίστων εξαιρέσεων τύπου lidl.
Άβαταρ μέλους
By manoliossss
#797603
alexm έγραψε:Κύριοι, μια ερώτηση ήθελα να κάνω σε όλους όσους μιλάνε στο συγκεκριμένο τοπικ. Το q2, t-roc κτλ που σας έχουν δώσει από την εταιρεία σας τα έχουν δώσει ως παροχή η είναι απαραίτητα για τη δουλειά σας; πχ είστε εξωτερικοί πωλητές η κάτι τέτοιο

Δεν το ρωτάω για να κρίνω εσάς, απλά βλέπω ότι τουλάχιστον εδώ πάνω (Θεσσαλονίκη) πολύ λίγες εταιρείες το προσφέρουν, εκτός και αν είναι απολύτως απαραίτητο, και μόνο τότε δίνουν clio, corsa και λοιπα κουβαδακια
Αυτά συνήθως δίνονται ως παροχή.Σε πολλές εταιρίες υπάρχει η δυνατότητα επιλογής του να πάρεις κάποια λεφτά συν στον μισθό σου κάθε μήνα αν δεν θέλεις αυτοκίνητο..
Άβαταρ μέλους
By markvag
#797624
kostis20 έγραψε:Ε οκ.Εχει ένας συνάδελφος το 1.5Τ και ήδη άρχισε να καίει λάδια.Μιλαμε για κάτω από 20.000km.


Ε, καλά, κλάιν, leasing είναι. Άλλος θα το πληρώνει και άλλος θα το φορτωθεί σε 4 χρόνια όταν θα αρχίσει να διαλύεται. :lol:

Από εμένα, όποιο κάνει κλικ στη σύζυγο, τα ίδια είναι πάνω κάτω...
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#797625
alexm έγραψε:Κύριοι, μια ερώτηση ήθελα να κάνω σε όλους όσους μιλάνε στο συγκεκριμένο τοπικ. Το q2, t-roc κτλ που σας έχουν δώσει από την εταιρεία σας τα έχουν δώσει ως παροχή η είναι απαραίτητα για τη δουλειά σας; πχ είστε εξωτερικοί πωλητές η κάτι τέτοιο

Δεν το ρωτάω για να κρίνω εσάς, απλά βλέπω ότι τουλάχιστον εδώ πάνω (Θεσσαλονίκη) πολύ λίγες εταιρείες το προσφέρουν, εκτός και αν είναι απολύτως απαραίτητο, και μόνο τότε δίνουν clio, corsa και λοιπα κουβαδακια

Προφανώς δεν είναι απαραίτητο το ακριβό αυτοκίνητο σε κανέναν. Ακόμη και αν το χρειάζεσαι για την δουλειά σου (πχ εγώ πρέπει να κατεβαίνω συχνά μέχρι την Πάτρα και σύντομα και μέχρι τον Πύργο), μια χαρά μπορείς να το κάνεις και με ένα i10 σήμερα. Το παραπάνω είναι για την επιπλέον άνεση και ασφάλεια.
Στην δική μου περίπτωση, τον φόρο τον πληρώνει η εταιρεία. Αυτό όμως είναι κάτι που μπορεί ν'αλλάξει, όπως και το τι αυτοκίνητο μου δίνουν. Μπορεί δηλαδή στην επόμενη αλλαγή ν' αποφασίσουν για downsizing σε όλα και να πάρουμε τον πούλο γενικότερα.
Σε κάθε περίπτωση, ακόμη και Ami να μου έδιναν, πάλι ευχαριστώ θα έλεγα και θα το χρησιμοποιούσα αυτό, αντί να πληρώσω να πάρω άλλο.
:s_biggrin
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#797736 Σύμφωνα με το χρονοδιάγραμμα. Είναι πανεύκολο έργο κατασκευαστικά, δεν θα καθυστερήσει.
Φυσικά, θα πληρώσουμε κάτι παραπάνω λόγω αύξησης των υλικών...
Άβαταρ μέλους
By Serf
#797772
Nikos! έγραψε:
Serf έγραψε:Η σύζυγος άλλαξε εργασία αυτή την εβδομάδα και ο νέος εργοδότης δίνει το δικαίωμα επιλογής leasing από τη λίστα.

Έχουν απορριφθεί ήδη BMW 2 Active Tourer, BMW Σειρά 3, VW Tiguan και Audi Q2. Έχουμε δει και παραμένουν υποψήφια BMW X1 / Audi Q3 (ομάδα 1) και BMW Σειρά 1 /Audi A3.

Η επιλογή μεταξύ ομάδας 1 και ομάδας 2 θα εξαρτηθεί από το πόσο αρνητικά θα αξιολογήσουμε τη μη ύπαρξη μικρομεσαίου αυτοκινήτου για την καθημερινότητα. Όπως επίσης και τον έξτρα φόρο που θα κληθούμε να πληρώσουμε για την 1η ομάδα σε σχέση με τη 2η.

Εκεί όπου θα χρειαστούμε βοήθεια είναι η επιλογή εντός μιας ομάδας. Δηλαδή γιατί να προτιμήσουμε τη Σειρά 1 από το Α3, ή το αντίστροφο; Και γιατί να προτιμήσουμε το X1 από το Q3, αντίστοιχα. Αφήνοντας απ' έξω το εντελώς υποκειμενικό κριτήριο της εμφάνισης.Εικόνα

Edit: προσθήκη της σειράς 3 στα απορριφθέντα

Serf, ενημερωτικά με το Χ1 θα πληρώνετε ένα 2.5κ φόρο το χρόνο:

https://www.imerisia.gr/oikonomia/forol ... radeigmata

Q2 νομίζω θα πληρώνει όσο πλήρωνα κι εγώ με κόντιακ μέχρι τώρα, δηλαδή κοντά στα 1.200.

Σύζυγος έχει το Q2 εταιρικό. Μια χαρά είναι, πάρτε αυτό να γλιτώσετε φόρο (σε σχέση με το Χ1 γιατί φόρο δε παίζει να μη πληρώνεις με αυτή τη λίστα, αλλά ας πληρώνεις ένα 1300άρι πχ, κάπου εκεί). Βλέπω είναι και αυτόματο, οπότε σούπερ!


< >
Ο φόρος προκύπτει από την κλίμακα φορολογίας του εκάστοτε φορολογούμενου βάσει του φορολογητέου εισοδήματος, όπως αυτό προκύπτει στο screenshot. Το έχουμε υπόψη μας.

Όσο για το Q2, δυστυχώς δεν αρέσει καθόλου στη σύζυγο. Και είναι το ιδανικό μέγεθος για εμάς. Σήμερα έκανε ένα σύντομο test drive 15' το X1 (σε άσχετη έκδοση κινητήρα).
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#797786
Serf έγραψε:
Nikos! έγραψε:
Serf έγραψε:Η σύζυγος άλλαξε εργασία αυτή την εβδομάδα και ο νέος εργοδότης δίνει το δικαίωμα επιλογής leasing από τη λίστα.

Έχουν απορριφθεί ήδη BMW 2 Active Tourer, BMW Σειρά 3, VW Tiguan και Audi Q2. Έχουμε δει και παραμένουν υποψήφια BMW X1 / Audi Q3 (ομάδα 1) και BMW Σειρά 1 /Audi A3.

Η επιλογή μεταξύ ομάδας 1 και ομάδας 2 θα εξαρτηθεί από το πόσο αρνητικά θα αξιολογήσουμε τη μη ύπαρξη μικρομεσαίου αυτοκινήτου για την καθημερινότητα. Όπως επίσης και τον έξτρα φόρο που θα κληθούμε να πληρώσουμε για την 1η ομάδα σε σχέση με τη 2η.

Εκεί όπου θα χρειαστούμε βοήθεια είναι η επιλογή εντός μιας ομάδας. Δηλαδή γιατί να προτιμήσουμε τη Σειρά 1 από το Α3, ή το αντίστροφο; Και γιατί να προτιμήσουμε το X1 από το Q3, αντίστοιχα. Αφήνοντας απ' έξω το εντελώς υποκειμενικό κριτήριο της εμφάνισης.Εικόνα

Edit: προσθήκη της σειράς 3 στα απορριφθέντα

Serf, ενημερωτικά με το Χ1 θα πληρώνετε ένα 2.5κ φόρο το χρόνο:

https://www.imerisia.gr/oikonomia/forol ... radeigmata

Q2 νομίζω θα πληρώνει όσο πλήρωνα κι εγώ με κόντιακ μέχρι τώρα, δηλαδή κοντά στα 1.200.

Σύζυγος έχει το Q2 εταιρικό. Μια χαρά είναι, πάρτε αυτό να γλιτώσετε φόρο (σε σχέση με το Χ1 γιατί φόρο δε παίζει να μη πληρώνεις με αυτή τη λίστα, αλλά ας πληρώνεις ένα 1300άρι πχ, κάπου εκεί). Βλέπω είναι και αυτόματο, οπότε σούπερ!


< >
Ο φόρος προκύπτει από την κλίμακα φορολογίας του εκάστοτε φορολογούμενου βάσει του φορολογητέου εισοδήματος, όπως αυτό προκύπτει στο screenshot. Το έχουμε υπόψη μας.

Όσο για το Q2, δυστυχώς δεν αρέσει καθόλου στη σύζυγο. Και είναι το ιδανικό μέγεθος για εμάς. Σήμερα έκανε ένα σύντομο test drive 15' το X1 (σε άσχετη έκδοση κινητήρα).
Εικόνα

Σωστά, άρα στο τελευταίο ποσό υπολογίζεις φόρο περίπου 42%.

Εάν αυτό δε σας απασχολεί, τότε Χ1 με κλειστά μάτια.

Στη θέση σου πάντως, εφόσον έχεις και το τεσλα, θα χτυπούσα Α3 που είναι εξαιρετικό και τα ρέστα ταξίδια. Εκτός αν δε σας καλύπτει άρα Χ1.


< >
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#797803 Το Q2 το ανέφερα εγώ από λάθος. Το Α3 είναι αυτό που πρέπει να δείτε. Όμορφο, ποιοτικό, αυτόματο, βενζίνη. Και χώρους έχει μπόλικους για την πόλη και κοντινά ταξίδια. Για ποιο λόγο να πληρώσετε την Χ1 σε φόρο και να έχετε να κουμαντάρετε και τις μεγαλύτερες διαστάσεις;