Φορουμ για τον υποψήφιο ή αναποφάσιστο αγοραστή, καινούριου ή μεταχειρισμένου
Άβαταρ μέλους
By Hellenic tifosi
#796878 Καλημέρα!

Βρισκόμαστε σε αναζήτηση καινούριου μικρού, μιας και το παλιό μας έχει αρχίσει και γίνεται ασύμφορο.

Η χρήση του θα είναι κυρίως ως δεύτερο αυτοκίνητο, οπότε οι χώροι δεν είναι το μεγαλύτερο ζητούμενο, όμως θα πρέπει να φιλοξενεί άνετα τα 2 καθίσματακια πίσω. Κυρίως χρήση εντός πόλης, όμως θα βγαίνει και εθνική 3-4 φορές την εβδομάδα, οπότε θα μας άρεσε να έχει ικανοποιητική ιπποδύναμη.

Βλέπω οι περισσότερες εταιρίες προσφέρουν και εκδόσεις πέριξ των 100 αλόγων, οπότε φαντάζομαι καλυπτομεθα.

Έχουμε δει i20, και μας φαίνεται μια χαρά, ειδικά εφόσον δεν πληρώνει και τέλη(και έχει και 5 χρόνια εγγυση. Έχουμε καμία άλλη πρόταση;

Ιδεατά κάπου στα 17-18k θα θέλαμε να κινηθούμε.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#796898 Στην κατηγορία υπάρχει και το ξαδερφακι του από 17.000

Στην μεσαία έκδοση έχει και τα σύγχρονα συστήματα ασφαλείας τα οποία εφόσον θα κουβαλάς 2 παιδιά μετράνε και 7 χρόνια εγγύηση. ΕικόναΕικόνα
Άβαταρ μέλους
By NiTse
#796914 Νομίζω σε αυτοκίνητο πόλης που θα χρησιμοποιείται όντως ως τέτοιο , δηλαδή ως δεύτερο εντός αστικού ιστού κυρίως, πρέπει να κάνεις την υπέρβαση και να πας σε yaris hybrid. Δεν ξέρω πόσο έχει η φθηνότερη έκδοση (λογικά γύρω στα 19.000) και πόσο αναμονή μπορεί να έχει, αλλά αφού υπάρχει ήδη αυτοκίνητο θεωρώ ότι αξίζει.
Άβαταρ μέλους
By Hellenic tifosi
#796922 Η αναμονή δε μας ενοχλεί πολυ - αλλά από τη στιγμή που μιλάμε για ιδιόκτητο και όχι leasing, ενα υβριδικό δε θα το φοβόμασταν λόγω δυνητικά ακριβής συντήρησης, πιθανών βλαβών, κλπ;
Άβαταρ μέλους
By mirage
#796925 Αν μιλαμε για το Yaris η απάντηση είναι κατηγορηματικα όχι. Δεν υπάρχει φόβος για βλάβες και ακριβή συντηρηση.
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#796971
alexandros.K έγραψε:Ξερεις πού κατασκευαζεται τo i20 ? :shifty:


Που? :shifty:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#796979 Αν φτάνουν τα λεφτά για Yaris Hybrid, θα έλεγα επιλογή μονόδρομος.
Αλλιώς όλα όσα προτάθηκαν είναι μια χαρά, εκτός του Sandero που είναι χειροκίνητο μόνον αν δεν κάνω λάθος.
Για αυτοκίνητο πόλης το αυτόματο είναι απαραίτητο.
Άβαταρ μέλους
By edmond
#796982 Υπάρχει sandero αυτόματο, ίσως όχι με LPG.
Θα έλεγα και γω το γιάρις, ωστώσο δεν ξέρω την διαφορά στην τιμή από το τιμιότατο i20. Kia Rio μου φαίνεται πως βαδίζει στην προηγούμενη γενιά(του i20 δλδ) εκτός κι αν έχω χάσει επεισόδια. Βασικά δεν πουλάει καθόλου, σε αντίθεση με το i20.
Άβαταρ μέλους
By edmond
#796987 Ναι σιβιτί είναι, ίσως κληροδότημα από ιαπωνοghosn μεριά, δεν εξηγείται αλλιώς :lol:
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#796991 Και κάνα Corsa ίσως, αν και πλέον αυτή η κατηγορία είναι εντελώς ασύμφορη.
Μάλλον η πιο τίμια επιλογή είναι το i20 αν δεν θες να δώσεις 20+ για αμαξάκι πόλης