Φορουμ για τον υποψήφιο ή αναποφάσιστο αγοραστή, καινούριου ή μεταχειρισμένου
Άβαταρ μέλους
By manoliossss
#790038
JASON21_90 έγραψε:
markvag έγραψε:
JASON21_90 έγραψε:Για την Dacia μου έκανε εντύπωση ότι κυκλοφορούν πολλά Duster και stepway στο εξωτερικό, οπότε θεωρώ πως αρχίζει και παίρνει τα πάνω της!


Τα Dacia βασίζονται σε μηχανικά μέρη Renault συνήθως μία γενιά πίσω, που σημαίνει πως είναι δοκιμασμένα και αξιόπιστα και τυχόν προβλήματα έχουν διορθωθεί. Γενικά είναι αξιόπιστα και δεν βγάζουν προβλήματα. Προσωπικά τα θεωρώ πολύ τίμια αυτοκίνητα.

Προσωπικά θα ήμουν μεταξύ Sandero και S-Tonic από αυτά που λες, σίγουρα οι εκδόσεις με το turbo.

Αλλά μόλις είδα ότι πλέον το Sandero πιάνει τα 19 χιλιάρικα;;; :s_crazy :s_whiteflag Έχουν τρελαθεί τελείως οι τιμές των αυτοκινήτων... :s_shout



Ναι γι' αυτό και είναι υποψήφιο, πολύ τίμιο αμάξι και από χώρους άνετο! Γι' αυτό προβληματίζομαι και αναρωτιέμαι αν αξίζει να δώσω τα 20 για το συγκεκριμένο (επειδή μέχρι πρότινος έπαιζε σε πολύ χαμηλές τιμές και είχε ανταγωνιστικό πλεονέκτημα συγκριτικά με τον ανταγωνισμό, τώρα δεν ξέρω όμως)....

Υ.Γ Θα μου πεις βέβαια ότι και το δε LPG είναι γκολ από τα αποδυτήρια και θα κάνει τρομερή απόσβεση αν μείνει σταθερή η τιμή σε σχέση με την βενζίνη και το diesel.

Έτσι όπως χάζευα έπεσα εδώ.. https://ioannidis-bros.gr/listings/daci ... lpg-100hp/

Ετοιμοπαράδοτο 15/11 λέει
Άβαταρ μέλους
By JASON21_90
#790085
manoliossss έγραψε:
JASON21_90 έγραψε:
markvag έγραψε:
JASON21_90 έγραψε:Για την Dacia μου έκανε εντύπωση ότι κυκλοφορούν πολλά Duster και stepway στο εξωτερικό, οπότε θεωρώ πως αρχίζει και παίρνει τα πάνω της!


Τα Dacia βασίζονται σε μηχανικά μέρη Renault συνήθως μία γενιά πίσω, που σημαίνει πως είναι δοκιμασμένα και αξιόπιστα και τυχόν προβλήματα έχουν διορθωθεί. Γενικά είναι αξιόπιστα και δεν βγάζουν προβλήματα. Προσωπικά τα θεωρώ πολύ τίμια αυτοκίνητα.

Προσωπικά θα ήμουν μεταξύ Sandero και S-Tonic από αυτά που λες, σίγουρα οι εκδόσεις με το turbo.

Αλλά μόλις είδα ότι πλέον το Sandero πιάνει τα 19 χιλιάρικα;;; :s_crazy :s_whiteflag Έχουν τρελαθεί τελείως οι τιμές των αυτοκινήτων... :s_shout



Ναι γι' αυτό και είναι υποψήφιο, πολύ τίμιο αμάξι και από χώρους άνετο! Γι' αυτό προβληματίζομαι και αναρωτιέμαι αν αξίζει να δώσω τα 20 για το συγκεκριμένο (επειδή μέχρι πρότινος έπαιζε σε πολύ χαμηλές τιμές και είχε ανταγωνιστικό πλεονέκτημα συγκριτικά με τον ανταγωνισμό, τώρα δεν ξέρω όμως)....

Υ.Γ Θα μου πεις βέβαια ότι και το δε LPG είναι γκολ από τα αποδυτήρια και θα κάνει τρομερή απόσβεση αν μείνει σταθερή η τιμή σε σχέση με την βενζίνη και το diesel.

Έτσι όπως χάζευα έπεσα εδώ.. https://ioannidis-bros.gr/listings/daci ... lpg-100hp/

Ετοιμοπαράδοτο 15/11 λέει



Καλό offer αλλά πέφτει λίγο μακριά! Επίσης, δεν έχω κεφάλαιο αυτή τη στιγμή για άμεση αγορά ,οπότε αναγκαστικά θα πάω σε παραγγελία!

Κάποτε αν με ρώταγες για Dacia θα κορόιδευα πάντως! Τώρα το φλερτάρω πολύ και αν δεν πάω στο προαναφερθέν θα είναι αυτό που θα επιλέξω!
Άβαταρ μέλους
By bebes
#790101 @ JASON21_90 αν σε ενδιαφέρει το Arona, κάνε ενα τηλεφωνο στη SEAT Θήβας και ρωτα για την προσφορα που εχουν
Την Κυριακη που περνουσα απο ΕΟ ακουσα μια διαφήμιση στο ραδιοφωνο για το Arona απο τη συγκεκριμενη αντιπροσωπία.
Αν άκουσα καλα, ελεγαν για "απο" 15500€
Άβαταρ μέλους
By JASON21_90
#790258
bebes έγραψε:@ JASON21_90 αν σε ενδιαφέρει το Arona, κάνε ενα τηλεφωνο στη SEAT Θήβας και ρωτα για την προσφορα που εχουν
Την Κυριακη που περνουσα απο ΕΟ ακουσα μια διαφήμιση στο ραδιοφωνο για το Arona απο τη συγκεκριμενη αντιπροσωπία.
Αν άκουσα καλα, ελεγαν για "απο" 15500€


Καλά θα ήταν αν ίσχυε, θα το έπαιρνα χθες (σε λογικά πλαίσια οι τιμές)! Παρ' όλ' αυτά σε ευχαριστώ για το σχόλιο!


Δεν ξέρα αν το ανέφερα και αν παίζει μεγάλο ρόλο στην επιλογή αλλά η χρήση του θα είναι για μέσα στην πόλη πλην κάποιων ταξιδιών (όχι για δουλειά), αυτή τη στιγμή είμαστε 2 συν τον σκύλο και πολύ μελλοντικά σίγουρα θα γίνουμε περισσότεροι!

Οπότε με ενδιαφέρει να κρατήσω ένα αυτοκίνητο για 10ετια (μακάρι), χωρίς να μου πιεί το αίμα οικονομικά (όσο γίνεται τουλάχιστον) και να το πάρω ιδανικά πριν το καλοκαίρι . :metalo:
Άβαταρ μέλους
By Black-eyed
#790306 Σαν κάτοχος stonic optimum 48v hybrid το τελευταίο εννιαμηνο να σου πω οτι έχω μέση κατανάλωση 5,3lt/100. Το αυτοκίνητο κινείται τόσο εντός όσο και εκτός πόλης (εντός είμαι γύρω στα 6lt και εκτός πέφτω και κάτω από 5lt). Όπως και να έχει σίγουρα προτίμησε την έκδοση με τα 100 άλογα (ή τα 120).
Άβαταρ μέλους
By JASON21_90
#790549
Black-eyed έγραψε:Σαν κάτοχος stonic optimum 48v hybrid το τελευταίο εννιαμηνο να σου πω οτι έχω μέση κατανάλωση 5,3lt/100. Το αυτοκίνητο κινείται τόσο εντός όσο και εκτός πόλης (εντός είμαι γύρω στα 6lt και εκτός πέφτω και κάτω από 5lt). Όπως και να έχει σίγουρα προτίμησε την έκδοση με τα 100 άλογα (ή τα 120).


Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και χρόνια πολλά! To mild hybrid σαν επιλογή συμφέρει ή είναι μόνο καθαρά για τους ρύπους ; Επίσης σου κλέβει χώρο από το πορτ μπαγκάζ;

Πραγματικά είναι πονοκέφαλος η αγορά καινούργιου αυτοκινήτου (για μεταχειρισμένο δεν το συζητώ). Αρχικά μου καλογυάλισε το arona , αλλά διάβασα διάφορα για τον όμιλο VAG συν την ακρίβεια στο CNG και με αποθάρρυνε . Σε χώρους όμως είναι εξαιρετικό όπως και στον δρόμο! Ομοίως, μου άρεσε και το sandero stepway expression LPG αλλά κάτι με χάλασε όταν το οδήγησα, δεν ένιωσα τόσο ¨οικεία" όπως ένιωσα στο seat arona συν ότι έχει πάρει αύξηση όπως όλα τα αυτοκίνητα ενώ παλιά ήταν value for money λόγω της διαφοράς στην τιμή του σε σύγκριση με τα υπόλοιπα. Γι' αυτό και θέλω να δω ακόμα το KIA stonic που ανήκει σε ένα brand που έχει κάνει άλματα όλα αυτά τα χρόνια και φυσικά έχει και την 7ετή εγγύηση!
Άβαταρ μέλους
By Black-eyed
#790554
JASON21_90 έγραψε:Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και χρόνια πολλά! To mild hybrid σαν επιλογή συμφέρει ή είναι μόνο καθαρά για τους ρύπους ; Επίσης σου κλέβει χώρο από το πορτ μπαγκάζ;


Στο πορτ μπαγκαζ δεν χάνεις χώρο αλλά απλώς δεν έχεις ρεζέρβα και έχεις κιτ επιδιόρθωσης (στην θέση της ρεζέρβας είναι η μπαταρία).

Ως προς την κατανάλωση θεωρώ ότι κερδίζεις 0,5-1lt με το mild hybrid συν ότι έχεις πολύ καλή επιτάχυνση σε χαμηλές
στροφές καθώς βοηθά η μπαταρία.