Φορουμ για τον υποψήφιο ή αναποφάσιστο αγοραστή, καινούριου ή μεταχειρισμένου
Άβαταρ μέλους
By markvag
#735538
Anonymous Founder έγραψε: βενζίνη: ..........απολαμβάνεις ησυχία,


Αυτό δεν είμαι καθόλου σίγουρος πόσο ισχύει πλέον παντού. Πριν μια εβδομάδα μπήκα σε ένα εταιρικό Focus d, που ήταν ήδη 4 ετών (κοντά στη λήξη του leasing) και με 120Κ χλμ... Ειλικρινά έπρεπε να ρωτήσω αν είναι βενζίνη ή diesel... Καθόλου θόρυβος, ούτε στο ρελαντί κρύο, ούτε ψηλά κάπου στις 4Κ σαλ... Και ο ελάχιστος θόρυβος που ακούγονταν ήταν σαν βενζίνης, με τίποτα δεν ακούστηκε σαν diesel... Και προφανώς ποτέ δεν οδηγήθηκε με καμία προσοχή ή να σκεφτεί ο χρήστης αν αυτό που μπαίνει στο ρεζερβουάρ είναι καύσιμο ή τηγανόλαδο... :lol:

Σίγουρα εξαρτάται από την κάθε εταιρεία / μοντέλο, αλλά φαντάζομαι πως ένα Tuscon θα είναι τουλάχιστον αντίστοιχα καλά μονωμένο... :hmmm:


dimviii έγραψε:Ερωτησεις για ηλεκτρικα αποκλειωνται. :shifty:


:shifty: :shifty: Ούτε για ηλεκτρικό VW;; :shifty: :shifty:
Άβαταρ μέλους
By Chris
#735544
markvag έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε: βενζίνη: ..........απολαμβάνεις ησυχία,


Αυτό δεν είμαι καθόλου σίγουρος πόσο ισχύει πλέον παντού. Πριν μια εβδομάδα μπήκα σε ένα εταιρικό Focus d, που ήταν ήδη 4 ετών (κοντά στη λήξη του leasing) και με 120Κ χλμ... Ειλικρινά έπρεπε να ρωτήσω αν είναι βενζίνη ή diesel... Καθόλου θόρυβος, ούτε στο ρελαντί κρύο, ούτε ψηλά κάπου στις 4Κ σαλ... Και ο ελάχιστος θόρυβος που ακούγονταν ήταν σαν βενζίνης, με τίποτα δεν ακούστηκε σαν diesel...


+1 και για την 216d, μπασος ηχος μονο οταν πιεζεις, εως και ωραιο θα τον χαρακτηριζα. Και οδηγαω χειμωνα καλοκαιρι με ανοιχτα παραθυρα
Άβαταρ μέλους
By markvag
#735552
Chris έγραψε: Και οδηγαω χειμωνα καλοκαιρι με ανοιχτα παραθυρα


:omg: :omg: :omg:
Άβαταρ μέλους
By Ove20
#735557
markvag έγραψε:
Chris έγραψε: Και οδηγαω χειμωνα καλοκαιρι με ανοιχτα παραθυρα


:omg: :omg: :omg:


Mάλλον έχει αιματοκρίτη 100. :lol:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#735559 Δεν επιμένω παιδιά, αλλά δεν θέλω και να κλέψω εκκλησίες και να γράψω και για την βρώμα. Αν και θα πω πως είναι αδύνατον να συγκριθεί ένα diesel με ένα βενζίνης, μπορεί κάποιοι κατασκευαστές να έχουν βάλει μπόλικη μόνωση γύρω γύρω και να μην ακούγεται, οπότε πάω πάσο.
Αλλά αν το αφήσεις στο ρελαντί λίγο και έχεις ανοιχτό παράθυρο, μπορεί θόρυβο να μην έχεις, βρώμα όμως σίγουρα.
:s_blush
Άβαταρ μέλους
By markvag
#735560
Anonymous Founder έγραψε:Αλλά αν το αφήσεις στο ρελαντί λίγο και έχεις ανοιχτό παράθυρο, μπορεί θόρυβο να μην έχεις, βρώμα όμως σίγουρα.
:s_blush


Αυτό άλλο...
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#735561
markvag έγραψε:
Chris έγραψε: Και οδηγαω χειμωνα καλοκαιρι με ανοιχτα παραθυρα


:omg: :omg: :omg:

και εγω παντα του οδηγου ανοιχτο 6-10 εκατοστα.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#735562
Anonymous Founder έγραψε:Δεν επιμένω παιδιά, αλλά δεν θέλω και να κλέψω εκκλησίες και να γράψω και για την βρώμα. Αν και θα πω πως είναι αδύνατον να συγκριθεί ένα diesel με ένα βενζίνης, μπορεί κάποιοι κατασκευαστές να έχουν βάλει μπόλικη μόνωση γύρω γύρω και να μην ακούγεται, οπότε πάω πάσο.
Αλλά αν το αφήσεις στο ρελαντί λίγο και έχεις ανοιχτό παράθυρο, μπορεί θόρυβο να μην έχεις, βρώμα όμως σίγουρα.
:s_blush

Βρώμα γιατί, αν υποθέσουμε πως δεν ειναι χάρχαλο. Εμένα στην επιτάχυνση κάνει θόρυβο πετρελαίου σε κάποιο βάθμο, ελάχιστο στο ρελαντί όταν δεν είναι το Start/Stop ενεργοποιημένο, απο εκεί και πέρα απολύτως τίποτα. Και το καταλαβαίνεις όταν βάζεις τα χειμερινά που ακούς λίγο παραπάνω τον θόρυβο κύλισης
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#735564 Όλα μυρίζουν μετά από λίγη ώρα. Εμένα μου μυρίζουν και τα καινούρια που έχουμε στην δουλειά, αν τα αφήσεις κάμποση ώρα στο ρελαντί στο πάρκινγκ.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#735567 Μυρίζει λίγο στην αναγέννηση με ρελεντί , μόνο εκεί .
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#735569 Βρωμάει, τώρα αν κάνει και αναγέννηση ή απλώς βρωμάει, δεν το ξέρω. Πάντως ότι βρωμάει είναι σίγουρο. Ακόμη και το πιο σαπάκι βενζίνης, πρέπει να έχει κάνα αρυθμιστο καρμπιρατέρ για να βρωμάει χειρότερα.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#735571 Απορώ πως αντέχεις τον αέρα της Αθήνας :lol:
Άβαταρ μέλους
By Ove20
#735572 Βρωμάνε τα ντίζελ παιδιά. Οσες φορές ήμουν πίσω από ντίζελ (παλιό και σύγχρονο) βρώμαγε σε φάση να κλείνω το παράθυρο.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#735573
mousatos έγραψε:Απορώ πως αντέχεις τον αέρα της Αθήνας :lol:

Ο αέρας της Αθήνας είναι μια χαρά, όταν είσαι μακριά από πολυσύχναστο δρόμο. Εννοείται οδηγώ πάντα με τα παράθυρα κλειστά και συνήθως είμαι στην ανακύκλωση.