Φορουμ για τον υποψήφιο ή αναποφάσιστο αγοραστή, καινούριου ή μεταχειρισμένου
Άβαταρ μέλους
By pro
#728113 Έχουμε τα εξής δεδομένα:

Ζητάμε ένα αυτοκίνητο έως 30.000 (ούτε ευρώ παραπάνω) και με τα παρακάτω χαρακτηριστικά:

- Εντελώς δεσμευτικό, μέχρι 1400 κυβικά
- Μας ενδιαφέρει κάποια σχετική off road δυνατότητα. Άρα μιλάμε μάλλον για SUV, μεγάλη απόσταση από το έδαφος, κι αν όχι 4χ4, έστω κάποιο σύστημα grip control που σε συνδυασμό με κάποιο ανάλογο λάστιχο κάτι θα κάνει.
- Μας ενδιαφέρουν οι χώροι, αλλά δεν είναι το πρώτο κριτήριο

Εγώ μέχρι στιγμής έχω στο μυαλό μου το Vitara και το C5 aircross.

Καμιά άλλη ιδέα; Γνώμη για το Citroen?
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#728115 Dacia Duster. Παιζει να ειναι καλυτερο απο το Vitara ως ειναι.

Οι Off road δυνατοτητες που ζητας αφορα χωματοδρομους μονο ή και πραγματικες off road δυνατοτητες;
Γιατι τοτε το Citroen το ξεχνας.
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#728116
Νίκος Παππάς έγραψε:Dacia Duster. Παιζει να ειναι καλυτερο απο το Vitara ως ειναι.



Μόνο σε άνεση ανάρτησης εκτός δρόμου. Και σε κόστος κίνησης.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#728117
Dimsabas έγραψε:
Νίκος Παππάς έγραψε:Dacia Duster. Παιζει να ειναι καλυτερο απο το Vitara ως ειναι.



Μόνο σε άνεση ανάρτησης εκτός δρόμου. Και σε κόστος κίνησης.

και σε κινητηρα, και σε ποιοτητα κατασκευης και σε ηχομονωση..και σε χωρους


Αυτα ...
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#728118 Το Citroen το είδα στατικά στην έκθεση. Μου άρεσε πολύ. Καλή ποιότητα, άνεση χώρων, καλός εξοπλισμός.

Πρόσφατα το πήρε και ένας φίλος και λέει καλά λόγια.

Δεν ξέρω βέβαια τι δυνατότητες έχει εκτός δρόμου.

Εναλλακτικά μπορείς να τσεκαρεις και το captur η τα 2008/3008 (το δεύτερο μάλλον θα βγαίνει πιο ακριβό από το όριο σου) με τα εκτός δρόμου βοηθήματα που εχουν τα οποία δεν ξέρω τι δυνατότητες έχουν όμως.

Αν πας να δεις το C5 δες και το c3 aircross που έχει μεγαλώσει αρκετά.

< >
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#728121
Νίκος Παππάς έγραψε:
Dimsabas έγραψε:
Νίκος Παππάς έγραψε:Dacia Duster. Παιζει να ειναι καλυτερο απο το Vitara ως ειναι.



Μόνο σε άνεση ανάρτησης εκτός δρόμου. Και σε κόστος κίνησης.

και σε κινητηρα, και σε ποιοτητα κατασκευης και σε ηχομονωση..και σε χωρους


Αυτα ...

Τον Απρίλη βρέθηκα πολύ κοντά στην αγορά ενός εκ των δύο, τα οδήγησα αρκ δν σεετά. Το ένα είναι αμαξάρα, το άλλο ήταν vfm, με τις ανατιμήσεις έχασε κι αυτό. Μόνο η έκδοση με υγραέριο συμφέρει κι αυτό επειδή έχει καλή τιμή και πολύ χαμηλό κόστος κίνησης. Αλλιώς ως αμάξι είναι μέτριο.
Καμία επαφή σε κινητήρα και ποιότητα κατασκευής, ηχομόνωση αμφότερα φθηνά.
Άβαταρ μέλους
By pro
#728122
Dimsabas έγραψε:Το Vitara δεν έχει σοβαρούς χώρους.


Έχει 4χ4 όμως. Οι χώροι δεν είναι το πρώτο κριτήριο.

Νίκος Παππάς έγραψε:Dacia Duster. Παιζει να ειναι καλυτερο απο το Vitara ως ειναι.

Οι Off road δυνατοτητες που ζητας αφορα χωματοδρομους μονο ή και πραγματικες off road δυνατοτητες;
Γιατι τοτε το Citroen το ξεχνας.


Το Duster όμως θα είναι 4χ2 γιατι ο dci αποκλείεται. Δεν είναι καλύτερο το c5 σαν ποιότητα και το vitara σαν off road?

Για σοβαρές offroad καταστάσεις υπάρχει 4χ4 αγροτικό. Το νέο θα παίξει σε πιο light φάσεις. Όσο καλύτερο όμως είναι σε off road τόσο το καλύτερο.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#728126
Νίκος Παππάς έγραψε:
Dimsabas έγραψε:
Νίκος Παππάς έγραψε:Dacia Duster. Παιζει να ειναι καλυτερο απο το Vitara ως ειναι.



Μόνο σε άνεση ανάρτησης εκτός δρόμου. Και σε κόστος κίνησης.

και σε κινητηρα, και σε ποιοτητα κατασκευης και σε ηχομονωση..και σε χωρους


Αυτα ...


Ποιότητα κατασκευής; :roll:
Πολύ φθηνά υλικά και κάτι άκυρες επιλογές πχ εσωτερικά στο πορτ μπαγκαζ έχει μόνο μια μοκέτα για να κλέινει τις πλαϊνές θήκες. Τα καθίσματα είναι σαν παιδικά, οι μεντεσέδες στις πόρτες σου δίνουν την εντύπωση οτι θα σπάσουν με την παραμικρή κόντρα.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#728128
Dimsabas έγραψε:Τον Απρίλη βρέθηκα πολύ κοντά στην αγορά ενός εκ των δύο, τα οδήγησα αρκ δν σεετά. Το ένα είναι αμαξάρα, το άλλο ήταν vfm, με τις ανατιμήσεις έχασε κι αυτό. Μόνο η έκδοση με υγραέριο συμφέρει κι αυτό επειδή έχει καλή τιμή και πολύ χαμηλό κόστος κίνησης. Αλλιώς ως αμάξι είναι μέτριο.
Καμία επαφή σε κινητήρα και ποιότητα κατασκευής, ηχομόνωση αμφότερα φθηνά.


Έτσι είναι, τα είδα και εγώ.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#728142 Να δεχτώ ευχαρίστως ότι ισχύουν αυτά για το Duster, αλλά το να λέγεται το Vitara αμαξάρα, με ξεπερνάει. Έχετε μπει μέσα να κάνετε διαδρομή;
Άβαταρ μέλους
By Geralt
#728143 Εάν εξακολουθεί να προσφέρεται το grip control, σε αυτά τα χρήματα αυτόματο 1.2/130 3008 ή Grandland
Αρκετά ψηλά, με χώρους, καλό μοτέρ
Βασικά ομοσταυλα με το C5 σε σωθικά

Ακόμη και χωρίς grip control που είναι το δικό μου, έχω πάει άνετα σε νεροφαγιες στο χωριό μου
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#728145
Anonymous Founder έγραψε:Να δεχτώ ευχαρίστως ότι ισχύουν αυτά για το Duster, αλλά το να λέγεται το Vitara αμαξάρα, με ξεπερνάει. Έχετε μπει μέσα να κάνετε διαδρομή;
Δεν είναι αμαξάρα το βιταρα, απλά πολύ καλύτερο του duster. Και από εμφάνιση το βρίσκω ομορφότερο.