Φορουμ για τον υποψήφιο ή αναποφάσιστο αγοραστή, καινούριου ή μεταχειρισμένου
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#719158 Αρχίζω το ψάξιμο.

Με αξιοπρεπή εξοπλισμό, να χωράει 4 άτομα, χώρος αποσκευών >400λ, να είναι αξιόπιστο.

Τι ενδιαφέρον έχουμε σε αυτή την κατηγορία;

Είδα Fiat Tipo (17000€ με το κλειδί στο χέρι) , καλό μου φάνηκε, περιμενω td.

Είδα Kia Stonic (οκ, είναι B-SUV αλλά μου φάνηκε οκ από χώρους - τελικά δεν είναι)

Είδα duster (άσχετο, ξέρω, αλλά φαινόταν ελκυστικό πακέτο). Μου φάνηκε πολύ "φτηνό".

Hyundai i30? Θα πάω από βδομάδα να το δω.

Κάτι πιο εκλεκτό;
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#719159 θα το κοιτούσα

https://www.toyota.gr/new-cars/corolla- ... ac02e8da7f

Έχω και μια διαστροφή με το Σκοντα Σκάλα (το red dot design award είναι άσχετο, πραγματικά μ'αρέσει )
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#719168
saxon_747 έγραψε:Αρχίζω το ψάξιμο.

Με αξιοπρεπή εξοπλισμό, να χωράει 4 άτομα, χώρος αποσκευών >400λ, να είναι αξιόπιστο.

Τι ενδιαφέρον έχουμε σε αυτή την κατηγορία;

Είδα Fiat Tipo (17000€ με το κλειδί στο χέρι) , καλό μου φάνηκε, περιμενω td.

Είδα Kia Stonic (οκ, είναι B-SUV αλλά μου φάνηκε οκ από χώρους - τελικά δεν είναι)

Είδα duster (άσχετο, ξέρω, αλλά φαινόταν ελκυστικό πακέτο). Μου φάνηκε πολύ "φτηνό".

Hyundai i30? Θα πάω από βδομάδα να το δω.

Κάτι πιο εκλεκτό;


Skoda Kamiq με 18,5 και καλύτερο συνδυασμό χώρων και ποιότητας από όλα αυτά.

G ΣΚΑΣΕ
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#719171
georgetz έγραψε:θα το κοιτούσα

https://www.toyota.gr/new-cars/corolla- ... ac02e8da7f

Έχω και μια διαστροφή με το Σκοντα Σκάλα (το red dot design award είναι άσχετο, πραγματικά μ'αρέσει )


Το Corolla μου αρέσει αλλά στα λεφτά που μπορώ να δώσω, παίρνω το "νοικιάρικο" (Χωρίς μεταλλικό χρώμα, ζάντες, οθόνη). Στην αμέσως επόμενη έκδοση θα το αγόραζα αλλά βγαίνει 20500 αρχική τιμή.

Το skoda δε μου αρέσει, το θεωρώ ακριβό για αυτό που είναι, έχει το πιό αδύναμο κινητήρα και μόνο 2 χρόνια εγγύηση.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#719172
Asimov έγραψε:
saxon_747 έγραψε:Αρχίζω το ψάξιμο.

Με αξιοπρεπή εξοπλισμό, να χωράει 4 άτομα, χώρος αποσκευών >400λ, να είναι αξιόπιστο.

Τι ενδιαφέρον έχουμε σε αυτή την κατηγορία;

Είδα Fiat Tipo (17000€ με το κλειδί στο χέρι) , καλό μου φάνηκε, περιμενω td.

Είδα Kia Stonic (οκ, είναι B-SUV αλλά μου φάνηκε οκ από χώρους - τελικά δεν είναι)

Είδα duster (άσχετο, ξέρω, αλλά φαινόταν ελκυστικό πακέτο). Μου φάνηκε πολύ "φτηνό".

Hyundai i30? Θα πάω από βδομάδα να το δω.

Κάτι πιο εκλεκτό;


Skoda Kamiq με 18,5 και καλύτερο συνδυασμό χώρων και ποιότητας από όλα αυτά.

G ΣΚΑΣΕ


18500 με το κλειδί στο χέρι; :hmmm:
Με ενοχλεί η 2ετής εγγύηση...
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#719175 Δίνουν δώρο την επέκταση στα 4 οι πιο πολλοί dealer.
Ναι με το κλειδί και προ ημερών έπαιζε και λίγο πιο κάτω. Έχει (?) κι ετοιμοπαραδοτα
Το Corolla σίγουρα δεν σου κάνει από χώρους
Άβαταρ μέλους
By g8777
#719176 Εδώ είδε Φίατ τιπο.

Άμα είναι να γλυτώσει από ΦΊΑΤ ΤΎΠΟ ας πάρει και Πουκαμικ, δεν πηδιεται.
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#719177 Θα συμφωνήσω στο πρώτο σκέλος : πολύ φτηνιάρικο το tipo
ΕΕΠ το Scala 1.0 110 Ambition το χειμώνα έπαιζε κάτω από 17 και τώρα βλέπω ότι έχει τσιμπήσει κι αυτό, όπως όλα. Σε αυτά τα λεφτά ήταν πολύ καλό deal (άσχημο όμως)
Τελευταία επεξεργασία από Asimov και 30 Ιούλ 2021, 14:56, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#719178
g8777 έγραψε:Εδώ είδε Φίατ τιπο.

Άμα είναι να γλυτώσει από ΦΊΑΤ ΤΎΠΟ ας πάρει και Πουκαμικ, δεν πηδιεται.


Τι σε χάλασε μωρή στο Fiat?
Καλός κινητήρας, χώροι φουλ, τρομερά αναβαθμισμένη ποιότητα, καλός εξοπλισμός, 5 έτη εγγύηση και 17000 τελική.
Αξιοπιστία δεν ξέρω τι παίζει αλλά νταξ, θεωρώ είναι αναβαθμισμένα τα πράγματα και εδώ.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#719180 Δες μήπως έχει μείνει καμιά Giulietta ΤΒ 120 σε στοκ Γιώργο, αν και δε νομίζω.

Το i30 που ανέφερες παίζει πολύ δυνατά (αξιόπιστο, με μεγάλη εγγύηση και το fastback είναι και πολύ ωραιότερο από τα κλασικά hatchbacks), όπως και το νέο Leon (το πιο σπορ σε αυτά τα λεφτά μάλλον - πλην Giulietta φυσικά που μάλλον όμως δεν υπάρχει πια - και με μεγάλους χώρους). Το πιο φτηνό πρέπει να είναι το αξιολογότατο Tipo, αλλά φαίνεται να υστερεί λιγάκι σε επιδόσεις σε σχέση με κάποια άλλα. Από εκεί και πέρα ρίξε μια ματιά και στο νέο Citroen C4, φαίνεται καλό πακέτο, έχει εντυπωσιακή εμφάνιση και είναι το πιο άνετο σε κύλιση (δεν κάνει βέβαια αν θες να στρίβεις, ούτε είναι ιδιαίτερα σβέλτο), αλλά και στο Astra (δεν διακρίνεται πουθενά, αλλά τα κάνει όλα αξιοπρεπώς). Προσωπικά θα ξανακοιτούσα και την Corolla (που πλέον στρίβει και αν πιστέψουμε τις εργοστασιακές τιμές είναι το ταχύτερο από όλα όσα αναφέρθηκαν), αν και υστερεί σε χώρους.

Οδήγησέ τα όλα και αποφάσισε.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#719182 Θα σου πω μια ιστορία.
Γούντστοκ 1999 , 30 χρόνια.

Οι Rage against the machine τραγουδάνε όλο το σετ τους το Fuck tipo i won't do what you tell me.

Οι Metallicα αφιερώνουν το Danage Inc στον Τζιάνι Αγκνιελι.

Οι RHCP εμφανίζονται μόνο με μια κάλτσα :shifty: "just like the ultra luxurious fiat tefra".

Οι Megadeth παίζουν ΜΌΝΟ το Rust in peace.

Επόμενο παρατράγουδο παρακαλώ.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#719183 Επίσης οι KLF ανεβάζουν τον Διάκο στην σκηνή και κάνουν mashup το 3 AM Eternal με το Μαύρα Μεσάνυχτα.
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#719184
g8777 έγραψε:Επίσης οι KLF ανεβάζουν τον Διάκο στην σκηνή και κάνουν mashup το 3 AM Eternal με το Μαύρα Μεσάνυχτα.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#719188 Με γεια.

:rtfm: :x





Σε ελαφρώς μεταχειρισμένο κάτι (ξεωργω με 20-30Κ χλμ) θα σκεφτόσουν τίποτα;; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#719192 Η έκδοση που έβαλες Μάρκο ξεφεύγει! :protest: Κρίμα να δώσεις τόσα λεφτά και να πάρεις μεταχειρισμένο, εκτός αν πάρεις κάτι πολύ εκλεκτό!!! :rtfm: