Φορουμ για τον υποψήφιο ή αναποφάσιστο αγοραστή, καινούριου ή μεταχειρισμένου
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#705842 Ναι όντως μου αρέσει η Msport έκδοση και θα προτιμηθεί (και σκούρος ουρανός, μμμμμ).
Σπάνιο: ο extended πίνακας οργάνων (δεν καίγομαι), navi όλα έχουν στο facelift αλλά νομίζω υπάρχουν 2 βαθμίδες.
Εξαιρετικά σπάνια: το καλό ηχοσύστημα (δεν καίγομαι), η μεγάλη οθόνη (θα την ήθελα) και τα μεγάλα φρένα (με 18άρες τα απλά φρένα είναι σαν χαπάκια).

Έχω περιέργεια όταν τελικά αγοράσω αυτοκίνητο πόσο θα έχει φτάσει το κονδύλι...
Άβαταρ μέλους
By drdino
#705854
sknipper έγραψε:Ναι όντως μου αρέσει η Msport έκδοση και θα προτιμηθεί (και σκούρος ουρανός, μμμμμ).
Σπάνιο: ο extended πίνακας οργάνων (δεν καίγομαι), navi όλα έχουν στο facelift αλλά νομίζω υπάρχουν 2 βαθμίδες.
Εξαιρετικά σπάνια: το καλό ηχοσύστημα (δεν καίγομαι), η μεγάλη οθόνη (θα την ήθελα) και τα μεγάλα φρένα (με 18άρες τα απλά φρένα είναι σαν χαπάκια).

Έχω περιέργεια όταν τελικά αγοράσω αυτοκίνητο πόσο θα έχει φτάσει το κονδύλι...


Ο πίνακας και η μεγάλη οθόνη (κι αλλα καλούδια) μπαίνουν και μετά σχετικά εύκολα. Τα φρένα πιο δύσκολα.

Αν έχεις υπόψιν σου κάποιο κονδύλι στο περίπου, πες να δούμε τι παίζει...
Άβαταρ μέλους
By Chris
#705856
drdino έγραψε:
SE ειναι η βασική έκδοση, Sport η μεσαία και M-Sport η ψηλότερη. ΙΜΗΟ βλέπεις Msport/Msport Shadow Edition για να έχεις τα "καλά" καθίσματα, led και ανάρτηση.

M-sport Plus ή M-sport Shadow όπως μετονομάστηκε σου δίνει τα καλά φρένα, το H&K ηχοσυστημα και κάτι άλλα ψηλά.

Προσοχή σε εξοπλισμό που θεωρείς απαραίτητο, πχ cruise, δεν είναι στάνταρ σε όλα.

Ένας κατάλογος από το '16:
http://cloud.tapatalk.com/s/608c71b9d429f/f20f21pluspslplusgbe_web%20%281%29.pdf

Κι ένας από το '19:
http://cloud.tapatalk.com/s/608c729205c12/7300112-bmw-1s-3-5-door-f21_f20-pt-spreads.pdf


Μηπως μπορεις να κανεις και μια παρομοια αναλυση για τα αουντι ή δεν εχεις ασχοληθει?
Άβαταρ μέλους
By GTS
#705872
drdino έγραψε:
sknipper έγραψε:Ναι όντως μου αρέσει η Msport έκδοση και θα προτιμηθεί (και σκούρος ουρανός, μμμμμ).
Σπάνιο: ο extended πίνακας οργάνων (δεν καίγομαι), navi όλα έχουν στο facelift αλλά νομίζω υπάρχουν 2 βαθμίδες.
Εξαιρετικά σπάνια: το καλό ηχοσύστημα (δεν καίγομαι), η μεγάλη οθόνη (θα την ήθελα) και τα μεγάλα φρένα (με 18άρες τα απλά φρένα είναι σαν χαπάκια).

Έχω περιέργεια όταν τελικά αγοράσω αυτοκίνητο πόσο θα έχει φτάσει το κονδύλι...


Ο πίνακας και η μεγάλη οθόνη (κι αλλα καλούδια) μπαίνουν και μετά σχετικά εύκολα. Τα φρένα πιο δύσκολα.

Αν έχεις υπόψιν σου κάποιο κονδύλι στο περίπου, πες να δούμε τι παίζει...


Μπορω να βαλω στο δικο μου (2015 LCI) το ναβι με car play και την μεγαλη οθονη; Δεν παρακολουθω αν υπαρχουν εξελιξεις γιατι παλαιοτερα καθε head unit νομιζω ηταν κλειδωμενο με το VIN του αμαξιου απο το οποιο προηλθε. Για το ναβι νομιζω ηθελε να περασεις και κεραια ισως που θα ηταν λιγο δυσκολο αν πρεπει να κατεβασεις headliner.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#705874 Εξακολουθούν όλα να είναι κλειδωμένα, αλλά ό,τι κλειδώνει ξεκλειδώνει: είτε με εργοστασιακή κωδικοποίηση είτε με emulators. Εξαρτάται τι έχεις τώρα πάνω και πού θες να καταλήξεις.

Αν θες, για να μην μπερδεύουμε το θέμα του sknipper, γράψε στο BMWθεμα τι μονάδα έχεις τώρα (φωτογραφία της οθόνης/μενού και του χειριστηρίου το πιο εύκολο).
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#705875 Ισχύει αυτό για τα ηχοσυστήματα. Αλλάζουν αλλά θέλουν coding. Έχω αλλάξει εγώ το δικό μου και έχω βάλει pro αντί για business, και από τα τελευταία μοντέλα με USB + Bluetooth.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#705876
Chris έγραψε:Μηπως μπορεις να κανεις και μια παρομοια αναλυση για τα αουντι ή δεν εχεις ασχοληθει?


Με VAG δεν έχω ασχοληθεί είναι η αλήθεια...
Άβαταρ μέλους
By Chris
#705893
drdino έγραψε:
Chris έγραψε:Μηπως μπορεις να κανεις και μια παρομοια αναλυση για τα αουντι ή δεν εχεις ασχοληθει?


Με VAG δεν έχω ασχοληθεί είναι η αλήθεια...


:s_thumbsup

Θα γραψω εγω μια περιληψη στο θεμα μου οταν βρω λιγο χρονο, και ελπιζω καποιος να μπορει να μου ξεκαθαρισει λιγο τα πραγματα
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#705919
edmond έγραψε:Βασικά περιέργεια έχουμε πόσο θα διυλίσεις τον κώνωπα μέχρι να αποφασίσεις. :lol: :lol:
:s_roses :s_roses
Μου κάνει εντύπωση που έχεις περιέργεια, θα έπρεπε ήδη να ξέρεις ότι ο κώνωψ θα διυλιστεί πολλαπλώς, ορζοντίως, καθέτως, πλαγίως αλλά και λοξώς! :lol:
Ευτυχώς η ανάγκη είναι πολύ ελαστική και χωρίς πίεση χρόνου (εκτός αν ανώτερες δυνάμεις αποφασίσουν διαφορετικά). Μάλλον Σεπτέμβριο μετά την επιστροφή από διακοπές προβλέπω να κινούμαι. Εκτός αν βρεθεί κάτι καλό ξαφνικά.
Το κονδύλι δεν είναι προκαθορισμένο. Αρχικά σκεφτόμουνα 7-8Κ λίρες αλλά πλέον αφού συζητάμε για F20 fl 118i+ ξεκινάμε από 10+Κ αλλά το + κανείς δεν ξέρει που θα φτάσει.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#736075
alex έγραψε:τι εκανες τελικα? το πηρες το F20?
Όχι, όπως είπα η ανάγκη είναι ελαστική, δεν χρειάζομαι αυτοκίνητο. Η αγορά θα γίνει αν μετακομίσουμε πιο μακριά οπότε θα χρειαζόμαστε αυτοκίνητο. Αλλά πλέον αποφασίσαμε για το μοντέλο, κατάλαβα τι παίζει από εκδόσεις και εξοπλισμό οπότε όταν φτάσει η ώρα δεν θα ψάχνομαι.
Όταν γίνει κάποια κίνηση θα ενημερώσω.