Φορουμ για τον υποψήφιο ή αναποφάσιστο αγοραστή, καινούριου ή μεταχειρισμένου
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#702134 Είμαι στη φάση αναζήτησης για μετάχειρο κατηγορίας Β και έφερα μια γύρα τις συζητήσεις εδώ.
Πατάω πολύ κοντά στα χνάρια που άφησε ο ζόρζης και τα αναδιατυπώνω:

- 5πορτο περίπου στα 4 μέτρα
- βενζίνης, οικονομικό κι αξιόπιστο για να μην ζητάει κομμωτήρια κάθε που αλλάζει εποχή
- χρήση εντός πόλης και σε ακτίνα αναψυχής γύρω απ' τη Σαλονίκη τα ΣΚ + περιστασιακά ταξίδια σε άλλες βόρειες πόλεις
- πορτμπαγκάζ αξιοπρεπές μεταξύ των εναλλακτικών στην κατηγορία
- κάπου στα 4.000 - 4.500 ευρά

Η εμπειρία μου στ' αμάξια είναι περιθωριακή. Παρότι είμαι καμιά ντουζίνα χρόνια στο φόρουμ (+4τ), είμαι τουρίστας με αποσπασματική εικόνα γενικά, είτε απ' το οικογενειακό 406 1.6 είτε απο περιστασιακά νταλαβέρια με φιλικά του κυκλου ή νοικιάρικα. Κι αυτά όμως μόνο οδηγικά, πότε με την έγνοια του κατόχου.

Για την επιθυμητή ιπποδύναμη είμαι απροσανατόλιστος. Το γομάρι 406 με τον 16άρη το θυμάμαι μαχμουρλίδικο με ρεπρίζ υπαλλήλου τις Δευτέρες :lol: . Παρομοίως κάτι βασικές εκδόσεις στα i20 ή Panda. Δεν έχω μεράκι για γκάζια ή ροπές, αρκούμαι στη διεκπεραιωτική χρήση του αμαξιού με τη Γιάνναινα χωρίς να αγνόω πως τη δύσκολη στιγμή η ευστροφία είναι και θέμα ασφάλειας.

- Στα άλογα λοιπόν, από πόσα και κάτω καλό είναι να μην κοιτάω καν? (πχ βασικός 14άρης του 207)

- Τι ταβάνι να βάλω στα χιλιόμετρα, 100k-120k?

- Από ματιές που ρίχνω συμπαθώ πολύ το Clio mk3. Μάλλον και το 207, εξαιτίας ίσως και του οικογενειακού λιονταριού. Ανοιχτός για αξιόλογες εναλλακτικές. Mazda 2 mk3?

- Βλέπω τις αναστολές για τα μικρά τουρμπάκια οπότε θα ήθελα μια γνώμη για τον 1.2tce του Clio, είναι λαχείο η αξιοπιστία σε σύγκριση με την ατμόσφαιρα? Μία απ' τα ίδια για τις αναστολές για όσα έχουν μετατροπή σε αέριο..

- Παίζει κάποια σκάλα επιπλέον εξόδων πέρα απ' τα τέλη κυκλοφορίας στα >1350 κυβικά? Ασφάλειες, φορολογικά κοκ.

Διάβασα τα πολύ χρήσιμα του διπλανού τοπικού που 'γραψε ο σάξονας, τα επιμέρους θα τα ξαναπιάσω όταν αρχίσω τα κολυμπάω.
Άβαταρ μέλους
By Arrow
#702178 Νομίζω ότι έχεις επιλογές παρά το χαμηλό ποσό. Το 2αρι είναι μια χαρα, καλο τιμονακι, μερικές μέρες που το είχα δε με χαλασε. Το κλιο έχει πιο μεγάλους εσωτερικούς χώρους και πιο άνετη αναρτηση. Κανένα από τα 2 δε θυμάμαι να έχει βγάλει θέματα. Φιέστα επίσης?

Σίγουρα θα δυσκολευτείς να βρεις κάτι με λίγα χλμ αλλά ρωτώντας πας στη πόλη. Κάνε προσεκτική έρευνα τι μπορεί να χρειαστεί σε φάση ιμάντες κτλ κτλ το επόμενο χρονικό διάστημα. Service book επιθυμητό και εννοείται ο μηχανικός που θα το ελέγξει να το κάνει φύλλο και φτερό.

< 9T Pro >
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#702181 Τα μικρά κρατούν πολύ καλή μεταπωλητική αξία. Στα ίδια λεφτά μπορείς να πάρεις πολύ περισσότερο αυτοκίνητο, αλλά θα πληρώνεις λίγα παραπάνω τέλη κυκλοφορίας. Νομίζω ότι αξίζει τον κόπο.

https://www.car.gr/classifieds/cars/vie ... -volvo-c30
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#702203 τζι, πες ενδεικτικά για το clio, πού σμίγεις φρύδια σε κάτι από εδώ? χιλιόμετρα και πιθανές τους αρρώστιες?

Αrrow, θα τσεκάρω και για φιέστα. Πέρα απ' τα μηχανολογικά κλπ, με την αφέλεια του πρωτάρη βρίσκω επιλογές <5k σε διάφορα Β. Όπως λέω και του τζι, πού να κάνω αλάργα στο ξεψείριασμα της λίστας?

dimsabas, καταλαβαίνω τι λες αλλά θα προτιμούσα κάποιο πιο μαζεμένο, ακόμα και 20 πόντοι παίζουν ρόλο στις στενοκώλικες γειτονιές :oops:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#702205 Για Clio μην σκεφτείς ατμοσφαιρικό, πήγαινε για τον TCE. Είναι εξαιρετικά αξιόπιστο μοτέρ, σ'εμάς δεν έχει βγάλει το παραμικρό. Και σαν αυτοκίνητο είναι εξαιρετικό και με τεράστιους χώρους επιβατών.
Σε σχέση με το Fiesta της ίδιας εποχής (το είχαμε και αυτό, η γυναίκα μου δηλαδή) πολύ καλό, αλλά το Clio καλύτερο: πιο γρήγορο, πιο άνετο, και θα το βρεις και φθηνότερα, τα Fiesta κρατάνε αξία.
Μιλώ για το πρώτης γενιάς Fiesta με τον ατμοσφαιρικό 1.4 95 άλογα, αν μιλάγαμε για τον Ecoboost, αλλάζει το πράγμα, αλλά δεν θα βρεις στο budget σου.
207 όχι, το Clio είναι καλύτερο. Το 207 είναι και πολύ βαρύ και δεν βλέπω κανένα πλεονέκτημα σε σχέση με το Clio.
Πάντως στα λεφτά που δίνεις, δεν βλέπω και καλά Clio δυστυχώς.
Ίσως πρέπει να πας λίγο παραπάνω σε λεφτά για να βρεις κάτι καλό, για μένα βάλε στην αναζήτηση 6Κ και προσπάθησε να το κατεβάσεις χαμηλότερα με κάποιο παζάρι.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#702225
egobrain έγραψε:τζι, πες ενδεικτικά για το clio, πού σμίγεις φρύδια σε κάτι από εδώ? χιλιόμετρα και πιθανές τους αρρώστιες?

Αrrow, θα τσεκάρω και για φιέστα. Πέρα απ' τα μηχανολογικά κλπ, με την αφέλεια του πρωτάρη βρίσκω επιλογές <5k σε διάφορα Β. Όπως λέω και του τζι, πού να κάνω αλάργα στο ξεψείριασμα της λίστας?

dimsabas, καταλαβαίνω τι λες αλλά θα προτιμούσα κάποιο πιο μαζεμένο, ακόμα και 20 πόντοι παίζουν ρόλο στις στενοκώλικες γειτονιές :oops:


Γιανν βλέπω ότι καλοβλεπεις το κλιο, οπότε επικεντρώνομαι εκεί.

https://www.car.gr/classifieds/cars/vie ... nault-clio

Πεταξου μια δίπλα.

https://www.car.gr/classifieds/cars/vie ... nault-clio

Φαίνεται καλή περίπτωση αλλά μόνο τα πάνω κάτω στην Αθήνα θα σου κοστίσουν κάνα 3χιλιαρο .
Άβαταρ μέλους
By drdino
#702228 Για εισαγωγής το κόβω το δεύτερο...
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#702229 Το ασημί φαίνεται ωραίο, αλλά 99% είναι εισαγωγής από Ιταλία (δες το Navi) και τα χιλιόμετρά του άγνωστα εξ αυτού (εκτός αν ο έμπορος έχει το ιταλικό book service).
Ίσως αξίζει όμως να του ρίξεις μια ματιά φαίνεται πλούσια έκδοση.
Υπόψιν, αν έχει ζάντες αλουμινίου, θα έχει την κουλή διάσταση ελαστικών 195/50/16 που είναι ακριβή.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#702230 Ακριβώς, εισαγωγής από Ιταλία (νάβι και ημιδερμάτινα καθίσματα σε σουπερμίνι βάζουν την απόδοση κοντά στο 1.3, η γλώσσα στην οθόνη το στέλνει στο 1.01).
Άβαταρ μέλους
By g8777
#702240 Οκ, άκυρο τότε ,δεν το είδα από το κινητό.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#702242 To Clio πάντως (γενικά) είναι καλή λύση. 207 δεν μου λέει κάτι όπως είπαν κι άλλοι. Κανένα Swift παίζει άραγε;

Egobrain, ίσως λίγο προσωπική ερώτηση, το budget σου είναι αυτό και τέλος, ή έχεις και μια κάβα για τυχόν μαζέματα, ζημιές κλπ; Αν το πρώτο, ίσως να πρέπει κρατήσεις κάτι στην άκρη για τις αναπόφευκτες ανάγκες που έχει ένα μτχ.
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#702266
Anonymous Founder έγραψε:Για Clio μην σκεφτείς ατμοσφαιρικό, πήγαινε για τον TCE. Είναι εξαιρετικά αξιόπιστο μοτέρ, σ'εμάς δεν έχει βγάλει το παραμικρό. Και σαν αυτοκίνητο είναι εξαιρετικό και με τεράστιους χώρους επιβατών.
Σε σχέση με το Fiesta της ίδιας εποχής (το είχαμε και αυτό, η γυναίκα μου δηλαδή) πολύ καλό, αλλά το Clio καλύτερο: πιο γρήγορο, πιο άνετο, και θα το βρεις και φθηνότερα, τα Fiesta κρατάνε αξία.
Μιλώ για το πρώτης γενιάς Fiesta με τον ατμοσφαιρικό 1.4 95 άλογα, αν μιλάγαμε για τον Ecoboost, αλλάζει το πράγμα, αλλά δεν θα βρεις στο budget σου.
207 όχι, το Clio είναι καλύτερο. Το 207 είναι και πολύ βαρύ και δεν βλέπω κανένα πλεονέκτημα σε σχέση με το Clio.
Πάντως στα λεφτά που δίνεις, δεν βλέπω και καλά Clio δυστυχώς.
Ίσως πρέπει να πας λίγο παραπάνω σε λεφτά για να βρεις κάτι καλό, για μένα βάλε στην αναζήτηση 6Κ και προσπάθησε να το κατεβάσεις χαμηλότερα με κάποιο παζάρι.

Χρήσιμα όλα!
Υπέθεσα πως δεν θα 'χω άνεση για καλό παζάρι μιας και τα ποσά είναι σχετικά μικρά και φαντάζομαι πως όλοι παίζουν με μετρητά.

g8777 έγραψε:Γιανν βλέπω ότι καλοβλεπεις το κλιο, οπότε επικεντρώνομαι εκεί.
https://www.car.gr/classifieds/cars/vie ... nault-clio
Πεταξου μια δίπλα.

https://www.car.gr/classifieds/cars/vie ... nault-clio
Φαίνεται καλή περίπτωση αλλά μόνο τα πάνω κάτω στην Αθήνα θα σου κοστίσουν κάνα 3χιλιαρο .

Ενδιαφέρον :)
Για Αθήνα δεν παίζει, καταδώ θα ψάξω, για την ευκολία απ' το μάτι μέχρι τους ελέγχους. Αντε γειτονική πόλη.

drdino έγραψε:To Clio πάντως (γενικά) είναι καλή λύση. 207 δεν μου λέει κάτι όπως είπαν κι άλλοι. Κανένα Swift παίζει άραγε;

Egobrain, ίσως λίγο προσωπική ερώτηση, το budget σου είναι αυτό και τέλος, ή έχεις και μια κάβα για τυχόν μαζέματα, ζημιές κλπ; Αν το πρώτο, ίσως να πρέπει κρατήσεις κάτι στην άκρη για τις αναπόφευκτες ανάγκες που έχει ένα μτχ.

Θα ρίξω μια ματιά και στο swift. Βλέπω μόνο οτι το πορτμπαγκάζ είναι αρκέτα μικρότερο (320l vs 212l) :hmmm:
Έχω μια ελαστικότητα για υπόλοιπα έξοδα αλλά σίγουρα όχι να καταλήξω στο άνω όριο και μετά να θέλω + χιλιάρικο για ζημιές και τα σταθερά έξοδα μεταβίβασης/τελών/ασφάλειας. Εννοείς έκτακτα μεζεδάκια που βγαίνουν συχνά ή πράματα που φροντίζεις σε κάθε μετάχειρο? Αν το δεύτερο, πες μου ένα σταθερό σετ απ' τα αναπόφευκτα που εννοείς :)
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#702268 Το Swift δεν είναι η καλύτερη λύση για μένα: κρατάει πολύ ψηλά τιμή, ενώ έχει μικρό πορτμπακάζ και μόνον ατμοσφαιρικό μοτερ (αλλά πολύ αξιόπιστο).
Φυσικά και το προτείνω, είναι πολύ καλό αυτοκινητάκι, αλλά το Clio είναι παντού καλύτερο, μια βόλτα με το καθένα θα σε πείσει.