Φορουμ για τον υποψήφιο ή αναποφάσιστο αγοραστή, καινούριου ή μεταχειρισμένου
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#705486 Μπορεί να υπάρχει κάποιο συνεργείο εκεί κοντά, που θα το "ρισκάρεις". Αν και οι ιδιώτες λογικά σου λέω θα έχουν πινακίδες.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#705489
egobrain έγραψε:Μάλιστα. Άρα ούτε σε συνεργείο μπορείς να πας για έλεγχο..
Μόνο με έλεγχο μηχανικού επιτόπου που μαλλον θα είναι κουτσουρεμένος..

Θα ελεγα να προτιμησεις ιδιωτη. Γιατι με μια ματια και δυο κουβεντες που θα πειτε μπορεις να καταλαβεις καποια πραγματα για αυτον που στο πουλαει και πως του φερθηκε. Επισης ειναι πιο ευελικτος για ελεγχο, παζαρι.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#705851
egobrain έγραψε:Μάλιστα. Άρα ούτε σε συνεργείο μπορείς να πας για έλεγχο..
Μόνο με έλεγχο μηχανικού επιτόπου που μαλλον θα είναι κουτσουρεμένος..



Το να μην μπορώ να το πάω για έλεγχο σε συνεργείο επιλογής μου για μένα είναι από μόνο του λόγος απόρριψης του οχήματος. Ανεξαρτήτως του αν είναι ιδιώτης ή έμπορος.
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#706510
Anonymous Founder έγραψε:Μπορεί να υπάρχει κάποιο συνεργείο εκεί κοντά, που θα το "ρισκάρεις". Αν και οι ιδιώτες λογικά σου λέω θα έχουν πινακίδες.

Πράγμα που αποκλείει την επιλογή δίκου σου ή εξουσιοδοτημένου συνεργείου..

Νίκος Παππάς έγραψε:Θα ελεγα να προτιμησεις ιδιωτη. Γιατι με μια ματια και δυο κουβεντες που θα πειτε μπορεις να καταλαβεις καποια πραγματα για αυτον που στο πουλαει και πως του φερθηκε. Επισης ειναι πιο ευελικτος για ελεγχο, παζαρι.

markvag έγραψε:Το να μην μπορώ να το πάω για έλεγχο σε συνεργείο επιλογής μου για μένα είναι από μόνο του λόγος απόρριψης του οχήματος. Ανεξαρτήτως του αν είναι ιδιώτης ή έμπορος.

Καταλαβαίνω.. Άρα για πλήρη έλεγχο της κατάστασης πρέπει να βγάλω εντελώς τους εμπόρους.

Από μέσα του μήνα που λασκάρει η μετακίνηση θα βάλω στόχο τις αξιόλογες περιπτώσεις μέσα στα κριτήρια με σκοπό το κλείσιμο και όλη τη διαδικασία αυθημερόν.

Θα διαλέξω μεταξύ μικρών μοτέρ, με αυτή τη σειρά:
1. Clio 3 TCe
4. Clio 3 1.2
5. Mazda 2 1.3
-. Fiesta mk6 1.2
6. i20 1.2
-. Corsa 1.2
-. Yaris 1.3
7. Swift 1.3 ?
-. Colt 1.3 ?

Στα 2 τελευταία μου φαίνεται πολύ στενό το πορτμπαγκάζ και τα τουλουμπάκια στο 6 δεν με συγκινούν αισθητικά.
Θέλω μέχρι το τέλος του μήνα να κλείσω το γαϊτανάκι και ιδανικά να είναι Clio, βλέπω πως θα πάει και τι θα βγάλει το ζύγι με τις διαθέσιμες ευκαιρίες..

Βοτσαλάκι:
https://www.car.gr/classifieds/cars/vie ... 01-mazda-2

Απροπό, αν τσιμπάει το μάτι σας ενδείξεις εισαγωγής στα Mazda 2, πείτε!
Άβαταρ μέλους
By NiTse
#706529 Στα mazda μέχρι του 2011-2012 που λειτουργούσε όπως λειτουργούσε η ελληνική αντιπροσωπεία και πρέπει να είναι και η συντριπτική πλειοψηφία βενζίνης δεν βλέπω το λόγο να είναι εισαγωγής. Από εκεί και πέρα υπάρχει ένα μεγάλο κενό μέχρι και πρόσφατα οπότε και επανήλθε επίσημα αλλά λογικά αυτά τα μοντέλα είναι εκτός μπάτζετ σου.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#706693
egobrain έγραψε:Καταλαβαίνω.. Άρα για πλήρη έλεγχο της κατάστασης πρέπει να βγάλω εντελώς τους εμπόρους.


Γιατί; :hmmm:

Από έμπορο είχε αγοράσει ο αδερφός μου και το ελέγξαμε στην αντιπροσωπεία μια χαρά. Και ήταν και χαρτί το αμάξι, με πλήρες ιστορικό, κτλ...
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#706754
markvag έγραψε:
egobrain έγραψε:Καταλαβαίνω.. Άρα για πλήρη έλεγχο της κατάστασης πρέπει να βγάλω εντελώς τους εμπόρους.
Γιατί; :hmmm:

Από έμπορο είχε αγοράσει ο αδερφός μου και το ελέγξαμε στην αντιπροσωπεία μια χαρά. Και ήταν και χαρτί το αμάξι, με πλήρες ιστορικό, κτλ...

Σε εμπόρους βλέπω πολλά χωρις πινακίδες και επίσης δεν θα 'χουν πλήρη εικόνα για το αμάξι, γιατί πουλιέται, τι έβγαλε κοκ, πράγματα που τα ζυγίζεις από πρώτο χέρι με τον ιδιώτη..
Άβαταρ μέλους
By mirage
#706755 Κατά την άποψη μου μην περιμένεις να μάθεις απαραίτητα την αλήθεια για όλα αυτά απο εναν ιδιώτη.
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#706757 Έχεις δίκιο αλλά ίσως μπορείς να υποθέσεις/εκτιμήσεις την αλήθεια από μια γενική εικόνα και συζήτηση μαζί του..
Άβαταρ μέλους
By markvag
#706897
egobrain έγραψε:Έχεις δίκιο αλλά ίσως μπορείς να υποθέσεις/εκτιμήσεις την αλήθεια από μια γενική εικόνα και συζήτηση μαζί του..


Σχετικό αυτό, αλλά υπάρχουν αμάξια σε εμπόρους με πλήρες ιστορικό και σε πολύ καλή κατάσταση. Προσωπικά, δεν θα κολλούσα στο αν ο πωλητής είναι έμπορος ή ιδιώτης, εάν μπορώ να επιβεβαιώσω το ιστορικό του οχήματος και ο έλεγχος (σε συνεργείο της επιλογής μου) βγει θετικός.


ΥΓ: Δεν πιστεύω να μην έχεις ακούσει ιδιώτη να γυρνάει χλμ σε συνεργείο γιατί θέλει να πουλήσει το αμάξι του;; :lol: Παλιότερα στο car.gr είχα δει όχημα που στην αγγελία έγραφε Χ χλμ (λίγα για την ηλικία του) και σε μία από τις φωτό πάνω από τα διπλάσια :lol: :lol: Ιδιώτης, που προφανώς έκανε |λογοκρισία|... :lol: Λίγες μέρες μετά η ενοχοποιητική φωτογραφία εξαφανίστηκε... :whistlink: Το αμάξι BTW φαινόταν σε πολύ καλή κατάσταση (ότι μπορείς να βγάλεις από τις φωτογραφίες προφανώς).
Άβαταρ μέλους
By markvag
#706992
rocsta έγραψε:Πάνε πάρε αυτό: https://www.car.gr/classifieds/cars/vie ... honda-jazz


Με γεια!