Φορουμ για τον υποψήφιο ή αναποφάσιστο αγοραστή, καινούριου ή μεταχειρισμένου
Άβαταρ μέλους
By Geralt
#690546 Νομιζω οτι στο παρκινγκ του Riverwest-IKEA εχω δει πινακιδα περι απαγορευσης παρκινγκ σε οχηματα με υγραεριο
Άβαταρ μέλους
By aldo
#690567 ναι παιδιά, το υγραέριο το ψιλοφοβάμαι...εκτός αυτού ενώ το clio μου αρέσει πολύ, η γυναίκα δεν το θέλει με τπτ...(κακές εμπειρίες από τον πεθερό) και επειδή θα το παίρνει και εκείνη, πρέπει να αρέσει και στους 2.
Τέσπα, για να περιορίσω την όλη αναζήτηση, εν ολίγοις καταλήγω ανάμεσα σε mazda k corsa.

Με το corsa θα κάνω περισσότερο το κέφι μου, με το mazda περισσότερο την δουλειά μου...κάπως έτσι το βλέπω...ανώτερ εξοπλισμό το corsa βέβαια και οπτικά σαφώς ομορφότερο...
Θα το οδηγήσω και βλέπουμε...
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#690611
aldo έγραψε:
Τέσπα, για να περιορίσω την όλη αναζήτηση, εν ολίγοις καταλήγω ανάμεσα σε mazda k corsa.

Με το corsa θα κάνω περισσότερο το κέφι μου, με το mazda περισσότερο την δουλειά μου...κάπως έτσι το βλέπω...ανώτερ εξοπλισμό το corsa βέβαια και οπτικά σαφώς ομορφότερο...
Θα το οδηγήσω και βλέπουμε...


Αν μπορείς πάρε το Corsa αφού σου αρέσει περισσότερο. Θα το βλέπεις κάθε μέρα, θα το οδηγείς κάθε μέρα, επιβάλλεται να σου αρέσει.
Είναι κρίμα να έχεις καινούργιο αυτοκίνητο και να χαζεύεις στα φανάρια αυτό που σου άρεσε πιο πολύ και δεν πηρες.

Redmi Note 8 Pro
Άβαταρ μέλους
By aldo
#690614 Σε αυτό έχεις δίκαιο, κάπως έτσι το σκέφτομαι, απλά το mazda μου εμπνέει περισσότερη σιγουριά, τόσο σαν εταιρία όσο και σαν κινητήρας...Φυσικά σίγουροι δεν μπορεί να είμαστε, απλά λεω..

Κάτι που θυμήθηκα και ήθελα την γνώμη σας, ελπίζοντας να μην φανεί αστείο...

Τόσο στο corsa όσο και στο 208, αλλά περισσότερο στο corsa, ο εσωτερικός κεντρικός καθρέπτης, όταν κοιτάς πίσω, δείχνει σαν να κάνεις zoom out...δηλαδή βλέπεις το πίσω μέρος του αυτοκινήτου σαν να είναι λιμουζίνα και τα αντικείμενα έξω από αυτό σαν να είναι πολύ μακριά...Είπα στην γυναίκα μου να βγει και να σταθεί πίσω στο πορτ παγκαζ και την έβλεπα σαν να ήταν 3 μέτρα πίσω...
Το είπα στον πωλητή και μου λέει συνήθεια ειναι, αλλα εμένα μου προκαλούσε μια ελαφρά ζαλάδα και ανασφάλεια...

Νέα κόλπα αυτά, ξέρετε?
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#690621 Πολλά είναι 17 για αυτοκίνητο αυτής της κατηγορίας πάντως...
Άβαταρ μέλους
By aldo
#690625
Asimov έγραψε:Πολλά είναι 17 για αυτοκίνητο αυτής της κατηγορίας πάντως...


17.500 έβγαινε το 208, 16.800 το hyundai i20...

Νομίζω με καλό εξοπλισμό, κάπου εκεί βγαίνουν όλα πάνω κάτω...εκτός των ατμοσφαιρικών που είναι περίπου - 1500
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#690657 Για 500-600χλμ/μήνα δηλαδή 6-7000χλμ/έτος και δεν θα έδινα και τόση σημασία στην κατανάλωση για αυτοκίνητα ίδιας κατηγορίας.
Έστω ότι το ένα καίει 1λίτρο παραπάνω στα 100χλμ μιλάμε για 60-70 λίτρα το χρόνο. Δεν τα χαρίζεις αλλά δεν θα πρέπει να μετράει και πάρα πολύ.
Στις μετρήσεις του spritmonitor προσπάθησε να εστιάσεις σε καταναλώσεις από Ελλάδα-μεγάλη πόλη αλλιώς είναι χαμηλή.

Το Mazda εκτός της αξιοπιστίας πλεονεκτεί και σε χαρά οδήγησης. Αλλά και το Fiesta είναι καλό στην οδήγηση και με ροπές λόγω κινητήρα και πολύ πιο εύκολα ανταλλακτικά.
Σίγουρα δεν είναι εύκολη επιλογή αλλά κανένα από αυτά δεν είναι κακό και νομίζω ότι αν τελικά μετρήσει πολύ το ποιο σου κάνει κέφι και να βλέπεις και να οδηγάς δεν είναι καθόλου λάθος.
Άβαταρ μέλους
By aldo
#690710
sknipper έγραψε:Για 500-600χλμ/μήνα δηλαδή 6-7000χλμ/έτος και δεν θα έδινα και τόση σημασία στην κατανάλωση για αυτοκίνητα ίδιας κατηγορίας.
Έστω ότι το ένα καίει 1λίτρο παραπάνω στα 100χλμ μιλάμε για 60-70 λίτρα το χρόνο. Δεν τα χαρίζεις αλλά δεν θα πρέπει να μετράει και πάρα πολύ.
Στις μετρήσεις του spritmonitor προσπάθησε να εστιάσεις σε καταναλώσεις από Ελλάδα-μεγάλη πόλη αλλιώς είναι χαμηλή.

Το Mazda εκτός της αξιοπιστίας πλεονεκτεί και σε χαρά οδήγησης. Αλλά και το Fiesta είναι καλό στην οδήγηση και με ροπές λόγω κινητήρα και πολύ πιο εύκολα ανταλλακτικά.
Σίγουρα δεν είναι εύκολη επιλογή αλλά κανένα από αυτά δεν είναι κακό και νομίζω ότι αν τελικά μετρήσει πολύ το ποιο σου κάνει κέφι και να βλέπεις και να οδηγάς δεν είναι καθόλου λάθος.


Για το mazda πχ βλέπω αυτό, επαρχιακοί δρόμοι?
https://www.spritmonitor.de/en/detail/1112665.html
αλλά δεν μπορώ να βρω πως περιορίζω την αναζήτηση Ελλάδα κλπ...