Φορουμ για τον υποψήφιο ή αναποφάσιστο αγοραστή, καινούριου ή μεταχειρισμένου
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#690144
aldo έγραψε:Λογικά ομως το corsa δεν έχει ίδιο τιμόνι με το 208? Αν ναι δεν μου φάνηκε τόσο ελαφρύ όσο του hyundai

Δεν πάει έτσι απαραίτητα. Μπορεί να έχουν ίδια μηχανικά μέρη, αλλά η ηλεκτρική υποβοήθηση του τιμονιού είναι θέμα επιλογής και ρύθμισης, άρα εύκολα μπορεί να είναι εντελώς διαφορετική.
Άβαταρ μέλους
ByDeleted User 2
#690150
aldo έγραψε:Τόσο χάλια ο Συγγελίδης? :(


Εγώ πάντως από την Citroen με το Aircross δεν είχα κανένα παράπονο.

Και όσες φορές πήγα σε έκθεση Opel ήταν πολύ φιλικοί και είχαν διάθεση να πουλήσουν.

Στο δίκτυο του Συγγελίδη μπορεί κάποιος να βρει καλές και αρκετές εκθέσεις και συνεργεία. Άλλοι αντιπρόσωποι έχουν μεγαλύτερα προβλήματα αφού τα δίκτυα του είναι σχεδόν ανύπαρκτα. π.χ. μπες στη SEAT και δες δίκτυο Αττικής και μετά μπες στην SKODA και δες το δικό της. Δύο κατασκευαστές του ίδιου ομίλου αλλά με διαφορετικούς αντιπροσώπους στην Ελλάδα.

Για μένα όπου κρύβεται η ΒΕΛΜΑΡ υπάρχει πρόβλημα. Πήρε και την KIA/HYUNDAI και τις έβαλε και αυτές στο ψυγείο, στην συντήρηση. Απλά να υπάρχουν.

Εντάξει για τους περισσότερους στα φόρουμς αυτά είναι ψιλά γράμματα, αφού εστιάζουν στο προϊόν και όχι στις υπηρεσίες. Εγώ εστιάζω και στις υπηρεσίες.
Άβαταρ μέλους
By aldo
#690154 Ευχαριστώ για τις προτάσεις...

Θα προσπαθήσω να δω ακόμα corsa αλλά και το yaris και μετά θα αποφασίσω...

Πιο πολύ ως προς αναλογία τιμής/ αξιοπιστίας κλείνω προς το mazda 2, καθώς μου μένουν και 2-3 χιλιάρικα στην τσέπη...
Αν παρακάμψω το θέμα επιδόσεων, στο μόνο που κολλάω είναι στο θέμα κατανάλωσης εντός πόλης, μιας και δεν μπορώ να βρω αναφορές, παρά μόνο σε ξένα review, ενώ κάποια περιοδικά εδώ που το έκαναν δοκιμή μιλάνε και για 8αρια, που μου φαίνεται λίγο υπερβολικό...
Σε συνθήκες σταμάτα ξεκίνα αν είμαι κοντά στα 6, ίσως συμφέρει απέναντι στο yaris στο οποίο ανεβαίνω 3000-3500 ευρώ...
Κατά μέσο όρο κάνω 500-600χιλ/μήνα (με σημερινά δεδομένα πάντα)

Δεν βρίσκω και κανένα κάτοχο να μου πει που παίζει....
Άβαταρ μέλους
By markvag
#690176
Asimov έγραψε:Βέβαια και η αντιπροσωπεία της Opel ανήκει στον Συγγελιδη


Δεν το ήξερα... Άκυρο κι από εμένα τότε και πάνω που πάνε να γίνουν αμάξια τα Opel :lol:


aldo έγραψε:Τόσο χάλια ο Συγγελίδης? :(


Είχα προβλήματα με το πως παραδόθηκε το citroen της υπογραφής και η αντιπροσωπεία αρνούνταν κατηγορηματικά να κάνει το οτιδήποτε, ενώ δεν είμαι σίγουρος και πως ήξερε... :lol: Το ρεζουμέ ήταν ότι παραδόθηκε με χτυπημένο τον πίσω άξονα, που έπρεπε να αλλαχτεί και η αντιπροσωπεία έπαιζε το πουλί της. Από εμένα έκτοτε άκυρο οτιδήποτε πουλάει ο Συγγελίδης. Αν με αντιμετωπίζει ως θύμα δεν θα τον πληρώσω.
Άβαταρ μέλους
By NiTse
#690183
aldo έγραψε:Ευχαριστώ για τις προτάσεις...

Θα προσπαθήσω να δω ακόμα corsa αλλά και το yaris και μετά θα αποφασίσω...

Πιο πολύ ως προς αναλογία τιμής/ αξιοπιστίας κλείνω προς το mazda 2, καθώς μου μένουν και 2-3 χιλιάρικα στην τσέπη...
Αν παρακάμψω το θέμα επιδόσεων, στο μόνο που κολλάω είναι στο θέμα κατανάλωσης εντός πόλης, μιας και δεν μπορώ να βρω αναφορές, παρά μόνο σε ξένα review, ενώ κάποια περιοδικά εδώ που το έκαναν δοκιμή μιλάνε και για 8αρια, που μου φαίνεται λίγο υπερβολικό...
Σε συνθήκες σταμάτα ξεκίνα αν είμαι κοντά στα 6, ίσως συμφέρει απέναντι στο yaris στο οποίο ανεβαίνω 3000-3500 ευρώ...
Κατά μέσο όρο κάνω 500-600χιλ/μήνα (με σημερινά δεδομένα πάντα)

Δεν βρίσκω και κανένα κάτοχο να μου πει που παίζει....

Μισό λεπτό εννοείς ότι το mazda παρόλο που κάνει 16000+ εσύ ειδικά αυτό μπορεί να το πάρεις στα 13000€;; Αν ναι τότε εντάξει δεν υπάρχει δίλημμα.
Άβαταρ μέλους
By aldo
#690186
NiTse έγραψε:
aldo έγραψε:Ευχαριστώ για τις προτάσεις...

Θα προσπαθήσω να δω ακόμα corsa αλλά και το yaris και μετά θα αποφασίσω...

Πιο πολύ ως προς αναλογία τιμής/ αξιοπιστίας κλείνω προς το mazda 2, καθώς μου μένουν και 2-3 χιλιάρικα στην τσέπη...
Αν παρακάμψω το θέμα επιδόσεων, στο μόνο που κολλάω είναι στο θέμα κατανάλωσης εντός πόλης, μιας και δεν μπορώ να βρω αναφορές, παρά μόνο σε ξένα review, ενώ κάποια περιοδικά εδώ που το έκαναν δοκιμή μιλάνε και για 8αρια, που μου φαίνεται λίγο υπερβολικό...
Σε συνθήκες σταμάτα ξεκίνα αν είμαι κοντά στα 6, ίσως συμφέρει απέναντι στο yaris στο οποίο ανεβαίνω 3000-3500 ευρώ...
Κατά μέσο όρο κάνω 500-600χιλ/μήνα (με σημερινά δεδομένα πάντα)


Δεν βρίσκω και κανένα κάτοχο να μου πει που παίζει....

Μισό λεπτό εννοείς ότι το mazda παρόλο που κάνει 16000+ εσύ ειδικά αυτό μπορεί να το πάρεις στα 13000€;; Αν ναι τότε εντάξει δεν υπάρχει δίλημμα.


Στο mazda πάω στην βασική έκδοση, αλλά για λόγους προσωπικούς (κάποιο άσχετο deal) βάζω αρκετό εξοπλισμό από την takumi με τελική τιμή + μεταλλικό χρώμα 15.200. Το μόνο που δεν έχω προς το παρόν θα είναι η κάμερα οπισθοπορείας.
Στο yaris, ανεβαίνω πάνω από 18.500 για να το φέρω σε αποδεκτά επίπεδα εξοπλισμού και οφθαλμόλουτρου.... :iconcool:

Επειδή παίζει και η προσφορά της opel, όπου δίνει πακέτα εξοπλισμού αξίας 850 ευρώ, από τον διαμορφωτή βλέπω τελική τιμή με διχρωμία GS line 16680, οπότε μιλάμε για μια διαφορά 1400 ευρώ...

Σίγουρα θα προσπαθήσω να το οδηγήσω μέσα στις επόμενες μέρες να δω τι παίζεται...
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#690364
aldo έγραψε:Αν παρακάμψω το θέμα επιδόσεων, στο μόνο που κολλάω είναι στο θέμα κατανάλωσης εντός πόλης, μιας και δεν μπορώ να βρω αναφορές, παρά μόνο σε ξένα review, ενώ κάποια περιοδικά εδώ που το έκαναν δοκιμή μιλάνε και για 8αρια, που μου φαίνεται λίγο υπερβολικό...
Σε συνθήκες σταμάτα ξεκίνα αν είμαι κοντά στα 6, ίσως συμφέρει απέναντι στο yaris στο οποίο ανεβαίνω 3000-3500 ευρώ...
Κατά μέσο όρο κάνω 500-600χιλ/μήνα (με σημερινά δεδομένα πάντα)

Δεν βρίσκω και κανένα κάτοχο να μου πει που παίζει....


Η καλύτερη λύση γι αυτό είναι να κοιτάξεις στο Spritmonitor.de για το μοντέλο/κινητήρα που ενδιαφέρεσαι και να φιλτράρεις τα στατιστικά ανάλογα με τη χρήση (λχ. εντός πόλης που ζητάς). Χώρια που θα πάρεις έτσι πιο αντιπροσωπευτικές πληροφορίες απ'ότι αν ρωτούσες 1-2 κατόχους μεμονωμένα.

Από εκεί και πέρα, +1 ψήφος από μένα για το Yaris Hybrid αν αξιολογείς ψηλά την κατανάλωση και ευκολία οδήγησης μέσα στην πόλη.
Άβαταρ μέλους
By theo13
#690415
aldo έγραψε:Ευχαριστώ για τις προτάσεις...

Θα προσπαθήσω να δω ακόμα corsa αλλά και το yaris και μετά θα αποφασίσω...

Πιο πολύ ως προς αναλογία τιμής/ αξιοπιστίας κλείνω προς το mazda 2, καθώς μου μένουν και 2-3 χιλιάρικα στην τσέπη...
Αν παρακάμψω το θέμα επιδόσεων, στο μόνο που κολλάω είναι στο θέμα κατανάλωσης εντός πόλης, μιας και δεν μπορώ να βρω αναφορές, παρά μόνο σε ξένα review, ενώ κάποια περιοδικά εδώ που το έκαναν δοκιμή μιλάνε και για 8αρια, που μου φαίνεται λίγο υπερβολικό...
Σε συνθήκες σταμάτα ξεκίνα αν είμαι κοντά στα 6, ίσως συμφέρει απέναντι στο yaris στο οποίο ανεβαίνω 3000-3500 ευρώ...
Κατά μέσο όρο κάνω 500-600χιλ/μήνα (με σημερινά δεδομένα πάντα)

Δεν βρίσκω και κανένα κάτοχο να μου πει που παίζει....


Στο sprintmonitor βλέπω μέση (πραγματική) 5.6.

https://www.spritmonitor.de/en/overview/27-Mazda/249-2.html?constyear_s=2020&powerunit=2

Αυτό σημαίνει ότι με 2000 που γλυτώνεις από την τιμή αγοράς κάνεις 25.000 χλμ με μέση τιμή 1.50
Δεν είναι και λίγο. Αν σου αρέσει πάρε το mazda. Για αμάξι πόλης και αυτό που ζητάς νομίζω θα ανταποκριθεί πολύ καλά.
Άβαταρ μέλους
By aldo
#690431 Ευχαριστώ παιδιά. Τσέκαρα τις καταναλώσεις όπως είπατε και δείχνουν πολύ καλές. Έχω περιθώριο έως τέλη του μήνα να αποφασίσω...Το δίλλημα τώρα, εφόσον το yaris απορρίφθηκε και από την γυναίκα, λόγω εμφάνισης, είδαμε ένα corsa gs line το οποίο ομολογώ πως ήταν πανέμορφο, μαύρη οροφή με κόκκινο αμάξωμα, αλλά και σε άσπρο επίσης. Εξοπλισμός τα πάντα όλα, εκτός από blind spot.
Test drive θα γίνει τις επόμενες ημέρες, τελική τιμή 17000.
Ο πωλητής μου φάνηκε αρκετά ειλικρινής και μου είπε μια μέση κατανάλωση εντός πόλης θα είναι κοντά στα 7 λίτρα με ελαφρύ ποδαράκι...
Στο site που μου είπατε για τις καταναλώσεις το βλέπω μέση κάπου στα 6...

Πέρα από αυτά, την οπελ δεν την είχα σε ιδιαίτερη εκτίμηση...και τώρα που παντρεύτηκε με την PSA δεν ξέρω αν είναι καλύτερα ή χειρότερα...

Έχετε άποψη για θέματα αξιοπιστίας?
Αν μου αρέσει οδηγικά, θα αποφασίσω ανάμεσα σε corsa k mazda...
Άβαταρ μέλους
By Geralt
#690468 Κοίτα το Corsa F είναι εντελώς νέο μοντέλο οπότε δεν υπάρχουν πολλά να κυκλοφορούν
Πιστεύω ότι είναι ίδιο με την αξιοπιστία ενός Peugeot 208, αφού μοιράζονται μοτέρ, κιβώτιο, ανάρτηση. Έχουν και τα ίδια έτη εγγύησης
Άβαταρ μέλους
ByDeleted User 2
#690503 Νομίζω ότι πρέπει να είναι κάποιος πολύ άτυχος για να του κάτσει καινούριο αυτοκίνητο με πρόβλημα. Εγώ ποιο πολύ φοβάμαι τις πρώτες φουρνιές νέων μοντέλων που πιθανά να πάσχουν από παιδικές ασθένειες.

Επίσης ποιο πιθανό θεωρώ να προκαλέσει πρόβλημα η εμπορία στο αυτοκίνητο πριν το παραδώσει στον πελάτη παρά να έχει κάποιο εργοστασιακό πρόβλημα.
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#690522 Αφού σε απασχολεί η κατανάλωση, γιατί δεν κοιτάς το Clio με το εργοστασιακό υγραέριο; Το κόστος κίνησης θα είναι περίπου στη μέση σε σχέση με τα μοντέλα βενζίνης.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#690524 Τον ρωτας αν πρέπει να το παρκαρει σε υπόγειο γκαράζ ας πούμε ή να το βαλει σε πλοίο;
Άβαταρ μέλους
By mirage
#690535 Θα ελεγα 99% ναι εκτος αν είναι σχεδιασμενα και για LPG οχήματα. Οι λόγοι γνωστοί, το υγραεριο ειναι βαρύτερο από τον αέρα.
Στα ferry συνηθως πας στο ανοιχτό deck.