Φορουμ για τον υποψήφιο ή αναποφάσιστο αγοραστή, καινούριου ή μεταχειρισμένου
Άβαταρ μέλους
By manoliossss
#663791 Καλημερα σας κύριοι...Λοιπόν,βγάζουμε εκτός λόγω εμφάνισης τα 308,ceed(εμένα το 2πορτο μ αρέσει αρκετα πάντως),το Mazda 3 που κι αυτό εμένα μ αρέσει και το i30.με λίγα λόγια σχεδόν όλα αλλά γυναίκες είναι,αψυχολόγητες είναι και αυτοκίνητο διαλέγουν με την εμφάνιση πρώτα.Μας άρεσε το focus,και το cc που είδαμε ,επίσης μπαίνει στη λίστα astra cabrio και η 116 που βρήκαμε μερικές εντός budget.Συνεχιζουμε να βλέπουμε και από μικρότερης κατηγορίας τα fiesta και swift..
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#663803 Από αυτά που είδατε, μείνετε μακριά από τα cabrio και cc, ούτε να το σκεφτεί για την ακρίβεια, βγάζουν ακριβές βλάβες και το budget σας είναι περιορισμένο. Αν βρείτε 116 από τα πρώτα μοντέλα, με τα 115 άλογα και σε καλή κατάσταση, θα έλεγα πως αξίζει. Τα 122 άλογα του νέου μοτέρ, σημαίνει πως θα ανησυχείτε πάντα για μπεκ/πολλαπλασιαστές.
Από μια ματιά:
https://www.car.gr/25472330-bmw-116-1
https://www.car.gr/28252478-bmw-116
Γενικώς, σε αυτά τα λεφτά, θα βρεις βασικές εκδόσεις, οπότε αν αποφασίσετε, τουλάχιστον να έχει αυτόματο κλιματισμό, κυκλοφορούν και κάποιες με απλό AC.
Άβαταρ μέλους
By manoliossss
#663804
Anonymous Founder έγραψε:Από αυτά που είδατε, μείνετε μακριά από τα cabrio και cc, ούτε να το σκεφτεί για την ακρίβεια, βγάζουν ακριβές βλάβες και το budget σας είναι περιορισμένο. Αν βρείτε 116 από τα πρώτα μοντέλα, με τα 115 άλογα και σε καλή κατάσταση, θα έλεγα πως αξίζει. Τα 122 άλογα του νέου μοτέρ, σημαίνει πως θα ανησυχείτε πάντα για μπεκ/πολλαπλασιαστές.
Από μια ματιά:
https://www.car.gr/25472330-bmw-116-1
https://www.car.gr/28252478-bmw-116
Γενικώς, σε αυτά τα λεφτά, θα βρεις βασικές εκδόσεις, οπότε αν αποφασίσετε, τουλάχιστον να έχει αυτόματο κλιματισμό, κυκλοφορούν και κάποιες με απλό AC.
Τελεια,Αρα πετάμε έξω και τα καμπριο..Κρατάω αυτά που μου είπες για τις bmw!
Άβαταρ μέλους
By socratesn
#663864 Στις 116i με τα 122 άλογα, αν έχουν αλλαχτεί οι πολλαπλασιαστές με τους σωστούς, μόνο για μπεκ θα ανησυχείτε. Ανησυχία = Βεβαιότητα πως θα χρειαστούν αλλαγή κάθε περίπου 100.000 χιλιόμετρα. :lol:

Κόστος κοντά στο +-χιλιάρικο για καινούρια, περίπου τα μισά για ικανοποιητικά μεταχειρισμένα.

Σχετικά με τους πολλαπλαστιαστές σε αυτούς τους κινητήρες έχει βγει κάπου το 2012-2013 μία νέα παρτίδα που υποτίθεται πως λύνει δια παντός το όποιο πρόβλημα και από την προσωπική μου εμπειρία τουλάχιστον, αυτό το claim ισχύει. Ως εκ τούτου δεν είναι διόλου απίθανο πολλά εκ των μεταχειρισμένων να το έχουν λυμένο αυτό το θέμα.
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#663871 Εγώ πάλι θα πρότεινα σε τόσο παλιό αμάξι, να μην είναι προτεραιότητα το κλίμα έναντι του απλού a/c, το αντίθετο θα έλεγα : μια απλή συνηθισμένη βλάβη στους αεραγωγούς σημαίνει ξήλωμα ταμπλό στο κλίμα, με ο, τι αυτό συνεπάγεται. Έπαθα κι έμαθα.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#664148
Asimov έγραψε:Εγώ πάλι θα πρότεινα σε τόσο παλιό αμάξι, να μην είναι προτεραιότητα το κλίμα έναντι του απλού a/c, το αντίθετο θα έλεγα : μια απλή συνηθισμένη βλάβη στους αεραγωγούς σημαίνει ξήλωμα ταμπλό στο κλίμα, με ο, τι αυτό συνεπάγεται. Έπαθα κι έμαθα.


Δεν είμαι σίγουρος ότι είναι όλα τ' αμάξια έτσι... :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By manoliossss
#676383 Ας επαναφέρω το θέμα μιας και μέσα στον Δεκέμβριο ή αρχές Ιανουαρίου θα γίνει η αγορά.Το budget παραμένει στα 5500€.Αφού αφήσαμε καμπριο και τα σχετικά προς το παρόν είμαστε σε focus του 07’ που έχω βρει ένα πολύ καλό απ ότι φαινεται.1.6 115hp με 109000.τι λέτε για το focus?μπαινουμε;μετά σε πιο καινούριο χρονολογικά ίσως κάνα fiesta ή swift.
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#676397 Μπαίνετε, και σε γενικές γραμμές είναι πολύ αξιόπιστο, ειδικά αν έχει όντως 109.000χλμ.
Επίσης έχει σχετικά φτηνή συντήρηση ακόμα και στο επίσημο δίκτυο.
Άβαταρ μέλους
By manoliossss
#676408
Asimov έγραψε:Μπαίνετε, και σε γενικές γραμμές είναι πολύ αξιόπιστο, ειδικά αν έχει όντως 109.000χλμ.
Επίσης έχει σχετικά φτηνή συντήρηση ακόμα και στο επίσημο δίκτυο.
Υποτίθεται ότι είναι αποδεδειγμένα όλα τα χιλιόμετρα με βιβλίο σέρβις και η τιμή είναι πολύ καλη.είναι στα 5000.μας χαλάει το δίπορτο αλλά όχι τόσο ώστε να μας αποτρέψει.
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#676428 Γιατί να μην αποδειχθούν τα χιλιόμετρα από το ΚΤΕΟ που είναι και πιο safe?
Άβαταρ μέλους
By manoliossss
#677055
panos2171 έγραψε:Γιατί να μην αποδειχθούν τα χιλιόμετρα από το ΚΤΕΟ που είναι και πιο safe?
Εννοείται πως θα προσπαθήσω με κάθε δυνατό τρόπο να τα επιβεβαιώσω.Και μιας και η αγορά θα γίνει ή μέσα στον Δεκέμβριο,ή πολύ αρχές του νεου έτους,αν έχετε να πρότεινε κάποιο όχημα εννοείται καλοδεχούμενο.Τελικά τους αρέσει πολύ το focus,αλλά κάνα δυο fiesta και polo που είδανε τους άρεσαν περισσότερο λόγω μεγέθους.Νέοι οδηγοί και οι δυο και τους φαινεται πιο "ευκολο"στο παρκάρισμα.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#677103
panos2171 έγραψε:Γιατί να μην αποδειχθούν τα χιλιόμετρα από το ΚΤΕΟ που είναι και πιο safe?


Νομίζω σας το έχω πει και από κοντά, αλλά αυτοκίνητο που το έχω από καινούριο και που φυσικά δεν πείραξα ποτέ τα χλμ, γράφει στο χαρτί του ΚΤΕΟ ότι έχει γυρισμένα χλμ, γιατί προφανώς κάποιος υπάλληλος έκανε λάθος πριν μερικά χρόνια, γράφοντας περισσότερα χιλιόμετρα από τα πραγματικα. Δεν με νοιάζει, γιατί δεν πουλάω αυτοκίνητα ποτέ, αλλά το ΚΤΕΟ δεν είναι σε καμία περίπτωση 100% αξιόπιστο.
Άβαταρ μέλους
By MONMAN
#677151 Έψαχνα αυτοκίνητο για μένα και για γνωστό λίγο πριν την καραντίνα . Δυο που μου έκαναν κλικ και αποφάσισα να τα δω είχαν κατεβασμένα 100-150000 χλμ σύμφωνα με τα ΚΤΕΟ και οι παρατηρήσεις ήταν φάτσα κάρτα . Οι πωλητές είπαν ότι δεν τις είχαν δει και έβαλαν στην αγγελία τα χλμ του κοντέρ.

Κοινό χαρακτηριστικό και των δυο αυτοκινήτων ότι ήταν δεύτερο χέρι , είχαν αγοραστεί δηλ μεταχειρισμένα απο τους τωρινούς ιδιοκτήτες πριν 3-4 χρόνια όταν ΔΕΝ υπήρχαν στο χαρτί του ΚΤΕΟ οι προηγούμενοι έλεγχοι με λίγα λόγια μάλλον τους είχαν κοροϊδέψει και αυτούς και προσπαθούσαν να τα ξεφορτωθούν όσο προλαβαίνουν σε κανέναν άσχετο .

Σε κανα χρόνο το πολύ που θα έχουν περάσει όλα ΚΤΕΟ με το νέο σύστημα θα υπάρχει ενα πολύ αποτελεσματικό φίλτρο ξεκαθαρίσματος των λαμογιών απο τους τίμιους και όσοι δεν έχουμε πειράξει χλμ θα έχουμε πιθανότητα να πουλήσουμε στην σωστή τιμή (ευτυχώς λάθος δεν έγινε σε μας Αλέξανδρε γιατί εμείς πουλάμε που και που :lol: )
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#677173
REALZEUS έγραψε:
panos2171 έγραψε:Γιατί να μην αποδειχθούν τα χιλιόμετρα από το ΚΤΕΟ που είναι και πιο safe?


Νομίζω σας το έχω πει και από κοντά, αλλά αυτοκίνητο που το έχω από καινούριο και που φυσικά δεν πείραξα ποτέ τα χλμ, γράφει στο χαρτί του ΚΤΕΟ ότι έχει γυρισμένα χλμ, γιατί προφανώς κάποιος υπάλληλος έκανε λάθος πριν μερικά χρόνια, γράφοντας περισσότερα χιλιόμετρα από τα πραγματικα. Δεν με νοιάζει, γιατί δεν πουλάω αυτοκίνητα ποτέ, αλλά το ΚΤΕΟ δεν είναι σε καμία περίπτωση 100% αξιόπιστο.


Και σίγουρα έχουν γίνει και άλλα αντίστοιχα λάθη αλλά μαζί με το book service έχεις πολλές πιθανότητες να εξακριβώσεις τα χιλιόμετρα σαφώς όμως όχι στο 100% μιας και για τίποτα δε μπορείς να είσαι σίγουρος.

Το ένα που είχε δει ο ΜΟΝΜΑΝ το είχα δει κι εγώ σε φωτό που το είχε :lol: