Φορουμ για τον υποψήφιο ή αναποφάσιστο αγοραστή, καινούριου ή μεταχειρισμένου
Άβαταρ μέλους
By Serf
#662076 Σε ένα χρόνο λήγει το leasing του 308. Οπότε σιγά-σιγά, και με δεδομένο ότι κάποια επιλογή με τα έξτρα της μπορεί να χρειαστεί 3-4 μήνες να έρθει, ξεκινάω την έρευνα αγοράς για το επόμενο leasing. Βασικά ζητούμενα τα εξής:
- SUV (προαπαιτούμενο της :inlove: )
- Minimum 150 άλογα (προαπαιτούμενο δικό μου)
- Σπορ για τα δεδομένα της κατηγορίας ανάρτηση/συμπεριφορά, μην είναι βάρκα στο γιαλό βάρκα στο περιγιάλι (προαπαιτούμενο δικό μου)
- Μέγεθος κοντά στα 4,5μ (πιο μεγάλο δε θα χωράει στη θέση parking)
- Χώροι μεγαλύτεροι του τωρινού 308 (τόσο για τους επιβάτες όσο και για των χώρο αποσκευών)

Αισθητικά κάποια που μας αρέσουν είναι τα Peugeot 3008 & VW Tiguan. Δεν έχω καταλήξει μεταξύ χειροκίνητου vs αυτόματου κιβωτίου

Plz discuss... Οικονομικά θα κινηθούμε, επίσης, στην κατηγορία 3008-Tiguan.
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#662082 Αν σας παίρνει κι εγώ q3 λέω. Το 3008 με τον 1.6 βγαίνει ακόμα;
Άβαταρ μέλους
By mirage
#662083 To 3008 ανανεώθηκε πλεον. Δεν ξερω ποτε θα φτάσει στις αντιπροσωπειες βεβαια.
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#662084 Ισχύει αλλά και να έρθει δεν είμαι σίγουρος ότι στην Ελλάδα θα εισάγεται με τον 1.6
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#662085 DS5 αν φτάνουν τα λεφτά;
Opel Grandland για να το φορτώσεις με έξτρα;
C5 Aircross που είναι πολύ ωραίο μέσα έξω θα το σκεφτόσουν; Και πολύ άνετο στο δρόμο.
Το αυτόματο δεν θα ήταν καν στην κουβέντα για μένα. Εγώ ξεκινάω πλέον πάντα με αυτό σαν προαπαιτούμενο. Επιπλέον, με αυτόματο έχεις και Active Cruise Control (ACC) που βοηθάει άπειρα στην κίνηση.
Άβαταρ μέλους
By Serf
#662090
Anonymous Founder έγραψε:DS5 αν φτάνουν τα λεφτά;
Opel Grandland για να το φορτώσεις με έξτρα;
C5 Aircross που είναι πολύ ωραίο μέσα έξω θα το σκεφτόσουν; Και πολύ άνετο στο δρόμο.
Το αυτόματο δεν θα ήταν καν στην κουβέντα για μένα. Εγώ ξεκινάω πλέον πάντα με αυτό σαν προαπαιτούμενο. Επιπλέον, με αυτόματο έχεις και Active Cruise Control (ACC) που βοηθάει άπειρα στην κίνηση.
Τα τρία που αναφέρεις έχουν - ας πούμε - σπορ ανάρτηση; Τα δύο Citroen για full μαλακά-άνετα τα έχω στο μυαλό μου.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By Serf
#662091
Dimsabas έγραψε:Model Y standard range. Με τις φοροαπαλλαγές που έχουν τα ηλεκτρικά, ενδέχεται να χωράει στις επιλογές σου.
Για βασικό οικογενειακό αυτοκίνητο ούτε καν ηλεκτρικό... Θα θέλω να πάω roadtrip και θα έχω την έγνοια της μπαταρίας. Και το roadtrip είναι στα σχέδια για τα επόμενα 2-3 χρόνια. Στο προηγούμενο πριν 5-6 χρόνια υπήρξαν ημέρες που κάναμε κοντά 1000χλμ.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By Geralt
#662101
Serf έγραψε:@Geralt / @Asimov : γιατί q3 και όχι tiguan;

< Note >
Πιστεύω ότι το Tiguan έχει ίσως την πιο μπαρμπαδικη σχεδίαση Γερμανού συνταξιούχου με άσπρη καλτσα-πεδιλο σε SUV. Κάπου εκεί μαζί με το Karoq, είναι ίσως από τα λίγα μοντέλα που δεν "κουπιζουν" πίσω.
Το Q3 στα μάτια μου είναι σαφώς πιο σπορ,πιο νεανικό, όσο νεανικό τεσπά μπορεί να είναι ένα SUV.
Από αυτά που θέτεις ως προϋπόθεση, νομίζω σίγουρα εξαιρούνται οι αναρτήσεις του PSA καθώς είναι όλες ταγμενες για άνεση παρά αίσθηση.
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#662111 Ακριβώς. Το q3 είναι πολύ πιο όμορφο και καλοφτιαγμενο, υποθέτω.
Το c5 aircross έχει απαλευτη ανάρτηση, σε τρομάζει κάθε φορά που στρίβεις.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#662112 Δεν βλέπω το λόγο να προτιμήσεις το Q3 αντί του. Tiguan. Ίδια αυτοκίνητα είναι από κάτω, η διαφορά είναι στο εσωτερικό. Μια χαρά είναι και του Tiguan.
Το C5 Aircross είναι πολύ άνετο και καθόλου σπορ. Το DS5 διαβάζω πως είναι πιο σπορ, αν και για μένα το πρόβλημα είναι ο τύπος του αυτοκινήτου και όχι κάτι άλλο. SUV και σπορ είναι αλληλοσυγκρουόμενα. Ειδικά σε αυτές τις κατηγορίες.
Θα έλεγα πάντως πως αν έχεις δικαίωμα για τόσο ακριβό εταιρικό, να δεις μοντέλα plug in hybrid. Θα γλιτώσεις και τον έξτρα φόρο. Το DS5 έχει τέτοια έκδοση, όπως και το Mini Countryman, που επίσης στο προτείνω σαν πιο σπορ από τα άλλα.