Φορουμ για τον υποψήφιο ή αναποφάσιστο αγοραστή, καινούριου ή μεταχειρισμένου
Άβαταρ μέλους
By GTS
#710626 Καλοτάξιδο. Το κίνητρο από το κράτος περιλαμβάνεται στα 57; Νόμιζα ότι θα το πάρεις με ληζινγκ;


< >
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#710638 Με γεια σας! Υποθέτω πως τελικά αποφασίσατε αγορά και όχι leasing;
Κι αν ναι, φαντάζομαι εταιρική αγορά σαν πάγιο για να εγγράψεις τις υπεραποσβέσεις που προσφέρει ο νόμος;
Άβαταρ μέλους
By socratesn
#710648 Νταξει, εκπίπτει 11.000 ΦΠΑ άρα ουσιαστικά ήδη το πήρε 46Κ, συν τα 8.000€ (τόσο δεν βγαίνει?) που θα πάρει απο την κρατική επιδότηση, στα ούτε 38.000 (χωρίς να υπολογίζω και αποσβέσεις κλπ που ΟΚ θα ίσχυαν σε κάθε αυτοκίνητο) δεν μπορείς να βρεις πολύ καλύτερο deal. Ουσιαστικά ειναι σα να το παίρνεις με σχεδόν διπλή απαλλαγή ΦΠΑ :inlove:

Καλορίζικο! :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
By socratesn
#710653
Scotch έγραψε:@ socratesn: Εκπίπτει ο ΦΠΑ των ηλεκτρικών; :hmmm:

Εχω την αίσθηση ότι εφόσον αξιοποιείται για την επίτευξη του επιχειρηματικού σκοπού, την ανάπτυξη των εργασιών, τη βελτίωση της θέσης της στην αγορά,στην αύξηση του εισοδήματος της :lol: :shifty: μπορεί να εκπέσει, δεν εχω διαβάσει κάτι ειδικά για τα ηλεκτρικά, αλλα δεν μου έχει τυχει και τέτοια περίπτωση για να πω την αλήθεια.

Αν κάνω λάθος και βρω κάτι σχετικό θα κάνω εντιτ :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#710655 Καλορίζικο-καλοφορτιστο :lol: σερφ.
Υπάρχει τοπικο Τέσλα;

Αν όχι κάνε σεφτε.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#710656 @ socratesn: Δεν έχω διαβάσει κάτι ειδικά για τα ηλεκτρικά και πιστεύω θα είχε βουίξει ο τόπος :lol: (εκτός κι αν το tesla θεωρείται Φ.Ι.Χ. :shifty: )
Άβαταρ μέλους
By socratesn
#710658
Scotch έγραψε:@ socratesn: Δεν έχω διαβάσει κάτι ειδικά για τα ηλεκτρικά και πιστεύω θα είχε βουίξει ο τόπος :lol: (εκτός κι αν θεωρείται Φ.Ι.Χ. :shifty: )

Προσωπικά μετα την αναμόρφωση του κώδικα 2014-2015 που κόπηκαν ποσοστώσεις κλπ, θα το αντιμετώπιζα σαν κανονικό Ι.Χ που αξιοποιείται και για επαγγελματικούς σκοπούς. Υποθέτω ότι το τι καύσιμο καίει δεν αφορά κανέναν, μόνη επιφύλαξη αν κάποιος σχετικός περιορισμός βρίσκεται στους όρους της επιδότησης :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#710664 @ socratesn: Συμφωνώ. Ωστόσο τον ΦΠΑ αμφιβάλλω αν θα μπορεί να τον εκπέσει, όπως άλλωστε συμβαίνει με τα ΙΧ, ανεξάρτητα αν χρησιμοποιούνται και για επαγγελματικούς σκοπούς. Απλά θα τον συμπεριλάβει στην αξία κτήσης (εφόσον είναι αγορά) και θα εκπέσει τις αποσβέσεις. Στην τελευταία περίπτωση δεν έχω δει αν αν εκπίπτουν προσαυξημένες, όπως συμβαίνει με τα μισθώματα στην περίπτωση μίσθωσης (νομίζω πως όχι).