Φορουμ για τον υποψήφιο ή αναποφάσιστο αγοραστή, καινούριου ή μεταχειρισμένου
Άβαταρ μέλους
By Govus
#710673 Serf, καλοτάξιδοι κι από μένα :thumbsup: !

Τα περί οικονομικών κινήτρων υπάρχουν στο σάιτ της εταιρείας: https://www.tesla.com/el_GR/support/incentives
Άβαταρ μέλους
By Serf
#710677
Scotch έγραψε:@ socratesn: Συμφωνώ. Ωστόσο τον ΦΠΑ αμφιβάλλω αν θα μπορεί να τον εκπέσει, όπως άλλωστε συμβαίνει με τα ΙΧ, ανεξάρτητα αν χρησιμοποιούνται και για επαγγελματικούς σκοπούς. Απλά θα τον συμπεριλάβει στην αξία κτήσης (εφόσον είναι αγορά) και θα εκπέσει τις αποσβέσεις. Στην τελευταία περίπτωση δεν έχω δει αν αν εκπίπτουν προσαυξημένες, όπως συμβαίνει με τα μισθώματα στην περίπτωση μίσθωσης (νομίζω πως όχι).
Προβλέπεται υπερ-απόσβεση στο 150% της αξίας κτήσης.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By Serf
#710678
Dimsabas έγραψε:Κι επειδή τα γραπτά μένουν, έχει ενδιαφέρον να δούμε ποιος σας πρότεινα Tesla.
Αλλά και τι απάντησες τότε:Εικόνα
Ισχύει σε ενα βαθμό αυτό που έγραψα. Γι' αυτό και δεν κοιτάξαμε κανένα άλλο ηλεκτρικό. Κανένα. Ήταν ή συμβατικό/θερμικό ή Tesla το δίλημμα.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#710681
Serf έγραψε:
Scotch έγραψε:@ socratesn: Συμφωνώ. Ωστόσο τον ΦΠΑ αμφιβάλλω αν θα μπορεί να τον εκπέσει, όπως άλλωστε συμβαίνει με τα ΙΧ, ανεξάρτητα αν χρησιμοποιούνται και για επαγγελματικούς σκοπούς. Απλά θα τον συμπεριλάβει στην αξία κτήσης (εφόσον είναι αγορά) και θα εκπέσει τις αποσβέσεις. Στην τελευταία περίπτωση δεν έχω δει αν αν εκπίπτουν προσαυξημένες, όπως συμβαίνει με τα μισθώματα στην περίπτωση μίσθωσης (νομίζω πως όχι).
Προβλέπεται υπερ-απόσβεση στο 150% της αξίας κτήσης.

< Note >

Σωστό. Το είδα τώρα στον νόμο. 50% + 25% ετησίως.